Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

BaronX

Tak nevím, tohle se asi fakt nepovedlo, skoro jsem u toho usnul. Pár komediálních nápadů, jinak chaotická směs obrazů, která dohromady nedávala moc smysl. ()

Cortesz

Jak už tu kdosi zmiňoval, tak hudební motiv je na tomto filmu snad to jediné, co se dá strávit. Jinak jde o naprostou nudu, dějově téměř o ničem, nehne se to z místa a nutí to poslouchat hrozně stupudní nesmysly. Herci docela ušli, ale hlavní dvojice, která hrála ten divnej mladej pár to kazí, naštěstí to zachraňuje mladíkova rodina v podání Preisse, Tomicové a Divíškové. Jinak jsem naprosto nepochopil, co tohle dělalo v kinech, to mělo jít přímo do TV a nebo do koše. ()

nula87

Televizní slátanina. Nicneříkající příběh, amatérské herectví, hlavní hrdina pronášející rádoby chytré filosofické řečičky, nedokončené scény bez pointy, a když se výjimečně objeví šance jak se můžou některé roviny "příběhu" prolnout, režisér si tu šanci nechá utéct mezi prsty. Tak urputná snaha "něco" sdělit, až je to místy trapné a místy směšné. A bodrý major Zeman k tomu. Kdybych měl najít alespoň nějaké pozitiva, tak jedině Pavlu Tomicovou a hudbu Tomáše Kluse, ale jinak absolutně nic. ()

Elegnor

Z tohohle filmu jsem byl absolutně otřesenej, a to od českejch filmů automaticky čekám málo.. Má nechuť je o to větší, že jsem to viděl dvakrát, jednou bez titulků, jednou s, a nutno podotknout, že ty ruský dialogy film sice nezhoršují, ale ani trochu nevylepšují.. Všechny postavy plochý, nevýrazný a nesympatický, v tomto musím vyzdvihnout Viktora Preisse, za jehož roli a výkon je výše napsaná 1*... SPOILER ALERT: Ze smrti toho kluka se dala vytěžit spousta diváckých emocí, ale ejhle, je to zabitý stejně jak on.. Navíc: TEN MRTVEJ KLUK ZŘETELNĚ DEJCHAL!! To beru jako absolutní selhání herce i režiséra, neviděl jsem to pouze já, ale i méně všímavý jedinci v mém okolí.. V tu chvíli jsem netušil, jestli je ta doktorka tak blbá, nebo jestli je to fatální chyba filmařů.. Teď mám jasno. Navíc jedna či dvě písničky do průběhu celého filmu?? Prosimvás.. ()

Bajisek

Proč tři hvězdičky? První za trio Tomicová, Divíšková, Preiss...druhá za atmosféru filmu- mám ráda filmy na téma srpen 68...a poslední je za hudbu Tomáše Klusa... Film by potřeboval dostat větší spád...strašně zdlouhavý a ke konci už i nudný...Téma by si zasloužilo lepší zpracování, hlavně se z něj dalo vytěžit mnohem víc!!! Navíc mi ani herecky nesedli představitelé hl. rolí- Marie Štípková a Ivan Lupták... Chyběla mi tam šťáva, nějaké zapálení...celý film ke konci už působí velmi unyle. ()

Pitryx

Jako tradičně okamžitě body dolů za absenci titulků. Tentokrát u ruštiny. Sice se dají sehnat, ale proč si mám já shánět titulky sám? Je to přece český film. No, stejně není nic moc. Většina se odehrává v interiérech s trošku cáklými dialogy. Hlavně ty Tániny vysloveně „řežou“ jak malé trenýrky. Oba hlavní hrdinové mi byli protivní od začátku, takže mi byli v podstatě fuk. Není to špatný film, ale není taky dobrý, a podruhé snad jen v nouzi. ()

ostravak30

Film o jedné z nejrozporuplnějších událostí v našich dějinách je také trochu rozporuplný. Je to bezpochyby tragická událost našich dějin. Už jen proto, že komunismus u nás se demokratizoval. Socialismus s lidskou tváří. Vypadalo to nadějně. Ovšem to co se stalo, zasáhlo do srdcí nejen obyčejných občanů, ale mnohdy i zarytých komunistů. Bohužel tato událost je zde líčena trochu zvláště. Ruští vojáci opravdu neměli tucha, co v Československu budou dělat, pokud vůbec věděli, ve které zemi se nacházejí. Celá řada z nich nechápala, proč je lidi nenávidí. Vlastně to byly také oběti, jak je nám chvílemi správně líčeno. Ale zběhlý ruský voják, který běhá jako šílený ze strany na stranu? A mimo jiné neustále narušuje milostné chvíle dvojici? Protože od momentu, kdy tanky dorazí a ruský voják uteče, jde obsazení Československa tak trochu stranou. Jistě, ještě se prohodí pár slov k politice. Například Viktor Preiss není za své letáky pochválen, ale pak už sledujeme pouze snahu pomoci vojákovi v kombinaci s milostnými problémy. Ani jedno bez špetky humoru, výrazného drama či napětí nemá šanci uspět. Učebnicový příklad toho, kdy ústřední píseň je slavnější než film. ()

FosaCZ

Anglické jahody jsou dokonale nefunkčním dílem, ve kterém nemá pořádný smysl ani samotný název. Leda, že by se tvůrci inspirovali u amerických Zlatých malin. V obou případech jde o bobule, které jsou spojovány s audiovizuálním odpadem. Pokud má tedy někdo potřebu prostřednictvím filmu autenticky prožít události srpna roku 1968, stále má jedinou možnost – sáhnout do filmového archivu, stejně jako to udělal Vladimír Drha. http://chromy.blog.idnes.cz/c/58237/Pachut-Anglickych-jahod.html ()

jusek

Film totální o ničem. Škoda V. Preisse pro takový nesmysl, byť jedině on svým výkonem film zachraňoval. Ale hlubší myšlenky ani zajívavý příběh nečekejte. Párkrát se možná pousmějete situačnímu humoru, ale to je vše. ()

Prubner

Nudný, utahaný, nekonečný, užvaněný film o ničem, bez humoru, bez dramatu, bez napětí. Vyobrazení 21. srpna 1968 navíc vůbec není přesvědčivé. Ani na sekundu jsem nevěřil, že se to odehrává v tento den, pořád jsem viděl jen pečlivě namaskované herce v kostýmech a markýrované prostředí. Těžko totiž navodíte autenticitu, když máte k dispozici jenom pět komparsistů a dva ruské náklaďáky. Na ulicích nikdy nejsou žádní lidé, vojáků je pět a půl, vojenská technika je zastoupena jedním gazíkem atp. Navíc vůbec nevěřím tomu, že by mladí lidé v takovýto den úplně ignorovali vpád vojsk a zabývali se jen svými milostnými problémy. A herci ? To je ještě horší. Jestli Lupták a Štípková byli to nejlepší, co vzešlo z konkurzu, tak jak proboha vypadali ti, co nevyhráli ? Ti dva nepobrali moc talentu, ani krásy, ani charismatu. Něco tak asexuálního, jako je slečna Štípková, jsem už dlouho neviděl. Hrozně směšně pak působí, když ji Barďukov chválí, jak je krásná a jaká má skvělá ňadra (to se chudák Alexej musel asi hodně přemáhat, aby tuhle blbost vyslovil). To je takový problém najít na herecké škole holku, která je půvabná a má aspoň trochu slušné kozy ? Režie je ubohá, scénář stojí za pendrek, hudba taky. Další česká sračka. ()

papuchalk

Největším neduhem filmu je scénář, který se točí v kruhu, vrací se na stejná místa. Například neustálé vracení se do chatky je přímo otravné. Divák touží po tom, aby se příběh už konečně někam posunul. I přes další negativa, jako nízkorozpočtovost a "televiznost", však něco na jahodách je, ale je to spíš ukryto mezi řádky. Nejvíc bych asi pochválil herce. Zejména Preisse a ty mladé. Jsou čerství, neokoukaní, nemají zažitá ještě žádná svoje klišé - bavilo mne na ně koukat. Málo nových tváří vyčítám témeř u každého nového českého filmu - tak tady naopak. Berte to prostě jako alternativu k mainstreamu. Copak vy chcete všude vidět Vilhelmovou a Macháčka???!!! Ty já už nesnesu ať je film sebelepší hit. PS: absolutně netuším co to jsou VéKáVéčka ()

tsatsiki

Film se zajimavym tematem,ale s nudnym zpracovanim. Prvni hod.asi desetkrat zaznel song Naveky od Kluse,coz bylo otravne. Tv reziser Drha ukazal,ze natocit celovecerak nezvladne kazdy. ()

bigbadboy odpad!

Utrpení! Pusťte si cokoliv jiného :) I hudbu Tomáše Kluse, která je jedinou světlou stránkou filmu, opakují 100x dokola. Ke konci filmu už jenom nevěřícně sledujete, kdy prkení herci s dialogy napsanými při čekání na párek v rohlíku ukončí vaše utrpení závěrečnými titulky. ()

Alden_Larson

Celkem slušně zpracovaný a v dnešní době zvláštně relevantní snímek o ruské invazi do Československa. Rozhodně to není perfektní film, zaprvé mi přijde moc dlouhý, což je možná kvůli několika dějovým liniím. Dvě hlavní linie o dezertérovi a letákutvorném otci jsou nejlepší a hezky na sebe navazují, jak dějově tak i tématicky. Linie s postřelený klukem mi ale přišla trochu zbytečná a přišlo mi, že akorát film zpomalovala, nic by se nastalo, kdyby ji celou vystřihli. Prezentace taky měla několik much. Jako celek film vypadá dobře, ale je tam několik scén se špatným osvětlením a spousta nedoostřených záběrů. Herecké výkony byly velmi dobré, ruští herci mi ale přišli trochu dřevění. Hudba od Tomáše Kluse byla výborná, v některých scénách si ale film mohl hudbu odpustit. 7/10 ()

Meinhart

Snaha o nestranost je bohuzel dost videt. Nebylo to smutny ani vtipny... Dej rozhodne neprekypoval napaditosti a tak jedine co jsem si z tohoto filmu odnesl, byla radoby ruska odrhovacka. ()

koryanna

snaha o "jiné" pojetí roku 1968 se ukázalo být problémovým...zdlouhavé scény,prázdné dialogy...i přesto,že jsem fanynka Tomáše Kluse opakování jedné písničky po celý film bylo trochu moc!na druhou stranu herecké obsazení nebylo spatne! ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008