Noc v muzeu 2

Noc v múzeu 2

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Akční / Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA / Kanada, 2009, 100 min

První Noc v muzeu považuji za příjemnou rodinnou zábavu, dvojku jsem tedy vyhlížel v naději, že se pod oblíbeným hollywoodským heslem "všeho víc!" do filmu dostanou i pořádné vtipy. Ano, trochu naivní očekávání, ale odcházel jsem v podstatě spokojen. Spousta komediálních exhibicí sice opět vyšumí do prázdna a pocit, že by to v režii někoho jiného šlapalo o řád líp, přetrvává, Levy měl však sakra kliku na přírůstky do hereckého ansáblu. Hank Azaria udělal z nablblého záporáka značně zábavnou figurku, Amy Adams spolehlivě prozáří každou svojí scénu a Bill Hader na sebe strhává pozornost, jak jen může. Ani staří harcovníci však neodpadli na druhou kolej, a přestože většinou jen přihrávají, taková parodie Třístovky v podání Wilsona s Cooganem je z řádu geniálních scén. Jinak zůstává vše při starém a Noc v muzeu opět jede ve slušném tempu, kde se na těch pár infantilních fórů nikdo neohlíží, a když doletíte k závěrečnému poselství, vůbec vás ta hodina a půl předtím nemrzí. Zkrátka rodinný film přesně podle učebnice, který určitě v nejednom dítku vzbudí touhu po návštěvě muzea. A o to tu jde především, no ne? Rád si to dám za pár měsíců ještě jednou v originálním znění. P.S. Český dabing sice něco spolehlivě zabil (Gervais a Hill), celkově je ale povedený a třeba Azariův faraón a Haderův Custer dostávají v češtině netušené rozměry. [Novinářská projekce](15.5.2009)

• Gemini

Spolehlivý kasaštyk pro celou rodinu, část druhá. Jak jinak - větší, vyumělkovanější, s novou ženskou hrdinkou, a - jak jinak - stále o tomtéž. Když pominu, že Amelia Earhart vypadala podstatně víc jako Hilary Swank než jako Amy Adams, druhá jmenovaná je typickou silnou, citlivou a pohlednou hrdinkou, která v tomto typu filmů pomáhá nacházet to, co je v životě důležité (což tedy dělá v úvodu a závěru filmu i Robin Williams, ale znáte to, je to druhý díl, takže... ;)). Čili opět žádné překvapení, snad kromě toho, že Hank Azaria už není se šlapáním si na jazyk ani zdaleka tak vtipný jako v American Sweethearts:) I ta hromada všelijakých postaviček už byla moc velká a rutina se stala přeplácanou. Vizuálně je to opět bez chybičky, ale celkově to hůř funguje - souboj hlídačů Stillera a Hilla byl asi nějaký kamarádský kšeftík, protože se svým humorem od zbytku filmu liší jako den od noci. Pokud jde o hudbu, tak Alan Silvestri se stal obětí své skvělé práce na Mumii 2, protože jeho hudba tady zní jako kopie už slyšeného. A to je ostatně příznačné pro celý film... váhal jsem, jestli nepodržet šedesátku, kterou jsem dal prvnímu dílu, ale deus ex Lincoln to nakonec pošle o kousek níž.. 50%(6.9.2014)

Překvapivě zábavné a nabušené. Na primitivní kostru a spíše unylého Stillera hází Levy jednu digitální pohromu za druhou. Síla osvědčeného konceptu tkví v rychlém tempu, silných vedlejších postavách (Owen Wilson, Amy Adams, muzejní exponáty) a překvapivě padnoucím dabingu. Je v tom něco pro každého, což je občas rána pod pás, ale při závěrečných titulkách hrozí spíš potutelný úsměv než slzy, ať už je vám pět, patnáct nebo pětadvacet.(24.5.2009)

• ajuska

Větší, nákladnější, bombastičtější s mnohem větším počtem oživlých exponátů. Ve výsledku ale hrozně přeplácané, nezajímavé a o poznání nudnější než první díl.(21.10.2009)

Záplava skvostných triků (oživlé obrazy), či burácející jistota Silvestri daly částečně zapomenout na notně chrastící příběhovou kostru a netalentovaného pana Levyho a já se tak o kadeř generála Custera bavil víc, než při první noční směně. Repete, či případné třetí pokračování už však nedám - to raději řeknu Ivanovi, že není tak hrozný, Kahmunrahovi s již za života nabalzamovaným jazykem vytknu, že nemá na pyramidě sněhové zábrany a směrem k císaři z Korsiky vznesu dotaz, zda nakupuje v dětské konfekci.. No nic, alespoň se mi potvrdila teorie, že na vině dýchacích problémů Dartha Vadera je astma. Asi to bude tím, že babička Lukea Skywalkera kouřila v těhotenství..(10.7.2012)