Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Obec žije přípravami, ale nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel, a jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne... Jak dopadne, a zda budou mít obyvatelé skutečně obec „průjezdní“, na to si už počkejte do uvedení filmu. (oficiální text distributora)

troufalka

"Každý, kdo má talent je nějaký divný. Talent je úchylka od normálu."                                                                           Zdá se mi to nebo si nikdo jiný nevšimnul, jak jsou dobře napsané dialogy? ()

Spooner

Překvapivě ne taková ta "hezká česká komedie ze života", ze kterých už mi naskakují pupínky. Naopak je to film, který je spíše o postavách a okořeněn nějakou tou satirou. A docela to vychází. Seznámení s postavami tam sice docela chybí a první hodinka je docela pomalejší, ale pak už ten film jenom sviští a ke konci jsem se docela často smál. Herci jsou výborní, Robert Sedláček za kamerou stále nadějní a pár vtipných situací a hlášek k zapamatování by se tu taky našlo. 70% ()

Xmilden

Charaktery postav jsou vykresleny na jedničku, máme tady osazenstvo jedné takové obyčejné vesnice, ve které nevládne starosta, ale místní pracháč. K tomu je možné připočíst nejdůležitější postavu vesnic a tím je hospodský, pak zde máme místního intelektuála a nakonec človíčka s kterým si tady každý tak trošku vytírá zadek. Tento klasický vesnický mišmaš zamícháme, přidáme zápletku na pozadí mistrovství Evropy ve vábení jelenů a nakonec necháme přijet samotného premiéra (vynikající Igor Bareš). Dokonce vystoupí i Ilonka Csáková. Film nemá zase kdovíjaké množství bláznivých chvil, ale rozhodně jsem se nenudil. PS: Výtka rozhodně směřuje směrem ke zvukaři, kdy po většinu film není téměř slyšet mluvené slovo. ()

Arbiter

Malí-velcí, velcí-malí.. Klidně plyne avšak hravě popichuje. Největší dík za to, že ač jde o dílo tématicky a základní kostrou v našich končinách až přespříliš propírané, je vše podáno osobitě a nějak jinak, příjemněji. Nechápu, jak se to povedlo. 4,2* ()

darkrobyk odpad!

Chi chi, cha cha, cho cho.... tedy dvě uchechtnutí na komedii jsou hodně málo. Něco tak děsivého jsem dlouho neviděl, naposledy snad Poslední plavky. A drama? A kde, prosím? Společenská komediální satira nám bohužel skončila u Formana a Papouška, ba co více, vesnickým obrazům Z.Trošky tohle nesahá ani po kotníky. Rádoby zadumané scénky plné přemýšlení mohly vznikat před 40 lety, ale to se musely umět natočit. Filmařská křeč, na kterou jsem se docela těšil, mne hrubě zklamala. Vydržet do konce chtělo hodně sebezapření...A jistě, doba zvulgárněla, ovšem nadmíru užívaný sprostý slovník, vedle kterého Slunce sena blednou zcela, vtipnost neudělá. Nejsem puritán, ale tohle bylo nechutně účelové a tudíž nehumorné. Zlatý Menzel a jeho Rozmarné léto, o Svěrákovi se Smoljakem nemluvě. ()

Boogeyman

Co to bylo za zvuk? Všechny hluky příšerně nahlas, ale mluvenýmu slovu prakticky nešlo rozumět! Než jsem si tomu přizpůsobil slechy, asi půl hodiny jsem nesmírně trpěl a vážně uvažoval, že tuhle zatím dost nudnou a nevtipnou srágoru vypnu a vyměním za díl Dextera. No, vydržel jsem a nakonce nelitoval, s příjezdem nasávajícího Premiéra Bareše dostali Muži v ríji grády a smysl a konečně se stali tou vtinou hořkou venkovskou komedií, na kterou jsem měl právě náladu a kterou mnozí na českých filmech už nemohou vystát. Ve srovnání s vládnoucím králem tohoto subžánru Slámou však Sedláček stejně odchází krutě poražen. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 2/10 Prostředí 3/10/// +Hanzlík (toho tak často neuvidíme), i ostatní herci byly fain (Zedníček, Bareš, Martin Trnavský a další), nejakčnější scéna filmu "na přejezdu" pobavila, rovněž premiérova ochranka byla k popukání -vláčné, slaboučké, bez pořádného scénáře, první hodinu jsem se ani jednou nezasmál, některé postavy byly opravdu jak z "vesnického světa", hodně mizerný hudební doprovod, přesnější by bylo žádný nepočítaje poslední třetinu/// Prvně jsem moc neočekával, potom jsem viděl trailer a slyšel jak je to zábavné a dost byl na tento film zvědavej. Výsledek je však velmi slabý a nebýt poslední o něco dramatičtější třetiny, šel bych o jednu hvězdičku ještě níž. Tak prázdno a bezduché máchaní dialogy a plýtvání filmového materiálu jsem už dlouho neviděl. A nezachrání to ani pro mě velice blízké okolí: kousek od Brna. Ani několik známých tváří: kamarád v komparzu. Marná sláva, tohle se asi líp natáčelo, než že by se to dobře sledovalo./// Celkem 33%/// ()

kingik

Tahle komedie celkem ušla, ale stejně jsem se po celou dobu nemohl zbavit pocitu, že měla na víc. Poklidnou hladinu malé moravské obce Mouřínov již brzy rozvíří dvě významné události. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů a s ním spojený i příjezd premiéra. A hlavně v sázce je schválení výstavby nové silnice vedoucí do obce. Originální nápady tahle komedie solí jeden za druhým, ale bohužel horší už je to s výraznějšími nebo nějakými hláškami, které by časem "zlidověly", jak už to u těchto komedií bývá zvykem. Něco takového Mužům v říji vůbec nehrozí. Humor je zde totiž dávkován v dost limitované míře a prostor pro zasmání není dopřán, a tak jsem se zasmál jen párkrát. Herecké obsazení bylo celkem dobré. Trnavský, Dulava, Hanzlík nebo Bareš občas solidně "zaperlili", ale některým hercům naopak nebylo kvůli moravskému nářečí příliš dobře rozumět (zvukaři práci na filmu vůbec nezvládli). Tuhle komedii si asi hned tak znova nepustím, ale pro její originalitu se dá vidět, ačkoliv absence výrazných gagů a "živelnější" režisérské tempo dobrý dojem citelně kazí. 5/10 ()

Legas

Miluju absurdní a šílené scény. Podobné věci jako zde se dějí v Kusturicových, ale v poněkud jiném, o něco lepším obalu. Ale 5 hvězd nakonec za to, že mi to má v celé své ujetosti co říct. ()

Šakal

Další potvrzení (si) faktu, že můj náhled na (….život) a smysl pro humor je odlišný od 99% ostatních (ok, 90% -:) Ještěže existují i spřízněné duše… R. Sedláčku. Pravda, k tomuto snímku můžete přistoupit jako k tragikomedii nebo (osobně bych se za to přimlouval) ryze čistě upřímné, civilní, (satirické) absurditce protknuté skrz naskrz prvky (ze) současné reality. Až do dnešního dne jsem si výraz absurdní spojoval především s P. Landovským resp. O. Vetchým resp. vojínem Kefalínem resp. M. Švandrlíkem resp. Z. Syrovým a jejich Černými Barony.Ve světle tohoto počinu musím konstatovat jediné: našel jsem (si) zdatného to konkurenta. Díky Roberte! P.s. (bez urážky): Muži v říji, nic pro (zdejší) veskrze „potěrové“ osazenstvo. „Vyzrálý snímek pro vyzrálé publikum“ (s osobitým smyslem pro humor), který doceníte až s pokročilým věkem (resp. by mohl (do)zrát s dobou). Anebo taky ne. V současné záplavě infantilních (nejen) komedií, téměř zázrak. Vcelku inteligentní současná reflexe (víc než by se mohlo na první pohled zdát), ke které je ovšem nutno (lépe) přistupovat s nadhledem. Pokud se vám to podaří, máte (z poloviny) vyhráno. A tak jediným (mírným) nedostatkem zůstává skutečnost, že Sedláček (jak s oblibou říká(píše) uživ. DaViD´82, doufám, že na to nemá patent a nehrozí (mi) popotahování u soudů :-) „honí příliš zajíců najednou“ a snímek tak může (v některých očích) působit poněkud roztříštěně. Nicméně (ne)chci končit negativně (pozitivně) a tak (za sebe) dodám: dlouho jsem neměl takovýto příjemný pocit při sledování (českého) snímku. P.p.s. pls nehledejte za snímkem „žádné velké umění“ (skryté poslání), na to je snímek příliš smířlivý (nekritický). Tohle mělo „pouze“ (po)bavit a pravda, malinko přinutit zamyslet se. A to se (v mém případě) povedlo. Dokonce tak, že (s časovým odstupem) určitě bude (plánovaná) opakovaná (nejedna?) projekce. S dovětkem, že (jakmile čas dovolí), určitě sáhnu po http://www.csfd.cz/film/278430-rodina-je-zaklad-statu/ R. Sedláček je totiž bezpochyby nesporný talent! zajímavý „komentář“ (pro mě): Kamil Fila http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=645389 ()

Vodnářka

Průměrná komedie, po posledním Sedláčkově filmu Největší z Čechů ale vidím, že tento původně dokumentární režisér je schopen mnohem vtipnějších a originálnějších nápadů. ()

swamp

Ze začátku jsem se hrozně nudil - navíc (jak píšou i okolní uživatelé) celkový dojem kazily velmi špatně zvládnuté zvuky, opravdu jsem měl problém rozumět slovům z úst herců vycházejících. Ovšem po příjezdu premiéra v podání Igora Bareše film roste. Nemůžu říct, že bych se na film chtěl podívat znovu, ale druhá polovina vážně funguje. Problémem a absurditou je, že bez té první (opravdu nezajímavé) nefunguje. ()

meave

Ja si nepomôžem - už dávno sa mi nepodarilo nahlas sa pred televízorom smiať a preto štyri. Marigold to vystihol bezchybne - môžem už jedine súhlasiť. ()

Slarque

Film, který se rozjíždí docela nenápadně, aby po příjezdu premiéra a jeho početného doprovodu vygradoval v opravdu zábavnou satirickou komedii. Ono už to, že je česká komedie zábavná, je takový malý svátek, ale Robertu Sedláčkovi se nějak povedlo, že film ani příliš nepřipomíná žádný jiný český film. Jakoby si v komediálním poli našel svůj vlastní prázdný prostor, který se rozhodl zaplnit. Některé věci či postavy sice nebyly tak zajímavé (Petr Váša), ale i tak je to pozoruhodný počin (70%). ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží