500 dní se Summer

500 dní so Summer

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 91 min

• Shadwell

K nízkému hodnocení mě vedou čtyři důvody. Jsou možná trochu pitomý, ale nemůžu jinak. Za prvé se musím ptát, co se stalo s Gordon - Levittem. G.I. Joe byla rána do palice, ale furt to bylo málo proti tomu, co s ním provádějí v (500) Days of Summer. V jakým láku ho pro krindáčka máčeli? Už vizáží je netypickým hrdinou v tomhle ryze americkým koloritu; spíš se zdá, že do zdejší rozcitlivělý krajiny s kapličkou zabloudil z románů Rosamundy Pilcher. Dřív prostitut a homosexuál, jakýho jste mohli potkat zrána na pražským hlaváku, nebo v Mysterious skin, se tady proměnil v protivně ufňukaný chorobopis střední generace. Jakýkoliv entusiasmus nemůže překlenout tuto závažnou mezeru mezi Gordonovým šteněčením a jeho dřívějším pobýváním v potem páchnoucí garáži s ulepenou podlahou, plakáty Iggyho Popa, podél otřískaný kytary a volume nadoraz. Druhak mě znavovala Zooey Deschanel. Když se podívám ženě do očí, musím tam vidět hloubku. Tohle štěbetající ptáče, který předčasně opustilo hnízdo, má v očích beznadějný prázdno. Zooey Deschanel je dítě. Za třetí: (500) Days of Summer pozřel a zkomercializoval indie postupy, úhledně zabalil a prodal naivkám coby lákavou melanž vyššího umění a pravd ze života. Systém už nesčetněkrát pozřel subverzivní proudy, ať to byl punk, komiksy, nebo beatová hudba. Beatová hudba byla novou řečí mládí a všeho, co k němu patří. Představitelé gramofonových firem, kteří patří k mocipánům a přátelům politických špiček, proto nelenili a proměnili ji v ohromný kšeft. Kapitalismus je v začleňování vyčleněného mnohem flexibilněji než komunismus, který nikdy nebyl s to takové radikální zmírnění nastolit: když se Gorbačov pokoušel postupně zmírnit omezení, aby systém posílil, systém se rozložil. Jediné, co nešlo nikdy pozřít, byly na konci 60. let drogy. Proto jako jediný vážně ohrozily americký establishment ve svém monopolním postavení, poněvadž drogy prostě zlegalizovat nelze. A vůbec, co má - za čtvrtý - znamenat ten nesnášenlivý výpad proti eskapismu? Proč vnášet diváka do prostředí, které zná důvěrně z reálu? Mohlo by se mínit, že má film ctižádost předvést nám svět, jaký je. Cílem umění přitom je, abychom pocítili věci tak, jak je vnímáme, a ne tak, jak je známe. Technika umění spočívá v ozvláštňování věcí. Radši budu jako nějaká blbá houba, která bydlí pod kládou se škvorama a dalšíma breberkama, než se stýkat i ve fikci s opravdovými lidmi, rasou natolik nešťastnou, že ji vzrušují tytéž orgány, kterými vylučuje. Ha, jak vydařený aforismus! Jestli jednou zdomácní, přijďte za mnou na Olšany a pošeptejte mi jej: nemůžu se dočkat už teď.(16.12.2009)

Snímek co je jako kromobyčejně vydařené léto. Zahřeje, zabaví, ale než se nadějete je pryč a zůstane po něm pouze každodenní šeď. Ale ty vzpomínky na něj, ty už vám nikdo nevezme.(7.11.2009)

Vynikající režie se spojila s precizním hereckým výkonem - kdo z nich byl lepší? Byl to um hl. představitele, nabídl režisérovi, co mohl a nebo se předřel režisér s tím, že mu musel ukázat, jak to chce a z toho vzkvetl ten úžasný zážitek? Ať už tak či tak - ten film je vynikající a má skvělý scénář. Bohužel Zooey už na mě nepůsobila tak skvěle jako Joseph a všimla jsem si několika věcí, které mě tak úplně nebavily. Ale jinak skvělý. Určitě právem tolik chválen.(6.12.2009)

Vtipná, nápaditá, dobře zahraná a odvyprávěná oddychovka, mé hodnocení 5 hvězdiček…(2.2.2010)

Jak pravdivé (a oproti 99% americké romantické produkce dospělé).(14.11.2009)

• - Summer (Zooey Deschanel) ve scéně v karaoke baru zpívá píseň od Nancy Sinatry "Sugar Town", která je jako bonusový song i na soundtracku k filmu. (montana_cz)

• - V titulcích byste marně hledali jméno Harrisona Forda, ale jeho podobizna byla použita ve filmu také a to ve scéně, kdy se Joseph Gordon-Levitt prohlédne v jedné z výloh ve městě a spatří právě podobiznu Harrisona Forda. (DruidKarel)

• - Herní zvuky, které se ozývají ve dvou scénách filmu, pocházejí ze hry "Donkey Kong" pro první Game Boy. (montana_cz)