Zastav a nepřežiješ

Zastaneš a neprežiješ

Crank: Zastaň a neprežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Jsou filmy, které se snaží sdělit nějakou myšlenku, jsou filmy, které se nám přehrabují v citech a jsou i filmy, jimž ve své vlastní filmové hatmatilce říkám hormonální. Nene, nezařazuji tam slaďáky, které masivně vyplavují inzulin, ani filmy s řvoucími miminy, které vyvolávají sekreci prolaktinu. Testosteron a adrenalin - to jsou filmové hormony. A když se k tomu film přizná tak drze a hrdě jako Zastav a nepřežiješ, jsem mu ochoten leccos odpustit... Tak sakra, rozpumpuj to srdce, ať ten adrenalin stříká z uší. Rozstřel tu hlavu, obtáhni tu děvku, vodpal ten auťák, jeď, šlápni na plyn, třískej, bum, bum, vole, makej, utíkej, ber si, co je třeba, vraž mu, sekni, kopej, porcuj, přidej... Uf, prosím, Cheliosi, já mám slabé srdce, já už to nevydržím... doktor říkal, že takové tempo zvlásnu jenom 45 minut a pak si mam dát voraz... a vůbec, co tu dělá ta tvoje holka, vždyť na takovej film není stavěná. Nešlo by jí někam zamknout? Asi ne, viď... No tak promiň, já v druhý půli fakt už votupěl, takže smířlivý ***, jo?(1.2.2009)

Jason Statham coby velkej drsňák nám servíruje celkem povedenou akci, která má spád a nenudí. Doporučuju všem jít na to do kina. Film jako takový nezklame. Budete se dobře bavit, občas vás něco ohromí ale druhej den si už na tenhle film zaručeně nevzpomenete. Zkrátka film na jedno povídání, který Vás dokáže pobavit ale nic víc od něj nečekejte.(19.3.2007)

Kvalitne natočené béčko v ktorom je absurdnosť situácií dovedená do úplneho maxima a vďaka čomu pripomína Crank skôr akčnú komédiu. Zábavnejšie ako Running scared, zábavnejšie ako väčšina akčňákov poslednej doby, skutočná špička však ostáva vzdialená a opakovaná jazda už zrejme toľko adrenalínu neponúkne. Ale jednohubka vydarená.(27.2.2007)

Tak tenhle film je prostě jedna velká akční jízda, jedna dlouhá nabušená mlátička, adrenalinovka, hořící panák Absinthu s kouskem karamelizujícího cukru, jízda z prudkýho kopce bez brzd a záchraných pásů ve staré roztřesené fordce. Stathamovi drsňáci jsou sice všichni na jedno brdo, ale pokud je ten film opravdu hodně akční, dost humornej a ne úplně bezduchej, jde o dobrou zábavu. Crank si mě získal hlavně tím, že některý klasický klišé akčního žánru prostě staví na hlavu a dělá si z nich viditelnou legraci. No, radno zamýšleti se ale nad obsahem není. Proč? Je tu spousta hloupostí, některý chování postav je nelogický, taky určitá nezničitelnost hrdinů je přehnaná. Pokud má tenhle film něco společnýho s Hlásím svou smrt ať už originálem nebo remakem, tak je to pouze hlavní motiv smrtelné otravy a snaha pomstít se svému vrahovi (původně to bylo najít svého vraha). Konec je tomto žánru dost nečekanej a oproti jiným podobným koncům je dost nápaditej. Sice film občas trošku skřípe, chvílemi to už začne trošku nudit, a občas vám připadne trapný, že by se hlavnímu hrdinovi zvedal adrenalin ve chvíli, kdy trochu šlápne na plyn, přesto si myslím, že je to nejlepší akčňák posledních několika let. Stejně je to zvláštní, je spousta způsobů, jak dostat do těla adrenalinovou šlupku, třeba jen obyčejný běh velkou rychlostí. Ale koukat na Stathama devadesát minut, jak běhá po městě, to by mohlo být zajímavý leda tak pro ženský, kdyby si zapomněl vohoz. A ještě drobnost, přestože je Crank zábavnej a dobrej akčňák, tak kam se hrabe na Bagmana. Bagman je kápo!(19.2.2007)

Tak tohle mi sedlo dost. Výborná adrenalinová smršť!(26.5.2008)