Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

pokeandrew

Nejlepší způsob jak se vypořádat se zlem je udělat si z něj legraci a tento film je jakýmsi vypořádáním filmařů uvolněných šedesátých let s těžkýmy léty padesátými. Vynikající herci na nichž je vidět, že si zahráli s chutí. Především. Josef Bek tady chytil příležitost za pačesy a exceluje v roli stranického funkcionáře...Podívejte se, já to nezakazuju, ale na druhou stranu to nemůžu povolit. ()

Troglodytes

U většiny Podskalského snímků mi trochu vadí jeho posedlost muzikálovou formou, což není případ tohoto snímku. Bílou paní považuji spolu se Světáky za jeho nejlepší díla. Ve svém žánru, tedy jako satirická komedie, nebyla Bílá paní v našich luzích a hájích, dosud překonána. Docela bych byl rád, kdyby mě nějaký nový tvůrce přesvědčil o opaku. Snad se toho jednou dožiju. Ale talentovaných satiriků se urodí vždy méně, než objektů jejich satiry. Za včasnou sklizeň! ()

irmari

Geniální parodie na doby (nejen) dávno minulé a nekonečná studna věčně aktuálních hlášek. "Musíme se ztlemit-eeee...ztmelit!" "Nepotřebujem strašidla, když máme národní výbor!" "A co furt máte? Dyť on to taky ví, že to není pravda. Ale copak on to může říct?" "Jdi už někam s tou svou pravdou. Drž hubu a plav!" Nesmrtelné... To mě nikdy neomrzí. ()

Otan

Teda politika jsem nepatří,ale měli by občas tento snímek před volbami pustit do tv,protože paměť národa jest krátká.Film vám dokonale ukáže tupost systému minulého a to velice zdařilou formou. ()

jarynzlesa

Vynikající satira doby, kdy vznikla. Excelentní výkony herecké elity 60-70 let. Komedie u které se divák směje při každé další větě. Je nutné ocenit odvahu realizovat takový film ve své době. ()

Wez

naprosto excelentní filmeček,na který jsem se díval svého času,když jsem měl deprese jako na povinou léčbu-film plný pravdy,ale i ironie o socialistickém zřízení,kdy ne vše bylo takové,jak to vypadalo-excelentní role Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského... ()

luga

Tento skvostný film, kterému bylo umožněno v šedesátých letech 20. století vzniknout, je roztomilou genialitou kritickou k tehdejším poměrům a politice. Činí to velmi vtipným způsobem, podpořeným vynikajícími dialogy a herci. Nastavení zrcadla nešvarům politiky bylo průzračně názorné a nemohlo nechat bez pochyb jediného soudného soudruha, kde je pravda. I kdyby se odmyslel kritický rozměr filmu, zůstává krásná veselohra, díky čemuž se mi líbila i v dětství, kdy jsem ji shlédl poprvé. Na závěr komentáře vyjadřuji smutek a lítost nad tím, že dnes nevidím tvůrce, kteří by s takovou noblesou a humorem dokázali poukázat na nešvary a nepravdy dnešní doby. Anebo s nástupem nových poměrů by bylo kacířské a nepatřičné tu a tam zviklat nějaké "pravdy"? Já se domnívám, že to dnešní době velmi chybí. Rád bych se zasmál nějaké dnešní hlouposti a blbosti. Je to zakázané, pracuje autocenzura? Anebo jsme už společně s naší dobou dokonalí? ()

Zofinka2

Rozcuchaná Chramostová jako manželka Brodského na Bohdalovou, "ty rajdo. Vždyť on je ženatej?" Bohdalová na to:" já ne nevěděla, že je ženatej". Dobře udělaná a vtipná komedie. A samí naši velcí herci v ní hráli. ()

Jarda68

Vtipná komedie,která navíc naprosto přesně zesměšňuje totalitní režim. Skvělí herci v čele s nezvykle obsazenými Rudolfem Hrušínským v roli předsedy MNV a Milošem Kopeckým coby jeho tajemníkem...90% ()

vinducha

Pánové Hrušínský a Kopecký jako předseda a tajemník , vůbec se nedivím , že byl film tehdejší garniturou na 19 let zakázán , nejlepší a nejvýstižnější satira tehdejších pokřivených společenských poměrů. ()

ABC1

Skvělé, úžasné, vtipné a okouzlující....co by asi tvůrci natočili v dnešní době??? Myslím, že námětů by našli dost! ()

Sa.sa

"co mám teda dělat..? - - - nemáš tolik chlastat... " :))) Jinak super komedie plná hlášek a kvalitního hereckého obsazení ()

rozum i cit

Perfektní dílko, kde prakticky co věta, to perla. Z pochopitelných důvodů trezorový film, ze zcela nepochopitelných zde nemá 100%, ač by si zasloužil více než 5 hvězdiček. Říkám si, proč vlastně byly podobné snímky pouze zakázány místo toho, aby byly pro svou podvratnost rovnou zničeny ve všech kopiích. Za sebe jsem rozhodně ráda, že se dochoval. Musím ovšem souhlasit, že nadčasovost tohoto roztomilého filmečku včetně jeho úderné pointy je ve skutečnosti dost bolestná, zvlášť v dnešní době, kdy nám také často tvrdí, že bílá je černá. Viděno s odstupem let, kdy už jsem si řadu hlášek nepamatovala, takže jsem se znovu výborně bavila. O originálním námětu, skvělém scénáři, výborných hereckých výkonech všech v čele s kastelánem Vlastimila Brodského, umíněně a zcela nepokrokově trvajícím na pravdě, a režii páně Podskalského, který stojí i za jednou z našich vůbec nejlepších komedií Světáci, snad ani není třeba se rozepisovat. Vše už zde ostatně bylo uvedeno ostatními recenzenty. Vypíchla bych tedy pouze jednu z dalších kvalit snímku, kterou jsem postřehla při novém shlédnutí a nezaznamenala v komentářích ostatních, a sice pěknou kameru. Některé záběry na hradě jsou téměř noirové, kompozice vyvážená a většina záběrů je dobrých, snad zde ani není záběru, který by byl neestetický. Geniální záležitost, jaké už bohužel neumíme. Věř, ale komu věříš, měř. ()

Hombre8

Excelentní komedie u které se ani nechce věřit, že vznikla v době, ve které vznikla. Mnohými chápaná jako protikomunistická. Hloupý omyl. Výborně ztvárněné jsou zejména postavy funkcionářů. ()

argus123

"Furt s tou pravdou, drž hubu a plav !" Veru držať hubu a plávať inak si vás podajú páni mocnári :D Vybikajúci film, trefný aj do dnešnej doby. O to prekvapivejšie je že takíto film vznikol za komančov. ()

Holly_Molly

K čemu tenhle film slouží kromě kritiky tehdejšího režimu, pár povedenejch hlášek a zabití hodiny a půl čistýho času? Nic moc, ale herecky je to standardně sympatický a závěrečná scéna tu totalitní mentalitu shrnuje dokonale... Tak plavte! :-) ()