Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Lacike

Po prvom Matrixe môj najoblubenejsi film od bratov/sestier/mutantov Wachowskich. V prvom rade to je detsky film s infantilnym humorom, ktory zaobstarava najmladsi brat s opicou a dockame sa aj moralneho poucenia, ze zavody by v prvom rade mali byt o inspirujucich vykonoch jednotlivcov a nie obchodnych zaujmoch timov na ktore nie su divaci zvedavi. Moja milovana F1 by si mohla vziat aspon trochu priklad. V centre deja je ale ustredna rodinka v ktorej su dokonale vykreslene jednotlive vztahy. Vlastne bezchybne mi tu pripada vsetko. A som rad, ze mi na rozdiel od velkej casti divakov perfektne sadla aj netradicna forma. Ci uz technicka. Tentokrat mi vynimocne nevadilo, ze zavody nepôsobia realisticky a CGI je dost vyrazne stylizovane. Pôsobi to jak videohra z cias ked som vo velkom hraval automobilove videohry. Takze pre mna nostalgicke plus. Zavody su ale fantasticky zostrihane a vychutnaval som si ich viac ako realne nahanacky v inych filmoch. Druhym skvelym prvkom je strih v ramci celeho filmu, ked sa dej posuva neustale do buducnosti, minulosti, alebo sa dve linie odohravaju naraz, pripadne to je kombinacia vsetkeho dokopy a napriek tomu mate stale prehlad co a kedy sa odohrava. Takze vysledkom je originalne pojaty a neskutocne zabavny rodinny film. Dodnes mi je luto, ze komercne prepadol. Dvojku by som prijal s nadsenim. 10/10. ()

Gary

Ohnivý start, občas to točejí do červené a chvílemi až moc křiklavá metalíza. Uprostřed trošku klepe motor, ale všechno zlepší parádní finish. Nevěřil jsem, že by tahle vizuální orgická matlanina mohla být koukatelná, ale překvapili mě. Je tam sice pár okamžiků trapných až hanba, ale pro pár kapek nevylijem celou nádrž. 80%. ()

maseer2

úchvatné napůl hrané a napůl animované vizuální zpracování, poutavý příběh, skvělý Emile Hirsch a kouzelná Christina Ricci.. na tohle jsem měl jít do kina !!! ()

GeusX

Takto přesně má vypadat poutavé převedení počítačové hry na filmové plátno (ačkoli je to z historického pohledu tak trochu obráceně...)! Barevné, zábavné, akční a napínavé! Cílovou skupinou jsou sice především mladší diváci, ale nudit se nemusí ani dospělí, pro které je hraní počítačových her dávnou minulostí. # 75% ()

Hwaelos

Jak říká na konci filmu jeden z moderátorů závodu: "This is whole new world!". A je to tak. Vážení přátelé, takto vypadá formální revoluce. Je trochu škoda, že ji Wachowští zabalili do tak infantilního scénáře, ale možná by jinak tenhle bizarní trip nedával smysl už vůbec. Mám pocit, že něco tak troufalého si lízlo jen několik málo režisérů v historii a Larry a Andy s nimi jednou budou sdílet čestná místa v učebnicích. Vřele pak doporučuju Douglasův článek o vertikalizaci stylu ve Speed Racerovi: http://www.cinepur.cz/article.php?article=1459 ()

st.ranger

Úchylná vizuální podoba těch nejhorších barev z IKEA, naivní příběh, křečoviná zápletka a mnoho zbytečných dialogů, které jsou průhledné jako děravý scénář. Celkem zajímavě použité prostřihy mezi současností a flashbackem, ale jinak po prvních 15ti minutách krutá nuda, když víte jak to dopadne. ()

murakamigirl

Šialená vizuálna jazda (!) Ostrá farebná štylizácia je dychberúca. Čo berie dych ešte účinnejšie (no fakt sa to dá) plus naháňa tep, to sú preteky s prvotriednymi grádmi. Pomedzi preteky však stretávam nudu. S tým nezmôžu nič ani detsko- šimpanzie fóry (Achtung!, afektovaný šimpanz!)- max. úspešnosť 30%, ani (spočiatku) záhadný zahalený (ehmm) pretekár (alias Jack z Nezvestných), ani tie mocenské pletky okolo. Apelu na rodinnú súdržnosť a hodnotu rodiny si "užijete". (Hodnotu inej inštitúcie- školy- naopak podceňujú, veď to by už aj bolo priveľa...) Prestrihávanie najstrhujúcejšieho záverečného závodu neznesiteľným moralizovaním vydratým asi ako trojročné obľúbené rifle ma značne rozladilo. (Prečo takto, Wachowski???) Že ma infantilné ladenie neuspokojilo, to sčasti bude mnou... Lenže, kvalita i kvantita moralizovania = vážny mínus (rodičia budú euforickí). Ku koncu to vyzerá, ako by servírovanie "múdrostí" bolo podstatnejšie ako závody. Vôbec nie dobrý dojem..... Z toho všetkého dýcha režisérsky zámer- natočiť rodinný film. Detičky ale štylizáciu neocenia, menšie sa v tých farbách dokonca môžu prekrásne stratiť..... Mohla to byť akčná lahôdka, takto nás mnohých determinovali na neuspokojených. 70% ()

Johny_fork

Psychedelický vizuální zážitek. V prvé řadě příběh boje jedince plného ideálů proti mocenské korporaci (úmyslně naivní a podobně stylizované), která se neštítí ničeho. Za druhé "úchylárny" typu mladšího bratra, který se spolu se svou opicí schovává v kufru závodního auta a konečně za třetí neuvěřitelný, intenzivní, "kulervoucí" závodnický zážitek. Wachowski opět dokazují, že jsou o krok na před. Přestože mi ještě chvilku bude blikat před očima, tahle jízda mi sedí, stále se mi v hlavě objevují záblesky ze závodů a už se nemůžu dočkat až nasednu znovu a uletím někam mimo tuto galaxii. 5*. ()

MoiJe

+ farby, + zavody, dokonca aj + rodinka. + Fox, kt. konecne v nejakom filme vyzera ako kocicak:) - spomienkove sekvencie, - podivne nedotiahnute udery pri inak peknych rucnych subojoch. ()

Gazy

Go, Speed, Go! Naprosto geniální šílenost, která si je své ujetosti plně vědoma. Wachowští si zaslouží velké uznání za to, jak věrní zůstali původnímu seriálu a to jak stylizací, tak třeba i použitím stejných hudebních motivů. Samozřejmě, že to chvilkami má chybičky a místy je to až příliš dětinské (především šimpanz), ale i přesto se na to nehorázně dobře kouká a já jsem hned po skončení projekce chtěl další nášup téhle barevné kaše. Jinak asi trošku nadhodnocuji, ale proč ne, už jenom za odvahu tvůrců přinést něco tak hodně ojedinělého si to tu pátou hvězdičku navrh zaslouží. 9/10. ()

Tyler:D

Je len málo filmov, pri ktorých som sa nudil viac ako pri Speed Racerovi. Bratia Wachovski prišli znovu s niečim novým, ale mňa totálne sklamali. Predvídateľný dej ma vôbec neupútal, dialógy o ničom, závody príliš akčné, neuveriteľné a hlavne neprehľadné. V polovici som film musel vypnúť, na druhý deň som to so zaťatými zubami dopozeral. Takže dávam jednu * za ... hm, asi za originálnosť. ()

M.Macho

Bráškové - šprýmaři připravili pro diváka nášlapnou minu, která po aktivaci zahltí smysly a odpálí tu část vnímání, které se všichni intoši bojí. A to bavit se na pořádném řetízkovém kolotoči. Po výtvarné a vizuální strnáce je to stoprocentní mls. Andy a Larry si vzali autíčka na setrvačník a pustili proti sobě, po výsledné explozi je úplně jedno, jakým podivným jazykem to postavy mluví, je to dokonalá jízda proti proudu renomovaných řečníků a kafralů... Tak to má být... ()

Suzie05

Moc hezká pohádka o závodení s typickým happy endem. Trochu mi to připomělo Nascar závody a taky díky tomuhle začínám mít tyhle super speed závody ráda. ()

Skrk odpad!

Co to proboha mělo být? Neskutečně naivní kýč s ohavným umělým pozadím alá hovadina z Jetixu "LazyTown"... Debilní záporáci, velice trapný účes Christiny Ricci, vtíravé lezení do záběru ... a z šíleně milující rodinky se nakonec stanou "karatisté".(wtf?!) Emile Hirsch, který mě dostal jeho asi nejlepším snímkem "Útěk do divočiny" nejspíš potřeboval zaplatit nájem, a proto se musel zaprodat Ďáblům Wachowskim. Z této slátaniny mi bude zle ještě hodně dlouho. ()

corpsy

Film, ktorý vás pohltí svojou nabombovanou vizuálnou stránkou. Príbeh je v tomto prípade nepodstatný. Takmer vzorová ukážka odľahčenej, megalomanskej kino zábavy. ()

Marek1991

Futuristická divočina, ktorá ma zo začiatku ozaj uchvátila, problém nastal niekde v strede filmu, kde to stratilo náboj a od boja proti korporáciám sa to otočilo len na obyčajný boj proti jednej firme a snahu o víťazstvo v slávnom závode. Film sa mi páčil, že bol iný, neopičil sa po druhých, audiovizuálne je to krásne, takisto odhodil všetky rôzne klišé a ohľadom strateného brata ma ozaj prekvapil pri odhalení totožnosti a následne aj na konci, taktiež pri súboji s podvodníkom, majstrom v závodoch, človek by čakal klišé súboj na cieľovej čiare, to sa nestalo, ozaj prekvapil a ohľadom toho brata si spravil aj možnú pôdu pre pokračovanie. Wachowski to skvele zvládli, naozaj ohľadom originality im takpovediac ide karta. Pre deti to nie je až tak celkom, skôr pre dospievajúce deti, ale taktiež dúfam, že sa takýto film objaví maximálne v jeho pokračovaní a nie v iných filmoch, už teraz mám dosť rôznych vecí okolo Spy Kids, inak tento film nie je tak úplne proti súčasnému systému, narozdiel od Matrixu, keďže robí z vlády tú dobrú, to je naozaj len futuristická vec v súčasnosti, ťažko aj povedať, či reálna. Vzhľadom na tie korporácie a ich zázemie aj vo filme diskutabilná. ()

Padme_Anakin

Fakt, že jsou sourozenci Wachowští z jiné dimenze, je mi dobře znám, nicméně dnes jsme se dokázali propojit, neb máme úplně stejný vztah k fyzice, naprosto ji ignorujeme... Tahle pestrobarevná, dynamická jízda, fantasticky sestříhaná a místy až dojemně krásná rodinná záležitost se mi zamlouvala, což i mě samotnou překvapilo... Tedy přiznávám, že jsem se bavila, nenudila ani minutu, před ulítlou kreativitou tvůrců smekám a v neposlední řadě za ten kritický podtón věnovaný nadnárodním molochům, prachům a moci zcela vědomě přihazuji i tu čtvrtou hvězdu... ()

Revanx

Finálny závod je neuveriteľná pecka. Čo k tomu viac dodať? Nič tak farebného som nikdy nevidel a pravdepodobne už nikdy na filmovom plátne ani neuvidím. A ako rád by som sa mýlil. ()

F.man

Holly Molly... Psychadelické sci-fi závody v podání otců Matrixu, bratrů Wachowskich - tak to bude úlet. Jako vždy přísné informační embargo plus našlapané trailery rovná se obrovské očekávání... Co si může přát filmový fanoušek, ještě když vidí Emile Hirsche jak podává profesionální herecký výkon v Útěku do Divočiny? O to více mě však bolí realita... Speed (Emile Hirsch) je člen známé závodnícké rodiny - Otec, stavitel prvotřídních aut, maminka, psychická podpora a rozum rodiny, mladší brácha se svým parťákem, roztomilým opičákem a samozřejmě také starší bratr, známý to závodník Rex, tohoto času bohužel zesnulý. Samotná zápletka poté řeší problém "čistých" závodů versus zájmů špinavých a zlých sponzorů... Speed Racer je místy hodně adrenalinová a dobře promazáná záležitost. Přesně jako Speeduv závoďák Mach 5. Vše je rychlé, promyšlené a efektní. Bohužel opravdu jen místny. Wachowšti si, dle mého, naložili až moc. Natočit sci-fi závody, komedii, odvykládat složitý příběh a vše přebalit balícím papírem podoby "rodinná komedie" je úkol skoro nemožné a i když všechny složky tohoto pomyslného balíčku fungují skvěle, onen obal je neskutečně odpudivý a nudný. Jinými slovy - závody, akce parádní, rodinné rozhovory a tím pádem velká část děje neuvěřitelně skřípající a situaci už nezachrání ani vtipná opice a malý bráška Speeda. Emile Hirsch hraje dobře, bohužel pro česká kina jde 95% projekcí v dabingu, který je v podání Vojtěcha Kotka více než podprůměrný, a tak si tohoto nadějného herce ani moc neužijete. Koho si ovšem všimnete je Christina Ricci (takhle kočka má fakt jen 159 cm?), která nejenže je strašně zajímavě atypická, ale i hodně přirozeně hraje. I když nevím jestli to je v vůbec v tomle LSD úletu plusem :) Co se však filmu samozřejmě nedá vytkout je perfektní technická stránka - závodní scény dávají nudnému ději pořádné kapky živé vody. A převážně za tuhle "vymazlenost" (nevím jak jinak to nazvat) dávám tři hvězdy. On i ten děj není špatný, jen ta rodinná stránka je strašně přehnaná a je jí ve filmu věnováná převážná stopáž z oněch 129 minut. ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)