Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Goldbeater

Muži, kteří nenávidí ženy je snímek, který jsem dlouho odkládal a nakonec jsem si ho pustil v rámci přípravy na Fincherův remake. Jak jsem však hned poznal, označit tenhle film jen jako "příprava na remake" je skoro urážející, protože tohle je skvělý thriller, který musí být předělávkou nepřekonaný. Tím neupírám Davidu Fincherovi jeho kvality, on je jistě správnou volbou pro režii, ale bylo by jistě zajímavější, kdyby čas, který strávil točením remaku, raději obětoval nějakému originálnímu snímku. Zpět k tomuto filmu. Pěkné herecké výkony Michaela Niqvista a Noomi Rapace jako ústřední dvojice a hlavně tajemná a temná atmosféra pomáhají tomuto filmu udělat tak velký dojem. Byl jsem velice napjatý a nemálo mě místy zamrazilo v zádech. Děj je velmi působivý a skoro mě až mrzí, že jsem si nejdřív nepřečetl knihu. Snad jen ten trochu umírněný závěr bych tam nemusel mít, ale dalo se to překousnout. Nemám daleko k tomu, abych dal pět hvězd. Jsem zvědav na pokračování, i když je mi jasné, že tenhle díl už asi jen těžko předčí. ()

mzss1

Kniha naprosto perfektní! Zaujala neskutečně. Hlavního záporáka jsem už předpokládal, ale i tak to byla zábava. Nyní k filmu. Tato švédská verze se mi líbila o trochu více než ta novější. Byla zde vynikající poutavá hudba, hodně sympatičtí herci. Velmi mě zaujal hl.herec Michael Nyqvist. Takže u mě 96% = ***** ()

Snorlax

Tenhle film je rozhodně cokoliv, jen ne rozvláčný a pomalý, je napěchovaný napětím a výbornými hereckými výkony. Takhle má vypadat thriller. ()

Payushka

Na škodě je snad jen úmorná délka – dvě a půl hodiny. Snímek sice není nudný, ale je cítit, že kvůli hodinovému vykreslování hlavních postav ztrácí na atraktivitě. Nenudí, ovšem taky vám nezařídí nějaký filmový orgasmus. Když jsme u orgasmu, Oplev má nesporný talent na natáčení znásilňovacích scén. Jsou brutální, nechutné, mírně vzrušující, ale pořád vám neukazuje všechny možné detaily jako Gaspar Noé (tudíž se vám naštěstí nechce blejt). ()

Šakal

Tady se rodilo „něco velkého“ na poli detektivním. To by ale nesmělo přijít závěrečných 20 minut a snímek měl končit nejpozději SPOILER uhořením vraha v autě. To co přišlo potom se nedá nazvat jinak než průserem. Chvíli jsem měl pocit, že mi někdo ( „TI DRUZÍ“ ) musel nutně ( mnou nepovšimnut ) zaměnit DVD, jinak jsem si to nedokázal rozumně vysvětlit. To, co se zde tvůrcům dařilo a nuno podotknout, že více než obstojně( vážně jsem ani pohledem o hodinky nezavadil a chvílemi si pochrochtával blahem) budovat po celou dobu snímku, pohřbívají závěrem. Už ta samotná konverzačka mezi vrahem a novinářem Mikaelem místo rázného konání mě „jemně„ rozladila, aby to totálně tvůrci zazdili 100% červenou knihovnou a nakonec mě dorazili letním pozdravem z Karibiku. ( Tady snad už pouze ty deštníčky v drinku scházely... ) What the fuck..... Přesto se mi pod 4* nechce jít (a nepůjdu), protože pro tyhle skandinávské snímky s volně gradující atmosférou ( včetně exteriérů ) mám slabost a protože....Noomi Rapace (ta holka je vážně talent ), nicméně s mírnou pachutí v ústech v kontextu toho, že zde bylo zaděláno na mnohem stylovější podívanou. p.s. začínají mě tyhle americké remaky slušně řečeno SRÁT, ale Fincherovi šanci určitě dám, už pouze kvůli faktu, že David konce umí. Nechám(e) se překvapit..... ()

gilmore_girl

Rozhodla jsem se, ze tenhle film nechci videt, dokud si neprectu knihu. Chtela jsem si hlavni postavy predstavovat a ne hned automaticky videt obliceje hercu, ktere pro ne vybrali. A ted musim rict, ze s vyberem moc nesouhlasim. Tedy krome Noomi Rapace v roli Lisbeth, ta je uzasna... a taky jako jedina predvadi nejaky herecky vykon. Nejvic me zklamal Michael Nyqvist, ktery nejen ze vypada jako trouba, ale i hraje jako trouba. Knizni Blomkvist je sice trochu suchar, ale ma byt inteligentni a pohledny. Koukat se na Nyqvista bylo pro me utrpeni. Co se deje tyce, zmeny mi az tak nevadily (zvlaste souhlasim s vyrazenim nepodstatnych milostnych romanku), protoze nacpat tam prehrsle informaci, na ktere si Larsson potrpel, a ktere davkoval opravdu velmi pozvolna, je nemozne. I tak je film az moc dlouhy, ale navic zkratka nema jiskru (ackoli svedstina pro me byla zajimavym ozivenim). Misto nazornych ukazek vrazd, ktere byly zbytecne, se mohli vic zamerit na psychologii postav, aby vetsina nepusobila jako roboti. Bohuzel jsem z nich necitila zhola nic, skoda. Jsem zvedava, jak se s tim poprali Americani. ()

Sobis87

David Fincher roku 1995 natočil kriminální thriller Sedm pojednávající o řádění tajemného vraha. V tomto dnes již klasickém díle svého žánru je v popředí především vše pohlcující temná atmosféra a vrahovy akty, zatímco samotná linie vyšetřování místo odhalování informací o vrahovi spíše prohlubuje představu o něm jakožto o absolutním zlu (biblické motivy,…vrah by snad ani nebyl dopátrán, kdyby se sám nenechal zatknout). Roku 2007 Fincher na tento film navázal tematicky spřízněným Zodiacem, avšak žánr detektivky je zde pojat jinak. Oproti stylizované Sedmičce je Zodiac na pomezí historické inscenace a především rekonstruuje okolnosti kolem jednoho nevyřešeného případu. Narace zde není vystavěna tak, aby všemožně ohýbala divákovo chápání událostí (je tomu tak pouze v případě, kdy tápou i samotné postavy), celé vyprávění místo toho přejímá jakousi formu rešerše – tedy objektivního hledání/zkoumání a posuzování kvalit faktu za účelem rozřešení identity tajemného zločince. ______ Snímek Muži, kteří nenávidí ženy má nepochybně blíže k Zodiacovi – jedná se tedy především o „detektivku faktu“, nikoliv však do stejné míry neboť Muži, kteří nenávidí ženy jsou z hlediska vyprávění více retardovány zákonitostmi žánru. Ona vyhraněná žánrovost tomuto filmu právě podráží nohy, neboť vývoj událostí je v některých momentech lehce odhadnutelný a když například přijde onen závěrečný „velký zvrat“, divák možná bude překvapen konečnou podobou událostí, nikoliv však přítomností zvratu samotného (že to jinak už ani nejde? Vzpomeňme si na Dokonalý trik, který nás udržoval v nejistotě hned na několika úrovních – podoba událostí i neurčitost vyprávění samotného). Muži, kteří nenávidí ženy jsou přes určitou šablonovitost poměrně strhujícím a poutavým návratem ke klasické detektivce, v níž je místo atrakcí (mordy, akční scény,…) kladen důraz především na samotný sběr a posuzování fakt, čili onu „detektivku“ - rešerši. ______ Je ironií osudu že se o hollywoodskou filmovou adaptaci knižní série Milénium, jejímž prvním dílem jsou právě Muži, kteří nenávidí ženy, nakonec postará právě obroditel detektivního žánru David Fincher. Ačkoliv dánská verze nabízí vcelku kvalitní (ale nijak objevný) divácký zážitek, nepochybuji, že Fincher tuto látku konečně dotáhne k dokonalosti a jeho verze si ono absolutní hodnocení zaslouží. ()

IQ Tiqe

S pocitem dobrého zážitku z právě zhlédnutého filmu jsem šel prvnímu dílu MIlénia 4 skoro automaticky udělit hvězdičky. Ale pak jsem si řekl - proč ne 5? Vždyť na to má. Neztratil jsem při jeho sledování pozornost, oproti knížce se neztratilo příliš informací (narozdíl např. o pozdějších dílů Harryho Pottera) a popravdě jsem ani nevěřil, že Larsson se dočká tak věrného fiulmového zpracování, neuměl jsem si představit, jak se fiolmaři poperou s postavou Lisbeth a vůbec myšlenkovými pochody obou hlavních hrdinů. A dle mého názoru se jim to povedlo bravurně. Když se dívám na stopáž, uvědomuju si, že příště si musím pustit nezkrácenou verzi (3 hodiny Larssona určitě neuškodí). Knižní vydání trilogie jsem zhltnul zhruba před půlrokem, a to dost rychle. Prakticky vzápětí jsem si opatřil film, ale neměl jsem odvahu si kazit skvěký čtenářský zážitek. Náladu jsem na něj měl až dnes a vážně nezklamal. Popravdě řečeno jsem si při čtení nikdy moc nepředstavoval konkrétní vzhled postav, měl jsem jen matnou představu a po spatření Noomi Rapace jsem věděl, žo jsem si Lisbeth předtavoval jinak. Nicméně to by jen první dojem, který se rychle vytratil a změnil se v přesvědšení, že téměř všichni herci byli pro své role stvořeni. Lisbeth a její chování, stavba těla, obličej - kromě vzhledu i dokonale zahráno a od Nyqvista jakbysmet. A je mi naprosto jasné, proč Američané při výběru herců pro jejich remake uvažovali o Elen Page (stejné oči a rysy) a (bohužel) Danielu Craigovi. Zásadní problém (a strach) pro mě představovala švédština, která na mě zpočátku nebyla moc libozvučn, tón hlasů mi moc neříkaly a večkeré informace jsem získával jen z titulků. Ale musím říct, že asi po hodině už mi to nepřišlo. Další minus vidím v tom, že tvůrci asi ve dvou místech až moc naznačili, co se dá čekat v dalších dílech (možná jde jen o můj pocit, ale v knížce mi to nepřipadalo tak okaté). A poslední věc - přestože jsem chválil obsažnost filmu, i tak se našlo pár věcí, které se mohly objevit - SPOILER - víc o Erice, Michaelu a Cecílii, to, jakým způsobem Michael najal Lisbet (ale patrně bude lecos z toho v nesestřhané verzi). Nicméně s celkem jsem opravdu spokojen. 85% #Ještě bych rád všem doporučil napřed si přečíst knižní verzi, mám dojem, že kdybych ji neznal, nebudu tolik nadšen. ()

Sonnery

Bylo to tak neuvěřitelně syrový, že místo sushi začnou v čínský restauraci servírovat příběhy ze Švédska. A surový až hamba... Ale přesně takový to mělo být ()

HoneyBunny

(Pro informaci: knihu jsem četla před zhlédnutím filmu, americkou verzi jsem viděla až poté.) Tak takhle se adaptovat kniha nemá. Autoři si zjevně mysleli, že jsou chytřejší než Larsson a místy mění děj - a je to vždy k horšímu. Nejsem proti změnám oproti knižním předlohám, ale tady v rámci děje ty změny nedávají smysl a jen vzbuzují otázky ohledně logiky. A je také s podivem, že u filmu trvajícího dost přes dvě hodiny tvůrci podivně skáčí v děje dopředu. Ano, ačkoli příběh knihy není nějak světoborný, je toho hodně co říct, je tu spousta detailů, které je třeba zmínit. A v tom Oplev coby režisér (a také jeho scénárista) selhává (a David Fincher ve své verzi jednoznačně boduje). Přišlo mi líto, že film zdala nemá tak mrazivou atmosféru, jak by si zasloužil, a moc tu nefungují emoce. Jinak Michel Nyqvist je špatně obsazený, měl by radši hrát blbé ruské mafiány, ale Noomi Rapace jako Lisbeth je skvělá. Preferuji americkou verzi pro mnohem lepší filmařinu, vyprávění a věrnost původnímu příběhu. ()

Anderton

S odretými ušami za 4 hviezdy, ale skôr pre slabosť k severskej kinematografii. Vzhľadom na chválospev som očakával maximálnu trilerovú jazdu, čo sa mi splnilo tak napoly. Je to čistá komercia s miernym presahom, aby aj komerčný divák nemal pocit, že z neho robia úplného blbca. Skvelý je casting hlavnej predstavitelky, horšie je to s Nyqvistom, ktorý je bohvie prečo oveľa charizmatickejší napríklad v MI4. Fajn zážitok trochu pribrzdil záver, ktroý vyznieva dosť nerealisticky a narýchlo spichnutý, ako režisér by som túto časť knihy možno vo filme úplne vypustil. ()

Carol Pifková

Krimi mám rada, a myslím, že sa tento film vydaril ale teraz tak rozmýšľam nad mojím hodnotením.. prečo "len" 4* ale tak keď som to hodnotila rovno po filme musel byť dáky dôvod ale bohužiaľ si ho nepamätám. Noomi Rapace tu bola naozaj skvelá a presvedčivá a Michael je dosť nesympatický človek, avšak nie je zlý herec. ()

Frajer42

A heleme se na seveřany co nám tady naservírovali. Zdál se to být klasický thriller, opak byl pravdou. Mně se to celkem líbilo. Absolutně pro mě neznámí herci to zvládnuli solidně. Když už se to zvrtávalo k nudě, nějaká brutálnější scénka nebyla na škodu a rázem děj oživila. Děj bych označil jako svým způsobem originální. Tento film mě velmi příjemně překvapil. Ze začátku mě neuvěřitelně vadila vizáž hlavní hrdinky, ale nějak jsem se s tím v průběhu smířil. Myslím, že tento snímek si zaslouží * * * *. ()

boshke

Ideál je někde na půl cesty mezi knihou a filmem. Kniha je na můj vkus příliš obsáhlá a v nějakých věcech se zbytečně dlouhou patlá, díky čemuž pak pochopitelně nemá takový spád. Film naopak i přes svou dlouhou stopáž dost věcí zjednodušuje; v principu se však předlohy drží poměrně věrně, změn oproti knize je málo. Ve filmu je ještě markantnější nešikovné umístění velkého finále zhruba do tří čtvrtin celého děje; po vyvrcholení příběhu pak následuje ještě dost dlouhý dojezd... Celkově však panuje spokojenost a těším se na další díly, jak v podobě knižní, tak i filmové... 80% ()

Kothy

Velmi kvalitní švédská detekitvka. Do konce nevíte, jak vlastně bylo. Noomi Rapace se tímto filmem proslavila. Nevím, proč Američani museli po třech letech dělat remake. Mně se tato verze líbí víc. ()

swamp

Drsná, napínavá, místy mrazivá a hlavně evropská adaptace první knihy trilogie Stiega Larssona. I přes svou délku (2,5h) šlape dosti slušně, jen škoda toho natahovaného závěru.. Michael Nyqvist a Noomi Rapace vytvořili dvojici, mezi kterou funguje chemie na sto procent, snad se Danielu Alfredsonovi podaří navázat na parádní režii Nielse Ardena Opleva. ()

teutates

Asi som jediný čo nevedel do čoho ide... tento fakt udržal moju myseľ čulú, v opačnom prípade by som miestami asi spal. Samozrejme nebolo to zlé, ale ide o pomalšie krimi, ktoré zrovna neučaruje divákovi akciou (príbeh taktiež žiadna sláva). Pár momentov sa stalo, noo fuu... akosi ma to nevzalo, lepší priemer 7/10 ()

Campbell

Nejlepší díl a zároven start jedný hodně kvalitní trilogie. PRavda je že mě serie milenium(seriál) neláká, ale zkouknout naráz všechny tyhle 3 díly najednou je prostě paráda. Ponurá atmosféra, a skvělé výkony herců, jsou prostě záruka. Rapace jsem nějak moc neznal a ani mě nezajímala ale po tomhle si na ní dám pozor, ty její projevy a to jak se chovala zahrála dokonale . Nyqvistu jsem znal z pár filmů ale nikdy mi nepřišel nějak dobrej což od ted beru zpět protože hraje výborně. Příběh je do posledního detailu vypilovaný a já si nemám nač stěžovat. Svěží, originální a zatraceně dobře natočený dílo. ()

predators

Skandinávie se zdá býti zemí nepoznanou a to především její filmografie. Tedy aspoň pro mě :-) Velice podařené krimi s propracovanou zápletkou a postupným, ano, postupným odhalováním pravdy. Tu se dozvíte až na samotném konci a tak budete do pátrání záhadných vražd zapojení i vy. Přes televizní obrazovku, samozřejmě :-) Kvalitní hudební doprovod navozuje tu správnou tajemnou atmosféru a když přičtu neokoukané herce, tak... 80% ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)