Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 3
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

giovanni3

Tak u tohoto filmu jsme se velmi bavil. Sice mne 2x nebavily snad všechny skladby (sem tam byl zajímavý text to se musí nechat) a i zde mne fakt nebavila Zagorová, kterou fakt nemám rád. Byla zde fůra skvělých scének například - destrukce vesnice, náhražka strašidelného lesa, pohřeb, neodlepení se od okna... A nejlepší hláška byla (není to tak přesně) ,,Oproti mému návrhu došlo hned k několika změnám, tak snad tam něco zůstane,, a na otázku zda příště bude spolupracovat se stejným režisérem ,,Ne zvolím někoho jiného,, :) On i závěr, kdy se film promítal a kecy lidí při odchodu.. Paráda. 4z5 ()

manonfire

Film s puncem toho nejvíc jiného oproti dalším kouskům dua Svěrák-Smoljak.OK, Jára Cimrmann je taky slušnej úlet, ale trochu jinak. To, proč většinou nemusím muzikály, tedy zpívání, je tady snad nejlepší složkou celého toho neobvykle bezstarostného spektáklu. Juraj Kukura si střihl hned dva top hity, ano ty o broucích a sexu...ale také Listonoška nebo Fiží bylo příjemně chytlavé, byť přeci jen Kukurovo zákruta přísně přimhouřeného obočí během: "Dívko chabých zásad, tys mým zklamáním!"...ukončené hláškou: "Sek sem se sek!" vede, jest tam slyšet Svěrák. Pokud jde o děj, ač je film koncipován jako nejbláznivější možný, přece jen skopičiny z Jáchyma, Marečka, nebo chytrost z Vesničky zde není. Přesto je i zde solidní porce kvalitních gagů, soustředěných zejména na pana produkčního a scénáristu: "To snad není možný. Von je tam zas! Já ho zabiju!......To jste měl udělat před pohřbem." "Promiňte, ale ta scéna se nemůže vypustit, bez ní by ten příběh neměl žádný smysl, poněvadž tam on se jí právě Lenský zoškliví! .....Co to je?!?!?" "A jak se Vám spolupracuje s režisérem Kohoutkem?....No tak ano, ale příští film bych raději dělal s někým jiným." "Kde je had?....Zde! To nešlo stihnout!" "Tak Sněhurky se nebojím!".........Prostě pořád slušná zábavička. Sice trošku paskvil, ale má to svoje, ne že ne. 80% ()

Fox85

Do soukromého listu nejlepších českých (československých) komedií to nezařadím, ale občas jsem se pobavil ()

Braddy

"A kdy se budou točit dožínky?" Petr Čepek vždy po této replice vybuchl smíchy a scéna se musela několikrát opakovat. Nakonec se radši skloní,aby nebylo vidět, jak se směje:-) ()

ondrech

Kamera: Ivan Šlapeta ... to je totální úlet. U tohoto filmu jsem se jako u jedineho smal od zacátku až do konce, všechno, co vypustí postavy z úst je prostě hláška. A je to znamená, že je to kultvní film a ne že ne... "Paní Hurychová, já, a to je moje zvláštonst, si maltu vždycky míchám sám." "Jak je ten film blbej, tak je drahej!" a miliony dalších ()

ZkuKol

Opravdu první český "klipový" film. Má neuvěřitelné tempo - zvlášť když přihlédnete k roku výroby -, bombastické obsazení, tradičně skvělý humor a sexy muziku. Jeden z mála filmů z našich luhů a hájů, který snese zahraniční srovnání, jak po řemeslné, tak po obsahové a stylizační stránce. Po zásluze v kinech tehdy propadl - není to hřejivě lidská člověčinka, neukáže tu žádná z představitelek kozy, nemluví se tu sprostě a dočkáme se stylizace, parafráze a kulturních odkazů. Je to prostě Trhák, co víc chcete vědět?!... 80% ()

Trolejbus

Plno osobností šoubiznisu, pěkný písničky a hlavně smoljako-svěrákovský humor! Petr Čepek: Jak je ten film blbej, tak je drahej! ()

Ferinka

Parodie zas tak nemusím, ale tohle je prostě trhák! Nechápu, jak to S&S mohlo projít, protože vystělit si tímhle způsobem z komančů a jejich ujetýho systému, bylo přeci jen v roce 1980 míň obvyklý. Texty písniček, hlášky, repliky herců - to všechno je jeden velký vtip, pokud jste schopni akceptovat tenhle druh humoru. Pro mě nejlepší - "berušky letí do Ostravy dělat labutě", odmávnutí výbuchu a "zaražený pilot". ()

Firebug

Pár nadmíru vydařených gagů nemá bohužel šanci zachránit filmek, který by se dal z fleku označit jako "písničkové peklo". Několik hudebních kousků by bylo ještě snesitelných, ale tohle je vážně spíše nudný muzikál s pěti dobrýma scénkama, kde se výjimečně nezpívá. A to filmy o tvorbě filmu většinou dost žeru... ()

velkyvezir

Po letech zcela měním názor na tento film a ze 3 zvyšuji na 5. Evidentně jsem musel na tento film dospět, abych ocenil všechny ty písně, gagy, slovní hrátky. A propos, geniální výsměch tehdejším socialistickým snahám o moderní postupy, zde zastoupeného rozmetáním hnojiva dynamitem, jehož příprava a náklady nakonec převyší klasickou korbu a vyházet to lopatou. ()