Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Mary_

Pan Brabec by se měl raději držet kamery a ne se hrnout do režisérských záležitostí. Své schopnosti nám dokázal už v Kytici a nemyslím si, že v Máji podal stejný výkon . Ono je docela těžké udělat film z něčeho, co se odehraje během jednoho dne a ať už si budeme namlouvat cokoli, je to spíše lyrická záležitost, což na filmovém zpracování moc nepřidá. Proč tedy 4 hvězdy? Báseň Máj miluji a ať už to p. Brabec zpackal jakkoliv, mistru Máchovi bych to udělat nemohla. A protože jsem žena, moje sympatie k představiteli hlavní postavy v tom také hrají velkou roli. ()

Akatsuki

To, co fungovalo v Kytici, bohužel vůbec nefunguje zde. Ačkoli patřím k milovníkům literární předlohy, filmové zpracování se válí blízko pomyslného filmového koše. Ústřední dvojice hraje prkenně, pan Tříska se občas nedokáže vyhnout nehodícímu se patosu. Atmosféra filmu je dle mého nemastná neslaná, nelze však filmu zapřít, že se snaží v divákovi nějaké emoce vzbudit. Ve výsledku však vše selhává a člověku nezbyde nic víc, než oči pro pláč - snad se ten volný čas dal využít lépe. Za co tedy vlastně uděluji jednu hvězdičku? Za to, že snad film vyprovokuje k četbě i ty, kteří snad na hodinách literatury spali nerušeným spánkem. Opět se potvrdilo pravidlo - knižní předloha je zkrátka nenahraditelná... ()

RadimRay

Hmm, tak tohle bylo velmi podivné, ještě že jsem v době kdy to šlo do kin neměl čas. Hudba až na tu rádoby rockovou parádu je celkem dobrá. Jarmila má co ukazovat to zase ji, ale nepatří to do jiných filmů? Kdo neviděl, ať se raději znova podívá na Kytici! 35%. ()

vilimen odpad!

Myslim, ze Brabec si s timhle moc prace nedal, protoze neco tak tragickeho se snad ani neda hodnotit. Od obsazeni hercu, pres hudbu, ktera se absolutne nehodila - Supporti mi nevadi, ale v romantickem dile bych je slyset nemusel - a to nehodnotim pribeh, ktery se take shodoval jen v hodne malo souvislostech. Proste sracka, sracka, sracka ()

Lulusator

Krásné záběry sluncem zalité krajiny, vlající sukně, létajících klobouků či bíbých asiprostěradel vlajících ve větru. Hudba je taky božská... když vymažu tu jednu šílenou písničku, která nejen, že se nehodí ko kontextu příběhu, ale hlavně mi drásá nervy!!! ()

Bila_pani

Překvapuje mě, jak moc se tady v komentářích objevují věty jako "Vždyť to vůbec nemá děj!" "O čem to jako mělo být?" Moc krajiny, moc patetických gest a záběrů, moc nahoty... vážení, četli jste báseň? Má ta nějaký děj? Mladičká Jarmila spí se starým mlynářem, pak ale pozná šarmantního loupežníka Viléma, do kterého se zamiluje, ovšem nemůže starého jen tak opustit. A když se Vilém dozví, že to J. hraje na dvě strany, neváhá a toho druhého podřízne. Ale šok, on je to jeho vlastní otec! (náhoda jak stehno) Za otcovraždu je potrestán a Jarmila to vyřeší jako silná a schopná žena! Skočí z útesu. ...příběh jak z červené knihovny. Máj opravdu nestojí na zápletce, ale na mistrovském básnickém umění K. H. Máchy, na zvukomalbě, nádherných slovních spojeních a mámivém vykreslení krajiny. Myslím, že F.A. Brabec zvládl převedení Máje na filmové plátno nad očekávání dobře. Jímavá recitace v podání Jana Třísky doplněná o záběry malebné krajiny, dobré herecké výkony (mladší generace trochu zaostává - až na Hádka - ale poradili si docela obstojně; a na oba hlavní představitele se moc hezky dívá), bravurně ovládnutá kamera a pěkná hudba. O tyhle pilíře se Máj opírá a kdo v tom hledal nějakou hlubokomyslnou myšlenku, je vedle jak ta jedle a měl by si ujasnit, o čem vlastně romantismus jakožto směr je. Film má taky pár záporů, jistě - jako třeba nepochopitelná písnička ve scéně, kdy má Vilém haldy poté, co zabil svého otce, pak dost divně zpracovaná scéna smrti starého mlynáře a v některých momentech bylo té nahoty vážně až příliš (pardon, ale nazvat to jako "film pro celou rodinu", když záběry na Jarmilina prsa by, kdyby se sečetly, trvaly dohromady snad deset minut, mi přijde trochu zvláštní...). Ale celkově se mi toto zpracování líbilo a myslím, že se za něj náš národ fakt stydět nemusí. ()

Bednobuch

Pokud se vám líbí mladý Stropnický a díváte se rádi na kozy Sandry Lehnertové, tak se dívejte. Jinak tam k dívání nic není. Jen kvůli těm kozám dávám jednu hvězdičku. ()

JARDAHONDA

Tragický příběh pojednává o lásce dvou mužů k jedné ženě zasezených do kvetoucího jara, kdy syn pro svou lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec, předvedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace Kytice. Zásadním vkladem filmu je jeho obrazová složka, jak u tohoto kameramana a režiséra bývá dobrým zvykem. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. Závěrem bych jen dodal, že snímek Máj mě osobně moc nezaujal ** ()

dzivetka

Tolik kritizovaná hudba se mi zrovna líbila, scenérie nádherné, pan Tříska výborný. Zbytek katastrofa. Výkony mladých herců v kontrastu s Třískovou brilantní recitací vyznívají až komicky. Je to sexistické, k ženám až urážlivé. Mácha nic o frivolní Jarmile v Máji nenapsal (i když nepopírám, že Jarmila, která má potřebu se před každým chlapem svléknout, by mu asi nebyla proti mysli). Uznávám, že není možné adaptovat Máj do filmové podoby...ale takhle zjednodušená interpretace je k pláči. A scéna, v níž Vilém vraždí otce? To měl být hloupý vtip? Nejsmutnější na tom je, že si to teď budou děcka pouštět místo toho, aby si přečetli knížku, že si budou myslet, že TOHLE je Máj. Ach jo, to jsem se zase naštvala. ()

sharik002

Krásný záběry. Celkově docela slušný film (ačkoli mě neuvěřitelně sralo, že to pojal skoro jako soft porno), jenže je tu jedno obrovské ALE. A přes to se nedá přenést. Kam zmizela předloha? Ono co může vzniknout, když někdo chce natočit báseň jako je Máj, která stojí na nekonkrétnosti? No, kdybych hodnotil jen držení se předlohy, dám odpad a litoval bych, že tu není ještě horší hodnocení. Proč to prostě nenazval jinak a nenapsal na plakát drobným písmem "velice volně inspirováno Májem"? jasný, reklama. ale takhle udělal Brabec s velkou reklamou obrovskou blbost,, ()

ronaldmekdon

1* za fešného Viléma a druhá už ani nevím za co. Střídaly se scény, které se mi líbily a ty, nad kterými jsem si ťukala na čelo. Je to barevné, líbivé, ale občas na můj vkus moc prsaté a blbé.. ()

Lucka..

Dojmy trochu zmatené, přesto víceméně kladné. Možná byl omyl převést báseň ve film, ale podle mě to v rámci možností splnilo očekávání. Pravda - nečekala jsem moc, ale nemůže být snadné zfilmovat převážně lyrickou báseň. Nesdílím názor, že to má s knihou jen málo společného. Veršů se tam objevilo hodně, ač děj občas nezapadal do knižního. Celková atmosféra filmu se mi docela líbila a dojem upevnilo právě čtení úryvků. Emoce to vyvolalo, stejně jako kniha. Proto 7/10. ()

sokoliki

Hvězdičku za odvahu zinscenovat neinscenovatelné, druhou za tu drzost zabalit perverzní porno do značky Máj a distribuovat do kin, hvězdičku dolů za slabé "herectví" Jana Třísky (byť to nebude jen jeho vinou, ale i nesmyslností konceptu, který byl zvolen). ()

Laura.R

Co napsat k tomuto rádoby uměleckému dílu? Příběh o tragické lásce naivního zloděje Viléma a promiskuitní Jarmily, která v celém filmu neřekne skoro nic. Dějově je to velmi nudný snímek, úplně stejně nudný jako Máchův Máj. Film ve mně nezanechal žádný větší dojem, jediné co bych pochválila by byla kamera, to bylo opravdové umění, a hudba spolu se soundtrackem. Celkově bych film hodnotila na 40%. Zkrátka takový český horší průměr. Brabec má na víc, příběhy z Kytice byly oproti tomuto filmu Oskarové snímky. ()

kyzi

Mám protichůdné pocity, na jednu stranu zajímavé až husí kůži navozující scény a na straně druhé nehodící se extravagantní hudba a nepodařená strašidla. Trochu sklamání mírně řečeno:-( ()

Nathyman odpad!

Nemám slov. Chybělo vypouštění holubice, pád růží, ale to hravě nahradila oranžová krev, socha anděla připomínající výtvarnost Olbrama Zoubka, vypouštění motýlků, které potom smeteme mrtvé ze stolu. Mám pocit, že Mácha rotuje v hrobě jako tornádo. ()

DapaCz

Ukázka toho, že vše je možné... Moje učitelka literatury by se z toho obracela v hrobě... kdyby tam už byla... Kbyby z toho udělali porno, dokoukal bych to až do konce :) ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)