Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

BobEdel

Skutečné zklamání, i po přečtení mnohých komentářů. Osobně mne zklamala neschopnost využít byť ty nejjednoduší prvky, které se nabízely, např. hrad jako takový. Ale negativ je spousta. ()

ratm

Jan Dolanský a David Matásek -->prostě BEZVA a Karel Roden samozřejmě taky. I film je celkem dobrej. ()

Toms_606

Docela příjemný film vhodný spíše do televize než do kina. Kamera se nepovedla (např. při rozhovoru 2 postav zabírá frontálně vždy jen oblyčej jedné z nich), režie a hudba slabý průměr. Jinak herecké obsazení potěšující a scénař v podobě starověké detektivky zaujme. 60% ()

zdendap

Tak tohle bylo opravdu zklamání. Film, kde se nic nedělo, kde nefungovalo nic. Jak píší ostatní - příšerné dialogy. chudá výprava a čert Štěpánek (myslel jsem, že má někde ukryté rohy). Snad v televizi odpoledne pro děti bych to snesl. ()

sicc0m

|Severní Čechy-13.století-vládne Přemysl Otakar II.| film spíše pobaví ty kteří se rádi ponoří do dob rytířů a hradů. Chvilku mi trvalo než jsem se do film vžil ( kdo je kdo) a když se mi to podařilo byl jsem potěšen. Dramatické vyřešování vražd a intrik středověkým pohledem mě velice zaujmul. I když mě ve filmu nesedla mnohá herecká obsazení byl to pro mě příjemný pohled do dob středověkkých hradů, panstvích,rytířů atd. 55 % ()

pajapeta

Ale jo, je to koukatelný, dobře obsazený, jen to potrestání vraha Božím soudem mě teda dojalo, to jsem nějak neskousl...U mě na 50%, dvě hvězdy jsou málo, tři jsou za kvalitní herecký soubor, a že to vyšetřování neodflákli a nepověsili hnedle muzikanta. ()

Jean_Calid

Pro ty, co neznají autora předlohy to nejspíše asi bude vypadat jako slabý odvar čehosi, co už viděli v hollywoodském podání. Já však knihy Vlastimila Vondrušky znám, takže film pro mě jako takový sice nebyl překvapivý po stránce děje, ale co se týče zpracování, nemám co vytknout. ()

EdnaBedna

Taková televizní pohádka, ale já mám pohádky ráda. Jen škoda, že se Roden s Issovou nevzali a nežili spolu šťastně, až do smrti. :-) ()

JARDAHONDA

Plejáda skvělých českých herců v čele s Karlem Rodenem ve středověké detektivce. Historický film, ale nijak zvlášt nepřekvapil. Závěr : pouze průměr *** ()

bratr_jezek

Na filmu je bohužel znát, že šlo původně o "pilotní film" či první díl zamýšleného seriálů. Historické knihy pana Vondrušky by mohly být dobrým základem pro seriál, kde by český "detektiv" Oldřich z Chlumu řešil různé záhady, bohužel zůstalo jen u jednoho filmu, kde se řada věcí nedotáhla do konce a s větším rozpočtem by šla určitě udělat jinak a lépe. Škoda. ()

Kathleena

Výborné obsazení a to zejména Karel Roden. Ale jinak si příběh zasloužil od všeho víc. Je to krátké, odehraje se to velmi rychle během pár dnů a přitom by byl materiál na výpravný film popřípadě na seriál, který by se vymykal škatulce ordinačně-pouličních scén. Ale máme co máme a to se hodí jen do televize na zpestření nedělního večera. ()

lisbon

Je to děsně předvídatelné a až moc české - prostě slabé. Já nevím. Jediný, kdo mi tam byl sympatický byl ten vyoraný Saša - tomu to slušelo... :D ()

Widlicka4

Parametry filmu do kina to opravdu nemá, ale naštěstí jsem to viděl na televizní obrazovce, a tam to docela sedělo. Jako oddychový film na večer to není špatné, ale nesmí se v tom hledat nic víc. Vlastně ale doteď nevím, co přesně za film to mělo být. Na detektivku to bylo příliš lineární a dopředu jasné a ani se nedá říci, že by Oldřich z Chlumu předváděl nějakou zásadní "kriminalistickou" práci, aby se ospravedlnilo, že příliš dlouho dopředu víme, kdo je vrah. Drama to taky úplně nebylo, protože dopředu jasné bylo nejen to, kdo je vrah, ale i to, jak to celé dopadne. Nebylo to ani moc historické, protože to v podstatě nebylo vsazeno do žádného konkrétního historického rámce - souboj na koních a dva panské rody z toho strhující historické drama neudělají... Škoda, z této látky se dalo vytěžit víc, ale chtělo by to lepší scénář. ()

Honey007

Jménem krále by byla dobrá televizní seriálová detektivka. Protože jako celovečerák to prostě nefunguje. Snímek je sice plný velkých hereckých hvězd, ale ani ty nezachrání celkově "levný" dojem celého filmu. Výprava je katastrofální (alá televizní pohádka z devadesátých), zápletka předvídatelná tak od 10. minuty filmu a závěr až tragikomicky natažený, aby se film dostal na stopář přes jednu hodinu. Nápad nebyl špatný (příběh s českými středověkými reáliemi na české filmografické scéně opravdu chybí), ale zpracování je tragické. 40% a to hlavně kvůli Rodenovi :) ()

wooloong

Nemám nic proti "televiznímu" formátu filmu, u nás se sotvakdy budou točit historické megafilmy s velkolepou výpravou, navíc kostýmy se mi líbily a hudba taky. Film jsem však vnímala jako úvod budoucí TV série a tady mi jednoznačně vadila volba představitelů hlavních postav. Přečetla jsem celou knižní sérii prozatím 19 detektivek s Oldřichem z Chlumu a jsem zklamaná. Oldřich měl být vysoký asi třicetiletý pohledný a charismatický muž s černým pěstěným vousem a bradkou, Karel Roden mi tam se svým světlým roštím moc neseděl, ale má takové charisma, že bych se s tím i smířila. Ota ze Zástřizlí by měl být velmi pohledný chytrý a vysoký proutník, který svede každou sklepnici, s blond vlasy nakadeřenými podle poslední německé módy. Janu Dolanskému jsem nevěřila ani tu chytrost ani tu neodolatelnost o vzhledu nemluvě. Charakteristickým znakem jinak dobráka a oddaného vojáka Diviše je rozšklebená jizva přes celou tvář, která ho sice oproti Otovi poněkud diskriminuje v očích žen, zato budí u padouchů značný respekt a dovoluje mu v rámci vyšetřování vloudit se mezi pochybné existence a lapky. A Ludmila? Chytrá a vzdělaná, i když trochu svéhlavá a žárlivá, ale taky mladinká modrooká, štíhlá kráska s dlouhými hustými vlasy jako zlátnoucí obilí, které na ní Oldřich tolik obdivuje. Aha! Přitom oba Berkové se vyloženě povedli. Jan Kanyza i David Prachař mi tam sedli naprosto dokonale, stejně jako Klára - Markéta Hrubešová. Karel Dobrý jako loupeživý rytíř taky neměl chybu a Saša Rašilov si svou roli vyloženě užíval. Proti většině hereckých výkonů nemám ani zbla výtky, ale když znáte hrdiny z knižní předlohy, a v každém příběhu neopomene pan Vondruška znovu popsat vzhled a charakter svých hrdinů, takový odklon od předlohy prostě ruší. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)