Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

slidealama

Když jsem viděl onen úžasný díl 2. sezóny Game Of Thrones (dobrá, to možna není moc konkrétní), chtěl jsem vidět i další počiny Neila Marshalla a narazil jsem na tento malý a bohužel trochu neúspěšný film. Centurion má pár nedostatků, ale rozhodně se jedná o hezky natočenou řežbu. Násilí je tam hodně, ale rozhodně ne zbytečně moc, naopak podtrhuje silnou atmosféru filmu. Bohužel film někdy zabíhá do klasických klišé a posledních 5 minut bych nejradši vystřihl. ()

Inozuka

Poměrně plochá historická akčňárna. Jednu hvězdičku za dobře zvolené téma boje římských legií a barbarů na Britských ostrovech. Druhou hvězdičku za dobře zvládnuté akční scény, kde se na nějakou tu useknutou končeninu nekouná. A půl hvězdičky za přírodu. Pak začíná problém.... Naprosto plytký příběh a vykreslení postav. Občas málo pochopitelné dějové zvraty. Hlavní hrdina Quintus je jen takový nemastný neslaný mamlas, ke kterému těžko hledáte vztah. Nakonec je z celého filmu asi nejsympatičtější čarodějnice vyobcovaná z kmene Piktů a generál Viril. Škoda, že druhý jmenovaný nedostal víc prostoru. Absolutně nezvládnutá barbarská stránka filmu. Takhle vyvoňené a přitroublé barbary si mohou představit snad jen v Holywoodu, od britské produkce jsem čekal trochu realistější přístup. Takže nakonec vůči velkému potenciálu promarněných 50%. ()

LolopelS

Veľmi priamočiary a jednoduchý historický film s množstvom bojov, síce väčšinou malých skupiniek, ale zato krvavých až až. Kamera bola síce trošku roztrasená a neprehľadná, niektoré zábery na bojové pole skreslené, no všetko prehliadnuteľné (na bojové scény som proste zaťažený). Za plus rozhodne považujem štýl rozprávania ako z denníčku prelínajúci sa s dejom na opačných koncoch Britských ostrovov (najmä zo začiatku). Film ako celok pôsobí B-éčko-vo a miestami som sa prenášal do "veľkofilmu" gladiátor, najmä pri prepadovke Piktov. Niektoré lokality, najmä rímske pevnosti, zase museli! čerpať námet z filmíku Kráľ Artuš. Fassbender skvelý, presvedčivý, záporáčka takisto, no v silových súbojoch som jej s tou útlou postavou naozaj neveril. Mohlo to byť aj lepšie, ale na malý rozpočet sa to zvládnuť dalo. S takou miernou láskou robené. 3,5* ()

Kotsour

Zklámáním (nebo spíš ne tak úplně naplněním svého potenciálu) pro mě skončil tenhle nadějný snímek, který sice poměrně svižně a zajímavě vypráví o osudu přeživších římanů vprostřed nepřátelského území, ale některé scény mi přišly poměrně hloupé, případně slabé a tak to dopadlo tak, jak to dopadlo. Moc se mi ale líbila epizoda s Imogen Poots. ()

bearmeedek

Jedna z variant zániku Deváté Legie a útěk studenou a drsnou divočinou severní Británie. Film si nehraje na žádné umění ani historická fakta. A naštěstí pro diváka plyne celou dobu pochodovým tempem bez zbytečných průtahů. Veškeré bojůvky jsou natočeny reálně (dostatečně brutálně) a nešetří cákanci červenou tekutinou. Kromě neustálé hrozby od místních barbarů se objeví i zrada ve vlastních řadách a centurion Quintus musí najít třetí správnou cestu pro život. Volil bych stejně. ()

danny_21

Ale jo proč ne, scénář sice zavání tím, že byl spíchnutý za pár dní - logických děr je nespočet, ale Marshall má svůj styl a na nic si nehraje a s krví a špínou nešetří - 55 % ()

rublik05

Herecky dobře obsazené, se scénářem už je to však horší. Nevím proč, ale historické filmy na téma starého Říma či Britanie se nemohou vymanit z béčkového ražení a často mívají ne zrovna kvalitní scénář a režii. Nejinak tomu je i zde. Centurion má však to štěstí, že prázdný a nudný děj zachraňují samotní herci a jejich postavy, ze kterých dominuje především hlavní postava v podání Michaela Fassbendera a němá, přesto drsná Olga Kurylenko. Dějově je film dost odfláknutý, atmosféra silně zaostává a o nějakých silných emocích či velkých zvratů si můžeme nechat jen zdát. Snímku také zrovna dvakrát neprospěl rychlý střih a s tím spojené nepřehledné záběry. Nicméně z těch historických filmů o Římanech v Britanii je tohle jednoznačně jeden z těch lepších, na který se dá ještě s klidem podívat. Ačkoliv se nejedná o žádný zázrak, jako jednoduché nízkorozpočtové béčko se to dá snést. 5/10. ()

vojtik

Velmi příjemné překvapení. Takový chladnokrevný a brutální Asterix a Obelix. Ne, že by jste tady nějaké Galy našli. Avšak má to nejedno společného. Římani mají opět problém vystrnadit jeden malý kmen a i přes vyslaní stovky Římanů barbaři stále odolávají. No a v Centurionu jde hlavně o to jak se hrstka Římanů, která shodou okolností přežila poslední střet snaží dostat domů. A nebude to žádná sranda - stanou se totiž lovnou zvěří. Budete svědky mnoha vskutku brutálních a krvavých potyček. Kdy co střet, to jeden z kola ven. A taková Římská pohostinnost nemůže urazit nikoho. PS: Ti Piktové byli tak skvělí stopaři, že snad museli mít GPS. ()

