500 dní se Summer

(500) Days of Summer

500 dní so Summer

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 91 min

Nadherny film o laske, takmer laske, predstave o laske, o hladani lasky, o jej strate a o tom, ze po Lete vzdy pride krajsia a farebnejsia Jesen. "- What happens if you fall in love? - You dont believe in that, do you? - Its love, not Santa Claus. - There is no such thing as love. Its fantasy... - Well, I think you are wrong. "(19.9.2009)

Lahůdka! Lahůdka! Lahůdka! Už jsem si myslel, že posluchači a milovníci The Smiths vymírají a hle, není to tak docela pravda.... Pro mě osobně je tenhle film jedním z největších (příjemných) filmových překvapení poslední doby. Jen tak dál... :-)(7.1.2011)

Nádhera. Prožitý film.(29.12.2009)

Znáte ten pocit? Ten pocit, že celý svět si tančí společně s vámi? Ten pocit, že ta holka od vedle je ta pravá? Ten pocit, kdy chcete utéct před celým světem? Ten pocit, kdy nálepky či vztahy vám střihají křídla? Ten pocit, že konec se nemůže nikdy změnit v začátek něčeho nového? Ten pocit, kdy vzpomínky jsou jako opium? Ten pocit, že jste uvízli v pasti života a jediného člověka, který se vám to snažil říct, jste nakonec nenáviděli? Ten pocit, že druhého nemůžete milovat ani by jste se rozkrájeli? A znáte ten pocit, kdy se díváte na film a víte, že je to jeden z těch mála jedinečných filmů, kterému se podařilo všechny ty pocity vměstnat do své stopáže? No, znáte ten pocit?(1.12.2009)

„Na svete sú dva druhy ľudí... Muži a ženy.“ Takéto dobré filmy by som mohol/vedel/chcel pozerať každý deň. Ani neviem, či ma viac potešila skvelá „technická stránka“ (rozdelenie plátna, hraný film plynulo prejdúci do kresleného, melodráma do muzikálu), v romantických filmoch nečasté (ale niečo by sa našlo) „rozdelenie síl“ (chlapec zodpovedný, dievča nie) alebo prirodzené herecké výkony. Zooey Deschanelová je „len“ veľmi dobrá, ale to, čo predvádza konečne pre dobro veci/divákovo skrotený pošuk Joseph Gordon-Levitt („Takí normálni mimozemšťania“, HALLOWEEN: H20, RANA ISTOTY, POČIATOK), je sila, pretože obyčajnosť zvládnu zahrať len herci, ktorí sa dokážu VEĽMI krotiť a nepreháňať. Pôsobivé, milé, hravé, smiešne, svieže, rozkošné, smutné, smutné hlavne – ale s pár milimetrami ďalšej nádeje do dňa s číslom 501. KEĎ HARRY STRETOL SALLY pre divákov, narodených povedzme po roku 1990. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(23.12.2010)

• - V době vydání filmu natočil režisér Marc Webb krátký film určený rovnou na internet, ve kterém hrála Zooey Deschanel Sida Viciouse a Joseph Gordon-Levitt Nancy Spungen. (HellFire)

• - V scéne, kde Tom prvýkrát vstúpi do bytu Summer, kamera zaostrí na klobúk so zeleným jablkom navrchu. To je odkaz na slávny obraz "The Son of Man" maliara Reného Magritta. Summer predtým povedala, že René Magritte je jedným z jej obľúbených umelcov. (dexter)

• - Obal debutového alba Morrisseyho (exzpěvák The Smiths) Viva Hatre je k zahlédnutí v dětských pokojích Toma i Summer. (Huntelaar)