Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

predators

Paráda! Konečně po delší době staré dobré kung-fu. Střetnutí dvou tradičních rivalů, číny a japonska za druhé světové války, tvoří základ celému příběhu. Ovšem ústředním činitelem tohoto filmu je Yip Man, obchodník, mistr bojového umění Wing chun, který dodá svému lidu odvahu, bojovat proti nepřátelům. Bojové scény jsou pastvou pro oči a milovníci tohoto žánru by si je neměli nechat ujít. Nenalézám nic, co by mi vadilo, i proto je hodnocení takové, jaké je. Zajímavosti: Na tomto místě byste se tradičně dočetli o nějaké libůstce. Pro tentokrát ji vynechám... :-) 90% ()

Slartibarkfast

Jistý Yip Man umí ukrutně dobře bojové umění wing chun.. a to je asi tak vše, co se dá říci o celkovém ději této solidní mlátičky. Jako fanda filmů s bojovými sporty mohu jednoznačně plesat nad úžasnými souboji, které se zde odehrávají. Na druhou stranu je to až trapně uhlazené, jako číňani a japonci vesměs. Divák tu prakticky nezakopne o náznak nějakého smysluplného příběhu a nebýt závěrečných titulků a dokumentárních vsuvek, člověk by ani nepřišel na to, oč jde. Inu, pro fandy jistě kultovní záležitost, u které se dá minimálně dvě hodiny onanovat. Pro diváckého konzumenta filmu, u kterého se chce bavit, vcelku svižný a místy nudný patos. 70% ()

nascendi

Podľa hodnotenia existuje veľká skupina fanúšikov tohto typu filmov. Ak by sa nachádzali v Ázii a pred pár desiatkami rokov, bolo by to pochopiteľné, ale s tým, aby boli v Strednej Európe a v súčasnosti už mám problém. Na týchto filmoch sa najvypuklejšie prejavuje odlišnosť európskej a ázijskej kultúry. Tieto filmy by mohli byť dobrými komédiami alebo rozprávkami, ako vážne ich nedokážem brať. Ale musím ich hodnotiť, aby postupne zmizli spomedzi dvojstovky najlepších filmov. ()

PetrPan

Sice z toho čiší čínskej antijapanismus jako prase, ale přesto je to naprostá bomba, dlouho, a tím myslím opravdu dlouho, naposledy snad Utržený ze řetězu či Obávaný bojovník, mě bojový film takhle nepobavil, je tam spousta patosu, spousta klišé, spousta propagandy , ale hlavně naprosto dokonalá choreografie soubojů, Ip Man je prostě kung-fu Bůh, alespoň tedy v tomhle čínském velkofilmu. ()

Happens

Wing chun výrazně ovlivnilo můj bojový styl, je to nepochybně jeden z nejpropracovanějších systému, když o tom někdo natočí film, tak se pouští na velice tenký led, ale Wilson Yip si s tím poradil krásně, perfektní zpracování života tohoto mistra ve wing chun kung fu. Doporučuji pro milovníky bojových sportů. ()

Claw

Absolutní bomba v oblasti "martial arts" filmů!!! Jeden z vůbec nejlepších bojových filmů a jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy v životě viděl. Do TOP 30 by se určitě vešel... Mistr Miyamoto Musashi, mistr Masutatsu Oyama, mistr Huo Yuanjia, mistr Fei-Hunga, mistr Morihei Ueshiba a mnoho dalších nesmrtelných osobností východních států, kteří se zasadili o rozvíjení a rozšíření bojových umění po celém světě, stejně jako šíření jejich filosofie... v neposlední řadě to byl také mistr Ip Man (1893 - 1972), který učil jako mladého žáka další velkou martial arts osobnost moderní doby - Bruce Leeho. Všichni do jednoho se vyznačovali jednou základní vlastností, v tom, co dělali, v tom, pro co žili, v tom, co učili, byli nejlepší. Po pravdě řečeno od Musashiho po Bruce, jednalo se o bojovníky, kterým šlo často bezprostředně o život (nebo jejich blízkým) a zřejmě to jim dávalo neuvěřitelnou sílu, energii a rychlost zpacifikovat jakéhokoliv nepřítele. Film "Ip Man" k mé obrovské radosti nezapomněl na výraznou osobnost čínské historie, zakladatele jednoho z kung fu stylů a velkého učitele, který, jak se uvádí, byl v podstatě až do své smrti v boji neporažen... Filmaři si pak nemohli vybrat nikoho pro mě vhodnějšího, než je "ďábelský" a charismatický herec a kaskadér Donnie Yen. Film a Donnie v podstatě splnili moje očekávání, až nakonec předčili. Úžasná výtvarná stránka, úžasná pochmurná atmosféra, dostačující herecké výkony a pak samozřejmě souboje. A souboje, to je kapitola sama pro sebe!!! Absolutní masakr a mazec jsou dětinské pojmy na to, co tady Donnie předvádí. Ip Man v jeho podání je absolutně neporazitelný, jeho typická technika rukou, rozvaha a neuvěřitelná rychlost nedává šanci žádným protivníkům. Při soubojích v japonském karate "dojo" jsem chrochtal blahem. Zde nádherně byl vidět střet lehkého a variabilního čínského kung fu s tvrdým a nekompromisně válcujícím japonským karate. Scéna, kdy si Ip Man vydupe souboj s 10 protivníky mi vzala dech. A pak už jsem lapal po dechu až do konce, abych skončil v totálním adrenalinovém orgasmu, kdy Ip Man bojuje na náměstím s mistrem karate a místním generálem vojenských jednotek. Film si občas vypomůže nějakými tím drátem a střihem, ale i tak je to nevídaná (opakuji nevídaná!!) podívaná!!! A to zejména pro zaryté příznivce hongkongských "kung fu mlátiček" od 70. let, protože toto je "kung fu" mlátička a zároveň pocta "kung fu mlátičkám (fotografie Ip mana s Brucem Lee na konci filmu mile potěšila). /100% + FILM ROKU/ ()

iamek

Filmy o bojovém umění mám hodně rád a IP Man je doslova zjevení z čistého nebe. Vůbec jsem o snímků nevěděl až jednou se objevil v TOP 200 a film si koupil a byl jsem příjemně překvapený. Námět je sám o sobě hodně lákavý a zpracování je taky skvělé. Bojové scény jsou bez překvapení na špičkové úrovni jak to už u Bolywoodských filmů bývá. Donnie Yen v roli mistra kung fu hraje skvěle a nezbává nám než čekat na druhý díl, který snad bude stejně kvalitní jako první část. ()

Chrustyn

Moc se nevyznám v čínské historii a tudíž nedokážu posoudit, jak moc se film přibližuje pravdivým událostem, ale díky nenápadité režii jsem ve filmu viděl jen průměrnou akční podívanou, která se snaží být něčím větším, ale kvůli plochým a nevýrazným hercům a již zmíněné režii se jí to nedaří. Najde se zde pár slušných bojových scén, (překvapivě až ve druhé půlce) ve kterých Donnie Yen ukazuje, že je mistrem oboru, ale příběh je vyprávěn tak nezáživně, že se mu prostě nedá věřit. Zde silně přeceňovaný film. ()

packa

Nepatřím sice mezi fanoušky bojových umění, pozice v top200 mě nakonec dokopala k tomu, abych to stříbrné kolečko z obalu vytáhl. Rovnou říkám, že jsem jistou dobu uvažoval i o maximálním hodnocení - dramatická zápletka filmu totiž skutečně funguje! Především díky charizmatu představitele titulní role, kterému jsem tu jeho nasranost skutečně žral. Některé drobnosti mi ale přece jen nesedly, film se neubránil řadě klišé a především záporáci, až na japonského generála, byli mdlí. Proto nakonec ty čtyři hvězdičky. ()

heyda

Fantastické! Tohle byl opravdu povznášející filmový zážitek. Takto silný příběh podle skutečné události jsem snad ještě neviděl. Bojové scény jsou dotaženy do nejmenšího detailu. Herecké vykony famózní, hudba je kapitola sama pro sebe - úchvatná! Škoda jen toho scénáře, který je příliš strohý a nepřirozený, což je bohužel u asijských filmů skoro pravidlem. Jinak ale smekám a doporučuji všem nadšencům kung-fu a milovníkům kvalitní filmové tvorby! ...... Rok 2008 se začíná velmi silně přibližovat roku 1995, kdy vznikla taky spousta vynikajících filmů, pro přehled letos kralují z mého pohledu tyto filmy: Gran Torino, V Brugách, Wrestler, Náš vůdce, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Výměna a po dnešku se do této plejády řadí i IP MAN! Proto nechápu, jak letos mohl vyhrát skoro všechny oskary přihlouplý Milionář z Chatrče. ()

honajz

Vynikající choreografie bojových scén, i jejich přehlednost, jsou pozitivy tohoto filmu. Zbytek se tak nějak plouží... Výprava je hodně chudičká, vypadá to občas jako televizní film (třeba scény v čajovně).Úvod nás naladí na jakýs takýs příběh, kde se seznámíme s hlavními postavami jedné ulice, ale tento příběh dál logicky není rozvíjen, ale narušen zcela novým tokem příběhu. Který totálně pohřbí, co bylo, a vlastně se začíná odznova. Nějaké hlubší charaktery postav zde zcela chybějí, což u filmu, který si zčásti hraje na životopisný, hodně vadí, a toho patosu je skutečně jak tureckéhho medu na pouti, a stejně tak se vleče a táhne. ()

GigaPudding

Čína za posledních pár let přišla s několika filmy oslavující čínu a její národní hrdiny a Ip Man je jeden z těch nejpůsobivějších. Určitě bych nečekala nějakou dokonalou faktografickou přesnost, protože to není dokumentární film, takže by mě nepřekvapovalo, kdyby tenhle příběh o velkém učiteli kungfu byl maličko přikrášlený. Sama o Ip Manovi nic moc nevím, ale ať už je v tomto filmu jeho život trochu upravený nebo ne, tak to diváka nemůže nijak rušit, protože je tu postava Ip Mana vyobrazená velmi příjemně, pomalu jako jen gentleman, co se s nikým nebije a nikdy nepospíchá a když na něj nakonec dolehnou těžké časy války, tak je velmi skromný a stará se o rodinu co to jen jde. Ostatní postavy spíš doplňují okolí a příběh Ip Mana, než aby byly samy nějak výrazně výrazné, ale jejich role jsou pro film, jeho myšlenky a celkové vyznění důležité, ať už jde o šéfa policie a pozdějšího tlumočníka pro japonce nebo studenta Lina. Historický film o mistru kungfu by se ale neobešel bez nějakého toho předvádění bojových umění a v tom Ip Man přímo exceluje. Choreografie bojů je velmi dynamická a akční a až na pár drátových výjimek úplně přirozená. Už při prvním přátelském tréninku s jiným mistrem je znát, že Donnie Yen je profík jak hrom, ale teprve až scény bojů se severním mistrem a bojů s karatisty jsou přehlídkou té opravdu ohromující choreografie. Při bojích severního mistra je v jeho technice znát ten rozdíl mezi jeho divokostí a "gentlemanským" stylem mistrů z města Foshan a při boji s karatisty se v boji odráží Ip Manův hněv, kdy chce protivníkům ublížit, i když kungfu necvičí kvůli ubližování lidem. Mezi bojovými scénami se co nejvíc snaží ukázat skromnost, odhodlání a jednotu obyčejných lidí, mezi které patří i prostý číňan Ip Man, jak se sám nazve. Film působí velmi silně, oslavně a hrdinsky, i když na to jde poměrně přímočaře s použitím hrdých pohledů, skromných řečí a důstojně majestátní hudby. Všechno ale funguje tak jak má a rozhodně to nijak neškodí jednomu z nejlepších kungfu filmů posledních let. A taky je to jeden z těch lepších filmů o čínské národní hrdosti. ()

mm13

V tejto histórii ja sa veľmi nevyznám, akurát som si stihol čo to vyčítať z tunajších užívateľských komentov a nazrieť do wikipedie (hlbšie ísť nemienim), vôbec mi to tu ale nechýbalo. Ako mi jeden známy povedal, že toto je super film, pretože je tu čisté kung-fu (iba tuším čo tým myslel), tak ja konštatujem, že je to super film, pretože je pekne čisto natočený. Od prvého políčka po posledné som sa nestíhal sústrediť na iné, než samotný filmový príbeh a osud legendárneho hrdinu. Také je to pohlcujúce, taká je to mágia. Čistá mágia I. triedy! ()

JASON_X

Dva čínští fotříci spolu pojedí, popijou, vykouří cigárko, no a pak že si po dobrý šlichtě půjdou do obýváku trochu zatrénovat to svoje kung-fu. A hned první souboj naznačí, že diváka čeká uspokojivý zážitek na poli bojového umění. Hlavní hrdina je fakt parádní řízek, který zbouchá každýho, kdo mu přijde pod ruku. A nejen postaršího kung-fu mistra, hravě si poradí i s partičkou drzých venkovských ouřezků, kteří předtím vymlátili všechny tamní kung-fu kluby. A když mu na fackování dojdou Číňani, přijdou na řadu Japončíci. Vždyť co by taky chudák měl ve volným čase dělat, když jeho stará furt protivně vejrá jako bluma těma svýma žabíma bulvama a jeho rozmazlený spratek je na facku... Pěkná choreografie soubojů, nádherné kulisy a výprava, naivní až dementní příběh a dialogy, trapný vlastenecký i jiný pathos - tedy čistokrevná Čína. A když uvědomělý proletariát včetně dětí, dědků a ošátkovaných ženských pilně trénoval o rauchpauze i při práci kung-fu, aby se pak mohl poprat s vyděrači, málem jsem několikrát zhebnul trapností. Velké zklamání, kromě těch nemnoha bojových scén je to slabomyslná nuda, každý kung-fu film s Jackie Chanem je mi milejší. A třeba Tygr a drak nebo Hrdina se mi líbili a zaujali mě nesrovnatelně víc. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz