Annie Leibovitz: Život objektivem

• USA Annie Leibovitz: Life Through A Lens (více)

Fascinující dokumentární portrét zachycuje osobnost legendární americké fotografky Annie Leibovitzové, která proslavila skupinu Rolling Stones a pracovala pro časopisy Vanity Fair či Vogue. Fotografovala Micka Jaggera, Hillary Clintonovou, Patti Smithovou, Demi Mooreovou, Keithe Richardse či Arnolda Schwarzeneggera. Se svým fotoaparátem však také neohroženě dokumentovala válečnou apokalypsu v Sarajevu a ve Rwandě. V uplynulých třiceti letech se podílela na formování podoby současného světa a dnes je stejně slavná jako celebrity, s nimiž pracovala. Barbara Leibovitzová zachycuje svou starší sestru jako osobnost, která si dokázala ochránit soukromou sféru a udržet integritu i v dramatických, nátlakových situacích. V práci, na idylické rodinné farmě i nad poslední knihou svých fotografií – všude tam je Annie Leibovitzová ženou, která nikdy neztratila tvář. To potvrzují i všechny známé osobnosti, které režisérka zpovídá. (MFF Karlovy Vary)

Kolssteyn

Bezesporu jeden z největších světových formátů fotografů, jaký poslední století vůbec zažilo (mluvím o ní sice v mužském rodě, ale z jiného důvodu, než že jsem si jí spletl s mužem, ač ani to není v jejím případě žádný problém). Její tvorbu jistě viděl každý, byť netušil, že to je právě její práce - protože ty se stávají v jejím podání uměleckými ikonami. Ovšem zpracování zmíněného dokumentu je velice nešťastné a v tomto případě jedno z nejhorších jaké jsem viděl. ()

Bejbinka

Jeden z nejúžasnějších dokumentů, které jsem kdy měla možnost vidět. Jednak po koncepční stránce, ale hlavně díky výjimečné osobitosti a přímosti ženy, která něco dokázala. Velice mě dojalo, jakým způsobem si váží rodiny a jakým způsobem dokáže prožít každý snímek...rodinné samozřejmě, ale především ty snímky, kdy dokáže z každého, pro ni i neznámého člověka, vyždímat něco zajímavého, dokonce vyzdvihnout jeho osobnost a to z pouhé hodinky, půlhodinky focení...neuvěřitelný talent vcítit se do člověka a navázat s ním kontakt, který se snad může tvářit jako vztah nebo se jím dokonce doopravdy stát. Bez tohoto umu by její fotky nebyly tím, čím jsou. Proto jsou tak osobité, úžasné, jedinečné, dokonale nedokonalé...jako vztahy. ()

Ernst

neurazi, ale v celkovem hodnoceni se musim zeptat: byl to dokument ktery byl nejak vyjimecny? vyjimecne natoceny ci zpracovany? bohuzel ne. V prvnich minutach clovek vidi trailer zde dostupny, ktery jej hodne natesil na film a popravde je to asi taky to nejzajimavejsi co uvidi, protoze nasledne se uz mluvi ve stylu televiznich dokumentu o tom jak je uzasna. Takovyto dokument by zaslouzil 50 minut na CT2 a nikoliv 90minut v kine. War photographer je podle me o tridu zajimavejsi a lepe zpracovany (pravda ta valka vsude okolo tomu hodne pridava) ()

guri

Poznal som niekolko malo fotografii, ktore sa objavili vo filme (ked nic ine, tak fotografie Demi Moore pozna skoro kazdy), ale osobu stojacu z druhej strany fotoaparatu som nepoznal vobec. Dakujem tomuto filmu, ze mi umoznil nahliadnut do zivota tejto talentovanej umelkyne. (MFF Bratislava 2008) ()

sumperacek

Úžasný dokument, Annie a její fotky spoluvytvářely americkou kulturu. Slabším místem je pro mě osobní přístup režisérky (dcery) ke konci dokumentu. ()

maddictive

Jaktože jsem o téhle geniální fotografce ještě nikdy neslyšela? Známé fotografie, neznámá fotografka....dokument je to dobrý, jen je škoda dost chaotického začátku, kdy nevíte, jestli se dřív soustředit na titulky, na fotografie nebo na muziku a dohromady nestihnete nic. Pozvolna ale tempo zvolní a dovlní se až k občasným hluchým místům, kde by zase nějaká ta muzika být mohla...ale to jsou jediné drobné výtky k velmi dobrému zpracování jednoho úžasně bohatého životního příběhu s mnoha ups and downs. Jestli chcete vidět, jak Annie fotila nic netušícího Lennona pět hodin před smrtí a jak si v padesáti vzpomněla, že zapomněla mít děti, běžte se mrknout...stojí to za to. ()

hloupej honza

Dokument o jedné z nejznámějších fotografek současnosti. Příjemně natočený dokument, který nezasahuje moc do hloubky a zobrazuje tuto ženu, takovou jak ji vidí její mladší sestra. Jsou zde odkazy na intimější témata, kterým se však režisérka, jako sestra, chtěla pravděpodobně vyhnout a nerozebírat je na veřejnosti. Také jsou velmi málo rozvedené její cesty do Sarajeva a Rwandy. Přesto však dokument podává zajímavý portrét fotografky, která se setkala s většinou známých osobností 20. století. A pokud neznáte její tvorbu (ať už rockových kapel z 60. let pro časopis Rolling Stones nebo pozdější práce pro módní časopisy Vogue či Vanity Fair) vřele doporučuji doplnit své vzdělání, protože Annie Leibovitz je jedná z nejlepších amerických portrétistek 2. poloviny 20. století. 7/10 ()

josieaddms

Ať je Annie Leibovitz jakákoli, a ať ji jakkoli soudím, nebo odsuzuji, jednu věc ji musím uznat. Je to profesionálka, která se dobře vyzná ve svojí práci, a pokouší se ji splnit na sto procent. Vznikl o ní zajímavý dokument který nám dal možnost nahlédnout do jejího života a do smyslu její práce. Většina jejích fotografií mě nijak nezaujala, navíc akty neuznávám sami od sebe (jestli si chce někdo fotit akty sám pro sebe, jen do toho, ale nevím proč by se na to měla dívat veřejnost) ale musím říct že některé portréty byli velmi působivé. Taky dala možnost nahlédnou lidem skrze její fotografie do určitých dob, nebo do určitých životů lidí, kteří představovali, a představují idoly. Celkem zajímavá podívaná. ()

GTS_PUNK

Aj keď sa nepohybujem vo svete fotografie a nezaujímam sa o ňu, pri sledovaní dokumentu o Annie Leibovitz mi došlo, že mnohé známe fotky, ktoré veľa z nás pozná, sú jej. Svojou prácou sa počas desaťročí táto fotografka vypracovala medzi fotografickú svetovú špičku. Vyobrazený kariérny postup, krôčik po krôčiku, tvorba portfólia, drogové obdobie 60s, Rolling Stone, fotenie najväčších svetových celebrít a politikov. Schopnosť zachytiť osobnosť a príbeh v každej fotke - žiadne prázdne novinové fotky bez výpovednej hodnoty. A keďže dokument tvorila sestra Annie Leibovitz, Barbara, divák nemal možnosť vidieť iba objektívny prierez kariérou tejto fotografky, ale takisto veľmi osobný pohľad do jej života. Life Through A Lens je uričte zaujímavý dokument o svetoznámej fotografke určený nielen pre ľudí znalých vo fotografickej brandži, ale aj pre tých, ktorí o nej nikdy predtým nepočuli. Pre ľudí ako som ja. ()

Šňůra

Vždycky jsem si přál umět dělat krásné fotky a vždycky mě bavilo spíše fotit lidi, než například krajinky či věci. Nikdy jsem se nenaučil a pravděpodobně už ani nenaučím. O to víc mě fascinují takoví lidé, kteří to dokáži naprosto úžasně. Jako Annie Leibovitz, na jejíž každou fotku se můžu dívat dlouhé minuty a pokaždé tam nalézám něco... něco prostě jen těžko popsatelného. ()

Hank

Fotky, krásný a úžasný, geniální až nadpozemsky graficky dokonalé, ale to je tak nějak na dokument málo, protože mi to potom připadá jako sled fotek a komentářem a ne dokument o skutečném životě a motivacích Annie. Fotky prostě úžasný, ale jako dokument mě to moc nechytlo. ()

nula87

Annie dělá úžasné fotky, o tom není sporu. Ale to automaticky neznamená, že dokument o ní a jejích fotkách bude taky úžasný... 65% ()

jitush.b

Zajímavě natočený dokument, obsahující spoustu známých i neznámých fotografií, ke kterým se váže spousta příběhů, které pomáhá vyprávět spousta známých osobností. Rozhodně jsem se nenudila, bylo zajímavé se dozvědět jak to vypadalo v začátcích magazínu Rolling Stones i na turné skupiny The Rolling Stones a také jak vznikaly poslední fotky Johna Lennona... ()

Irktus

Vďaka tomuto dokumentu, fotografie tehotnej Demi Moore či Johna Lennona objímajúci Yoko Ono, už nie sú pre mňa len obálkou svetoznámeho časopisu, ale fotografie predstavujúce priateľstvá a jedinečný prístup k fotenému, aký si Annie Liebovitz dokázala skrze objektív vytvoriť. Hviezdička dole za neprehľadnosť a kolísavú kvalitu dokumentu. ()

Demoiselle

Jakožto laxní fanynka fotografie jsem tento snímek hodně ocenila. Jedná se o jednu z největších ikon fotografie a tento dokument to jen utvrzuje. A hlavně, že nadání není všechno - musíte dřít! A upřímně jí závidim turné s Rolling Stones, to musel bejt nářez! Obdivuju jí a jsem ráda, že mi jí někdo mohl přiblížit. ()

Night.Child

Annie Leibovitz - jméno, které ovlivnilo svět fotografie. Jméno, jež se ve filmu nepřestává točit kolem nespočtu filmových či hudebních hvězd, které za svůj život ztvárnila svým originálním stylem. Pro mne jako fanouška fotografie je dokument obrovským požitkem a také jistým seznámením s touhle nezaměnitelnou osobností. Dokument doslova našlapaný obrázky za několik desetiletí těžké práce je velkým průřezem nejdůležitějších snímků a snímků, které dobyly svět. Doby minulé a události z fotografií pak střídají dobové záběry a hudba. Do doslova nacpaného dokumentu je vměstnáno ještě několik málo informací z osobního života, které by vystačili na celý samostatný film. Nejvíc na mě však zapůsobila část, kde je rozhovor s Yoko Ono a povídání o poslední fotce s Johnem Lennonem, kdy se Annie záhy dovídá o jeho tragické smrti. Celý snímek ubíhá velmi energickou rovinou a vy jím proběhnete aniž byste se mohli na chvíli odpoutat. Rozhodně nenudí, ba naopak, fascinuje. Mě ano :) ()