Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Spiizy

Každým dalším shlédnutím mi přijde výkon Rodena kvalitnější, na druhou stranu Siposové a Jiráčka tragičtější. Tak bych v rychlosti shrnul herecké obsazení. FIlm sám o sobě průměrný, od Renče slušná práce. Za mě 70 %. ()

Hepy13

Na dlouhej, tmavej, zimní večer film jak dělanej! Brrr...padala na mě celkem slušná depka z těch závějích, staré ''šedivé'' doby a hudby. No co se dalo tenkrát dělat bez televize a internetu? Souložit a občas taky zdvihnout nějakou tu závoru. Celkem pohodový život nemyslíte? Teda pokud vám slouží všechny smysly, a pokud vám někdo zrovna neobdělává ženu. Pravda neuškodilo by více silně charakterových postav. V českých lavinách na můj vkus povedené drama, se zajímavým, jednoduchým příběhem, kde Roden je jako vždy.... ()

dee.n

Karel Roden opět exceluje v tomto zajímavém příběhu. Film mne bavil od začátku do konce.Mo i v česku vznikají skvělé filmy, ne že ne. ()

PhillM.

No tak vida. Vida. Kopta řešil traumata z války dávno před Hellerem, Rambem a operací Pouštní bouře. Když má Filip Renč dobrou předlohu, podaří se z ní uplést slušný scénář, k tomu tahouna Rodena a k němu skvělé přihrávače (Dlouhý, Lichý), kompaktní prostředí, sněhové vánice na požádání a půjčenou lokomotivu, tak to jde! Vynikající, oproti Koptově předloze někam posunuté, ovšem stále fungující. Co se týká zpracování, tak nejlépe panu režisérovi jdou flashbackové "klipy" z fronty, což by samo o sobě nestačilo, ale ten "zbytek" filmu je sice úsporný, ale přitom funkční, takže k tomu nemám výhrad. Tyhle "malé" silné psychologické příběhy otiskující se v té které době prostě mají v naší české kotlině pevný kořen a tradici (namátkou Spalovač mrtvol), na rozdíl od megafilmů o milenkách Třetí říše, že ano. ()

Jaroslaf

Renč jako vždy v některých ohledech (hudba, válečné prostřihy, zvuk) extrémně amáterský, v jiných docela sympatisch. Nedostatečné vedení Lucie Siposové, její předposlední scéna byl zahrána vyloženě trapně. Snímek zachraňují jen Roden, Dlouhý, a docela zajímavá atmosféra a některé nápady. ()

RadimFišer

Těšil jsem se na to, ale spokojen jsem zcela nebyl. To odpovídá 3 hvězdám a nezmění to ani ta krásná žena a sex v márnici. Čekal jsem, že to bude o koncetračních táborech a proto byl na tom tak špatně. Poté jsem našel knihu pana Kopty a bylo to jinak. Přesto budu hrdý, že budu vědět, že jsem na tom byl, protože to bude dlouho v reklamě a především na hlavním nádraží, kudy chodím. ()

Sista

film z r. 1937, natočený podle stejné knihy se mi líbil víc, ale ani tento snímek není nejhorší..rozhodně patří mezi to lepší, co se v českém ďolíku v poslední době urodilo... ()

blazenka

řekla bych se tento film striktně dělí diváky na ty, kterým se film líbil a na ty, kteří ho zatracují. Zpracování ani jinou volbu nedává - není to průměrný komerční film. Buď a nebo. Mě velmi zaujalo netradiční pojetí, výkony Rodena a Dlouhého, silný příběh. Pro mě 80% ()

Pidzey

Zdá se mi že námět Hlídače č 47 není využit naplno…bývalí voják má noční můry způsobený děsnými zážitky z války (přiznejme,kdo by je neměl) a tak z toho trochu magoří..proč ne…Stane se že z toho nakonec ohluchne a následně se mu sluch zase vrátí..čehož může využít k poslouchání toho co si o něm lidi říkají…supr …má atraktivní manželku za kterou dolejzá zmetek co ho měl raděj nechat přejet..jak se říká pro dobrotu na žebrotu..ale o tom vlastně film je….ukazuje jak jeden čin může posrat celí život..Manželka zmetka odmítá,ale přitom ho chce… WTF?…Promiňte mi,ale tohle všechno by fungovalo nebýt to tak utahaný…možná celou první hodinu filmu se nic moc neděje..snad jen zmíněná záchrana zmetka a následný obdělávání Hlídačovi ženy..film dostává trochu grády od zmíněného ohluchnutí. A vše dojde až k pro mě nepřijatelnému konci…ano osud co přišel do hospi to dal jasně na jevo..ale jak moc jsem přál Karlu Rodenovi aby toho zmetka nakonec přemoh a ještě podřezal..A už jsem u toho..největší sýi filmu…Karel je vynikající..a pro mě tu předvádí lepší výkon jak Liška ve Vesnickém učiteli.Dál se mi moc líbil Vladimír Dlouhý..svou roli zahrál báječně. Renč ve film o filmu pronesl že je to jeho nejlepší film…řekl bych že má pravdu..z toho co jsem o něho viděl je tohle opravdu nejlepší…ale není to díky panu režisérovy..ale díky Karlu Rodenovi. Ale celkově je tohle velký kvalitativní skok od slátaniny Na vlastní nebezpečí. ()

IBBY

...nezbývá mi než se přidat k zástupu těch co opěvují výkon Rodena (a já i V.Dlouhého) ale filmem jsou dost zklamaní...i já čekala víc...o mnoho víc a byla zklamaná...hereckými výkony počínaje (Siposová a především Jiráček) přes různé významové roviny (válečné projekce hospodské scény) až po celkové pojetí...takhle si lásku vášeň zradu nebo otázku viny atd. opravdu nepředstavuju...řekla bych...velmi promarněná příležitost... ()

jane1106

Tento námět má dle mého obrovský potenciál, který Renč sice nevyužil, na druhou stranu to ale nedopadlo zase tak tragicky. Vytkla bych v podstatě vše, co už zde bylo napsáno, a sice místy ubohé dialogy (kterým zrovna nepomáhají ani příšerné postsynchrony), nadměrné užívání válečných flashbacků, zbytečné vysvětlovačky či umístění spíše romantického hudebního doprovodu (který je ale sám o sobě jinak povedený a pěkný). Že by fakt, že se celý film (i přes posuny v čase) odehrává neustále v zimě svědčil o neschopnosti vybudovat temnou atmosféru nějakými jinými prostředky? Škoda, když jsou k dispozici zrovna tak oduševnělé stroje jako parní lokomotivy, které ale kamera snímá stále stejným nudným způsobem. Když se mi vedle toho vybaví scéna přepadení vlaku z http://www.csfd.cz/film/221541-zabiti-jesseho-jamese-zbabelcem-robertem-fordem/ ... Jenže, bohužel, v Čechách žádného Deakinse nemáme. Kameraman se celkově příliš nevytáhl a roztřesenost obrazu zejména v začátku mi k takovému typu snímku absolutně nesedla. Herecky podle očekávání vedou Roden a Dlouhý, oslnivý výkon se ale v žádné roli nekonal. Tak, končím s výčtem, buď jak buď patří Hlídač k tomu lepšímu co u nás v současné době vzniká. ()

Druury

Ať si říká kdo co chce... pro mě tento film byl velikým zážitkem... Karel Roden je pan herec... chvilkama jsem se vžíval do jeho pocitů, jelikož jsem mu je jako divák věřil. = 5* ()

HouseMK

Nakonec dávám 3* za druhou polovinu filmu. Ta první byla rozvláčná a nepříliš zajímavá... takové čekání na pořádnou zápletku. Ta nakonec přišla v podobě předstírané hluchoty, ale zase mi přišla trochu nedotažená. Závěr povedený. V některých záběrech mě celkem iritovala napínavá a emotivní hudba, jako když jede drezína zasněženou krajinou - to mi přišlo trochu zbytečné. Herecké výkony celkem dobré (ikdyž jsem viděl Rodena hrát i líp). Dlouhého je třeba si naposledy užít a nové tváře potěší. Jinak to pro mě až na závěr filmu žádné srhující drama, kde by šlo o něco hlubšího, nebylo. Škoda. P.S. S vynikajícím "Je třeba zabít Sekala" je pro mě tento film nesrovnatelný! ()

Lapacka

Zfilmovat román J. Kopty považuji za zajímavý nápad. Jenže potíží se stalo, jak převést pomalu se rozvíjející atmosféru románového příběhu do filmové podoby. Zůstala z toho jen poněkud zjednodušená historka, sice s několika vizuálně zajímavými scénami, ale se zbytečnými vysvětlivkami v podobě komentářů hlavního hrdiny. Kniha je symbolická, film příliš doslovný. Pěkná scéna např. v hospodě, kde místní pomlouvají hlavního hrdinu, jelikož se domnívají, že je neslyší. Nebo scéna před zkušební komisí. V románu daleko silnější vyznění podobných míst je však ve filmu pojato "letem světem", jelikož se filmové vyprávění ubírá stále dál chodníkem jednotlivých scém přes zápletku až k pointě příliš přímočaře. Určitě to nebylo jednoduché zfilmovat, výsledek není marný, ale asi to ještě něco chtělo. ()

adriane9

Film ke kterému se moc ráda vracím. Karel Roden je jeden z mých nej a jeho herecký um je úžasný.Nemohu uvěřit, že tento snímek je hodnocen tak nízko..5* za Rodena, kameru,hudbu a milou a nevtíravou roli neznámé Lucii Siposové. ()

Mlle odpad!

A je to konečně tady, zjevil se film, který si plně zaslouží přízvisko „uspávač hadů“, se vším všudy, s mlhou z výrobníku, v jejíž ukolébavce se vše rozmývá stejně jako náznak jakékoli myšlenky v jednom z mnoha zde vypitých piv – to by mohl být skoro takový Zelenkův podpis... Jen ty ovečky by to nechtělo počítat tak dlouho. Koncept i provedení jsou tak hrubého zrna, že nemůžu dát jednu hvězdu ani za tradičně skvělý Rodenův výkon. O příběhu nemůže být řeč. Otázkou zůstává, proč film Renč vůbec točil. Tématem je prachobyčejná nevěra v rámci jednoho nepříliš přemýšlivého venkovského manželského trojúhelníku. Chlap svině, ženská svině a k tomu hodně vypitých piv. Co tím chtěl básník říci? Selhává i jako kulisa. ()

tragos

Prapor tria Roden-Siposová-Jiráček může držet hrdě vztyčený jen prvně jmenovaný, zbylí dva mu nesahají ani po kolena. Film jako takový má pár skvělých scén, výjimečnu kameru... a tím je výčet kompletní. Režisér neudělal téměř nic pro zatraktivnění jednoduchého scénáře a nicneříkající konec tomu celému nasazuje korunu. 5/10 ()

spriteboy

Velmi poutavě natočený příběh, kterých se asi v té době odehrávalo víc...Drsný příběj z drsného, ale nádherného prostředí...Když jsem do kina šel, tak jsem ani nevěděl, o čem to bude a byl jsem mile překvapen - jen jsem si říkal, že i když to byla kočka, že takovou ženu bych nechtěl :-) Díky všudypřítomnému sněhu a pofukující mlze působilo prostředí velmi drsně a hodilo se k příběhu - jen se mi v úplném závěru při záběru ulice zdálo, že na ulici je sníh, ale okolní les je úplně bez sněhu :-) ()