Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

manonfire

Herecké umění nejlepších dvou herců. Věčný sen homosexuálů přesvědčit ty druhé o své lidské nejinakosti. Hanksovo zvládnutí smrtelné nemoci nemá chybu. Stejně tak proměna Washingtona z muže jenž má k homosexuálům v podstatě odpor, v člověka, který nesnadně prozřel. Scéna kdy Hanks Washingtona "učí poslouchat operu a hudbu vůbec"...je skvělá. 80% ()

jatamansi

Na 5* má velkou zásluhu Springsteen a jeho Streets Of Philadelphia. Shore asi hudebně odvedl standardní výkon, ale po Springsteenovi v titulcích jsem každý jeho tón zapomněla. V podstatě tady hrají ne právě mé herecké hvězdy, ale jsou skvělí. Hanks skoro poprvé a naposledy hubený, ne jako v Trosečníkovi, kde měl stále nadváhu. Banderas jen o stupínek není v mých neoblíbených, ale tady mi fakt sednul. Možná nebyl tak okoukaný a tak Desperado, ale když vynechám vypravěče z Evity, tak pro mne asi nejlepší z jeho rolí. Denzel Washington je nejhezčí hrající černoch. Neříkám můj nejoblíbenější, leč hodně vysoko. Ale hlavně téma, myslím, že jeden z prvních velkých filmů s kombinací homosexualita, AIDS a diskriminace. Vztah obou protagonistů mi připadal civilní, normální, všední. V tom nejlepším slova smyslu. A jako bonbónek oblíbený padouch Jason Robards. ()

Vercinix

Ale v některých scénách je již tolik pathosu, že to tříská i zavřenými dveřmi! Al Hanks, Washington a námět to už stačí na to aby si to ty čtyři vydupalo! Ale o prsa!!! ()

Josefin

Po delší době mi v ruce skončilo opět dvd Philadelphia. Pustila jsem ho a zas mě to naplno vtáhlo. Přestože to vždycky bylo okaté téma homosexualita a HIV, Jonathan Demme jednou provždy natočil hvězdný kousek s Tomem Hanksem s AIDS nemocným bývalým právníkem . Jeho právního obhájce si zahrál Denzel Washington. Za hudby Bruce Springsteena a songu " Streets of Philadelphia " vyždímal ze mě opět všechny emoce a vytvořil slzavé údolí. 4*/ 80 - jeden z 1001 filmů, které by jste měli určitě vidět. ()

Specs

Hlášky: Andrew Beckett: - "Každý problém se dá vyřešit." & Joe Miller: - "Jak se máte?" Andrew Beckett: - "Mám AIDS." & Joe Miller: - "Vysvětlete mi to jako malýmu děcku." & Andrew Beckett: - "Víte, co znamená tisíc právníků spoutaných na mořským dně?" Joe Miller: - "Nevím." Andrew Beckett: - "Další dobrej skutek." ()

venca163

Chtěl jsem dát nejdřív čtyři, ale příjde mi, že tenhle film je hrozně přeceněnej, tak dávám 3. Udělal se kolem toho hroznej humbuk a padly nějaký Oscary, ale jinak nicmoc. Čekal jsem trochu zásadnější drama, tady jsem si ani nenašel svýho hrdinu (i když Denzel nebyl špatnej). Za celou dobu filmu jsem neobjevil nic překvapivýho, jedinej zvrat, či nějakou zajímavou scénu. A věty typu "Z těch hnusnejch buzen je mi fakt na zblití, ale tady byl porušen zákon! Americký zákon!!" mě fakt neberou. Zasmál jsem se jen při dvouvteřinový scéně z pornokina "Hi, I'm Robert". (70%) ()

voleman

Vynikající drama z prostředí soudního procesu. Jeden z nejlepších výkonů Toma Hankse, který si po právu zasloužil Oskara a také velmi dobrý výkon Denzela Washingtona tenhle film ještě vylepšují. Také výborná hudba a hlavně ústřední písnička od Bruce Springsteena toho Oskara také právem dostala. Za zmínku stojí také výborná závěrečná písnička od Neila Younga, která také filmu určitě prospívá. Prostě skvěle natočené právnické drama, řešící diskriminaci homosexuálů, které po celou dobu dokáže dobře bavit a nenudit. 85% ()

dafidsch

Chýbalo mi pri tomto filme to, že mnohokrát emócie a vnútorné boje boli "odseknuté" a rovno sa presunulo na nejaký dej. Denzel zahral skvelo a chcel by som vidieť viac z jeho boja na súde. Tom bol skvelý a veril som mu jeho nemoc dokonale (75%). ()

