Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

Zombiepod

Veľmi silný film, priam umelecky zrežírovaný a zahratý. Surovo naturalistické zobrazenie utrpenia írskych väzňov počas nepokojov však na vynikajúci film, ktorým v tomto prípade Hunger mohol byť, žiaľ nestačí. Filmu totiž chýba jedna zásadná vec - a to aspoň minimálny náznak nosného deja alebo niečoho pútavého, ktoré okrem realističnosti a vizuálneho umenia priklincuje diváka ku kreslu. Musím však uznať že na vtedajšiu situáciu sme sa z tohto uhla pohľadu určite ešte nedívali, no ja osobne by som pri sledovaní dal prednosť niečomu inému, ako myšlienkovému 20 minútovému dialógu a päť minútovému dívaniu sa na bachara, ktorý umýva podlahu. ()

Stanix

Michael Fassbender alias "Fassy" dokáže hrát excelentně nejen klasicky prostřednictvím dialogů, dokáže hrát svým tělem, stejně jako dokáže hrát jakoukoli jeho částí, například jedním okem, žebrem, rukama, dokonce i jako mrtvola dokáže něco říct. Nad jeho uměleckým projevem klesá čelist. Škoda že se nedá to samé říct i o režisérovi. Celý film působí "jen" jako sonda do nápravného zařízení, kde přežívá hrstka odsouzenců s podivnými "koníčky". Převážnou dobu se nic moc zajímavého neděje a krom Fassyho není nic co by táhlo film dál. Podobná stylizace, jež má kořeny u mistra Kubricka si střihnul i Refn ve filmech Bronson, Barbar nebo Drive. V posledním zmiňovaném (Drive) ji tento dánský talent dotáhnul k dokonalosti. O rok starší Steve McQueen si tímto debutem nasadil laťku velmi vysoko a třebaže se nad ní dokázal dostat, shodil jí dolů, neboť mu prozatím chybí vypilovaná technika. Přeze všechno nebyl snímek vůbec špatný a těším se na další a držím palce. ()

departed

Když jdete do filmu bez jakýchkoliv očekávání, tak leckdy dokáže film i příjemně překvapit, což je případ zrovna u Hladu. Věděl jsem sice, že se to bude točit kolem vězení a že tam hraje Fass, ale i tak jsem věděl vlastně hovno. Navíc se poprvý setkávám s McQueenem a zatím říkám, že mi jeho režijní styl sedí. Pokud se u pozdějších filmů jeho režisérská ruka drasticky nezmění, tak budu nanejvýš rád. Je to totiž dosti příjemná, svěží změna oproti všem těm šablonovitým způsobům natáčení u jiných režisérů. Byla tu spousta skoro až hypnotických scén, kdy jsem si říkal, jak se mi může třeba taková scéna umývání zdi zasviněné od hoven tak líbit. Nebo jak jsem u čtvrt hodinového záběru bez jediného střihu na povídajícího si Fasse s Cunninghamem mohl vydržet naprosto bdělý, a to jsem ještě k tomu přemýšlel nad tím, jak se u toho asi spousta lidí (casual diváků, if you will) nejspíš hrozně nudila. Film byl skvělej, ač nejsem obeznámen se situací, kolem které se film točil, tak dokázal zaujmout i tak. ()

Oudee33

Dokázal bych ocenit kladně snahu o autentické ztvárnění a originální pojetí, ovšem film by musel fungovat. 30% ()

denulik

Formálne takmer dokonalý film, ktorý pôsobí až kruto realisticky (Fassbender kraľuje, kde sa na jeho hladovku hrabe McConaughey, ten bol Dallas Buyers Club oproti nemu riadne tlstý), zanecháva tie správne otázky- čo je hodné obetovania, kam sme schopní zájsť v boji za naše ideály a za akú cenu ich vieme dosiahnuť, ale úplne mi nesadol ten minimalistický štýl, keď sa hovoriť a konať začalo až po hodine. A k Bobbymu a problémom Sevrného Írska som nepocítila pochopenie ani sympatie. Je to škoda vzhľadom na sľubný námet a technickú kvalitu fimu. ()

Uesbe

O.K. umelecky veľmi dobré...teda myslím.....inak, kukať sa na zápas teroristi vs. okupanti........žiadna ľútosť, azda nad tým, že nikto by ľutoval teroristu či bachara viac než ľudí, ktorým títo kvalitne ubližujú už X rokov ak toto je štýl McQueena, hm, dobre uroené a to neznášam väzeňské/vojenské filmy ()

FaithZombie

Dávám filmu poměrně vysoké hodnocení protože to o co mu pravděpodobně šlo rozhodně splnil. Což je podle mého názoru člověka šokovat a také ho pravděpodobně donutit se zamyslet. Je to první film který jsem od McQueena viděla a nejspíš musím nejdřív jeho styl víc pochopit abych si to dokázala úplně "vychutnat". Nebudu popírat že některé věci mi prostě hned nedocvakly a dialogy a některé scény mi přišli prostě až tak trochu úmorně dlouhé. Michael Fassbender ale rozhodně válí, předvádí mistrovský výkon a rozhodně dokazuje že je to pan herec. Na mě ale docela zapůsobil i Liam Cunningham. A taky musím přiznat že u některých scén jsem si skoro až musela zakrývat oči (ano, asi jsem slaboch) a dokázaly ve mě vyvolat skoro stejnou míru nechutenství jako třeba Lidská Stonožka (Jasně že tyhle filmy spolu nemají vůbec nic společného jen přirovnávám jak moc zle mi z toho bylo) ()

Gertruda.W

Nerada se opakuji, ale kopíruji co jsem napsala u dříve viděného Studu. Toto je film, který klade otázky, ale odpovědi si musíte najít sami. Film, který (ostatně jako správné umění) vyvede z míry, změní váš úhel pohledu, naruší vaše jistoty. Mistrovský film. Další slova mi přijdou zbytečná. ()

Kukolar

Minulo sa účinku. Chápem o čo vo filme išlo, ale nekoniec im to vôbec nevyšlo. Očakával som iné spracovanie, hodnota fimu chabá, pointa zle vystihnutá a obaľovaná v často nevýznamných siahodlhých rozhovoroch. ()

1mArc0

Tá nechutnosť, ho robí dobrým a zároveň nechutným, sa na to pozerať. Fuj! Takmer nepretržitý 20 minútový rozhovor medzi Bobbym a kňazom, kde sa dozvieme, prečo hlad? Michael Fassbender, sa preukázal, ako dobrý herec. Odporúčaný film s Michael Fassbender 1/4. Odporúčaný film s Steve McQueen 1/3. UDA /92%/ ()

sethi

Brrr! Nejsem s problematikou IRA téměř obeznámená a vpravdě mě vlastně ani nezajímá, takže sem v klidu mohla sledovat krutý boj za přesvědčení, oddanost své vizi a duševní sílu. Jaká to musí být víra, že je pro ni člověk ochoten tohle podstoupit?Že je ochoten zemřít? Uf. Všechno co mělo být napsáno, tak napsáno je a já se chci zaobírat hlavně Michaelem Fassbenderem, jehož jméno je poslední dobou čím dál výrazněji vidět. Hrozně moc sem se ho snažila ignorovat, byl všude, každý ho měl jako boha a já se mu bránila. Nezajímal mě. Nevýrazný, nijaký. Ale pak jsem viděla naprosto úžasný Stud a dostal mě do kolen. A teď Hlad a už mu neuniknu! Já si ho snad i do tý TOPky dám :D 16-ti minutová scéna rozhovoru je naprosto brilantní. Nevadily mi dlouhé záběry, do vyznění filmu patří , kromě jednoho jediného, stírání podlahy, ten jsem, přiznám se, posunula. A díky, pane režisére. ()

Shitonit

Po filmově umělecké stránce je to fajn. Koukat mě na to moc neba. Je to asi o tomto: Skupina lidí v base je nasraná (se jako nedivim..) a tak vyhlásí hladovku. Dále..Skupina lidí má hlad, a nejí nejí nejí a má hlad... až umřou hlady hlady. ()

Duke90

Hnusný, syrový, depresivní a na druhou stranu nádherně realisticky natočený film o opravdovém lidském utrpení. Moje "slabá" nátura mi ale nedovolí ohodnotit víc než třemi hvězdičkami, protože ač je vše výborně zpracováno, tak mi rozhodně nebylo po skončení vůbec dobře a tím myslím hlavně psychicky. Zatím opravdu nemám na to, abych hodnotil výše... a teď si to může protiřečit, ale už kvůli dechberoucímu výkonu Fassbendera..... ()

wege

Je to krutopřísné, na dřeň. Je tam uvedení do děje, skvělý rozhovor s knězem a pak je vám do konce filmu fyzicky špatně. Je to nejenom tou devastací těla, ale taky tím, že vlastně nemáte komu fandit. Na jedná straně teroristi, co to kosili hlava nehlava a nebrali na nic a na nikoho ohled, a ještě si myslí, že mají nějaké extra práva. Na druhé hovada, která těch málo práv, co by měli ti teroristi mít, zašlapou do země. Ta bezvýchodnost je všudypřítomná, ale zároveň, když víte historický kontext, pochopíte, že pravdu měl ten kněz a celé to bylo k ničemu. ()

Sir Ludvig

Živočíšne skvelý film o sile presvedčenia a viery v slobodu sa skutočne stal v Belfastskom väzení, kde boli členovia IRA vystavovaný psychickému a fyzickému ponižovaniu. Tento film berie diváka priamo na miesto činu, pričom využíva ultra-realizmus i polosnové vízie ako zobrazovací prostriedok. Intímna kamera zachytáva detaily, ktoré majú tak veľký význam vo vyprázdenom prostredí väznice. Neuveriteľne presvedčivé herecké výkony su prekonané iba pevnou réžiou debutanta Steva McQueena. Tento film je pre mňa takmer dokonale vyváženým celkom, v ktorom sa miesia Passolliniovsky fizycké momenty s lyrickými celkami, a nechýba ani tvrdá fylozofická debata, okorenená prítomnosťou náboženstva vo svete medzi múrami, vo svete stien potretých hovnami a všade prítomnej politiky. ()

ab.dul

Trochu depresivní, ale velmi zajímavé drama o vězních, kteří drží hladovku a jsou ochotni objetovat i svůj život. Velmi drsné prostředí a zacházení s vězni. ()

Mr.Roman

Sakra takto ma už veľmi dlho niečo neprikovalo k obrazovke. Pomalé tempo síce chvíľami omŕza, no práve vďaka nemu dokážu viac vyniknúť veľmi silné scény. "Vyjednávanie" s kňazom natočené prevažne na jeden záber je úžasné a rozhodne vrchol filmu, lebo koniec už je len trápenie a smerovanie k nevyhnutnému. ()

WolfIssen

Námět musel jít určitě zpracovat i jinak a to podstatně lépe a hlavně záživněji, ale tohleto je nudné, strohé, nevýrazné. Snímek se tváří umělecky, ale je to ztráta času. ()

Bigwave

Odvážné výpravné drama z dob vlády Železné lady, líčí velmi drastický způsob, protestu proti zacházení z politickými vězni. Bobby Sands (Michael Fassbender) člen Irské republikánské armády, zde po dobu sedmi týdnů drží protestní hladovku, která se stane jeho osudnou. Vizuálně je to sice strohé, ale filmu to na kvalitě neubírá, možná právě ty dlouhé nesestřihané záběry podtrhují a navozují krajně nepříjemný, přesto velmi silný zážitek. Příjemné je, že prvotní záměr objektivního pohledu na danou problematiku, nakonec v divákovi vyvolává silné emoce. Slibná kombinace naturalizmu, vizuální jemnosti a jakéhosi koncipovaného výtvarna (exkrementy na zdech). "Tělo jako zbraň" ()