Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

sam.uel

Jiří Strach je můj oblíbený režisér,o to víc mě Smolař zklamal.Pohádku to připomínalo jen opravdu z dálky, o nějakém smyslu plném ději se snad nedá hovořit ani ve srandě....herecky zaujal snad jen Trojan z Dvořákem ale ani jejich postavy jsem si nijak neoblíbil.Prostě tentokrát to u mě Jirko bylo totálně mimo mísu.... ()

Isognomostom

Druhá novinka Vánoc 2012. A já nevím, jak začít - těšila jsem se velice, protože režisér Strach se málokdy mine s mým vkusem (shodou okolností jsem před Vánocemi viděla O dívce, která šlápla na chléb), a o to bylo větší moje zklamání... Velice slibný začátek s chlapečkem, který má pořád smůlu, byl vzápětí zcela převálcován nevkusným (ano, to je to správné slovo) využitím pohřebního ústavu, jako místa pro vtip a veselí. Z těchto vážných věcí si lze občas udělat i vkusnou legraci (např. fronta před nebeskou bránou v Andělu Páně), ale tady se to absolutně nepovedlo a srazilo to celé vyznění filmu proklatě nízko. Od vstoupení hlavních hrdinů mezi rakve jsem se dívala už jen ze slušnosti a proto z druhé půlky filmu nic dalšího nevytknu ani nepochválím. Pokud mělo Tajemství staré bambitky z roku 2011 úspěch částečně také kvůli kritice vysokých daní a karikatuře vládních chamtivců, tak si dovolím poznámku, že na tyto nešvary se nadává a nadávat bude, ale po titulech z Plzně za pár let neštěkne pes - tolik k používání trefných aktualit ve filmech - nic není staršího než politická satira. Za mou maličkost patří Šťastný smolař na třetí poslední místo mezi všemi třemi novými vánočními filmy 2012 (Za O pokladech a Dvanáct měsíčků). Hvězdičky? Jedna za těch pár minut smolařského chlapečka, druhá za Ivana Trojana (hlavně při vyhýbání se svatbě), půlka za převozníka a jeho "asi se potápíme" a půlka za kováře a stoličky - takže tři po zásluze. Ale si nejsem dostatečný intelektuál, protože mě tento film jinak vůbec nenadchnul a nemám chuť se na něj podívat ani příště. P.S. jsem velice ráda, že se Šťastný smolař nevysílal už na Štědrý večer a děkuju za prozíravost člověku, který o tom rozhodl. EDIT 2015 - štastně jsem na tuto pohádku zapomněla - srážím hodnocení na jedinou hvězdičku, která pokrývá těch několik světlých chvilek, ale zbytek Šťastného smolaře právem posílá na propadliště mé filmotéky... ()

Honey007

Štastný smolař je na hodnocení trochu oříšek - děj je teda dost příšernej a nedával mi moc smysl, ale budiž, třeba mi chybí více dětského pohledu, ale herecké výkony (zejména Ivana Trojana) potěšily. Celkově nelze upřít snahu u humorný pohádkový příběh s morálním nádechem (boj proti hazardu je více než aktuální téma), ale to celkové zpracování vyznívá spíše doztracena. Nebýt to Strachova několikátá televizní "vánoční" pohádka, řekla bych zajímavý a slibný experiment, ale protože to tak není, tak bohužel další ničím nevybočující průměr. 50% ()

zoruska127

Pohádka se sázkou na jistotu - skvělým Ivanem Trojanem. Nechybí vtip a spousta hlášek. Moc se mi líbí propojení pohádkového světa s tím našim reálným a časté narážky. Navíc Simona Babčáková je v roli nevěsty, která se objeví sice jen na chvilku, neuvěřitelně skvělá. ()

bezchli

Pohádka plná veselých momentů, s výborným hereckým obsazení, občas pro dospělé jsou některé momenty divoké a podivné, moderní věci v pohádce nejsou na závadu. Příjemná pohádka z hradu Pernštejn :-) ()

waxtrax

Obsadit Ivana Trojana, je sázka na jistotu kvality. Bohužel zde, to Trojan zachraňuje na všech frontách. Toporné výkony herců jsou především dány špatnou prací režiséra s hercem. Klouzavá kamera, výprava, kostýmy, mnohdy i dialogy, to vše je nadstandardní, promrhanou šancí se stává to, že vše bylo svěřeno režiséru Strachovi. Obsazení Dagmar Havlové a její katastrofální výkon, to vše podtrhuje. Škoda. ()

bratr_jezek

Netypický hlavní hrdina, kterému se lepí už od narození smůla na paty, krásná dívka, která není princezna, zlý komediant, který tak úplně není zlý jako spíš nešťastný ze své nemocné matky a geniální Trojan ve vedlejší roličce, které by slušela role hlavní. Nová pohádka je celkem originální, vtipná i napínavá. Byl jsem spokojen. ()

DavidAAAA

Velké zklamání. Dvě hvězdy za Trojana, protože bez něj by to bylo ještě mnohem horší. Ohromně slabé, přitom z toho nejspíš šlo dostat mnohem víc. ()

Trucker

Vcelku originální pohádka, která (na rozdíl od drtivé většiny nové tvorby) není tak úplně hloupá. Ale od druhé třetiny je to prostě hrozná nuda. ()

Hurikan_mdx

Tahle pohádka moc pro děti asi nebude... a jestli ano, tak je to jakýsi prostor nové dimenze ,který jsem nebyl schopen postřehnout. Co jsem ale postřehnul byla skvělá komedie plná božích hlášek... ()

Vodin

Tak u tehle pohádky jsem celkem zmatenej,urcite to není vánoční klasika,to zdaleka ne.Je to trošku jako horska draha a urcite bych dětem pustil něco jiného. Ale zase Trojan a Filip ,me celkem bavili, scéna na motorce 😀,kteří teda zase historicky zcela mimo, no 60% ()

Amneris

Od Jiřího Stracha jsem čekala víc. Velice mě bavil Ivan Trojan, tyto role mu prostě sedí. Jako dost nešťastné se mi jevilo obsadil do role Štěsteny Dášu Veškrnovou-Havlovou, přeci jen je to komediální herečka a ne všechny typy rolí jí úplně sedí. Jinak je to celkem ucházející pohádka. ()

andydufrsn

Ač je příběh dost průhledný, tak se mi pohádka líbila, možná to bylo díky Ivanu Trojanovim, jehož postava film dost zvedla, ale i jako celek to vypadá dobře a nepůsobí hloupě ()

maxs

Především bych zdejší kritiky upozornil, že hodnotí (za prvé) pohádku a (za druhé) z produkce ČT: Tyhle dva fakty je třeba brát v potaz. Já se u filmu skvěle bavil, ačkoliv jsem si jej nevybral, nechtěl a vůbec netušil, do čeho jdu. Ještě, že mě žena donutila nepřepínat. Po dlouhé době opravdu vtipná pohádka. I když souhlasím, že bez Ivana Trojana by to byla průměrná šeď, on je prostě skvělej :D ()

sunny.day

Pohádka jak má být .. "pro malé i velké" .. trojice Ivan trojan, Filip Cíl a Jiří Dvořík skvělě funguje .. stará maminka Jiřina Bohdalová tomu dodává tu správnou atmosféru, Ondřej Vetchý jako pomatený tatínek dodává typickou pohádkovost a jemná Martina Zábranská mezi ně skvěle zapadá a je tou správnou třešničkou na dortu .. Libí se mi originalita celého příběhu, která je pro Jiřího Strach tak typická .. moc povedená pohádka :) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno