Susedia

Scénář:

Andy Kraus

Kamera:

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

chef

V kultúrnom a hlavne scenáristickom vákuu, v ktorom sa Slovensko nachádza, tu ide o pokus o "sitcom" zo života slovenskej rodiny. Celá táto snaha však permanentne vychádza na zmar, pretože postaviť scenár jednej epizódy na naťahovaných a silených 2-3 vtipoch a maďarskom prízvuku sa proste nedá vystáť. Ku cenzúre nadávok "slušnejšími" obmenami sa ani nebudem vyjadrovať, ide proste o taký slovenský trend, ktorý je spôsobený týmom dôchodcov v Dozornej rade pre vysielanie a retransmisiu. Výsledok je asi ten, že seriál vyznieva ešte trápnejšie ako bol zamýšľaný. ()

KoRner

Na slovenské pomery fakt dobré, avšak po prvej sérii ma začalo neskutočne nudiť to, že v každej časti sa musia dve rodiny pohádať - alebo skôr len v tých lepších častiach ()

klúčik

Tento seriál , mnoho krát opakovaný na jednej TV , patril v dobe vzniku k tomu lepšiemu čo sa vysielalo. Ja som sa na tento program díval , ako na zábavný program v ktorom sa dalo očakávať čo sa bude diať... Na niektorých častiach som sa schuti zasmial a zabavil som sa... Páčila sa mi aj M.Sládečková, bola naozaj dobrá.... 60%. ()

borec999

Po Uragáne a Hurikáne prišli Susedia, ktorí boli ešte väčším úspechom. Dnes síce viacerí pravdu nepriznajú, ale osobne si pamätám že Susedov v čase vysielania sledovali takmer úplne všetci a všetci sa na nich bavili. A podľa mňa zaslúžene. Humor bol jednoduchý( kombinácia slovných skomolenín Lászla a Ildikó a situačného humoru) no funkčný a istým spôsobom sa v ňom veľmi trefne zobrazovala aj povaha všetkých nás a typických kamarátskych/susedských situácií a konfliktov. Navyše, v tej dobe bol žáner sitkom v slovenských televíziách úplne novým pojmom a Susedia dodnes predstavujú to najlepšie čo u nás v tomto žánri vzniklo. Prvé 3 série zostanú u mňa navždy zapísané ako kultová záležitosť na ktorú nedám dopustiť a ani dlho chcený a očakávaný návrat nedopadol podľa mňa zle. Chyba bola jedine v tom, že seriál sa po X dieloch vôbec nikam nepohol a ja osobne som sa opakujúceho sa humoru až prekvapivo rýchlo prejedol.  I tak však 5* z nostalgie a úcty k prvým 3 sériám nechávam. V tých časoch ma František,Žužu,Ildikó,Lászlo a Marta Sladká vedeli zaručene pobaviť. 100% ()

Junglista

Přiznávám, že tohle je jeden z mála sitcomů, u kterých se místy neubráním záchvatům smíchu (hlavně smích Marty Sládečkové, ten mě nakazí spolehlivě). Dialogy místy brilantní, místy trapné, děti se tam vůbec neměly objevit a celé to mělo skončit po druhé sérii, pak by moje hodnocení bylo o chlup vyšší. ()

AdamesWWE

[9/10] Najlepší slovenský zábavný seriál. Kraus, Sládečková, Marcin, Tlučková, proste skvelí herci a skvelí humor na ktorom je tento sitcom stavaný, hlavne mali herci veľkú výhody, že vedia do čoho idú. Postavy ktoré sem priniesli poznáme z Uragánu a vytvoriť seriál bol fakt vynikajúci nápad, presne viem čo sa dá od tohto seriálu očakávať, podobná zábava ako v predošlých spoluprácach Krausa a Marcina, akurát že v seriálovej podobe. Všetky tri série mám veľmi rád a stále si niektoré scénky občas pustím a rád sa natom pobavím, ale je mi fakt ľúto, že sa táto doba ked´ títo borci kraľovali slovenskému humoru už pominula. ()

Ashar

Trefné, vtipné, zábavné a poučné. Najde se mezi námi hromada lidí, kteří se zde poznají. A jak se u nás říká ? Potrefená husa nejvíc kejhá. Tak sousedi nekejhejte a raději se bavte! ()

jasiska

Práve to, že je seriál založený na strarých známych, u mňa pôsobí ako mínus. Keď boli Kraus a Marcin novinka, bolo to svieže, neoptrepané a originálne. Ako seriál mi už začínajú liezť na nervy a začínam mať pocit, že už ich je priveľa (otvorím konzervu a vyleze z nej Marcin a Kraus...) Ale niektoré fórky sú stále fajn. ()

Beaumont07

Ale no ták, veď tento bol dosť vydarený...ale vážne, v porovnaní s idiotinami ako Kutyl s.r.o a všetkými slovenskými telenovelami bol toto fakt pozerateľný seriál, ktorého epizódky ma väčšinou celkom slušne zabavili a udržali moju pozornosť po celý čas. Neberiem Susedov ako pokračovanie Uragánu, ale ako mimoriadne odľahčený slovenský sitcom, s miestami výborným scenárom a vždy skvelým Marcinom. ()

vander19

Nechápal som ako to niekto môže pozerať, tak keď som bol chorý pozrel som si pár častí na youtube a z hľadiska toho že to bol môj spoločník počas chrípky udelujem 2* inak by som to nepozeral ani keby ma z kože drali ()

Paldiny

Zmenou televízie prišlo na hurikán v domácej tvorbe a rázom sme tu mali prvý pokus o sitkom, ktorý nedopadol vôbec zle. K+M si z Uragánu vypožičali najvtipnejšie postavy, zasadili ich do rodinných kruhov a vyslali naprieč bežným situáciám. Príbeh sa stal ucelenejším, gagy dostali pevnejší základ, pri tom vedeli schuti rozosmiať. Drahé polovičky do príbehu zapadli, bláznivá suseda menej a bezmenné deti prakticky vôbec. Jedinú charakterovú? povahovú? skrátka črtu, akú si po rokoch pamätám, že syn jedol kompóty. Seriál mal miestami kolísavú úroveň, ale vďaka súdnosti tvorcov nestihol skĺznuť do trápnosti, teda aspoň z toho, čo som videl a to boli prvé tri série. ()

janesX odpad!

Neviem čo na tomto "humore" kto vidí, na mňa práve tento sitcom ako naozaj jeden z mála, vôbec nefunguje, nikdy nefungoval a ani fungovať nemôže. Vysvetlím prečo. Má to síce nejaký scenár, ale drvivá väčšina scén a dialógov v týchto scénach sú založené na onej, fakt úbohej skomolenej maďarsko-slovenčine. Neviem či to má byť akási kompenzácia za nedostatok kreativity pri písaní scenára, viem iba to, že tento "typ humoru" je tu hlavnou zložkou a na tomto sa celý seriál nesie. . Pochopil by som, keby to bolo v jednej epizóde, ale nie stále dokola to isté. V každej epizóde, skoro v každej scéne a takmer v každom dialógu. Mám rád trápny humor, čím trápnejší, tým lepšie, ale toto je niečo iné, je to príšerne otravné a úbohé divadlo. Mám chuť dať odpad a asi ho aj dám.  15%. ()

Prochy38

Nenáročná zábava na odpoledne všedních i víkendových dní. Já se většinou dobře bavil, pohoršen jsem nebyl nikdy.  Sympatické postavy, sympatičtí herci. Zábava byla u natáčení a já se bavil doma. Prima by se mohla učit.... ()

Marys

Konečne slovenský povodný seriál, ktorý naštartoval vlnu či už dobrých, no skor menej dobrých počinov v seriálovej brandži. Prvá séria seriálu je jednoznačne najlepšia, druhou to tvorcovia trochu pomrvili, no tretia to vcelku zachránila. Škodaže sa dvojica Kraus a Marcin rozišla, takéto počiny Slovensko potrebuje ako soľ. ()

kebom odpad!

Neposudzoval by som tento seriál tak, že má byť odrazom slovenského humoru. Podobné "vtipy" sú úspešné iba u vrstvy nenáročných divákov, ktorí sa smejú aj slovu "zadok". Je mi len ľúto, že sa tu dokáže niekto takto zhadzovať - herci, účinkujúci a hlavne diváci. Ak toto je súčasný slovenský humor, tak sme sa dostali na úroveň zábavy v krajinách tretieho sveta (tuším "rozvojové" sa už nepoužíva, lebo sa nikdy nerozvinuli). ()

dehlie

Oskar, ja som síce slovák, ale pod tvoj komentár sa podpisujem a súhlasím. tiež to nechápem. a to len môj dedko bol moravák a mám rodinu v hradci. ()

Martin_W

Ze dvou hvězd měním na čtyři. Proč ? Protože Susedia byli první povedený sitcom, který kdy Slovensko mělo. Až po nich přišla další povedená seriálová tvorba - MaFstory, nebo Profesionáli. Humor "susedú" není takový tvrdý, jako u již zmíněných JOJkařských sitcomů. Je spíše zaměřený na mladší publikum. A i přes to, nesmírně baví mé 45 leté rodiče, či většinu slováků. Po první sérii přichází sice menší pád, když na scénu přicházejí potomci "Gergej" a "Milka", ale i přes to je to pořád zábava, při které můžete prostě vypnout. Na Susedy se kdykoliv rád podívám. 69% ()