BaronX

Z celého filmu si asi budu chvilku pamatovat jen nasraný výraz Olgy Kurylenko. Jinak jde o průměrné béčko, do nářezu typu "300" to má sakra daleko. ()

Shredder

Podla traileru som ocakaval nadupany narez a nie nekonecnu nudnu nahanacku. Centurion mi pripadal ako niaka zlatanina Pana prstenov, Apocalypta, Krala Artusa (2004) a neviem este akych filmov dohromady. Digitalna krv posobi prilis umelo a kazi tak dojem z inak celkom dobre zvladnutych bojovych scen. Z nevyrazneho hereckeho obsadenia prekvapivo vycnieva Olga Kurylenko, ktorej premena z ukrajinskej modelky na piktsku bojovnicku je skvela. Celkovo to nemusel byt zly film, ak by si Marshall zohnal lepsieho scenaristu. ()

Giacomo

Nic naplat, Centurion je pouhopuohým následovníkem snímků typu Poslední legie, Král Artuš či Apocalypto. Pro mne je Centurion další z řady akčních řežeb zavedených do působivého prostředí. Nic dalšího jsem ve snímku nenašel. Velké očekávání zmařila beznaděj. ()

dydl1

Skvělej film,drsný,krvavý,temný,i když jednoduchý.Miluju filmy,kde si celou dobu nestačím odpočnout.Úžasná hudba. ()

Pakr

Přímočará výprava hrstky římských vojáků o přežití, okořeněná o surové bitky plné výstřiky krve. Sečteno a podtrženo 3*. ()

coinneach

Neil Marshall nám předkládá svůj nejnovější film a s ním strhující boj Michaela Fassbendera v roli římského vojáka, který utíká se zbytkem své kohorty před pomstychtivými domorodci, kteří chtějí vykonat svou spravedlonost. Celý děj, odehrávající se v zasněžené Británii 2. st. n.l., je režisérem podáván s chladnokrevným odstupem podpořeným syrovým ztvárněním nejen krajiny, ale také bojů, smrti a života v nejzapadlejší části římské říše. Příběh nám nepředkládá ty zlé a ty dobré, ale boj lidí, během něhož divák nemá příliš možností přiklonit se na tu či onu stranu, je jen svědkem rychle navazujících událostí, které nebudí přílišné emoce, ale přesto nás nenechají od obrazovky odtrhnout oči. Ve výše popsaném tkví kouzlo a výjimečnost Centuriona! Závěr však kazí poněkud vykonstruovaný a nevěruhodný zvrat a Marshall jakoby sám sebe v předcházející dobrodružné jízdě plné krve popřel, to ale nic nemění na tom, že příběh osamělých římských vojaků bojujících v nehostinné pustině o svůj život patří s přehledem k nejlepším snímkům z letošní americké produkce, kterých se naše velká kina vzdala. 70 % ()

Euchrid

Nářez, paráda a absolutně nenudící film, který by mohl šmahem nahradit většinu letních a podzimních megahitů, protože je tak aspoň tak o třídu chytřejší a o pár tříd zábavnější a to všechno pořád s hollywoodskou jednoduchostí, která nebude nutit amerického diváka moc listovat ve slovníku..potom, co si najdou co znamená "Rome". Příběh je jednoduchý a semtam si pořádně zaklišuje, ale jako celek prostě funguje a bavil mě. Tam kde selhaly naděje vkládané do hromady předchozích historických rubanic, tady nee. ()

crjules

Pusobive vypraveny pribeh, ktery mne od prvni minuty upoutal a drzel v napeti az do konce. Vyprava, herci, akce...na nic si nemuzu stezovat. Zdejsich dnesnich 67% mi prijde nefer. ()

RajCZitko

Na tento typ filmů se vždy hodně přemlouvám abych je shlédl. Viděl jsem jich již, a tak dobře vím, že se na nich dá zkazit ledacos. Naštěstí mě ale k tomut vytáhl spolubydla a koukali tedy. Byl jsem docela příjemně překvapen. Děj pěkný, scény dosti "masité". Takový prostě docela pěkný zpestřední večera. jediná výtka možná ta hooodně červeně přibarvená krev...Ale pravda to tam taky mělo svoje cosi... ()

Zajija

Možná bych neváhal dát i 5*, ale nejsem si úplně jist jestli si to Centurion zaslouží. Musím uznat, že sem z tohoto filmu nadšen. Líbily se mi jak efekty tak prostředí a příběh si myslím že nestrácel na tempu. **** ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)