Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Dandy95

Já jsem neuvěřitelnej ťuňtín, že jsem začal s tímhle seriálem až teď... V aktuální době jsem ještě neviděl hitovku Chernobyl, ale Breaking Bad u mě jednoznačně přejelo GoT a momentálně je to můj nejlepší drama-serial všech dob! To, jak neuvěřitelně perfektně scenaristi pod vedením Vince Gilligana vykreslují konflikty a nebojí se poslat postavy do neuvěřitelných sra*ek, tomu já dávám palec nahoru! Základní pravidlo kreativního psaní "pošli charaktery do pekla a jakmile už nebudou mít kam, udělej jim to ještě horší". Pravidlo, na který spousta producentů a scenáristů v Hollywoodu neslyší, ale naštěstí tady se píše jenom a pouze tímhle stylem. Bryan Cranston a Aaron Paul jsou naprosto úžasní herci a oba si kazdopadne zaslouží tu Emmy, "bohužel" si ji domů odnesl jenom jeden z nich. Je to týden, co jsem dokoukal poslední epizodu a pořád nemůžu poskládat všechny chvály do strukturovanyho komentu. Epizoda "Ozymandias", kterou režíroval mnou opěvovaný Rian Johnson, je snad těch nejrychlejších 50 minut, jaký jsem kdy v životě zažil a je to snad nejlepší seriálová režijní prace, jakou jsem kdy viděl. Mimochodem epizoda "Fly", kterou taky rezivoral Rian Johnson, obsahuje neuvěřitelne parádní kameramanske kousky, který si skutečně pohlídá jenom režisér s velkým R. Postava Saul Goodman je jak vystřižená z produkce Rockstar Games a některý scény ze Saulovi kanceláře kompletně působí jako cutscenes z GTA. Scenaristi GTA 6, prosím prosím, vemte Vince Gilligana do týmu!! Mám pocit, že jsem budu připisovat ještě pár chval, tak si nechám místo a jenom to zakončím jednoduše. Kdo neviděl, prosím okamžitě, tohle je něco, co každý fanoušek kvalitniho filmového řemesla musí vidět! ()

Wolfinas

Konečně už můžu říct, že je to nejlepší seriál všech dob. Nechtělo se mi tomu věřit, ale je to tak. Neuvěřitelná eskalace a tempo poslední série nenechali místo žádnému slabému momentu. A to ani předchozí série, ale chci vyšvihnout to geniální finále, které je prostě famózní. Šíleně jsem si oblíbila vývoj postav, především Jesseho a ani ostatní nezaostávají. Přátelé, na tohle nic nemá. ()

Mkartaylas56

Málokdy se stává, že by nějaký seriál měl svou kvalitou vzestupnou tendenci, ale tady tomu tak je. Už první série na mě působila, jako extrémně zajímavý a kvalitní počin a říkal jsem si, že jestli to takhle půjde dál, tak tu je zaděláno na něco výjimečného. Ovšem Vince Gilligan a jeho tvůrčí tým s každou novou sérií trumfovali tu předchozí a abych byl upřímný, tak má očekávání, která jsem si vytvořil po shlédnutí první řady, byla překonána a totálně zadrcena do země už někdy po polovině třetí série. Bylo totiž znát, že scénář byl už od samého začátku promyšlený až do konce a nic se nevymýšlelo za jízdy jen proto, aby vycházely další a další série za účelem většího a většího zisku. Co se týče kvality příběhu, tak tady není vůbec o čem, protože má obrovské množství naprosto úžasných zvratů, i když to tak na první pohled nemusí vypadat, tak působí neskutečně uvěřitelně a perfektně ztvárňuje pomalou, ale za to naprosto neuvěřitelně přesnou, děsivou a místy i srdcervoucí proměnu obyčejného středoškolského učitele a otce od rodiny v jednom, v největšího drogového magnáta a jednoho z nejikoničtějších antihrdinů Heisenberga, jenž se nezdráhá v zájmu sebezáchovy udělat i ty nejkrutější věci a chodit při tom přes mrtvoly. Každopádně toto by nebylo možné tak dokonale ztvárnit bez Bryana Cranstona, který je naprosto neuvěřitelný a předvádí naprosto bezchybný, dokonalý, úžasný a fenomenální herecký koncert od začátku, až do konce a já bych se opravdu musel zamyslet, zda jsem někdy viděl lepší. Mimo něj je tu ale velmi podobně fenomenální Aaron Paul, který sice nedosahuje do takových výšin (hlavně kvůli menšímu prostoru), ale mě osobně hlavně překvapil a svou postavu Jesseho Pinkmana zahrál opravdu dokonale. Ohledně filmařiny se tu nebudu moc rozepisovat, protože by to podobně jako u herců a scénáře byla jenom samá dokonalost sem a dokonalost tam. Na konec snad už jenom dodám (pokud to nevyznívá již z předešlých vět), že Breaking Bad je suverénně nejlepší seriál, který jsem v životě viděl, rozhodně ho neváhám označit slovem dokonalý a upřímně si myslím, že ho už nikdy žádný jiný nepřekoná. 100% | 10/10 ()

fallanga

Tak jsem se rozhodl podívat se na tu špičku seriálové produkce, nejlepší seriál všech dob, legendu na poli kinematografie. A trvalo mi to přibližně 3 série než jsem pochopil ten hype. Protože, ruku na srdce, první 3 série jsou dost o ničem. Příběh se strašně vleče a vlastně se tam nic neděje, občas uvaří nějaký ten perník, potom hledají distribuci, distributor se je pokusí zabít, zemře, a jede se znova. K tomu jsou všechny postavy (až na Walta a Hanka) až přespříliš otravné. A do toho nám tvůrci vždycky tak trochu lžou. Mnohokrát nám na začátek dílu dají dramatickou událost, která působí jako fakt dobrý hook, ale nakonec se vlastně ukáže, že vše je jinak (viz mrtvá těla odnášena z Waltova domu a chlápci v maskách u bazénu). Ze začátku to zas tak moc nevadí, ale po třech sériích to už nefunguje a je to otravné. Vše se ovšem mění čtvrtou sérií. Gustavo Fring je jedním z nejlepších záporáků vůbec a čtvrtá série je tak skvělým soubojem mezi dvěma psychopatu bez špetky soucitu. A pátá série se nese v podobném duchu. Z Walta se stal naprostý maniak a poslední série mi místy připomínala Death Note. Vidíme 2 strany, které se snaží navzájem dostat a pletou kvůli tomu ultra komplikovanou síť geniálních konspirací a plánů, jen abychom dostali hořkosladký a morálně šedivý konec. Takže, k reputaci seriálu, poslední 2 série si to rozhodně zaslouží. Dá se souhlasit, že to je naprostý vrchol vypravěčství. Ale musel jsem se k tomu prokousat první extrémně nudnou sérii, která sází na dost explicitní hnusárny, a dalšíma dvěma, které jsou přinejlepším průměrné. ()

xsexbox

"Jediná výhoda straty pamate je že si Breaking Bad môžeš pozriet ešte raz" . Od skvelých výkonov po dokonalú prácu s tichom -scenár a nápady ktore ma Vince Gilligan nemajú konca kraja. Pamatám keď som nahovoril ešte na strednej zopár kamaratov na tento serial a hadzali sme si po triede sáčky s rozdrtenymi hašlerkami aka Walters blue meth .Dokonca je to jeden zo serialov ku ktorym sa s radostou da vratit , každym dalšim zhliadnutim človek doplni diery a prekvapi ho niečo nove..Yaaa bitchh fucking magnets!!!! ()