Norfice

V tomto filmu hlavní herci podali vcelku dobré výkony včetně samotného Toma Hankse, bohužel to ale nezastíní příliš strohý děj z tolik nezáživného prostředí. Téma AIDS a homosexualita jsou čímdál častěji probírány lidmi ať už na internetu či v jiných médiích, možná také proto se v roce 1993 rozhodl Jonathan Demme režírovat tento film a uvést veřejnosti. Ikdyž nejsem zastáncem homosexuality, jeví se mi Philadelphia jako zajímavé drama z této, řekněme, "problematiky". Ode mě lepší 3*** ()

lewwin

Takových filmů, jako je Philadelphia, mnoho není. Vynikající a přesvědčivý Tom Hanks, neméně překvapivý 'zarytý heterosexuál' Denzel Washington a v neposlední řadě v USA teprve začínající Antonio Banderas - nejen toto jsou důvody, proč se na tenhle film podívat (znova). Doplněno výbornou hudbou. Na konci si budete přát, aby už ty prevíty, co Hankse vyhodili kvůli tomu, že je nakažený virem HIV, zastřelili. No, to se nestane, ale... Podle mého názoru musel v Americe film vyvolat dost rozporuplné reakce a naštvat ty lidi, co tvrdí, že Amerika je svobodná země a že 'tady by se nic takovýho stát nemohlo'. Skvělý film se závažnou tématikou, který stojí za to shlédnout. Ovšem moc se u něj nenasmějete. ()

ranp

Spolu s Forrestem nejlepší Hanksova role. Krásná Springsteenova píseň všechno jenom podtrhuje. Klasika a povinná četba :-) ()

lskala

Tenhle film je samopal emocí. Střílí do diváků plnou salvu a ani chvilku ho nešetří. Zejména scéna, kdy Hanks poslouchá operní pěvkyni, je nezapomenutelná! 85% - 4**** ()

mohamedsfinger

Jedna z mála rolí, kde to Hanksovi nevěřím, celý film těží jen z tématu a kýčovitost z toho celkem slušně odkapává. Na jedné straně jsou bezchybní hodní a na té druhé zkažení zlí, což někdy nemusí být špatné, ale Philadelphia snad neměla bát pohádkou, že? ()

femme fatale

Někdo už dneska třeba nemusí chápat, proč Philadelphia dostává tak úžasné recenze a že se většině lidí při vzpomínce na tento film, vybaví přídavná jména jako "Velký", "slavný" atd. Když pomineme úžasné herecké výkony, tak si také musíme uvědomit jaké reakce ten film tehdy vzbudil. Nesnaží se nás strhnout bouřlivými výměnami slovních utoků před soudem a jinými triky, soustředí se výrazně na problematiku homosexuálů, která co si budeme říkat je i dnes stále v plenkách. Hanks i Banderas hrají velmi civilně, aby zde bylo jasně ukázano že mezi heterosexuály a homosexuály nejsou žádné morální ani lidské rozdíly a musím podotknout jednu zajímavost z natáčení a to, že všichni se modlili, aby měl film úspěch, protože jinak by to mohlo znamenat taky konec jejich kariéry. ()

