Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

japekli

Úžasný dílo, který i předběhlo dobu, protože, když v něm slyším Hrušínskýho nebo Kopeckýho, je to jako v současný sněmovně. Film mi připomíná dnešní politiky a dnešní politici ten film- k smíchu a k pláči. Nevím, kdo všechno napovídal scénáristovi a do jaký míry fungovala improvizace, ale za satiru klíďo nobelovka. ()

Aidina

..."Ale vždyť to není pravda. Pravda?! To on ví taky, ale copak to může říct ?..." To je mantra všech politiků, to jim tesat zlatým písmem na hrob. Nádherný nadčasový snímek plný vtipných hlášek, skvělé obsazení Hrušínský, Kopecký, Brodský .... A Irena Kačírková jako Bílá paní Perchta je krásná. ()

petr.al

,,Bílá paní" musela v době svého vzniku oslovit i jedince tehdejší politikou nepolíbené (existence takových jedinců je však na rozdíl od Hejkala, Jednorožce a Bílé paní nepravděpodobná), protože téměř z každé vyslovené filmové repliky je cítit ta úžasná dvojsmyslnost, která tehdejšímu režimu asi příliš nevoněla. Zábavný je taktéž fakt, že dosti ve filmu vyřčeného lze aplikovat i do dnešní doby. ()

Emperor1

Tenhle film je pokladnicí politicky uvědomělé rétoriky té doby, to jsou prostě perly (hlášky, chcete-li) ... zároveň mrazí z toho, jak lze vše překroutit a přizpůsobit potřebám ideologie, třebaže se to zde odehrává v kouzelné nadsázce ... herecké výkony excelentní, holt klasická škola, to se dnes už tolik nevidí ... ano, takový věci jsme uměli natočit ... ()

PeteBuck

Jedna z mojich najobľúbenejších československých komédií. Obrovské množstvo hereckých bardov, kopec hlášok, nadčasová komédia. Nečudujem sa, že to bol trezorový film. Čudujem sa, že komanči za toto neposlali do lochu štáb aj s hercami, ale to by tvorba neskutočne utrpela, pretože len v hereckom obsadení sa tam objavila plejáda úžasných hercov. Biela pani je synonymom toho, ako sú ľudia neustále oblbovaní, manipulovaní. Nič sa nezmenilo, táto komédia má čo povedať aj dnes a bude mať čo povedať určite ešte hodne dlho. ()

jirkahorn

Tento starsi ceskoslovensky snimek si tech 5 hvezd zaslouzi a rad bych dodal, ze v tomto pripade nehraje prim nostalgie, nybrz vyborna zabava, kterou film prinesl. Az na jedinou scenu totiz nezneuziva prvoplanovy humor a dokaze udrzet usmev na tvari prakticky po celou stopaz. Za me dobry :) ()

Kontryhelka

Můj oblíbený film. Výborní herci a líbil se mi i děj. Sice propaganda tam trošku je,ale ničemu to nevadí. Příjemná duchařinka a spoustu pravdivého. Nemusím Kačírkovou ale ničemu to nevadí. ()

PTuranyi

Výborná veselohra ironizujúca socialistickú realitu, ktorá sa pri náraze na iracionálnu bytosť roztriešti na kopu fráz. Na výbornú komédiu chýba deju väčší spád zostávajú však výborní herci a hŕba zľudovených výrokov.. "Ty už si zase bránil spravedlnosť.", "Duševní poruchy začnou až ho zmáčknem.", "Já to nezakazuju, ale nemůžu to ani povolit.", Pane doktore, co to znamená, že si člověk není jistý že je normální. Že je normální. Ale já jsem si tím naprosto jist. To mnoho našich pacientů taky." :D ()

Chemic

Jeden z nejlepších Podskalského filmů a skvělí jsou i herci. Jlavně tedy Rudolf Hrušínský a Vlastimil Brodský. ()

Africanus1

Snad nejlepší česká satirická komedie tepající zhovadilost tzv. lidové demokracie. Hrušínský s Kopeckým naprosto bravurně ztvárnili dva bolševický papaláše, kteří s nadpozemskou bytostí bojují frázemi z lekcí marxismu-leninismu. Neuvěřitelně vtipné, ale ve své podstatě i dosti smutné. ()

Standey

Soudruhu zanechte nemístných skopičin.... Pokousalo mě strašidlo, nenůže to být infekční.... No zkrátka ECHT parodie na komunistický režim tehdejší doby plná nezapomenutelných hlášek a skvělých herců z nichž bohužel už většina není mezi námi..:-( ()

zekon

Až budu chtít dítěti ukázat proč to tenkrát bylo špatné a proč jsou komunisti ti špatní tak jim pustím tento film. "S fortelem na silážní jámy :) Drž hubu a plav!! :-)" Za mě nejlepší trezorový film. ()

kiv

Ze strany tvůrců snad až nezamýšleně geniální satira. Motiv krátké povídky od Karla Michala je zde výborně rozpracován do podoby, která kvalitou zcela zastiňuje předlohu. Plejáda vynikajících českých herců své doby ztvárňuje figurky z městečka 60. let, které se vypořádává s historií i se socialistickou současností. Postava bílé paní pouze ozvláštňuje zápletku a vytváří symbol, jehož nejvýznamněší výstup je v samotném závěru. Leitmotivem filmu je všeprostupující intelektuální a morální rozklad české společnosti s mnohými, občas až nebezpečnými, odkazy na komunistický teror v 50. letech ("malý zázrak ve prospěch místní fary..." apod.). Bezpočet narážek na komunistická myšlenková schémata, atributy a hesla. Fantastickou postavou je Václav Voska v roli apatického psychiatra. Josef Bek jakoby se očišťoval od svých dřívějších rolí v mizerných komunistických filmech - hraje tupého, ale o to agilnějšího aparátčíka. Ilja Prachař jako funcionář připomíná svého kolaboranta z pozdějšího Herzova Spalovače mrtvol. Zdeněk Řehoř v nepříliš nápadné, ale přesto významné roli oportunistického faráře, u kterého již víra v Boha ustopila z pragmatických důvodů do pozadí. Čestmír Řanda jako typicky česky "předposraný" úředníček. Milým oživením je i Vladimír Menšík jako příslušník Veřejné bezpečnosti. Standardně vynikající jsou Miloš Kopecký a Vlastimil Brodský, roztomile pitomá Andula v podání Jiřiny Bohdalové. Pouze dojem z Rudolfa Hrušínského - přes jeho jako vždy skvěle vyjádřenou filmovou postavu (zde předseda MNV) - místy svoji roli fláká (očividně čte projev z papíru, opilecké sražení židle ze stolu je velmi nepovedeně zahrané - zcela evidentně strčené rukou apod.). To jsou však nepodstatné detaily. Celkově se jedná o unikátní zrcadlo nastavené naší nedávné historii a ve své podstatě jeden z nejostřejších a nejodvážnějších protikomunistických filmů. Lidé považující film pouze za nějakou maloměstskou taškařici, toto dílo nepochopili. Z toho také pramení občasné nedocenění filmu, který má krom jiného i svoji specificky podmanivou atmosféru. ()