Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

nick_sekac

Prakticky celý film jsem měl obavy, aby moje trenky zůstaly čistý. Atmosféra mě vtáhla natolik, že jsem po chvilce ani nepostřehnul, že na film koukám v originálním španělském znění a výslednou pointu jsem absolutně nečekal. Pokud se mě někdo zeptá, jaký poslední brilatní horor jsem viděl, odpověď je asi jasná. ()

Zombiepod

Tento film ma ako horor dosť obišiel, aj keď atmosféru to má silnú. Španieli sú v tomto majstri, a v spolupráci s Del Torom sa to ešte slušne vystupňuje. Priznám sa že som sa sem tam nudil, ale niečo ma pri tomto filme držalo až do konca, a či len bol božský ! Sirotinec chrlí skvelé nápady jeden za druhým, a priestory v ktorých bol film natočený lepšie zvolené byť snáď ani nemohli. Veľmi podarené dielko. ()

marmeli

Nikdy jsem neměla ráda horory, ve kterých se pořád lekáte a ze všech stran na obrazovku stříká krev. Proto jsem ráda, že mě intuice (nebo osud?) dovedla k Sirotčinci. Přesně takový typ filmů mám ráda. Tajemná a kvalitní zápletka, která nakonec vyústí v něco, co by málokdo čekal. Pokud nejste vycvičení v hledání na první pohled neviditelných detailů, tak je lepší se podívat na film více než jen jednou, abyste pochytili všechno podstatné. A ten konec? Zamrazilo mě. Byla jsem v šoku. Málokdy se mi stane, že na mě něco podobně zapůsobí. Takových filmů by mělo být více. ()

Sundance.cz

Hororem bych to moc nenazval. Spíš mystoriózní psycho. V každém případě je těžké tento film objektivně posoudit. Chvíli se opravdu snaží tvářit jako by měla začít děsivá hororová scéna. Skoro celý film vlastně nevíte čemu věřit. Na španělskou produkci je však film dost silný. Konec má své kouzlo a vyšvihl film u mě o 1 hvězdičku víš. 70 % ()

Indy21

Mrazivá podívaná. Podle mě takhle má vypadat správný horor. Dobrý příběh, děj a tajuplná atmosféra.. ()

Margerie

Thriller, na který se ráda podívám i několikrát, tak to už opravdu něco. Možná že to není úplně originální, ale co byste pořád chtěli vymýšlet nového? Má to vynikající atmosféru, promyšlený děj, pár opravdu děsivých momentů, ale hlavně to ani na malou chvilku neztrácí tah... Pro mě asi nejlepší film ze španělsky mluvících zemí, který jsem kdy viděla, a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

dewil21

Jsem maximálně spokojená. Španělé se prostě vrátili ke staré a léty prověřené klasice a dali tomu moderní punc. Nenajdete tu digitální triky ani litry kečupu alias krve, atmosféra je budovaná fantastickou Laurou, děsivou hudbou, perfektní kamerou a vhodným střihem a samozřejmě i tušeným nadpřirozenem... Příběh se z poetické podívané (dům, pláž, rodinná idylka) pozvolna transformuje do dramatu (Simonovo zmizení) a následně je už intenzivně přetavován do klasického mysteriózního hororu se vším všudy. Od půlky filmu se stírá rozdíl mezi realitou a fantazií, takže Laura (a divák s ní) tápe, z toho její racionální muž ztrácí nervy a dochází ke konfliktu, který vrcholí jeho odjezdem. Hry mohou začít. Ať chcete a nebo ne, horor jako takový ja na klišé postavený, takže mě v tomto případě nevadí, protože to působí kompaktně a rafinovaně. Závěr mě vyděsil i dojal zároveň. Nemám co vytknout... Dítě s pytlem na hlavě je žánrovou lahůdkou, všechny jeho příchody na scénu vám spolehlivě naženou husí kůži... Stejně jako obdoba hry cukr, káva, limonáda s mrtvými dětičkami... ()

Dantte..

Hodně vybroušený diamant, pointa fakt překvapila, což je velká vzácnost + neskutečný herecký výkon Belén Ruedy. 80 % ()

Scraffy

Španieli opäť dokazujú, že patria na špičku hororového žánru. Tento film je veľmi dobrý, čo sa atmosféry týka. Zo začiatku je pekne pomalý, ale po chvíli nabieha na drsnejšiu vlnu. Kulisy starého domu sú úchvatné a neurazil by som sa za ďalšie filmy vzniknuté s podobnými kulisami. Príbeh to má napísaný dobrý a to aj cez to, že je v podstate plný klišé. Ale je natočený tak dobre, že to vlastne ani moc nevadí. Obsadenie je obstojné a malé deti hrajú dobre. Neuškodilo by, keby sa tí "ľudia od duchou" zdržali dlhšie a nie, len na jednu obhliadku domu. Film má dobrú temnú hudbu a zvuky, ktoré robia v tomto filme veľkú časť atmosféry. Som milo prekvapený. Toto je presne to, čo sme v tejto dobe plnej debilných remeakov potrebovali. Španieli jednoducho vedia, ako na to. ()

Terminer

Ti Španělé jsou na poetiku mistři. Bylo to smutné, bylo to hluboké, bylo to kruté. A bylo to dobré, i když mě v tomto filmu něco chybělo. Něco, co jsem od tohoto hororu očekával. Tedy, tento film je horor v jiném slova smyslu. Je to spíše drama o životních skutečnostech, kterému duchové dodávají na jeho vnitřním účinku. Dobrý film, nicméně jak už jsem řekl, něco mi tam chybělo. Každopádně, J.A. Bayona je dobrý režisér a už se těším na nový Jurský svět! ()

topi80

Žánrový standard, který poleká asi jen jednou za celou stopáž. I přes poměrně zdařilou atmosféru, herecké výkony a dobře odvedenou filmovou práci však naráží na to, že je dost předvídatelný a nemá čím překvapit. Zařezuji ho tedy do průměru. ()

Meev

Zkrátka dobrý film s průměrnou dějovou linií a nadprůměrným rozuzlením. Všechno šlape jak má, ale jako trhák bych to nepovažoval. Bát se budete taky málo, ale co se atmosféry týče, je to standartní průmerný film, kterým mě dosud neznámá španělská filmografie míle překvapila, 65%. ()

jojoping

Kto má dosť hollywoodských bubákov, ktorých sa aj tak nezľakne a má rád napr. Faunov labyrint si nemôže dať ujsť tento filmík. Podmanivá atmosféra rýchlo vtiahne diváka do deja a nepustí ho ani po skončení filmu. Guillermo del Toro sa svojou troškou určite podpísal aj pod týmto dielkom nielen ako producent. ()

koudi

Inteligentní horor na téma strašidelného domu a jeho odkazu na zjizvenou minulost. O matce, která zkouší všechny možné metody, aby získala zpět svého ztraceného syna. Skeptickém manželovi, který jí nepodporuje v alternativních metodách jeho hledání a tajemství bývalého internátu pro postižené děti v němž bydlí. Neustále gradující děj se zdrcujícím koncem je jasnou volbou pro hororové nadšence. ()

Baki

Ja horory rad nemam ... nerad se totiz bojim. Ale na tento film jsem se, pro me z nepochopitelneho duvodu, podival. Byl to opravdu silny zazitek, ktery jen tak nevyprcha a staci si predstavit nektere pasaze a hned mi naskoci husi kuze. Tento film je zvladnuty bravurne a i kdyz tu nekteri pisi o vykradani a tak ... to mi je v podstate u tohoto filmu jedno ;). ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze