Reklama

Reklama

Vzývající ticho

(TV film)
  • Velká Británie The Beckoning Silence
všechny plakáty
Trailer
Velká Británie, 2007, 75 min

V dětství Simpsona inspiroval příběh Toniho Kurze, vynikajícího mladého horolezce, který v roce 1936 zemřel na Eigeru za těch nejhrůznějších okolností, kdy zůstal viset na konci lana. O 50 let později Kurzův příběh pronásledoval Simpsona v jeho úsilí o vlastní přežití, když sám zůstal viset ve vzduchu. Jeho utrpení se záhadně podobalo tomu Kurzovu, až na to, že Simpson navzdory osudu přežil, zatímco jeho hrdina zahynul. Joe Simpson utrpěl při nehodě tak vážná zranění, že se zdálo, že už nikdy nebude lézt. Avšak vědomí, že se nesmí vzdát, přimělo Simpsona položit si základní otázku: Proč poté, co se ocitl tak blízko smrti, cítí potřebu v lezení pokračovat? Ve snaze najít odpovědi se Simpson vydává zpět tam, kde to všechno začalo, na zrádnou severní stěnu Eigeru. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Joe Simpson podruhé, tentokrát v rekonstrukci příběhu našeho společného známého, nešťastného Toniho Kurze. Viděno zpětně, Nordwand zřejmě nebyl úplně doslovný film, protože Joe popisuje osudy neúspěšné výpravy na vrchol Eigeru krapet odlišně. Základní rysy jsou ovšem stejné a jako bonus přidá sem tam nějaké vysvětlení a mapky, čímž osvětlil několik nejasných pasáží toho horolezeckého psycha. Atmosférou se mu ovšem i přes několik silných scén nemůže rovnat. Joe Simpson je nicméně skvělý vypravěč. Jeho projev mi připomněl Billa Nighyho, takže ta hodina a něco uplynula až překvapivě rychle. ()

EIa 

všechny recenze uživatele

Film má sám o sobě rozhodně moc krásnou náplň, lezení na severní stěně Eigeru... ale filmařsky mi to přišlo tak hrozně zfušované, že jsem si to nedokázala užít. Čtyři prolínající se příběhy (Toni Kurz na Eigeru, Joe Simpson v Peru, Joe Simpson na Eigeru v Kurzových stopách a Joe Simpson ve studiu s komentáři) jsou příliš. Joe Simpson, doprovázející příběh, neměl dost prostoru, aby vůbec vysvětlil, co to vlastně dělá a proč se nechává z helikoptéry porůznu vysazovat ve stěně, prostřihy k Touching the Void jsou sice rozpoznatelné, ale i tak rušivé, a příběh Toniho Kurze mi přišel příliš omezený a zkrácený a podle toho, co tam bylo ukázáno, mi vlastně není jasné, proč zemřel, protože mě napadá hned několik způsobů, jak se ze své situace mohl dostat, jestli opravdu skončil 15 m nad záchranáři. Tahle látka není na jeden film. ()

Reklama

lillien 

všechny recenze uživatele

Vynikající a poutavý dokument, rozhodně ne výpravný film. A přesto hodnotím o hvězdu výš, než související Nordwand, který vlastně tu samou událost zpracoval filmově. Možná je to zásluha Joe Simpsona, horolezce, který přežil tragedii v Peru (Pád do ticha). On je vlastně v dokumentu tím vypravěčem a "moderátorem" a zřejmě díky svému vlastnímu zanícení a opravdovému horolezeckému srdci a zkušenostem se mu povedlo více mi přiblížit Eigerskou tragedii z r.1936, ačkoli se mi nikdy jako poměrně racionálně uvažující ženské nepovedlo plně se naladit na vlnu té spiritus movens, která žene horolezce zdolávat vrcholy s rizikem nejvyšším, že si za to hodně často vezme jejich životy. Na Eigeru tehdy zůstali všichni 4 horolezci, jejichž cestu nám dokument popisuje. A byť se nabízí jednoduchá myšlenka: můžou si za to sami, nějak se mi nedaří nad nimi jen tak mávnout rukou. Abych byla upřímná, strašně jsem s nimi trpěla. Nejvíc s Tony Kurtzem, který projevil tak neuvěřitelnou a unikátní vůli a touhu žít, že si prostě nezasloužil tak hrozný konec. Když nakonec k záchranné výpravě, která sledovala 5 metrů od něj jeho poslední pokusy boje o život, aniž by mu mohla pomoct, pronesl svoje poslední "Ich kann nicht mehr", měla jsem příšerně bezmocný pocit a vztek na osud, že umí být někdy tak strašná kurva. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

"Hory mají své vlastní zákony. A i Krakonoš je musí poslouchat." Tato úsměvná večerníčkovská hláška ve své podstatě vystihuje snímky typu Vzývající ticho, Nordwand či Pád do ticha. Český horolezec Josef Nežerka by zase řekl: "Hora, ta z nás nemá strach." Hory jsou zkrátka krásné, ale nebezpečné, což potvrzuje právě tento snímek, který ukazuje příběh, jenž známe již z filmu Nordwand. Výstup na severní stěnu Eigeru, přezdívanou Mordwand, skončil pro čtveřici horolezců v roce 1936 tragicky, přičemž stačilo málo a nemuselo k ní dojít, nebo mohl alespoň jeden z nich přežít, neboť jak je patrné z obou výše uvedených filmů, vůle Toniho Kurze žít, byla veliká, avšak suk na laně pohřbil veškeré naděje. Joe Simpson, jehož příběh z peruánských And známe díky filmu Pád do ticha, je tím pravým horolezcem, který se může k tragédii na Eigeru vyjádřit, neboť sám poznal, jaké to je viset na laně a čekat na smrt nebo na zázrak. Vzývající ticho patří do té skupiny snímků, které potěší zejména milovníky hor a nejeden z nich má jistě po zhlédnutí Osmondova počinu nutkání vyrazit mezi skalní masivy a psát svůj vlastní příběh s neutuchající vírou ve šťastnější konec, než jaký napsal osud Tonimu Kurzovi. ()

husokachna 

všechny recenze uživatele

Dokumenty o horách a horolezcích to mají "lehký". Příběhy, které se v horách odehrávají jsou vždy na hraně či za hranou a pro případ nouze jsou tu vždy postaveny ty nejúchvatnější kulisy, který nám příroda může nabídnout. Beckoning silence je v tomhle ještě o kousek zajímavější, že má Joe Simpsona (kdo viděl Touching the void, ví co je to za kulišáka...) a může vyprávět tragický příběh, který se sice odehrál v horách, ale co by kusem ledu dohodil od železnice, hotelů a celkově civilizace. Už jen pro ten příběh a informace, který tohle doku drama nese, nelze hodnotit špatně. Hraná historická linka je tak akorát na televizní film, v případě "novodobého" příběhu Joe Simpsona jsem se trochu ztrácel v tom, co se zrovna děje, o co se zrovna snaží a jak se mu to daří. Navíc film jen tak mimochodem popisuje obrovský zlom v Joeově životě a rád bych o něm slyšel víc. Nicméně jak píšu výše, vidět se to musí, už jen pro ten zajímavý příběh, který vypráví. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Snímka získala v roku 2008 Medzinárodnú Emmy v kategórii dokumentárnych filmov. (areksvk)

Reklama

Reklama