Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

IvcaG

Dokument, který nám ukazuje situace, do kterých my jako obyčejní lidé nevidíme a nikdy se do nich nedostaneme, místy zajímavý humor naší největší osobnosti novodobých dějin nám ukazuje, že i on je obyčejný člověk, ovšem někdy s neobyčejnými starostmi. ()

hazaba

Je obdivuhodné, že Havel pustil kameru do své blízkosti a ještě obdivuhodnější, že to nebylo zneužito. Ironie, smutek, vztek ale i něha, váhání ale i rozhodnost - to vše je tu zachyceno. Ovšem nejzajímavější je pozorovat, jak se Havel transfromuje ve státníka. ()

jenjan

Václav Havel sice jako zpěvák fenomén určitě není, jako občan a hlavně člověk určitě ano. Není co dodat, celé kino tleskalo, když jsem to před rokem viděl.. ()

ivamka

Bez přetvářky, lidské, ale jako dokument není tohle dílo nadčasové. Kdo nezažil porevoluční rošády, volbu prezidenta a třeba i pískání Dagmary ve Vladislavském sále při volbě prezidenta a okolnosti kolem ní, ten nepochopí. Hodný pan prezident? Směšné. Kdoví, kdo tahá za nitky ve vysoké politice dnes. Jen by mně zajímalo, kdy konečně pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí? ()

Colleague

Tady bylo těžké rozhodování, jak ohodnotit. Na jednu stranu jsem občas nepobíral souvisloslosti, díky čemuž mi přišli některé vnitřní děje osekané, na druhé straně to že jsem nepobíral souvislosti je moje chyba (kdo by se ale jako malý kluk zajímal o politiku) a dokument celkem pěkně ukazoval život prezidenta, o kterém toho moc lidí neví. Díky tomu, že jsem se dozvěděl spoustu nových věcí (což je účel dokumentu) jsem se rozhodl pro maximální hodnocení a zatím toho nelitutju. ()

MarleyCZ

Velmi dobře natočený dokument, je zde zábava,smutek. Ukazuje soukromý ale i politický život našeho asi zatím nejoblíbenějšího prezidenta Václava Havla. Ukazuje mi Václava Havla takového jakého jsem ho nikdy neviděl, netušil jsem mnoho věcí a jsem rád že tento dokument mi vše ukázal. Někomu by se mohlo zdát, že téměř 2 hodinový dokument je příliš dlouhý, ale když se podíváme v jaké časovém rozmezí byl dokument nátáčen, tak to docela odovídá. Jde vydět, že režiséři si daly opravdu záležet a tak filmu dávám 89% ()

Akana

Velmi cenná připomínka toho, že i v politice se může vyskytovat slušný a poctivý člověk, že jsme jednoho takového měli a druhého asi jen tak nenajdeme. To nahlédnutí pod pokličku různých jednání, ceremonií i soukromých akcí je samozřejmě jen letmé, ale stačí k tomu abych si uvědomil jak bezprostředním a tudíž bohužel i cizorodým prvkem Havel v tom politickém divadle plném přetvářky a účelovosti byl a kolik osobní statečnosti prokázal, když v něm tak dlouho zůstal. Pokud jde o samotné zpracování materiálu, nejsem velký znalec dokumentů, ale tenhle mě opravdu strhnul a vyvolal ve mě víc emocí, než většina hraných filmů. Skvělá práce. 90% ()

agassi68

Ja som tú dobu zažil a vnímal už ako dospelý tak som si obnovil niektoré fakty z politickej minulosti teraz už susedného Česka. Havel je niečo ako Gorbačov v bývalom CCCP - doma nebol prorokom. Dášenka mi tam vôbec nepasuje, ale srdcu nerozkážeš. Boli to však zlaté porevolučné časy, kedy aj titani zábavného priemyslu či najmocnejší ľudia sveta sa prišli ohriať na vtedajšej aure prvého českého prezidenta. A viem si predstaviť ako sedím na pive s Havlom na rozdiel od súčasných potentátov.. ()

Petrushka5

Dokument se nesnáží dělat z Havla hrdinu, ale "pouze" ho zachytit z jiné strany než jej obvykle můžeme vidět. Je to 119 minut, kdy se usmíváme, často nahlas smějeme a krátký okamžik smutníme, když zemře jeho první žena. Blíže se také seznámíme s Havlovým vztahem k Zemanovi a Klausovi, kdy Havel nutně musí působit jako malé dítě, které je spíše plaché a hlavně, jak sám přiznává, velmi zdvořilé, takže i Klause nakonec pozve do jazzového klubu. Bavila jsem se, i když nevím, zda můžu být brána jako skutečně nezaujatý divák, přece jen mám pro prvního českého prezidenta slabost. ()

ihonzik

Kdyby točení dokumentů časosběrnou metodou netrvalo ze své podstaty tak dlouho, slušely by české kinematografii klidně 2-3 ročně. Citlivě natočený a v řadě momentů pekelně vtipný dokument o bývalém českém prezidentovi poodhaluje zákulisí české politiky s malým diktátorem Klausem, alkoholikem Zemanem i kouřícím Ladislavem Špačkem (což mě překvapilo snad nejvíc) i Havlovo soukromí, kde chodí v teplákách na Hrádečku. Znovu, čím víc takových dokumentů, tím líp. ()

asentra

Bravo! Komu se podaří mě přimět se koukat na dvouhodinový dokument bez toho abych se aspoň chvíli nudila, zaslouží obrovské uznání. Laskavý pohled na člověka, kterému je často vytýkána jeho naivita a idealismus, mě donutil vydolovat tu trochu optimismu, co ve mě ještě zbyla a kino jsem opouštěla s lehkým záchvěvem vlastenectví. Mít ten film čtyři hodiny, tak je tam klidně strávim a nakonci se zeptám proč už je konec. ()

bolf!k

z hlediska dokumentu 100%,Obcan Havel nam Vaclava ukazuje jako obycejneho cloveka s rozumnym pohledem na vec, kteremu ani humor neni cizi a kteremu bylo casto krivdeno. Havel proste nebyl ryzi politik a v porovnani s Klausem jeho lidskost a nadhled vynika o to vic. ()

Yojimbo

Hodnotit tento film z hlediska kvalit a srovnání s dalšími dokumenty není vlastně ani možné. Co se filmu jako takového týče, není to žádný majstrštyk, není ničím jiným výjimečný, jen a pouze svým obsahem. Václav Havel je, ať už jste jakéhokoliv politického zaměření, totiž výjimečná osobnost a průběh jeho prezidentského působení plný důležitých historických momentů našeho národa. Je mi proti srsti se jakkoliv vyjadřovat ke kvalitám Havla jako prezidenta, protože on je mnohem víc než jenom bývalou hlavou státu. Tento dokument to jen dokazuje. Citlivou formou, pouhým nekomentovaným sledem jednotlivých událostí, nás provází prezidentskými lety, nakukuje do soukromí, odhaluje zákulisní debaty a dává možnost zpětně přehodnotit názory veřejnosti, které z velké části utvořila média. Chtě nechtě jsem se na několika místech téměř neubránil slzám dojetí, protože jsem sledoval příběh "malého velkého muže". ()

Jeand´Boa

Myslím si, že kdo viděl na tento film upoutávky a řekl si, že na to půjde, že se konečně dozví nějaké ty špeky a bude se popadat za břicho, byl trochu zklamán ... nejde zde o vtipné scény, které se valí jedna za druhou a patří do kategorie: Toto musíme ze zpravodajství vystřihnout... nikoliv... jde o krásný dokument ze zákulisí politckého dění a ze života jedné velké politické osobnosti... ano, zasmějeme se (neb je to právě ze života samého), ale především se něco dozvíme... Rozhodně to asi není dokument pro každého... ()

sumperacek

Nerozumím tolik politice a tak řeknu pouze to, že i Václav je stále a jenom obyčejný člověk, nevyvaruje se trapasů, nervozity, sprostých slov. Podle mě to jeho postavení nijak neoslabuje, naopak. Myslím že v budoucnu ještě oceníme, jaký byl Občan Havel vynikající prezident a zejména velká osobnost. ()

Vito

Bohužel se tento film stává jen ukázkou neschopnosti televize Nova natočit slušný dokument. Je škoda že se zpracování natočeného materiálu neujal někdo jiný, kdo to dovede. Takhle je film naprosto chaotický, divák nemá vůbec ponětí kde a kdy se situace odehrávají a proč se na ně vlastně má dívat. Chybí jakékoliv zasazení scén do historiských souvislostí a celé to působí spíš jako promítání domácího videa. Navíc byla spousta původního materiálu, evidentně natočeného ještě ve formátu 4:3, jednoduše oříznuta nahoře a dole aby se vešla do formátu 16:9, takže se i ztrácí část obrazové informace. Opravdu škoda. ()

Mashak

Tohle prostě nejde s ničím srovnat. Já to vnímal velmi intenzivně, protože tady jde o naše dějiny a jde tu o člověka, který je zkrátka ikonou. Jistěže není dokonalý a mnohdy se mi jeho postoje nelíbí, ale každý národ takovou osobnost potřebuje a u nás byl Havel nejlepší kandidát. Dokument ukazuje Havla jako obyčejného člověka, který zažil slávu, smutek, nemoc. Autentičnost Vás vtáhne a Vy si budete chtít dát bechera se Zemanem nebo si zahrát na saxo s Clintnem. ()

chaotic

Nemíním se zabývat personou o níž dokument je, jakožto jen o dílu jako takovém. Nevím proč, ale postupem času jsem se na dokument Občan Havel těšil a těšil a nyní po shlédnutí bylo mé natěšení zcela uspokojeno. Snad je to má zvídavost nahlédnout pod každou pokličku všech možných kuchyň, která dokonale přehlušila sym/antipatie k dané osobě a podařilo se mi zcela vypnout a užít si dílo tak jak bězí. Dostal jsem co jsem čekal a i přes trochu zrychlený konec jsem se náramně bavil. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla stopáž dokumentu navýšena o dalších 120 minut protože narozdíl od jiných jsem dokumentu věnoval pozornost plnou zájmu. (Aneb, jak ve čtyřech různých větách říci naprosto stejnou věc :) ) ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!