Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

JADIM

Film o tom, ako niekto žaloval spoločnosť za to, že ho vyhodila z práce. No aj napriek celkom úspešnému odosobneniu sa od tohto faktu, Philadelphia nemá okrem dobrých hercov moc čo ponúknuť. Súdna sieň je vyložene nuda a dramatické momenty mimo ňu ani nie sú také dramatické. 3/10 ()

klúčik

Je jasné , že TOM Hanks je asi najlepší herec v období 90tych rokov. Natočil vela výborných filmov. V tomto podal opäť fantastický výkon. Je to smutný príbeh zomierajúceho mladého človeka. Pasáž, keď si púšťa svoju oblúbenú hudbu je moja zamilovaná. Najviac ma vždy dojme záver filmu, keď sa rodina díva na film z detstva. Moc dobrý film 85%. ()

Han22

Překrásný a smutný snímek, to je Philadelphia. Možná jeden z prvních filmů, který rozbil všechna tabu o AIDS a homosexualitě a nebál se ukázat tak jak je vše doopravdy. Demme dostal skvělou dvojici do hlavních úloh. Hanks, který měl za sebou slušnou kariéru komika v 80. letech přestoupil jediným filmem mezi nejlepší dramatické herce. Jeho přeměna z úspěšného právníka v naprostou trosku je prostě neuvěřitelná a Oskar je právem zasloužený. A na podruhé, potřetí si člověk všimne i skvělého Washingtona, který ze začátku má k Hanksovi odpor, aby ho ve finále bránil ze všech sil co umí. Philadelphia je jeden z nejkrásnějších filmů co jsou, je to o boji za právo na lidskou důstojnost, na právo žít jako člověk a ne jako kus hadru kvůli nemoci. ()

Dánek

Nesdílím všeobecné nadšení, film se hrozně vleče a poněkud nudný děj nedokáží vyvážit ani skvělí herci v hlavních rolích. 65% ()

Mistickzz

Všimol som si na komentároch niektorých užívateľov, že majú predsudky voči citlivým a v podstate tabu témam(nemyslím len homosexualitu a aids, všimol som si to aj pri iných snímkoch a išlo prevážne o "popredných" užívateľov). Ale čo už, predsudky sú a budú. Čo sa týka filmu, ten bol s kategórie solídnych právnických a nadpriemerných dramatických filmov. Zo súdnej siene som zažil aj lepšie filmy, ale čo sa týkalo životného príbehu Andrewa, ten bol natočene precízne a strašne ľudsky. Po hereckej stránke bol film na štandardnej úrovni. Tom i Danzel zahrali skvelo. Philadelphia je určite nadpriemerná dráma, ktorá však podľa mňa neukázala všetko čo mohla. Škoda, Demme by vedel z takéhoto príbehu vyšťaviť ešte viac. 83% ()

Vajonek

Film jsem poprvé viděla snad ještě jako dítě a možná byl jedním z důvodů, proč jsem později šla studovat práva (abych si uvědomila, že v praxi to pak samozřejmě nevypadá jako v americkém filmu :D). Tenhle kus se stal dlouhodobě jedním z mých oblíbených, podnítil ve mně zájem o věci, kde hraje Tom Hanks a není moc dalších snímků, z nichž bych si tak živě pamatovala takové množství silných scén, včetně pocitů, které jsem u nich zažívala (knihovna, opera, Joe Miller vracející se z gay večírku domů za svou rodinou, Andy mluvící o své lásce k právu, závěrečná sekvence videí z dětství hlavního hrdiny atd.). Ano, je to film hrající na city diváka, věci jsou v něm asi vykresleny trochu zjednodušeně a růžověji, než by se ve skutečnosti staly (nedokážu si např. moc představit, že by gay s AIDS, navíc začátkem 90. let, měl takové štěstí v neštěstí, aby ho bezmezně podporovala celá široká rodina i přítel, kterého podvedl a ohrozil smrtelnou nemocí nebo aby se právní zástupce hlavního hrdiny stal z nepokrytého odpůrce homosexuálů během pár měsíců skoro až jejich "kámošem"). Ale ono to nějak nevadí a film působí i přes tyto věci velmi opravdově, dokáže člověka vtáhnout, donutí přemýšlet nad základními otázkami lidské existence. Asi byl takovýto snímek něčím, co vzniklo přesně v době, kdy vzniknout mělo, aby pomohlo trochu nabourat a posunout veřejné mínění o homosexualitě a AIDS, otřást některými předsudky a stereotypy v nás. Ani po letech film ale neztrácí na své síle, určitě tomu pomáhá i skvělý hudební doprovod (závěrečná píseň N. Younga je jedním z mých nejoblíbenějších filmových kousků vůbec) a také jakási zvláštní těžko uchopitelná souhra mezi dvojicí Hanks a Washington (zajímalo by mě, jestli by film dopadl tak dobře, hrál-li by třeba jen jednoho z ústřední dvojice jiný herec - tipuji, že ne, ale to se už samozřejmě nikdy nedozvíme). A ještě dodám, že ač jsou teď pro mě s určitou profesní zkušeností z právního pohledu některé věci trochu přitažené za vlasy, i s odstupem času pořád tenhle film považuji i za jeden z nejlepších a nejzajímavějších "právnických", na které se vždy ráda podívám znovu. ()

cab

Prostě klasika s výbornými herci navíc. Silné téma. Vše co k dobrému áčkovému oscarovému snímku patří. Myslím, že víc dodávat nemusím. 90%. ()

Balu...

Jak jinak - některé snímky dokáží poutat svou formou a některé už jen svou vlastní myšlenkou - čímž samozřejmě nechci nikterak srážet formu.. ()

1860

Velmi silný příběh o předsudcích.. Tento film vás tak emocionálně vyčerpá, že se vám týden bude chtít jen ležet v posteli.. ()

DocBrown

Tenhle film prisel v dobe, kdy jsem jeste vsechny ty dojaky a moralizovani zral a charakterni homousi se mi jeste nezprotivili. Takze z tehdejsiho pohledu za tri, ale natocit to dnes, tak by bylo me hodnoceni daleko horsi. Nakonec jedine co mi utkvelo v pameti byl vtip s jogurtem a Streets of Philadelphia. ()

showxman

Působivé justiční drama, kterému kraluje výkon Hankse a ...diksriminace. Ta je cítit v každém momentu a prostupuje snad všemi postavami. Ta doba tento film potřebovala a já jenom doufám, že pomohl změnit pohled lidí na menšiny. ()

danielosbourne

Zajímavé drama o diskriminaci homosexuálů. Film je trochu předvidatelný a konec očekávaný...ale i přez to mě tenhle film dojal a vtáhl do děje. Tom Hanks,ač není zrovna můj oblíbenec, zde podává pozoruhodný výkon a společně ve trojci Hanks,Washington a Banderas se vytvořila silná skupinka dobře hrajících mužů. Tenhle snímek si zaslouží 4 z 5 a nikdy míň. ()

Paity

Velice surový, velice skutečný a velice dojemný snímek, který vezme za srdce každého kdo jej shlédne. Co naplat na začátku 90. let už to asi nebyla taková revoluce. Myslím si, že jít film o 10 let dříve, ještě více lidí by asi oslovil a většinu alespoň šokoval. I tak si myslím, že splnit svůj účel a výborný scénář podrthnula svým výkonem ještě dvojice Tom Hanks a Denzel Washinghton. Skvělé. ()

kedl

Na dnešní dobu až moc nadhodnocené, vidět to v době premiéry, možná bych byl i jiného názoru. Výkon Toma Hankse je rozporuplný, jeto,tak 50/50, ze začátku mě moc nepřesvědčil, ale po scéně vyhazovu Denzelem Washingtonem z kanceláře se Tom předvedl, ale poté opět ztratil. ()

HArna

Výborná dvojice Tom Hanks-Denzel Washington.Jonathan Demme si po filmu mlčení jehňátek podruhé sáhl na vrchol. ()

666Carnage

Brilantní....Tom Hanks si ocenění opravdu zasloužil. Denzel Washington hrál taktéž skvěle. Neni co dodat, prostě skvěle natočené a obsazené drama. 85% ()

Miller

Pokud považujete milostnou scénku z Broreback Mountain za ohavnou, pusťte si Maxwellové !!!!FAKT!!!! Jinak, asi budu žalovat Demma, za to, že jsem přišel o posledních 10 minut filmu....nepouštět s rýmou, nejde dýchat..100% (nejlepší píseň)....Rotten Tomatoes: 89% | FDb.cz: 85% | kfilmu.net: 98% | IMDb.com: 77% | Kinobox: 82% | průměr: 86% ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem