Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

MNTB

až teď zjišťuju proč obsazení tvoří převážně herci z velmi křehkých vztahů. zbytečně dlouhé a chvílemi dost nudné ()

ghatos

Právem ohodnocený film. Nízkorozpočtová mrtvolná záležitost. Herci nudní/protivní, 1968 jako by nebyl, dialogy/problémy na úrovni nejpodřadnější tv produkce. Umělecký dojem nula. Úplný závěr neurazil. /30%/ ()

jamalka

Více než na filmové plátno se tento film hodí na televizní obrazovky- příjemný film na nedělní večer. Zajímavé je ztvárnění našeho "čecháčkovství" - (máme hrozně moc práce, ale přitom nic neděláme; staráme se jen o sebe; a hnout zadkem je něco, co snad v našich končinách ani neexistuje). ()

Jello Biafra

Film mal šancu stať sa nástupcom pelíšok ale premárnil ju. Z hercov chválim len Viktora Preissa, ktorý tu ako jediný predviedol výborný herecký výkon. Ostatní herci sú jedna veľká bieda. Celková lacinosť a nedotiahnutý scenár robia z filmu podpriemernú záležitosť. Čo pravda môžeme čakať od režiséra otrasného seriálu Nováci? ()

LexBarker

Tak nějak mi to celé přišlo jako úvodní film k bezvýraznému tv seriálu.A je smutné,že nejlepší na filmu je ta banální odrhovačka... ()

Heraldika

Strašně nedotažený film, který měl rovnou putovat na obrazovky TV, ideálně do půjčoven.. Akorát "Málčik moj" mi bude ještě dlouho rezonovat v hlavě.. ()

Ferinka

Fakt jsem netušila, že by ve mě film dokázal vyvolat tolik pocitů najednou - jen tak namátkou to byla zlost, rozčílení, agresivita, téměř zoufalý pláč, znechucení a nakonec snad i údiv nad tím vším. Když už se někdo rozhodne točit film odehrávající se v 68, tak z toho rozhodně může vytřískat víc, než tomu bylo tady!! Když pominu tu bídu ve smyslu scénáře, tak ten neuvědomnělej pacifistickej floutek v hlaví roli byl na zabití, stejně jako ta bezduchá slepice po jeho boku. Dvě, tři vtipný věty tu mizérii nezachrání, hvězdička za kostýmy a hudbu. ()

Shakeus odpad!

Pokud by se mě někdo někdy zeptal, jaký nejhorší scénář jsi kdy viděl převedený na plátno, řekl bych Anglické jahody. Takové dialogy mohl napsat jen žáček páté třídy po opici. Navíc, jak je herci jen přeříkávají a snaží se do nich vžít, bylo děsivé sledovat. A ty postavy? Jakože vtipné. NO DĚS TO BYL! Z TOHO BYCH BLIL. Tak, k dementnímu filmu, dementní komentář. ()

svorad

Tento vcelku sympatický pokus o vyobrazení atmosféry srpna 1968 se zajímavým scénářem, hudbou, silnými momenty (jež ale střídají i momenty slabé) a některými hereckými výkony (výborná rodinná trojice - Preiss, Tomicová, Divíšková) hřeší na svou televiznost, v některých chvílích režisérskou zmatenost a ke konci na protáhlost děje. ()

showxman

Nuda, nuda a ještě jednou nuda. Naprosto nezajímavý a plytký příběh úplně o ničem. Doporučuju nesledovat - vůbec o nic nepřijdete. ()

wosho

První polivina filmu je otřesná. Nudně natočená (Drha je opravdový mamlas jsem si říkal), bez atmosféry-prostě zplácané a televizně natočené scénky s opravdu vlezlou hudbou z kolovrátku. Navíc povětšinu všechny postavy jsou obsazený mizerně hrajícím hereckýn ensáblem. Ústřední milenecké duo je opravdu otřesné, matka hlavního hrdiny v podání Pavly Tomicové je snad ještě horší (ta herečka neumí snad jinou polohu než afektovanou pipku). Jedině kdo je příjemně uvolněný je ten ruský zběh, ale nejvíce mě potěšil Brabec v čestné roličce SNBáka. Drhový se však v druhé půlce daří režírovat čím dál tím líp a zvládá kvalitně natočit pár scén (rodinná hádka v závěru) a dat i filmu trošku atmosféry. Bohužel a ani to vše nestačí a Anglické jahody jsou asi největší sklamání loňského roku, které hodně naštve, protože základní motiv a nápad je dobrý (myslím to s tím filmem Most u Remagenu). ()

Zik2

Především můžeme pochybovat, jaký žánr ten film vlastně je. Černá komedie? Historický film? Podle ČSFD drama? Prý to měly být druhé Pelíšky, ale byla to nepodařená parodie na ně. Celý soundtrack, to je jedna strašlivě vlezlá píseň, pořád opakovaná dokola. Divný, naivní příběh. Určitě bych si nechal sovětského vojáka, který se mi vloupal do chaty, u sebe další týden a dával mu kolo a svůj cestovní pas. ()

lukasd

Velmi slabé. Jediné na co si po pár týdnech od zhlédnutí vzpomenu bude velice chytlavá hudební složka. Nevím, jestli jsem neviděl jen nějaký polotovar filmu, protože některé dějové linie neměly vůbec žádné vyústění. A vůbec celý film se potácí od ničeho k ničemu, takže po chvíli začne dost nudit. ()

ADZI odpad!

Větší hrůzu jsem snad v životě neviděl. Tento film je skvělá ukázka toho, co udělá s lidmi reklama. Všichni se jen hrnuli do kina a já jsem o tom uvažoval taky!!! Nakonec jsem nikam nemusel, protože ta reklama byla tak silná, že ředitel naší školy nás tam polovičku poslal. Bylo to něco příšerného. Bohužel se mi celou dobu nedařilo usnout, a tak jsem si to musel protrpět od začátku až do konce. Ať se na mě tvůrci nezlobí, ale to prostě nemělo hlavu a patu. Může mi někdo říct, o čem to celé bylo? Asi o tom, jestli se spolu vyspí, nebo ne. A když už jsme u hlavní dvojice, byla naprosto komická a ta holka mi něčím hrozně lezla na nervy. A proč nechali zabít toho malého kluka? Vždyť to nemělo absolutně žádnou souvislost! Kdybyste někdo na tenhle film šel, tak si nezapomeňte vzít něco, aby se vám pohodlně spalo. Třeba klapky na uši, polštář a prášky na spaní. Hrůza!!! Třikrát FUJ! FUJ! FUJ! a ještě jednou FUJ! ()

KatRi

Poměrně chytlavá melodie a Nina Divíšková s Viktorem Preissem jsou tak jediné klady tohoto prapodivného rádoby celovečeráku, který sice loni přišel do kin, ačkoli nemá ani na to, aby byl plnohodnotnou televizní inscenací na nedělní večer. Dva mladí, kteří nevědí, zda spolu souložit, či ne...střední a starší generace, která neví co dál se sebou a s celým národem po okupaci v roce osmašedesátém. Vždyť ta nejmladší generace ve filmu nemá na starosti nic jiného než sex a chlast....že by si tímto někdo snažil očistit své černé svědomí z horkých srpnových dní? A pokud měla být bezstarostnost mládí versus zodpovědnost starších znázorněna pro výraznější kontrast myšlení dvou (tří) generací, tak to byl věru nevydařený pokus. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008