Markussis

V žádném případě se nejedná o film, jehož hodnota by byla nějak zásadní. Velmi zajímavý začátek, kdy se řešila pouze otázka vyhazovu z práce kvůli AIDS pod záminkou nedobrých výsledků, byl velmi slibný. Problém nastal v okamžicích, kdy film začal zacházet do otázek spojených s homosexualitou. Snažil se být přehnaně dojemný. Scénář není zdaleka ideální a není ani dobře vypointován. Chybí zde postupná gradace. Fim je úděsně rozvleklý a moc dlouho se zabývá otázkou diskriminace homosexuálů. A tím si právě nejvíce konceptuálně uškodil, neboť poté trochu působí nadměrně poučně a buditelsky, což se mi nelíbí. Nebudu zde vyzvihovat rutinerský dobrý herecký výkon Toma Hankse, protože to není zde zásadní. Film nakonec celkově působí jen jako účelně vyrobený produkt, jež má za domácí úkol vštípit společnosti, aby se začala zabývat otázkami homosexuality a její tolerance v širokém povědomí . Já z toho cítím tuny nahraného patosu a účelnou propagandu těchto myšlenek. Krom toho si nemyslím, že toto jakési vtloukání myšlenek do hlavy diváka je vkusné. Celkově je to naprosto průměrný film. ()

gutshoter

Tom Hanks opět fenomenální s neméně skvělým Denzelem Washingtonem. Musím vypíchnout super dabing, který měl (ne)obvykle vysoké grády a kameru s hudbou, jež ze sebe nemohly dostat více. Netřeba více dodávat, výtečné! ()

herr_carter

Kolikrát už jsem zamačkával slzu při závěrečné pohřební sešlosti Andyho Becketta, velice smutný, ale zároveň kouzelný film......................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Maynard.

Zrovna včera sem to skouknul po Robinzonech a asi tak po 10 ti letech. Jako musím říct, že mi tenhle film stačí jednou za těch deset let. Páč je to hodně smutnej film, kterej ti nikdy na náladě nepřidá. Tady je to klasická Erbenovka - smutnej příběh s tragickým koncem. Když tak o tom filmu přemejšlím, tak je to jeden z mála, kterej je o AIDS, druhej "podobnej" je Klub poslední naděje, kterej má mnohem větčí grády a spád. Tady mě trošku mrzí, že Danzel není taky víc diskriminovanej :o). Tím by se kruh uzavřel a diskriminace by tak byla dvojnásobná. No, a taky mě tady doslova pije krev ta právnička, což je naprosto dokonale herecky zahráno. Něco jako Dolorez Umbridge nebo jak se ta růžová čubka z Harryho Pottera jmenuje :o) ()

sedm.1

Philadelphia je film dvou mužů, ovšem s opačným vlivem na jeho výslednou podobu. Tím, kdo film udělal celosvětově známým a úspěšným, není nikdo jiný, než fantastický, po právu Oscarem oceněný, Tom Hanks, jenž svým výkonem celý film táhne a díky kterému stojí Philadelphia skutečně za diváckou pozornost a přízeň. Pak je tu ovšem muž na druhé straně barikády, muž, díky kterému se Philadelphia nestala tou opravdovou, nezapomenutelnou klasikou, Jonathan Demme, režisér, jenž z mého pohledu film svým zpracováním, bez přehánění, potopil. Vůbec nejde o zápletku, která se dá jistě označit za předvídatelnou, kýčovitou, vykalkulovanou, plnou otřepaných klišé, a to ať už v podobě dialogů, či jednotlivých scén, nebo i třeba naivně moralizující, to vše je sice skutečně jen těžko popiratelná pravda, ale jsou prostě typy snímků, u kterých to vůbec nevadí, ba dokonce to je pro ně prospěšné a mezi ně bych právě Philadelphii bez zaváhání zařadil, zásadní problém ale shledávám v tom, že Demmeho režie film zazdila prakticky ve všech ohledech. Především tedy po stránce emoční, dále ale i stylové, atmosférické, v ději pak chybí napětí, cit pro plynulost, tempo a o závěrečné gradaci, v podobě soudního finálního střetu a následném verdiktu pak ani nemluvě, to je tak zpackaná práce, že jsem ani nechtěl věřit, jak neuvěřitelně chladně to ten Jonathan podal. To mohla být lahůdková emoční ždímačka jako kráva, ale toto odfláknutí vážně neberu. Je to zkrátka opravdu velká škoda, že za kamerou stál zrovna tento tvůrce, kterému do klína spadl doslova zlatý filmový důl, on s ním ovšem naložil skutečně neobratně, unaveně, nevýrazně, takže opakuji, díky alespoň za strhující výkon Toma Hankse, jinak by šlo o vyloženě slabou podívanou. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem