Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

RasputincZ

Vcelku koukatelné historické dráma, které jsem původně odepisoval ještě, než jsem ho zhlédnul. Hlavní důvod bylo herecké obsazení, Macdonaldovy filmy mám celkem rád (především Na Odstřel), ale Tatum a Bell v hlavních rolích mě dost odrazovali. Nakonec to ovšem nebylo vůbec špatné, začátek má koule a diváka to vtáhne do děje, který se pak značně roztáhne a nudou to připomíná Centuriona. Osobně se mi nakonec Orel Deváté Legie líbil více než zminovaný Centurion, ale pro Mcdonalda je to zatím jeho nejslabší film. ()

SaNcHeZ_cz

Kevin Macdonald nabízí svým snímkem Orel Deváté legie divákům možnost nahlédnout do atmosferických lokací z dob římské kolonizace britských ostrovů. Příběh očištění jména vlastní rodiny a v podstatě hledání sebe sama je slušně natočenou žánrovou zábavou, která neurazí a díky slušné hudbě spíše potěší. I přes trochu slabší scénář je tato knižní adaptace slušným zástupcem historických filmů, kde může sloužit jako trochu umírněnější alternativa k nedávnému Centurionovi. ()

Z0oMb3E

Človek čaká, že historický film z obdobia Rímskej ríše bude prekypovať bojovými scénami, ukážkami taktiky či umením vojnovej stratégie. Človek čaká, že ak je film zaradený do vojnového subžánru, niečo z tej vojny sa na obrazovke ukáže. Aby som však snímku veľmi nekrivdil všetko zo spomínaného tu je. Avšak v tak žalostne minoritnom zastúpení, že fanatika do podobných filmov to len zbytočne rozdráždi. K zaradeniu by sa kľudne mohol dopísať subžáner roadmovie a kľudne na prvé miesto, pretože to je hlavné gro už tak slabučkého scenára. To, že sa dvaja pre mňa neznámi herci nezmyselne a nelogicky pachtia za nejakým symbolom vtedajšieho režimu by mi ani nevadilo. Nevadil by mi ani jednoduchý a čitateľný scenár. Jediné čo mi vadilo bola roztrasená kamera, ktorá znehodnotila aj tú trochu bojových scén, po ktorých som tak prahol. Režisér nedokázal absolútne nič. Nedokázal diváka vtiahnuť do deja, nedokázal vybičovať atmosféru, a dokonca ani v scénach, ktoré samé žiadali dostať z diváka nejakú emóciu. Kamenná tvár počas celej projekcie. Hviezda naviac za výborný soundtrack. Song "The Return of the Eagle" je asi jediná vec, ktorá zaujme. Škoda že až počas záverečných tituliek. ()

Wysch

Kdekdo srovnává Orla s Centurionem, ale osobně bych se tomuhle srovnání dost bránil. Zatímco Centurion byl "poctivou" řežbou, kdy zmizení Deváté bylo jakousi berličkou, Orel je prostě jen "poctivej historickej flák" o tom, kterak se dva kluci vydali hledat Orla. Osud Deváté dodnes zůstává neobjasněn a ačkoliv moderní historici tvrdí, že Devátá byla spíš zničena kolem poloviny druhého století někde na východě, příjezd císaře Hadriána do Británie a vybudování slavného valu mohla způsobit spíš nějaká vojenská katastrofa. Třeba zmizení orla a zničení celé legie. Historicky se dá hledat parafráze se slavným Teutoburským lesem, kdy byly zničeny tři legie a jejich standardy ukradeny. Římané se ze "zarýnské Germánie", táhnoucí se až k Labi, stáhli zpátky za limes na Rýně a teprve o několik let později vyslal tehdejší velitel rýnských legií, Germanicus, expedice, aby orly našly. Podařilo se najít dva orly a legie byly obnoveny. Fakt, že Devátá legie nebyla obnovena, naznačuje, že se její standarda opravdu ztratila, protože bez orla nemůže být legie; a protože na parthské hranici se orel hledá snáz a hlavně s Parthy se dalo vyjednávat (a vyjednávalo dost často), neobnovení Deváté legie přihrává spíš zastáncům teorie, že orla ukradly skotské kmeny za Hadriánovým valem. Film je tedy postaven (ostatně jako kniha) na téhle teorii, tak rozšířené v polovině 20. století, a protože o Deváté nemáme skoro žádné prameny, umožňuje vybudovat příběh zdánlivě hlouponký. Co bych rozhodně ale vytáhnul, to je kamera. Ta kamera v Orlovi je naprosto úžasná, perfekcionisticky statická i v potyčkách, žádný zběsilý střih a slušný peníze na výpravu umožňují vytvořit výbornou atmosféru. Obzvlášť začátek a konec filmu mají grády, střed odehrávající se za Valem už tak ne. Negativní slova padají i na ústřední dvojici, ale ačkoliv musím uznat, že Bell tentokrát nezazářil, Tatum se mi překvapivě ve své roli mlčenlivého centuriona celkem líbil. Jeho minimalistický herectví k roli sedlo, takže výběr hlavní role nebyl zas tak špatnej. Trošku zamrzí menší prostor jak pro Sutherlanda, tak pro Stronga, ačkoliv místo Stronga bych hledal míň provařenej obličej. Strongovi padnou jinší role, ale budiž. Dialogy občas působí strašně plytce a křečovitě ("Tohle nebudu jíst, nejsem divoch." - "Musíš načerpat sílu."), a hudba je někdy až moc kýčovitě prvoplánová, ale dohromady je Orel velice koukatelná záležitost, která vyniká hlavně v pořádném rozlišení na pořádné bedně. Monitor je sice fajn, ale širší úhlopříčka dá vyniknout tý skvělý kameře. Oproti Centurionovi je tak Orel kompaktnější a hlavně stylovější ve svý jednoduchosti. A nepotřebuje k tomu ani potoky digitální krve. [blu-ray] verze se přesto na PG13 zdá dost krvavá, hlavy létají sem a tam a neváhají se zabíjet i malá skoťátka, takže jsem měl přeci jen oproti kinoverzi menší výhodu. Každopádně koupě to není špatná, jednoduchej ale pevnej příběh baví, baví vizuál a ostatně i ten Tatum. Akorát ty fousy by mu mohly růst, když jsou na cestách několik týdnů. Jo a ty ofiny obou dvou (Tatuma a Bella) pasuju někam do TOP 20 nejnepadnoucích účesů ve filmu. Obzvlášť u Bella to přímo křičí. () (méně) (více)

Paxxx.cz

Historické filmy mám moc rád (nejradši ze druhé a první světové války, v těsném závěsu jsou pak filmy z dob rozmachu římského impéria) takže jsem měl na tento film docela velké požadavky. Příběh mě moc zaujal a držel mě prakticky až do trochu odfláknutého konce, navíc herci předvedli dobré výkony, takže pro mě 7/10. ()

MartinezZ

Ve zkratce: ~ volné příběhové pokračování Centuriona ~ hudba mi místy připomínala Mansellovu Fontánu, asi zatím to nejzajímavější, co jsem od Atli Örvarssona slyšel ~ Channing prkenný, ale zase nijak zvlášť mi tam nevadil ~ dobrá dobová atmosféra ~~~ 3,5* ()

Ellmariachi

S první polovinou filmu jsem se potkal celkem náhodně v televizi a jelikož už bylo ne jen po deváté, ale i poměrně dost po desáté hodině, tak jsem to zabalil a usnul. O pár dní později jsem si film sehnal a skoukl celý, protože mě ta první polovina poměrně bavila. Druhá měla slibovat zábavu daleko větší a taky slibovala. Jenže narozdíl od hlavního hrdiny a jeho parťáka slib nesplnila. Čekal jsem nějakou zajímavou zápletku uvnitř kmene - nic. Doře, tak aspoň napětí u naháněné - nic. Epický konec? Ne. Navíc mě nebavila ani dvojce hlavních hrdinů, což se mi u Tatuma nestává. Jsem poměrně kritický, ale je to z toho důvodu, že tento žánr mám prostě rád. 65 procent dávám především za první třetinu filmu. ()

Jillen

Pro mě docela překvapení. K filmu jsem se dostal úplnou náhodou a mému prvotnímu názoru moc neprospělo, že zde hraje Tatum, avšak nakonec mne i on přesvědčil, že obavy byly zbytečné. Kamera nádherná, menší rozpočet nevadil, alespoň je vše využito všeho na maximum a tvůrci si nemusí hrát na velkofilm. Příjemná jednohubka, kterou si určitě v budoucnu ještě pustím. 8/10 ()

elizabeth_ba

Bohužel, na mě to působilo to jako film ze současnosti nebo konce minulého století z vojenského prostředí, rozuměj tomu tak, že nějaká skupina, v tomto případě dva, jejíž základna se nachází poblíž nepřátelského území, se pokusí někoho nebo něco zachránit a v tomto případě je tím něčím čistě náhodou orel Deváté legie, takže je to, zasazený do druhého století n. l. do antického Říma. O mentalitě římského aristokrata nebo vojáka to příliš nebylo (těžko by jej totiž pojilo přátelství s otrokem, byl pro něj něco jako věc, jako stůl a se stolem jen těžko mohu navázat vztah). Jeden celkem pěknej chlap, nějaká akce, ukázka římské taktiky a pěkné bojové scény, ale to nestačí. Konečně sice zase nějaký film, kde se vyskytují římské legie, který nemá problémy s letopočty a pozdrav, který pro někoho vypadá jako ze Třetí říše, značil v Římě otevřenou dlaň, čili, že dotyčný přichází v míru a beze zbraně, ale rozpačitý dojem z filmu to u mě zakrýt nedokázalo. Jsou to sice víc jak dvě ale na tři to fakt není... ()

nirvanafan

Na co je potřeba velký rozpočet, když nádherná skotská příroda si vystačí sama o sobě? Moc pěkný příběh o cti a přátelství. Opět nechápu, že to může mít stejné hodnocení jako Centurion, který byl lepší pouze v akčních scénách. Naštěstí tady tvůrci vsadili spíše na atmosféru a dobrý příběh a vyplatilo se. ()

Alementina

Čekala jsem to o dost horší a nakonec to bylo víc jak snesitelné, určitě lepší než Centurion, který se srovnání nevyhne. Je škoda, že scény, kdy člověk očekává "tu krev", je scéna tak pitomě střižená pro to, aby film byl přístupný pro děti, až je to působí křečovitě. naopak oceňuji, že tam nezakomponovali žadnou ženskou, prostě na romantiku není čas. Nakonec dávám čtyři hvězdy, za ten pohled na polonahého Jamieho Bella v aréně :) A výborný komentář má uživatel verbal. ()

Macejko

Centurion my ass! Asi desaťkrát výpravnejšie, zaujímavejšie, pôsobivejšie a lepšie zahrané než Marshallova "prequelová" srágora. Tatum je prekvapivo veľmi sympatický a presvedčivý, Jaime Bell zdatne sekunduje a dokonca som sa dočkal aj určitých "soft-gore" momentov (dekapitácia, pri ktorej kamera neuhne... valil som oči - fakt to bolo PG-13?). Mám pocit, že toto porastie k ešte vyššiemu hodnoteniu. P.S.: Marka Stronga som takmer až do konca nespoznal. UPDATE: Po druhej projekcii zvyšujem hodnotenie, je to proste výborný film. ()

kaylin

Škoda, že se tenhle snímek snaží být až tak moc mainstreamový. Čekal jsem něco trochu drsnějšího, možná ve stylu filmů "Válka Bohů" nebo jiných temných fantasy/historických filmů, ale tohle je skutečně jen podívaná pro ty, kteří mají rádi souboje, ale přitom nesnáší pohled na krev. "Orel Deváté legie" vypráví příběh o přátelství, zarputilosti a důvěře. Vlastně to není nic jiného než buddy movie, který se snaží prezentovat jako silně historický film, který se snaží dodržovat dobu, ať už kostýmy anebo prostředím. Ta Řím jim docela skousnu, i když nevím proč Channinga Tatuma jsem si nikdy jako římského důstojníka nepředstavoval. Možná, kdyby si roli prohodil s Jamiem Bellem, funguje to o něco lépe, protože ani Bell zrovna není prototypem otroka, kterému bych věřil, že dokáže až tak dobře bojovat. Typově je zde špatné nasazení herců v hlavní roli, ale vzhledem tomu, že to jsou herci již dost okoukaní, zase tolik to nevadí. Hlavně Channing si zapíše další roli, kde ho budou fanynky milovat a budou mu přát, aby se dal dohromady po tom strašném zranění. Film je neskutečně sterilní, což zrovna ve snímku s Říma a bojů s barbary neočekávám. Asi za to může "Řím" a další historické, případně fantasy seriály a filmy, které se krvi a naturalismu nevyhýbají. Zde by to zajímavě okořenilo scény, které mají vyznívat drsně, jinak je "Orel Deváté legie" jen honičkou za kusem zlata. A zakončení s úsměvem, jako skoro každý buddy movie? To si opravdu mohli odpustit. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/mistrovsky-plan-nerdi-bel-ami-susi.html ()

italka63

Na názory ostatních ohledů nemaje, hodnotím čtyřkou, z čehož ta čtvrtá hvězda je za skvělou práci kamery při snímání nádherné krajiny a působivé hudby, vycházející z místní kultury. Nutno podotknout, že život legionářů sloužící expanzivní římské říši nebyla zrovna procházka růžovým sadem. Ale oni měli civilizaci a zbytek Evropy se ještě mlátil klacky po hlavách. A tak trochu přikrášlený snímek o službě, pádu, cti, slávě ,odvaze a na tehdejší dobu velmi neobvyklého přátelství nebyl vůbec špatný.A na Channinga Tatuma taky ne:-) ()

slunicko2

Chlapský film o vojenské cti. 1) Spoiler. Nečekejte žádnou morální lekci. Marcus Flavius Aquinas (nevýrazný 31letý Channing Tatum) je typický zelený mozek, pro něhož je záchrana znaku legie, byť za cenu mnoha životů, největším úkolem vojenské kariéry._____ 2) Spoiler. Očividně výrazně inteligentnější oportunista, otrok Esca (25letý výborný Jamie Bell), se v průběhu filmu změní ve stejnou vojenskou kreaturu, jakou je jeho pán._____ 3) Spoiler. Naštěstí je tu (pro mě) příjemný homoerotický podtext jejich vztahu, ve své době nikoli vyjímečný, který sice ve filmu explicitně vyjádřen není, ale že se mají kluci rádi je patrné zhruba od půlky filmu i slepému. A kdo ho tam nevidí, tomu připomenu slova Jamie Bella a režiséra snímku, kteří na londýnské premiéře popsali film jako něco mezi Gladiátorem a Zkrocenou horou. Ostatně Tatum prohlásil o Jamie Bellovi: We've been having sex for a few years now. A Tatum ještě jednou na Twitteru: Sometimes while I´m on set I wonder how big ma co-workers dicks are. I still love women but I can´t deny I like men too strong and sweaty._____ 4) Spoiler. Beseda na IMDb o tom, zdali Esca byl či nebyl zrádce, když zůstal věrný svému římskému pánovi, je zajímavá a umožňuje pochopit lépe rozdíl tehdejšího a dnešního myšlení, pojetí národa, cti a smyslu života. Doporučuji k přečtení._____ 4 Mimochodem, název filmu je v rozporu s českým heraldickým názvoslovím, které pro jednohlavého orla používá termín orlice. Doslovný překlad z angličtiny, která třídí orly podle počtu hlav, je v tomto případě nemístný a ignorantský k české jazykové, byť nelogické, tradici._____ 5) Výstižný koment: gudaulin._____ 6) Závěrem si položme otázku: A kde byl po celou tu dobu Asterix? Záměna Piktů za Galy by tvůrcům jistě nedělala sebemenší potíže. ()

Thomassi

Poslední dobou se nějak točí filmy z Británie okupované Římany. Ke všemu jestě na téma Devátá legie. Prvně to byl Centurion, a teď The Eagle. A právě druhý jmenovaný jako by byl pokračováním prvně jmenovaného, alespoň mně to tak trochu přišlo. Děj se odehrává dvacet let po zmizení Deváté a líčí příběh římského centuriona, který se pokusí najít ztraceného zlatého orla zmizené legie. Scénář jako vyšitý pro Hollywood. Naštěstí režisér Kevin McDonald dokázal i z tak slabého scénáře udělat poutavou, a hlavně zábavnou podívanou. Mě se prostě příběhy o Římanech a jejich válečných tažení líbí a The Eagle není vyjímkou. Vše bylo celkem dobře obaleno do dobového hávu, napětí rostlo každým okamžikem a vše prokládala dobrá hudba. Z teenboye Channinga Tatuma se vyklubal slušný herec akčního charakteru, a to mu jde daleko lépe než blbnutí někde s roštěnkama na parketu. Jimie Bell zde potvrdil svůj nadměrný talent a zarostlý Mark Strong v menší roli příjemně překvapil. Co říct závěrem: jen asi to, že se jedná o kvalitní historický film, který rozhodně stojí za vidění. ()

Helo

I když to dělal někdo úplně jinej, dát si to hned v návaznosti po Centurionovi sakra funguje. Unrated verze má grády. Sice menší, než zmíněná Marshallovo řezničina, zato ale líp pracuje s atmosférou, hudbou, kamerou, postavama, příběhem... a vlastně vším. A dost mě mrzí, že tady už skoro deset let zase nebylo nic podobnýho... pokud nepočítám ujetou Britannii. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku