Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

GOREGASM

Neil Marshall a špinavý středověk jdou dohromady, a pokud od Centuriona nebudete díky účasti Fassbendera (tady byl přecijen na začátku své hvězdné kariéry) čekat historický epos, užijete si blátivě zakrvavenou řezanici tak nějak po Marshallovsku. Má to říz, má to spád a to i díky velmi solidnímu obsazení, kde kromě zmíněného Fasse potěší Dom West, nebo něžná dvojka, Imogen Poots a Olga Kurylenko. Obě sice působí v celé té špíně jako pěst na oko a Olga s tímhle typem role drsné bojovnice spíše bojuje, ale celkový dojem to nekazí, protože tohle je výplachově čistě chlapský relax, na druhou stranu logicky to někdy skřípe a rčení "v jednoduchosti je síla" zde nelze použít jako devízu. 65% ()

MickeyStuma

Skupinka vojáků se snaží si zachránit život za nepřátelskou linií poté, co byl doslova partyzánským útokem rozprášen jejich vojenský útvar. Námět jak z období 2. světové války, ale kupodivu je to jinak. Píše se rok 117 a tak místo Německé říše si Evropu podmaňuje Římské impérium. To se v podstatě daří, dokud nedojde do severní Británie. Tam narazí. Od válečných snímků o výše zmíněné době se tento skutečně v ničem nezadá. Od samého počátku přináší akci, která je úchvatná a dostatečně krvavá. Meče, sekery a oštěpy se tu spojují se zřetelnou bojovností ve snaze zabít, nebo alespoň zmrzačit nejednoho protivníka. V tomto je dějství velmi intenzivní. Stejně tak i úprk zbylých římských vojáků za neúnavného pronásledování nepřátel. Za scénářem a režií stojí Neil Marshall, který byl ve své vizi velmi kreativní. Ano, příběh je tak jednoduchý, že jednodušší už snad být ani nemohl. Jde tu jen o snahu si zachránit život, ale v rámci dramatizace, výpravy a vizuální kamery je na co se dívat. Římské okupační vojsko kupodivu ztvárněné jako hrdinské v produkci VB, Francie a USA. To snad může vadit jen puritánům. ()

Rathalos

Vyborna akcna vojnova historicka drama z cias,ked sa Rimanom nedarilo podmanit si uzemie kmena Piktov,drsne,surove,krute,obcas brutalne a krvave divadlo,v ktorom sa s nicim neseru a zacina boj o holy zivot,pre mna skvela zabava a zazehnanie nudy...:-) ()

Al44...

Zpočátku to vypadá na pěknou akční, temnou jízdu. Navíc téma boje Římanů s Pikty, to tu ještě nebylo. Souboje a vůbec akční scény jsou zde vyobrazeny se zběsilou surovostí - nesmí chybět i litry virtuální krve. To, co ale film sráží hodně dolů je naprosto hloupý příběh, který se z prvotního skvělého "souboje o přežití" postupně mění na "pohádku z mechu a kapradí". Logika chování některých postav ve filmu taky dostává na frak. Škoda. ()

jacko

solidni historicka rezba vykradajici co se da, na jedno kouknuti fajn...kazdopadne fassbendera bych v hlavni roli nepoznal ()

Petyas

Velmi příjemné překvapení. Zajímavý scénář, výborné ztvárnění, velmi dobří herci, kamera. Maximální spokojenost. 80% ()

darkreider

Kaluže krvi. To ťahá úroveň filmu. Bitky sú nasnímané na vysokej úrovni a každá bodno-sečná rana je sprevádzaná poriadnym prúdom striekajúcej krvi. V tomto smere si eRko vychutnali. Ale je toho málo a nepotiahne to film po celú dobu. Pri tak hlúpo jednoduchom deji by si takýto film zaslúžil raz taľko krvavých bojov, hordy nepriateľských bojovníkov a epické pluky legionárov. Hold od polovice príde rada na slová a tam to bolí viac ako odseknutá končatina. Škoda, rozhodne to nie je zlý film. ()

Wopat

Zpočátku až příliš brutální jatka nepříliš dobře střižených bitevních scén se postupně proměnila ve výlet nádhernou krajinou. Kmen Piktů byl výborný a jejich stopařka Etain byla dokonalá. Při každé scéně s ní jsem nemrkal a seděl s pootevřenými ústy sledujíce její pohyby, pohled, účes, válečné pomalování, oblečení a bravuru s jakou hrála svou roli. Jinak ale snímek není ničím zvláštní a obzvlášť poutavý. Dobrá jednorázová podívaná. ()

Zoidlord

Slabší scénář, ale celkem dobře natočený. Možná bych dal 4*, ale vadila mi ta digitální krev, co ze všech tekla (a stříkala!), jako by nebyla z lidí ale z žoků. ()

longercz

Čím míň toho do filmu dáte, tím je chudší. Na druhou stranu se toho tím míň může pokazit. Myslím, že tentokrát to Neil Marshall odhadl správně, a vytvořil si tak akorát dlouhý a složitý příběh, tak aby do něho vložil to co doopravdy diváka láká na tomto druhu filmu, a tedy akce a dobrodružství. Navíc to vše umístil do moc pěkného prostředí a obsadil pěkné lidi. Není to nic převratného v žádném směru, ale to určitě ani nebyl záměr. Já jsem spokojený, mě se to líbilo. ()

Torgal

Scenár je síce primitívny až hanba (v podstate je to len naháňačka od začiatku do konca bez akéhokoľvek príbehového pozadia), no film funguje celkom dobre. Je to zásluhou "řezníka" Marshalla, ktorý sa nebojí lahôdkových bojových scén kde o striekajúcu krv a poletujúce končatiny nie je núdza. Michael Fassbender v hlavnej úlohe je sympaťák a Olinka je sexy. O nejakej historickej vernosti tu nemôže byť ani reč, ale pozerá sa na to dobre, hoci žiadny trvalejší dojem nezanechá. 6/10 ()

Charlie84

Centurion má všechny neduhy dřívější Marshallovy tvorby, tzn. chaotickou a nepřehlednou akci, hloupý scénář (ještě více než obvykle), toporné herce (za to asi Marshall nemůže) atd., nicméně přidávají se ještě další jako je naprostý nedostatek nadhledu a pokus o epické momenty, které celý film pohřbívají nadobro. Tam kde byl Doomsday alespoň zábavný, vrší centurion jeden patetický záběr na druhý a nefunguje. Ale ani trošku. S výjimkou závěrečné bitky je to nuda, nuda a ještě jednou nuda, více méně vše co se zde najde jsme už viděli jinde a lépe. A to je škoda. ()

jurca

Hohoho, tak tohle se mi dost páčilo. Všude přítomná akce, hektolitry krve, létající části těl + ideální hudba. Tohle všechno, společně s kvalitními záběry a prostředím, mi dává solidní 4*. Proboha, jaká napodobeni Gladiátora? Gladiátor je epicky originální a s tímhle má společný možná tak slovo Řím. ()

Luisis

Do Centuriona jsem šel trošku nevěřícně.Miluju historické filmy a obával jsem se, že budu zklamán kvalitou.Už při prvním titulkovém průletu krajonou si říkám A SAKRA.Jmenuji se Kvintus Dias a tohle není ani začátek, ani konec mého příběhu.Kamera a hudba excelentní.Skvěle a drsně natočený film.Zanechal ve mě takový ten pocit WAU!!! - 85% ()

dandislav1991

A mě se to líbilo, a myslím si, že těch momentálních 66% je trošku mála, mohou za to snad nétolikprofláknutájménahollywoodu?! :P ()

pepa3rd

Odpověď na otázku, co se skutečně stalo s nezvěstnou Devátou legií, se dozvíme už v několika prvních minutách a následně sledujeme zdlouhavý boj o přežití na cizím, nepřátelském území. Je škoda, že právě v téhle části se nekladl větší důraz na budování vztahů mezi přeživšími a hlubší prokreslení různých nebezpečenství, místo poněkud neuvěřitelného pronásledování (proč opět nepřemožitelnou topmodelkou), které se dalo vysvětlit snad jen rozdílným plynutím času a neskutečným štěstím pronásledovatelů. I přes tyto lehce rozporuplné pocity jsem se jeden večer (i díky rozumné stopáži) docela bavil. Oproti tomu, co vzniká je to stále lehký nadprůměr. 60 % ()

TommyGun89

Tak tohle byla dokonalá historická podívaná. Víc takovýchto filmů by nevadilo, ale nejspíš se toho nikdy nedočkám... M.Fassbender mě přesvědčil, že má v Hollywoodu velkou budoucnost. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)