Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Káčule

Od filmu ve kterém hraje K.Roden jsem čekala víc. Jenže to jsem přehlídla,že to režíroval Renč,takže se vlastně není čemu divit. Pan Roden jako vždy skvělý ()

vykyn

Renč se převedl ve velmi dobrém světle.Vynikajícím způsobem navodil atmosféru.Roden byl štastným řešením.Svým výkonem táhne velký kus "káry"a dokáže ji utáhnout.Přesto je na filmu nejlepší pouhá "němá"atmosféra a hudba. ()

Prusovka

Velice zajímavý a dle mého názoru poutavý snímek! Tento film mě donutil, po svém skončení, k hlubokému zamyšlení. Zajímavě zpracované téma a fantastický herecký výkon Karla Rodena. ()

TommmyT

Nojo Filip, pamatuju si, už je to tak deset let, jak nás na filmovce ve Zlíně učil, měl tam nějakou tříhodinkvu a pouštěl nám tam své reklamy, to byl zážitek. Ale k filmu Hlídač č.47. Asi se mi nebude nikdo divit když napíšu že hlavně co si z toho filmu pamatuju byl Karel Rodel- to byl teda výkon hodný Lva. Mě se líbila i kamera, i scénář, i režie, ale u té režie bych se malinko pozastavil. Filip Renč bezesporu dnes patří mezi naše dobré a kvalitní režiséry a často si vybírá i dobré látky, které jsou kolikrát různorodé. Až na pár vyjímek jde o zajímavé náměty. Ale já vidím hlavní rozdíl mezi geniálním Janem Svěrákem a nadprůměrným Filipem Renčem, že Svěrák dokáže diváka více vtáhnout do tématu. Dokáže více vystihnout o čem ten scénář je. Filip Renč je pozadu jen nepatrně, ale jakýsi rozdíl tam vidím. Přijde mi že Filip je více komerční a že to má z těch reklam. Atmosféra je v Hlídačovi dobrá to jo, ale asi by to šlo ještě lépe. Možná to je ten důvod proč nedostal Hlídač č 47 Lva. Kdyby se ale Filipovi dostal do ruky kvalitní scénář, zapoměl by na komerční reklamy a nechal se vtáhnout naplno do příběhu- malinko by přidal ve vykreslení atmosféry, tak jen čekám, kdy přijde Filip s něčím takovým za co Českého Lva dostane. ()

barbarossa

V krušnohorské vesnici, kde se děj odehrává, se mluví pouze česky. Renč chce asi přepsat dějiny. V této době (krátce po vzniku ČSR) tam žili pouze Němci ..... ()

Stealth2

Šraňky nahoru, šraňky dolů....sukně nahoru , sukně dolů....K.Roden je velký herec a sám tenhle placatý a táhnoucí se film neutáhne. Siposová je přímo ůděsná...trhá to uši. Renč to jednoznačně nezvládl. Ovšem kostýmy, exteriéry a válečné scény jsou opravdu hodně dobré.Velmi slabý a hluchý scénář. ()

DorianGreene

Jeden z nejzajímavějších českých filmů poslední doby. Syrové drama natočil podle románu Josefa Kopty již Josef Rovenský v roce 1937. Filip Renč však dodal příběhu nový rozměr zejména zasněženou krajinou Krušných hor s projíždějícími starými vlaky a nádherně působivou hudbou Jiřího Škorpíka. O největší divácký zážitek se však stará Karel Roden v hlavní roli. Jeho herecké mistrovství už se pomalu začíná dostávat na samou mez, stačí obyčejný pohled, pohyb, úsměv a většina ostatních herců působí jako statické figuríny. Roden je bezesporu nejlepší český herec současnosti. ()

polono

Dobrý film, moc se mi celkově líbil ale ten konec byl trošku slabší ;-). Roden a Dlouhý hráli výborně, takřka na jedničku. ()

dosik

Film od počátku nevzbuzoval dobrý dojem, ale co mě na něm bavilo, tak to byla kamera a zvuk, téměr perfektně zpracované záběry. S postupem času film gradovat a začínal být čím dál více zajímavější a konec tomu jenom přidal. Kdybych měl hodnotit Rodena s kamerou a zvukem, tak bych dal 5*, ale jelikož se hodnotí film jako celek, tak za ne příliš podařený začátek musím dát 70%, ale jelikož je to český film, tak dám 4 hvězdy. Rozhodně doporučuji shlédnou a vydržet až do konce, protože ten je nejlepší...Za zmínku také stojí výkon Vladimíra Dlouhého, který také patřil mezi ty lepší. ()

Monkys

Dlho som tento film obchádzala a keď som sa k nemu dostala, tak sa potvrdili všetky moje obavy. Že tu bude hrať len Roden, ostatní budú len sekundovať (otrasný výkon Siposovej, slabý Jiráček), ponurá atmosféra, predvídateľný dej. Možno výborný román, ale filmové spracovanie ma nenadchlo. Tretia hviezda je fakt len za Rodena. ()

mnu

přestože Karel Roden patří k těm, které bych si okamžitě vzala domů, film mě přiliš nenadchl. Stěžejní myšlenka byla sice poměrně zajímavá, ale ne moc kvalitně uchopená. Děj byl až moc předvídatelný a kromě Rodena a Dlouhého jsem nikomu nevěřila ani slovo. ()

Lucerok

Na Hlídače č.47 jsem se několik měsíců před uvedením do kin těšila. Trailery, Roden ve hlavní roli. Řeknete si, co více si přát?! Leč ve výsledku jsem byla velmi, ale opravdu velmi zklamána. Pěkné záběry kamery, Roden podává celkem kvalitní výkon. Přesto se mi nepodařilo proniknout do duše hlavního hrdiny. Celý film je potažen ponurou atmosférou a lehce zamlženým obrazem. Myslím, že i sám režisér měl mlhu před očima, když stvářel tohle dílo. Určitě se z toho dalo vyždímat o mnoho více. ()

teseth

Velmi bravůrně zvládnuté zfilmování románu, který překvapivě nabídne vše co má a ačkoliv má několik chyb, které celkově boří atmosféru i zpracování tak za herecké výkony Roden + Dlouhý musím dát jednoznačně 5*, protože oba si svoji roli ať větší či menší vychutnali se vším všudy a dali do toho vše. Jen by mě zajímalo jestli scéna kde pan dlouhý sleduje márnici byla schválně v tomto podání nebo .... ()

HOLESa

Hlidač 47,na který jsem se moc tešila a konečně viděla mě zklamal.Vůbec se mě nelíbil.Dvě hvězdičky za Rodena a Dlouhého. ()

kamislava

Sice po osmi letech od vydání, ale to snad nevadí. Nejdřív začnu negativy pro změnu. Lucia Siposová je určitě jedním z nich. Místo, aby se člověk soustředil na smrt Doušeho, začne se po chvíli rozčilovat, proč to zahrála tak špatně. Václav Jiráček mě také neoslovil, něco mi v tom chybělo. Ani hudba se mi nepozdávala, zdála se mi místy příliš radostná navzdory pochmurnosti, kterou je prosáklý celý film. Přišla mi trochu nedomyšlená ta nikdy nekončící zima, časově to nesedělo, i když naprosto chápu její účel. Dostáváme se k pozitivům. Na pana Rodena tady bylo chvály dost, k té se nejde nepřidat. Na pana Dlouhého sice taky, ale k tomu se vyjádřit musím. Dokonce si říkám, zda mě neoslovil více než pan Roden. Ta úlisnost z něj přímo sálala, byl úžasný. Když mluvil o tom, že si chce taky užít jako ostatní lidé nebo tak, to mě chytilo za srdce. Skvěle zahráno. Musím se dostat i k předchozím filmovým zpracováním a doufám, že časem i ke knize Josefa Kopty. ()