Reklama

Reklama

Černá sanitka

(seriál)
Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 26 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Hrají:

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková (více)
(další profese)

Epizody(15)

Černá sanitka je fáma, která byla populární v Československu v osmdesátých letech minulého století. Lidé si tehdy vyprávěli o tajemném sanitním voze černé barvy, který jezdí v noci a unáší děti a mladé lidi. Ti jsou usmrceni a jejich orgány pak prodává osazenstvo sanitky boháčům na Západě za účelem transplantace. Folklorista P. Janeček tuto rozšířenou pověru využil k pojmenování svých knih zabývajících se městskými legendami. Podle nich natočila Česká televize patnáctidílný seriál a my jsme pro Vás na závěr letošního roku vybrali čtyři z nich. (Česká televize)

(více)

Recenze (71)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je trochu podceněné, nemyslíte? Černá sanitka je velezajímavý seriál, jak po stráne obsahové, tak po stránce formy. Urban legendy jsou hitem sami o sobě a ve spojení s tímto pořadem vytvářejí unikátní směsici něčeho jako Věřte nevěřte a jednoduchého dokumentu. Apropo na dokumentární druhé polovině není nic špatného. Naopak. Pokud by v pořadu byl jen samotný příběh a dál nic, tak by to bylo jen tuctové mystérium, jakých jsou tuny. Tohle to dostává na jinou úroveň. Samotné příběhy jsou na české poměry zvládnuty překvapivě dobře. Zaujala atmosféra příběhů jako je Stopař, Přicházejí s nocí (btw. to je ten nejtypičtější Věřte nevěřte příběh, který existuje) nebo Černá sanitka. Pobavily příběhy jako Revizor, Babička nebo Flirt s cizincem. Jsou tu slabší věci jako třeba Zelené nebezpečí, Krok do neznáma nebo Tenkrát na táboře, které působí tak nějak typicky česky, ale ani ty se nedostávají do podprůměrných hodnot. Celkově příjemné překvapení a Petr Janeček byl nejlepší! Nechte si tu kritiku, na jeho povinnou větu ("tohle je typická městská legenda, která k nám přišla...") v každém díle jsem se vždycky nejvíc těšil. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Fenomén městských legend má velký tvůrčí potenciál a potenciálně početnou divácku obec. Jenže mám pocit, že to tvůrci vzali ze špatného konce a především tím kvazidokumentárním apendixem každou historku spolehlivě zabili. Kdyby si nehráli na nějaké vysvětlování a natočili cyklus příběhů ve stylu Velmi uvěřitelných příběhů, mohlo jít o výborný počin. Celkový dojem: 35 %. ()

Reklama

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Fenomén urban legends mám moc ráda, je to šťavnaté téma na zpracování, ale svůj klasický seriálový standart s lacině působícími exteriéry i interiéry ČT1 zkrátka nezapře. Rádoby domumentaristické prostřihy na konci působí, alespoň na mě, dost rozpačitě. Jakoby nevěděli, jak příběh "důstojně ukončit", trochu ho natáhnout (respektive o celou půlku:) a pozvaní hosté vypadají jako roboti, kteří mechanicky a bez emocí odvyprávějí to svoje. 40% ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Zmařený potenciál, který ani zdaleka neodpovídá knižní předloze, která zvládne být na třech až čtyřech stranách textu i s obrázkem obsáhlejší a zajímavější, než tady půl hodina obrazu a to přestože konferenciérem a průvodcem je jinak velmi dobrý Zach. "dokumentární část" měla být mnohem obsáhlejší, vytřískat z toho šlo mnohem víc. ()

mira007 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Cyklus příběhů na motivy všelidových povídaček, u kterých mne překvapilo kolik jsem jich jako v dětství potkal a považoval je za skutečné. Případy jako stopař, který si zapomene kufr se strunou a rukavicemi nebo mrtvá babička převezená ze zahraničí, jsem slyšel už v první třídě. Polovina každého dílu je jednoduchoučká dramatizace každého případu za účasti moderátora R.Zacha , druhá polovina z toho udělá publicistický pořad, kde se k danému problému ( původ historky, reálnost obsahu atd. ...) vyjádří odborníci. Nejedná se o bůhvíjaký filmový zážitek, ale jako perlička celkem milé. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)
  • V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

Reklama

Reklama