maramashi

Komentár obsahuje spoilery !!! KONEČNE, konečne som si dokončil tento môj dlho odkladaný skvost a som na seba hrdý že som zvládol tento seriál (keďže si seriál vyberám vždy do cca 30 hodín) síce mi to trvalo viac ako rok pretože som to niekoľkokrát vzdal a potom tomu dal znova šancu a nakoniec som do dokončil s veľkou radosťou. Počas celého seriálu som nevedel koho mám mať rád a a koho nie a to sa menilo počas seriálu tak skúsim začať od mojich najväčších simpaťákov: 1.GUSTAVO FRING- jednoznačne ten milý tichý chlapík s fast foodom je u mňa číslo jedna pretože tak s kamennou tvárou a kľudom byť vždycky minimálne 3 kroky napred je úžasné, proste tak prepracovaná postava mohla mať omnoho viac priestoru a nemusel zomrieť 2. MIKE EHRMANTRAUT- mike bol taká lacnejšia verzia Gustáva a taktiež všetko riešil s chladnou hlavou, aj keď sa dakedy zdal ako Gustávov poskok tak bol v ňom veľmi veľký potenciál a zase to iste fakt nemusel zomrieť (Fuck you Walter) 3. WALTER WHITE- Walter ma doslova nasral neviem to inak povedať keď mi zabil 2 obľúbené postavy a skoro otrávil dieťa ale tak stále je to ten tajomný chlapík ktorý má premyslené všetko, no len dakedy príde dosť otravný svojím hlúpym správaním preto som ho musel dať až na 3. miesto ale stále je to veľký človek 4. JESSE PINKMAN- (fck snitchs) ah jaj Jesse Jesse, dosť mi vadilo že v ňom prevládal charakter toxického feťáka ktorý ktorý sa nikdy nevie na ničom s Walterom dohodnúť (keby sa stále nehádali tak by to mohlo skončiť omnoho lepšie) ale tak stále tam je nejaká sympatizácia ale nečakal som že sa z neho stane krysa udavačská po toľkých rokoch práce s Walterom 5. SKINNY PETE a BADGER- tak títo dvaja feťáčikovia mi fakt nevadili a perfektne tam sadli s ich nízkym IQ a tupým humorom 6. SKYLER WHITE- v prvej sérii zo začiatku milá tehotná manželka nášho Waltríka no postupom 2 série začne neskutočne liezť liezť na nervy no keď konečne išla do biznisu s walterom tak ako keby jej to vrátilo rozum a mala fakt dobré nápady no potom to zas išlo dolu vodou a ku koncu som si fakt prial nech čim skôr zomrie lebo to bolo až moc 7.SAUL GOODMAN- za celý čas seriálu som mu nedokázal prísť na chuť a fakt u mňa nemal žiadne miesto a nemyslím si že by si on zaslúžil vlastný seriál a preto sa ani nechystám si ho pozrieť 8. WALTER WHITE Jr.- vždy mi prišiel ako taký nevinný simpaťáčik no je to zase ďalší snitcher ktorý bonzne vlastného otca a spraví z neho najväčšieho hajzla vtedy u mňa klesol na absolútne dno 9. MARIE a HANK SCHRADER- Marie od prvej série nonstop píli nervy a tak to pokračuje až do poslednej série a Hank mi vždycky prišiel ako taký Walterov tajný informátor z DEA z ktorého ťahal informácie o tajnom "Heisenbergovi" to v 5. sérii si to fakt pokazil na plnej čiare a čakal som že bude mať aspoň nejaké zľutovanie. Keď som si pozeral hodnotenia jednotlivých sérii tak prvá séria má najmenej percent akože haló?? veď prvá séria bola najväčšia bomba. 1.séria-(zrod legendy)120% 2.séria-(už nemala taký správny flow) 90% 3.séria-(už to chytilo ten správny spád)100% 4.séria-(pre pomalší štart musím dať menej bodov) 85% 5.séria-(ukončenie kultového príbehu) 100% () (méně) (více)

Ex_Machina

„Povedz moje meno“. Heisenberg ! Klobúk, okuliare, hustý fúz, drogová legenda nielen štátu Nové Mexiko. To čo prežíva hlavný hrdina za tie peniaze asi ani nestojí. Ale bohužiaľ nemal na výber a musel začať uplatňovať svoje vzdelanie a kreativitu. Za to na akú dráhu sa dal a čo v nej dosiahol vďačí vlastne americkému poistnému systému, ktorý vás dokonca aj ako stredoškolského profesora chémie nechá rozožrať rakovinou, ale tú liečbu vám nezaplatí. Takže pán White, ktorý potreboval balík peňazí na zaplatenie svojej chemoterapie bol donútený začať variť svoj legendárny modrý perník v bielych slipoch v karavane v púšti, aby sa postupom času prepracoval až do žltého overalu v takom modernom labáku, aký si zďaleka nemôže dovoliť ani chemickotechnologická fakulta v našom hlavnom meste a postupne vytvoril zo seba svetový kult metamfetamínového kráľa, ktorý má toľko peňazí, že ich musí zakopávať v sudoch v púšti. Ale nič nie je zadarmo. Mexické kartely sú rovnako kruté ako miestne drogové podsvetie a DEA vám neustále šliape na päty. Táto kombinácia spôsobí, že premena osobnosti hlavného hrdinu je s ubiehajúcim dejom nevyhnutná na to aby prežil. O tomto seriáli, ktorého znelku som mal dlhú dobu ako zvonenie budíka môžem povedať so smrtiacou istotou extrahovaného ricínu z fazúľ to, že som rád, že nie som na ničom závislý a nechutia mi dokonca ani cigarety. ()

pushover

Dát si to po letech a po Better Call Saul je lahůdka. Obě série jsou neuvěřitelně výborně provázaný a skvěle napsaný i zahraný. Právem patří mezi seriálovou špičku. ()

lenzi

Ako fakt dobre natočené, nepredvídateľné, dobrý námet, napínavé. Neskutočne ma ale vytáča správanie hlavnej postavy (a aj niektorých ďalších). Chová sa niekedy ako totálny pako... Za to dávam zatiaľ o jednu menej. Zatiaľ...mám rozpozeranú 3. sériu, uvidíme... ()

Ewík

08.03.23: Zhlédnuta první série na základě nadšených recenzí okolí... Hm, docela dobrý, tak na 3*. Pěkné spojení s chemií, ty ženy chci už dlouho utišit, některé pohnutky úplně nechápu (ale to asi přijde později), ale psychologie postav (i když popravdě jde hlavně o vývoj hlavního hrdiny) je zajímavá.... No, uvidíme, čemu ještě dá Walt průchod (a třeba i jeho syn). ()

stephano

Mazec první serie má kromě pátýho dílu všechny za 5*. zfouknul sem to za den. Druhá serie je dokonalost sama, to se nedá popsat jak se tenhle seriál rozjel. Neobsahuje ani promile morálního aspektu, jestli že v dexterovi se něco našlo tady je opravdu všechno BAD. druha serie by zasloužila hvězdiček klidne 7. ()

mr.cartman

Celkem příjemný seriálový maraton. Většina závěrů dílů vás donutí zapnout hned ten další. Skoro bych chtěl dělat to samý co on. :-) ()

Jeremiasz

na serialove scene rozhodne pozoruhodny pocin, Vyjimecne dobry mix dramatu riznuty kvalitnim humorem, chemii a elementarnim vzdelanim a k tomu vsemu ani nemoralizuje. Doporucuje 4 z 5 ucitelu chemie. Bohuzel od treti serie jde kvalita trochu (humor rapidne) dolu ()

mh825

Je to umenie, nie je to obyčajná chémia. Skvelé dialógy, zaujímave premeny postav, prekvapivé zvraty, nádherné zábery... Skvelý seriál o "varení" :D ()

makakus

Hodnotit seriál je vždycky ošemetné. Obzvláště takový, který má řadu sezón. Třeba takový Fringe nebo Heroes - po velmi slibném rozjezdu to šlo časem do kopru. Breaking Bad sice není čistě takový případ, ale jeho charakter se mění taky - a ne úplně nejlépe. Především - ve čtvrté sérii zcela vymizel humor a vývoj postav, což bylo typické pro první sezóny. Nic vtipného už v posledním ročníku nenajdete. Ani žádné zvraty. Celé se to začalo brát moc vážně. A z Waltera, té tragikomické a zároveň tak roztomilé figury se stává jen protivný a ustrašený dědek. Prostě to nenabralo nejlepší směr. Pořád je to výborný seriál, nicméně ten absolutně nejvyšší standard už to není. Nezbývá než doufat, že závěrečná sezóna to napraví - i když jsem k tomu skeptický... ...a o rok později mohu dodat - skeptický jsem byl právem. Ze seriálu úplně zmizeli hrdinové, prostě nikdo, komu by se dalo fandit. Žádný skvělý záporák ani klaďas, jen protivové. A přehlídka totální nenávisti všech vůči všem, jsou tu jen nesympatičtí parchanti, co se chtějí navzájem zničit. Ano, seriál se jmenuje Breaking Bad a měl být tedy asi psychologickou sondou, jak se ze sympatického a velmi zábavného nešiky stává bezcitný zabiják a křivák. Koneckonců - jak zločin mění charakter ukázal geniálně už Al Pacino v Kmotrovi. Ale toho jsme mohli chápat až do konce, byla to velká postava, žádný pitomý smrad jako byl zde v posledních sériích WW. Takže - první tři série dokonalé, čtvrtá propad, ale pořád tam byl skvělý záporák Gus, poté už jen dílo zkázy a zmaru. ()

AnnaMae

Perfektně zahraný, skvělej scénář a psychologickej vývoj postav jako snad v žádným jiným seriálu. Na jedný straně věrohodný a reálný, na druhý straně dostatečně hustý, aby to bylo zábavný. ()

4k7

Během relativně krátké doby jsem exnul všechny čtyři série a to už něco znamená. Téměř každý díl je natočený tak, aby šikovně nalákal na další... jak zákeřné. Originální a propracovaný příběh, výborně zvolení herci, občas neuvěřitelné zápletky a v každém díle máte pocit, že se děje něco klíčového. Seriál, kde tatíkovi zjistí rakovinu plic a nenapadne ho lepší věc, než vařit metamfetamin, aby zajistil svou rodinu. Já to ještě neřekl? On je to totiž tak trochu chemik génius, akorát se předtím chudák zahrabal jako učitel na střední škole... ovšem jeho produkt je špičkový, což sebou přináší velký prachy a obrovský problémy, s kterými mu určitě jeho švagr (z protidrogové jednotky) Hank nepomůže. Mimochodem je to asi moje nejoblíbenější postava. Na jednu stranu srandičky srandičky, ale v práci ctižádostivý buldog, který si jde tvrdě za svým. Také tatík Walter během seriálu prošel neskutečnou změnou charakteru a je to přesně ten vývoj hlavní postavy, který žene seriál vpřed ()

frxXx

pocas sledovania 5. seria strhavam hviezdicku, nemozem si pomoct ale hlavne postavy - walter , skyler, hank a jeho zena su mi vrcholne nesympaticki, a kedze sa jedna o hlavne postavy tak mi je to strasne rusive napriek neocakavanemu a napinavmeu deju ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis