Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

Rodin

Literární předlohu sice tento film jen zlehýnky šimrá ze spodních pater, nicméně velmi zábavné. Té komunální satiry (která v literární předloze v podstatě chybí) je tam na moje gusto ovšem trochu moc. Zblblý Pepa Bek to ovšem trochu dorovná. A Bróďa s Chramostovou jsou bez komentáře. Scénka fackování dětí (jakou barvu má tahle zeď?) je srandézně krutá. ()

lenzi

Jedna z najlepších českých komédií, a navyše, na svoju dobu veľmi odvážna. Nečudo, že skončila na dlhší čas v trezore. ()

xenopus

Jak začali pánové Hrušínský s Kopeckým mluvit v hospodě tou stranickou hantýrkou, začal jsem se podivovat, na co jsem to vlastně začal koukat. Ale až potom mi došlo, jak geniální je to satira. V každé scéně, v každé postavě je to cítit - toto musel být pro všechny zúčastněné herecký orgasmus - hrát a přitom otevřeně a nahlas říkat, co je na tehdejším režimu divné. Majstrštyk, bez debat. Až mě napadla kacířská myšlenka, proč vlastně ty nežádoucí filmy dávali komunisti posléze jen do trezoru - tento by si zasloužil snad zničit! Ale to by byla škoda... i když té nadčasovosti tam nevidím tolik jako ostatní... ()

Marfab

Komedie je to fakt dobrá což o to ale těch komunistických keců co tam je.je to až do nebe volájícího.chápu tak nějak, že chtěli potěšit soudruhy z východu ale určitě by to šlo bez těch bolševických triků-viďte bílá paní ()

Petus

Absolutně srdcová záležitost. Dodnes nechápu, jak Podskalskému tenhle film komanči schválili. Asi museli trpět přechodným měknutím mozku, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. Takovou protirežimní agitku, aby jeden pohledal. A tak fantastickou komedii, aby hledalo rovnou celé mužstvo. Co hláška, to perla, k tomu úžasný Kopecký, skvělý Voska, nezapomenutelný Bek, parádní Brodský a hlavně nepřekonatelný Hrušínský, to je dream team, který v tomto podání nemůže zklamat. ()

topi80

Nadčasový a neskutečně nahláškovaný film, který si svou aktuálnost udržel do dnešních dnů, respektive začíná být aktuální čím dál více. Dnes znovu dostáváme školení o tom, jak některá témata správně uchopit a jak nenarušovat důvěru ve světlé zítřky a ve schopnosti našich bruselských mocipánů i jejich poskoků na státní či regionální úrovni. K tomu ještě nutno poznamenat, že zatímco tehdejší soudruzi na film dali peníze, ale poté jej strčili do trezoru, dnes by tvůrce, jenž by si chtěl dovolit něco podobného, odešel od grantové komise s prázdnou a s doporučením, ať už se před ní nikdy neukazuje. ()

ForGump

Naprosto dokonalý film, který svým vtipem a nadhledem pojmenovává a zároveň brilantně paroduje tehdejší komunistické soudruhy, a to v době, kdy se Československo oklepávalo z 50. let, aby pak přišla další rána. Skvostné herecky, protože to je hvězda vedle hvězdy, kdy mě hlavně u Rudolfa Hrušínského políval blažený pocit, propracované syžetově a nápadité kamerově a na svou dobu neobvykle dynamicky sestříhané. 90% ()

Kenneth

Tento film je tak pravdivý, že není divu, že skončil v trezoru. Asi jedině nadpřirozená bytost je schopna něco rozumného vykonat v nastoleném socialistickém systému. Problém je v tom, že socialistický systém nadpřirozené bytosti zavrhuje. A proto nám zůstala jen hromada absurdních zbabělých funkcionářů, hesel a lží. Má to jedinou výhodu - je to velká sranda. ()

Pitr_Pan

Neuvěřitelně přesná satira v mistrné zkratce vystihující zdeformovaný etos komunistického režimu. Na hranici absurdního dramatu komponované repliky nacházejí věrné vyjádření ve filmových postavách ztvárněných špičkovými komediálními herci tehdejší doby. ()

Blalle

Po letech jsem film shlédl znovu a užasl jsem! Takové hlody na režim, kdy lid jezdil Tatrovkami prostřednictvím svých volených zástupců! Jak materialisty pěkně rozhasí, když jim do života zasáhne nadpřirozeno! ()

Pitryx

Trochu tragické, nemyslíte?? Ale dívat se na to dá. V závěru citelné zlepšení humoru, který snad už dnes nechápeme. Nebo jo?+++++ Skvělá komedie. Skvělí herci. Dokonce i těch několik málo triků se, dá se říci, povedlo. Že to vůbec komanči pustili. Konec mohl být lepší. 20170101 *** A PŮL ()

Stejšn

V podstatě velice odvážný antikomunistický film. Klobouk dolů, Podskalský se skutečně opřel do každodeních reálií socialismu s kuráží nevídanou. Nejhorší na tom je, že to, co je tu podané s nadsázkou, byl bolševik skutečně schopný provést (viz kauza vodovod u Blažkové) a člověku se z toho až zvedá žaludek, když si to uvědomí. Herecké výkony jsou excelentní, skvělý film. ()

macetoma

Totalita ve své plné kráse. Tak tento film opravdu nastavuje zrcadlo. Zlatý Hrušínský. Dialogy těžkého kalibru typu: "...já to nezakazuju, ale zároveň to nemůžu povolit..." Dávám 4 hvězdy. ()

pekas

Nevím, zda označení komedie je to pravé. Komedie ze které sakra mrazí mi přijde přesnější. Ale Kopecký s Hrušínským se v rolích obecních funkcionářů vyřádili opravdu senzačně. Snad jenom kvůli té pachuti, která z toho komunistického bordelu dodnes čpí nemůžu dát plný počet, protože soudruzi, na tomto příběhu je bohužel moc pravdivého. 80% ()

knihovna

Tenhle film je pecka. Smál jsem se od začátku do konce. Vynikající herci, ale prim tam aspoň podle mě hraje pan Voska. Ten člověk si hraje svůj vlastní film a občas mám pocit, že Ti ostatní tam jsou pouze kvůli němu. Vím že to je pitomost, je tam spousta jiných skvělých postav, ale pan Voska by to dokázal utáhnout sám. Vždy suché boty pro stavbaře - to někdo vymyslel, nebo byli ty komouši takhle nechtěně geniální? ()