Zastav a nepřežiješ

Zastaneš a neprežiješ

Crank: Zastaň a neprežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Wow, až takovou zběsilou mega jízdu sem teda nečekal. A to prakticky hned od začátku. Trošku mi sice vadilo, že ke konci tu a tam film polevoval, jenže za tu první třičtvrtěhodinu která mě naprosto rozsekala, těch pár slabších míst odpustim, protože to co tam předváděl ultra mega giga drsnej Statham spolu s neskutečně rychlým střihem, hromadou akčních cool scén a zběsilým tempem celýho příběhu, to se prostě nedá ani popsat. Ze Stahama se pomalu ale jistě stává největší kruťák novodobý kinematografie a timhle snímkem to jen potvrdil. Stathame jestli zastavíš, tak to nepřežiju(28.12.2006)

První setkání s britským skokanem- a jiskry od prvního záběru...Jason Statham (který na fotkách vypadá jako poctivý tyrolský zemědělec, který posiluje maximálně s vidlemi a sekerou a nosí stále jeden neotesaný výraz, takže u takové Scarlett Johansson by neměl šanci:-) je v kreaci rozhněvaného muže neuvěřitelně roztomilý a jeho destruktivní eskapády jsou i pro míromilovného diváka čirým potěšením. Postavy hlášky hází od boku jen tak by the way, scény jsou stylové a hravé. Film sviští nadzvukovou rychlostí a když už nemůže, nakopává do do zadní části muzika. Rodinná komedie s tucty mrtvol a kopou nadsázky. A má i přesah: extrémně diváka zrychlí a současně úplně vypne hardisk. Takže místy analýzy nastává paralýza.(24.4.2007)

Čtyři problémy: Trochu málo gradace, tragičtí záporáci, na můj vkus až příliš Stathamova drsňáctví a... ta tepláková souprava opravdu sux. Za patnáct milionů dolarů vyvádí režisérské duo neuvěřitelné věci, tempo nezpomaluje prakticky nikdy a efektních momentů není rozhodně málo. Ale ta Stathamova snaha být cool v každém záběru a tvářit se pořád jako Terminátor mi už místy vadila (proč nemůže na chvíli povolit ten nasranej výraz ve tváři, kterej mu beztak moc nevěřím). Fajn konec. Cca 65%.(19.11.2006)

Zjevení. Parádně šílená a absurdní záležitost s božskou akcí a tunami hlášek. Crank rozesměje, nabije energií a ani se přitom nezapotí. Jason Statham se jako Chev Chelios našel a ať už se točí kolem své přítelkyně nebo slizkých záporáků, nevěřím svým očím, kam až scénář dokáže zajít. A divoká akce, dotažená do těch nejnepředstavitelnějších obrátek, je důvodem, proč jsem svého času tuhle jednohubku doporučoval i akcí nepolíbeným divákům. Mráz mi běhal po zádech a spokojeně jsem se usmíval nad tím, že mi někdo na stříbrném podnose naservíroval scény, které jsem si vždy přál vidět. To, že se Neveldine s Taylorem před natáčením druhého dílu očividně zbláznili, je už jiný příběh, byť i po letech hodně smutný.(3.11.2006)

Zdrhej Jasone, zdrhej, sic budeš tuhej! Totálně, absolutně šílený akční nářez! Nonstop jízda s pedálem až na podlaze od první do poslední minuty. Film, který se s ničím nemaže, je jako tank valící se stále vpřed, nehledíc na způsobené finanční škody, případně újmy na zdraví méně odolných diváků. Brutální násilí je zde praktikováno v hojné míře, místy je však natolik přehnané, že to hraničí s groteskou. Tenhle film se však vážně nebere. Proč taky. Komiksová nadsázka čouhá z každého rohu. U většiny filmů to bývá zpravidla tak, že jisté věci jsou podány jistým korektním – očekávaným způsobem, Crank je jiný, Crank má koule. Pokud jsem si u něj říkal, že by se „teď mohlo stát tohle“ (ačkoliv jsem nevěřil, že na to budou mít tvůrci odvahu), tak se „teď skutečně stalo tohle“. Zběsilý dojem podtrhuje debutantská, ultraklipoidní režie. Sice utržená ze řetězu, přesto držící slaboučký scénář jakž takž pohromadě. Premisa není tak originální, jak by se mohla na první pohled jevit, kromě Nebezpečné rychlosti si prý hodně vypůjčuje ze starého filmu noir D.O.A. (nikdy jsem neviděl), ale k čemu děj, k čemu u podobné kulervoucí jízdy děj? Jsem nepopsatelně šťasten, že někdo nabral tu odvahu zrealizovat podobný úlet. Hranice mezi genialitou a debilitou je zde nebezpečně tenká. Já si to užíval a myslím tím OPRAVDU užíval. S vypnutým a před jakoukoliv aktivitou varovaným mozkem, ale užíval. Podobně smrtelným způsobem zábavný film zde nebyl od Utrženého ze řetězů, ač k němu bych po „zábavnostní“ stránce měl jisté výhrady, ke Crankovi ne! Pokud budeme mluvit o Lásce nebeské jako o tzv. „ultimativní“ romantické komedii, pak Crank musí být „ultimativní“ akcí. Jde o pomyslný vrcholek Mt. Everestu akčních filmů a Jasona Stathama bych si zde oficiálně dovolil označit za nového akčního hrdinu. Pět hvězdiček je hodně, pět hvězdiček je pro takovou „blbost“ (v tom nejlepší smyslu slova) sakra hodně, ale když je odvázaný film, nechť je odvázané i hodnocení. 90% Zajímavé komentáře: Lateef, pshimi, Visáč, numi, Jordan, 01001, Mahalik, wipeout, t_gon, Vodny(6.2.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 29. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režiséři Mark Neveldine a Brian Taylor oba obsluhovali obě kamery. Jeden se staral o záběry z dálky a druhý o detaily. (don corleone)

• - Ve filmu se podle produkce neobjeví ani jedna exploze, i když je tu zapletený jeden granát. (imro)