Zastav a nepřežiješ

Zastaneš a neprežiješ

Crank: Zastaň a neprežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Soundtrack Paul Haslinger: 1. A Warrior's Death - Dialog ,2. Metal Health - Quiet Riot ,3. Nasal Spray - Dialog ,4. Trix Are For Kids - The Crowd ,5. You Stop, You Die - Dialog ,6. Bandera - Control Machete ,7. Small Children - Dialog ,8. New Noise - Refused ,9. Chinese Sh*t Dialog ,10. China Town - Paul Haslinger ,11. Hardcore Sh*t - Dialog ,12. Kill All The White Man - Nofx ,13. Dipsy Doodle - Dialog ,14. Everybody's Talkin' - Harry Nilsson ,15. Adrenaline Junkie - Dialog ,16. Turn Me Loose - Loverboy ,17. Haitian Cab Ride - Paul Haslinger ,18. Achy Breaky Heart - Jarrett & Long ,19. Check List - Dialog ,20. Adrenalina - David Rolas ,21. I Kill People - Dialog ,22. Bring Us Bullets - Rocket From The Crypt ,23. Eve's Machine - Dialog ,24. Let's Get It On - Gerald Levert ,25. Does She Know? - Paul Haslinger ,26. Stayin' Alive - The Sleeping ,27. How Much? - Dialog ,28. Meva Juan - Roberto Tuscon f/ Erica Garcia ,29. Juice Me - Dialog ,30. Guasa, Guasa - Tego Calderon ,31. It's A Miracle - Dialog ,32. Miracles - Jefferson Starship,(12.5.2011)

Scénář: Mark Neveldine, Brian Taylor .. Evidentně levné, amfetaminově rychlé a kurewsky zběsilé. GTA rulez.. Se scénářem bez nudných pravidel, zato plným hlášek, absurdních až parodických momentů čí několika pamětihodnými scénkami a s umně chaotickou režii umocněnou ne moc líbivým kamerovým filtrem, jede trio Neveldine / Taylor / Statham na doraz a boří nejednu zavedenou žánrovou zeď. Pravda, některé momenty by bylo možné dopracovat či dokonce vystřihnout, jenže tyto nedostatky směle rozmělní otrávený úvod, nadrogovaná stať a výtečné finále - vlastně téměř všechno! Remcavý mozek tam chce tři*, ale k smrti rozpumpované srdce jasně velí 80%.(23.11.2006)

Když se ráno probudíte, třesou se Vám ruce a třeští hlava, buď za to může včerejší chlastačka nebo nový syntetický čínský jed, co právě koluje Vašimi žilami. Protijed neexistuje, ale jedna možnost, jak dočasně přežít, tu je - a sice udržet si hodně vysokou hladinu adrenalinu v krvi, takže první, co Jason Statham udělá, když se o svém osudu dozví, je, že rozmlátí svoje domácí kino včetně plazmy, kostky jsou vrženy - utíkej a žij nebo zastav a zemři. Bezpochyby máme co dočinění s nejlepší akční peckou roku nejen díky poměrně originální zápletce, ale také díky osobitému a výraznému hereckému projevu Jasona Stathama, jenž je ztělesněním akčnosti v pravém smyslu slova, láduje do sebe jeden redbull za druhým a když neběhá, nestřílí a nejezdí jako nevlastní brácha Fernanda Alonsa, tak seká lidem údy, hází je ze střech nebo se přímo na ulici miluje se svou přítelkyní. Chudák holka netušila, že její milý neprogramuje videohry, jak jí celou tu dobu tvrdil, ale žije životem nájemného vraha na volné noze. Název filmu je více než trefný, jelikož snímek připomíná jízdu na horské dráze. Možná hledáte na režisérském či produkčním postu jména Louise Leterriera nebo Luca Bessona. Omyl, film si razí cestu pod taktovkou nováčků Marka Neveldinea a Briana Taylora a zdá se, že oba vnesli do světa akční kinematografie příjemné osvěžení. Crank má rychlý a oku lahodící střih, všudepřítomnou a stylovou kameru, slušný soundtrack a netradiční, možná nečekaný konec. Nebudu prozrazovat více, ale Crank 2 pravděpodobně nečekejte. Několik chybiček se vždy najde, zejména občasná nelogičnost navazujících scén nebo finální pasáž(závěrečný duel se mohl nést v určitě bojovějším duchu). Chcete-li se ale nechat unášet na vlně 80-ti minutové akce, nezbývá mi než Crank doporučit.12 miliónů dolarů(rozpočet)/39 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.10.2006)

"TEĎ MÁM HODINU NATO, ABYCH VYROVNAL ÚČTY, ŘEKL SBOHEM SVÝ HOLCE A PŘEDVEDL TROCHU STYLU." Občas se mi to přihodí. Prostě nepoberu na poprvé geniální béčko, např. WANTED. Napodruhé jsem si ale JASON BĚŽÍ O ŽIVOT už užíval plnými doušky. Nejoriginálnější zápletka v žánru honičkového filmu, zběsilý vizuál i tempo, kopec bizarních nápadů, černohumorných vtípků a odzbrojujících hlášek a samozřejmě bezchybný Jason.(30.6.2007)

Jason Statham asi neumí nic jiného než se tvářit tvrdě a mlátit každého živého tvora ve své blízkosti, tak ani tentokrát nezměnil svou oblíbenou pózu. Jason se probudí a je mu nějak špatně, podívá se na vše vysvětlující kazetu, na které zjistí, že v sobě má "sračku z Pekingu", která mu požírá adrenalin a bez trvalého přísunu této oblíbené látky jeho srdce zpomalí a on zemře. V tu chvíli se jeho život nepočítá na minuty a hodiny, ale na vteřiny pří kterých se snaží dělat to nejšílenější co ho napadne. Od hodně rychlé jízdy autem, přes bersekerovskou bitku v baru plného černochů a i trochy sexu s přítelkyní:). Samozdřejmě, že Jason nemůže být za tento drogový dáreček rád a tak se rozhodne pomstít. Kolotoč, při kterém to chvíli vypadá, že režiséři jsou adrenalinovými fanatiky (a milovníky google earth) a možná se ještě trochu povzbudili a inspirovali trochou LSD(když heroin nestačí...). Všechno by bylo v pořádku, každý velký fanoušek adrenalinové jízdy, v které se nešetří kulkami, pěstmi a ani hodně tvrdou muzikou, by byl spokojen, ALE... Tento film dohání vše do naprostých absurdit a např. již zmiňovaný google earth je šíleně trapná a nevtipná záletost stejně jako další různé "stylovosti" . Nemyslete a budete spokojení, ale nevím co s vámi udělá závěr filmu, který celou absurditu a šílenost filmu jen a jen 10x podrthuje. Možná se jako já budete více smát, než by bylo zdrávo...(27.10.2006)