Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

SniperG1

Smutný, dojemný a strhující příběh s výborným obsazením - Hanks a Washington!! Film u kterého jsem měl slzičku na krajíčku...100% ()

LeoH

Čistě filmově s bídou za tři, je to zjednodušující, klišovité (chápající rodinku by jeden zabil se stejnou chutí jako zástupy ukázkově zavilých homofobů), Hanks tam má hodně toporná místa atd. – jenže mám pořád v živé paměti, co tenhle obyčejný, nijak extra dobře natočený, neprovokující, středněproudý film s oblíbenými hollywoodskými hvězdami udělal se společenskou náladou, postoji a povědomím ohledně AIDS a homosexuality; žádné Zkrocené hory se s jeho dopadem nemůžou měřit. Dneska, když se v mnohém obloukem vracíme zase ke strachům a nenávistem, za to Philadelphii prostě musím jednu hvězdičku přihodit. ()

Motinski

Štandardná súdna dráma s veľmi citlivým vyobrazením silnej témy. Tom Hanks vo vrcholnom období kariéry kedy v každom filme ukázal čo je herectvo. Tam to pre mňa ale končí, príbeh ma nevedel strhnúť na svoju stranu. Nie je vyslovene nudný ale miestami určite nezáživný a vlastne sa až tak neodlišuje od iných filmov kde sa riešia právnické veci. Koniec má síce dojal ale celý čas som sa naňho podvedome pripravoval, takže žiadne prekvapenie. Philadelphia je dobrý film ale spravený priemerne vzhľadom nato čo sa v ňom rieši a jak je dôležité o tom hovoriť verejne. ()

Sfinkter

Jeden ze dvou filmů Jonathana Demma, kterým se zapsal do historie. Zde sice zneužil citlivé téma a ždíme z lidí slzy a emoce, ale i to se musí umět. ()

Mirokukii

Velmi výborné soudní drama, se spoustou emočně silných scén. Které se vám sice režisér snaží občas vnutit (Hanksova árie), ale pro skvělé a přesvědčivé herecké výkony dvou zúčastněných herců (Hanks a Washington) mu to klidně a rád zbaštím. ()

Dado

Nebyť samotného súdneho procesu a film by sa zameral prakticky len na homosexualitu, diskrimináciu a AIDS, išlo by o v istých pasážach až prehnane patetickú drámu, ktorá by snahou rozdávať múdrosť na všetky strany a zároveň dojímať diváka poriadne prestrelila hranicu únosnosti. Našťastie sú však scény zo súdu najmä vďaka kvalitne napísaným dialógom a vynikajúcim hereckým výkonom ani nie tak Toma Hanksa, ktorý sa konkrétne v týchto pasážach viac menej len "oddáva" postupujúcej chorobe, ale najmä Denzela Washingtona a Mary Steenburgenovej, zbytočne neprehrávané a divácky atraktívne. Späť k výkonu Toma Hanksa, ten je samozrejme z pohľadu toho, ako sa herec zhostil postavy, na ktorej postupne čoraz viac zanecháva stopy nevyliečiteľná choroba, vynikajúci, no človek si jeho herecký koncert nedokáže užiť a to ani nie tak kvôli vážnosti témy, ale pre jej už vyššie spomínané prepiate spracovanie, ktoré je "ukážkovo" zavŕšené záverečnou scénou. Niekoho možno dojme, stane sa z jeho pohľadu pre film ikonickou, možno dokonca nezabudnuteľnou, mne to však osobne prišlo ako zbytočná snaha o vyžmýkanie aj tých posledných sĺz. (65%) ()

Lachtaan

Drama o těžkém tématu s těžkým příběhem, kterému vévodí lidský Denzel Washington, zdatně zastiňující snaživého Toma Hankse. Vzniknout tenhle film se všemi diskuzemi, které obsahuje, v dnešní době, tak pobouří společnost takovým způsobem, že skončí někde v trezoru. Jsem proto dost rád, že před 30 lety tomu bylo dost jinak a že jsem se ke snímku mohl zpětně dostat. [viděno na HBO Max 20.12.2023] ()

Zdeňka

Toma Hankse miluji, byl vynikající a právem oceněný Oskarem. Ale především bych chtěla pochválit a vyzvednout Denzela Washingtona, jeho výkon si zaslouží velké uznání a nemělo by být zakrýváno výborným Hanksem. I když celý film fandím hlavnímu představiteli, sama nevím jak bych se dívala na takhle nemocného člověka, který by měl být v mé přítomnosti. Philadelphia je určitou povinností, ale opravdu jen na jedno podívání. ()

Nihlathak

Snůška blábolů, patetiky a samoúčelné předvídavosti. Co jiného vám zatne pěst, diváku? Co jiného vám zaručí Oscara, režisére? Něco jako tohle. ()

anli

Skvele natocene,skvele napsane a skvele zahrane drama o AIDS,o pravnicich,o soudcich a o tom,jak se divame na lidi kolem sebe.Skvely Tom Hanks a naprosto zaslouzeny oscar.Vse doplnuje vyborna hudna a nezbyva nez dat jasnych 90%. ()

Pavlínka9

Příběh o životě. O předsudcích, názorech, postojích a hlavně - o boji za lidská práva. Nutí člověka k hlubšímu zamyšlení. ()

lennyd

Mladý, úspěšný ... a umírající. Takový je Andy Beckett (Tom Hanks). Poté co se u něj objeví nemoc AIDS, je bez pardonu vyhozen ze svého místa v právnické kanceláři - údajně pro nespolehlivost, když je zašantročen důležitý spis. Andrew Beckett se rozhodne bránit soudní cestou, přesvědčen, že za vyhazovem stojí diskriminace kvůli svému sexuálnímu přesvědčení a nemoci. Ve svém boji proti svému bývalému zaměstnavateli nachází nečekaného spojence - svého dávného protivníka ze soudních síní, Joe Millera (Denzel Washington). Oba ale tuší, že na získání spravedlivého odškodnění nebude dost času, neboť nemoc již zaútočila na Andyho vší silou... Tento film jsem viděl poprvé na střední škole jako povinné představení, a (stejně jako u Schindlerova seznamu) jsem moc nechápal, proč a jak zrovna tento film by měl pubertálním středoškolákům něco dát. O to víc jsem si film vychutnal kdykoliv poté, co jsem jej měl příležitost vidět - a zrovna vcelku nedávno. Je velmi málo, co by se dalo filmu vytknout (snad jen bych si představil trochu výraznější postavu na straně obhajoby - Mary Steenburgen se mi na této pozici zdála příliš měkká. Ale jinak mám jen slova chvály - od úvodního songu Bruce Springsteena, přes režii, silný příběh i herecké obsazení (T.Hanks, D.Washington, ale i třeba A. Banderas) - jedním slovem prostě dokonalé... ()

Koocik

Kýčovitý paskvil, jehož stopáž je tak šíleně dlouhá a hlavně nudná, že dosti možná usnete na začátku filmu a probudíte se až po jeho konci. To hraní na city je otřesný a působí to v celém snímku tak fádně, až se mi chtělo brečet z té trapnosti dostat z diváka slzu za každých okolností. Upřímně jsem názoru na homosexuály stejný, jako postava Millera a spíš si z nich dělám srandu (samozřejmě jako správný muž mám ale lesbičky v oblibě, nejlépe v HD rozlišení :D), ale takovéto vyobrazení si opravdu nezasloužili a šlo to udělat o poznání lépe. Kdyby tam nebyly ty zbytečnosti a ty trapné dojáky, tak by se ta stopáž dala zkrátit na 50-60 minut a pak by to byl snímek hodný maximálního počtu zdejších hvězd. Bohužel to ale bylo hořké zklamání a mé očekávání nebylo ani zdaleka naplněno. ()

TerezD

Na film jsem se těšila, a to díky skvělému hereckému obsazení, ale film nesplnil má očekávání. Celý snímek začíná slibně, naservírují nám perfektní soundtrack a všechno funguje, tak jak má, ale zlom přichází při zjištění, že je hlavní protagonista nakažen zákeřným virem HIV. Od této chvíle se film brodí v klišovitých vodách a ztrácí na půvabu. Melodramatický závěr, kterému nechybí trocha patosu, jen potvrzuje, že se nejedná o přelomový snímek. Ve výsledku Philadelphia neurazí a ani moc nenadchne. ()

jack.hnut

O AIDS nakažených homosexuálech se natočilo X nezávislých filmů.Tohle byl první film s touto tématikou produkovaný velkým studiem.je to filmový milník,který rozhodně stojí za zkouknutí ()

Tomatáš

Upřímně nechápu tak relativně nízké hodnocení tohoto snímku...Neuvěřitelně krásný film se smutným obsahem..Další z filmů, kde jsem si nejednou poplakal..Silný zážitek. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem