Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Arbiter

Čistá práce, pane úředník. Škrábance zhojí čas a léčivá mast. Pan Roden jako ledově racionální, inteligentní a čestný rytíř-pravá ruka krále a zákona. Má svůj team věrných investigatorů, podezřelé, svědky, oběti i pozůstalé. Není ale moc podstatné o nich mluvit, poněvadž nemnoho materiálu o jednotlivých postavách a charaktereh nám nabídnuto jest. Jede se tak nějak příjemně (odpočinkově) po povrchu, zapeklitý detektivní případ je fajn, ale tím riskantním způsobem, kdy si stáhnete referát z netu a je tu velká pravděpodobnost, že podobný přináší každý rok nějaký ten sextet kreativců. Jako pilotní díl serialu? Pecka.. Jako film na plátno? Málo 3D.. ()

Phobia

"Jménem nudy" jsem zhruba v polovině stopáže zmáčkla čudlík OFF - dlužno dodat, že tak dlouho jsem u téhle TV inscenace vydržela jen proto, že jsem tou dobou v obýváku korigovala špeky šlapáním na elipticalu a "Jménem krále" se zdálo být o něco málo záživnější než čumět při cvičení do zdi. Zpětně si nejsem jistá, jestli jsem radši neměla studovat strukturu a odstín omítky. A co jsem konkrétně postrádala? V ději šťávu, v atmosféře věrohodnost a v hereckých výkonech přirozenost - všechno to bylo umělejší než Cher a její plastikové tělesné součástky. Všichni herci krásně načinčaní (i poslední děvečka z chléva profesionálně nalíčená a čisťounká), většina dramaticky přehrávala a valná část se do svých rolí naprosto nehodila. A že nenašli roli pro Lucku Vondráčkovou, to mě fakt nasrali! S jejím nevtíravým talentem měla hrát přinejmenším dvojroli: paní Ludmilu a Oldřicha z Chlumu! A tohleto vážně strčili do kin? Svatá prostato, chudáci platící diváci! Jestli se někdy odhodlám sledovat i druhou půlku téhle vypulírované silikonové řiti, pak do ní kopnu i nějakou tu hvězdičku, ale upřímně: v plánu to nemám. ()

Ampi

Hezká historická detektivka s pěkným českým obsazením a hlavně je věrohodná. Na rozdíl od podobných amerických, kde by minimálně objevili několik objevných vynálezů, patřicí pozdější době. Byť musím uznat, že tento film je trochu televizní, což se projevuje i trailerem s výbornou Lux Aeterna. ()

Pepinec

Ovšem tady si smlsnu. Co to mělo být? Jako pohádka do nedělního odpoledne prosím. Ale jako seriózně myšlený historický film, který prošel kinem? Chvála mi, že jsem za něj nedal peníze. Jak to ten Nikolaev dělá, že ze všeho vytvoří komediální amatérské video? Nutno uznat, že už i ty Lidice v porovnání s tímhle vypadají jako velkofilm. Přitom je to takový sympatický chlápek. A že zrovna Roden mu tak často strká hlavu do oprátky, to mi nejde na rozum snad ze všeho nejvíc... ()

Arkos

Česká historická detektivka, která patří hlavně na televizní obrazovku a určitě má svoje mouchy. Ale já jsem se prostě bavil a mám dojem, že to je u filmu to hlavní. ()

hippyman

Příběh z dob, kdy slova jako čest či spravedlnost nebyla jen prázdnými pojmy, a dost možná jedno z nejlepších českých detektivních historických dramat vůbec. Šifra mistra Nikolaeva se skvostným obsazením a hereckým koncertem (takřka) všech zúčastněných, výborná atmosféra a napětí, uvěřitelná akce i zápletka a v neposlední řadě parádní hudba. V případě doplnění bílým vínem ze španělských hroznů a domácími biočesnekovými hubkami s pikantní klobásou získáte naprosto geniální zážitek namísto ospalého podzimního večera. V dnešní době, kdy je tak moderní nadávat na současný český film, jde o zářný odlesk naděje, že bude líp. A mohu-li citovat část recenze z časopisu Cinema, se kterou se plně ztotožňuji, je velmi jednoduché do Jménem krále kopat a pohrdat jím. Jenže je to nespravedlivé. 90% ()

salahadin

Komisař Rex, zástupce českého Rexe, čmuchá na Točníku, kde se teda dějí věci! Film má slušné napětí - asi tak 65 voltů ze sta. Spád taky není k zahození, ne k Niagarským vodopádům bych to nepřirovnal, ale řekněme nějaká slušná horská bystřina by to vystihla dobře. Personalistika vsadila na řádně provařené vizuály, jen škoda, že ansámblu krom pečlivě vypraných a vyžehlených kostýmků nedodala také jiné účesy. Roden by si svou patku nenechal přečesat, ani kdyby měl hrát inspektora Kojaka. No dobře, tento příměr není vhodný, poněvadž Karel Dobrý (Adalbert) by se na tuto roli hodil více díky svému pečlivě olejíčkem naglancovanému parketu. Kdybych nevěděl, že Issová je Homo sapiens sapiens, řekl bych, že je Felis silvestris (krásou překonala Hrubešovou o sto honů). Ale stejně mě nejvíc potěšila pidirolička Petra Traxlera! Čímž se ladnou přesmyčkou dostávám k hudbě, která byla - - - hmm, tak jaké citoslovce labužírování mám použít? Závěrečný souboj bych nazval soubojem mastek versus kazivec, pan Mohs promine, tvrdost mi nepřísluší u pánů hodnotit, moje metafora míří k Oldovým zubům a Benešovu břichu. A k tomu krásný hrad Václava IV. Točník. ()

Pilda17

Středověká detektivka, ale řekl bych, tak trošku o ničem. Na druhou stranu si zaslouží pochvalu některé herecké výkony a hlavně celkem pěkná hudba. Jinak tento snímek nenabídne nic navíc, takže se zařadí do takového mírného podprůměru .. 4/10 = 42% ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 4/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +obsazení, hudební motivy, příjemné hlasy herců -slabší obsah (děj), především však působí hodně televizně/// Řekněme si to narovinu: českému historickému filmu od tohoto okamžiku fandím. Jediná pořádná výtka směřu na distributory a ten fakt, že tento film nasadili do kin. Tam se totiž vůbec nehodí a při srovnání s konkurencí vypadá jako šedá vypelichaná myš. Rovněž mi trochu vadilo (na historický film) málo komparzu a davových scén. Vše v tomto směru působilo "na víc lidí nemáme už peníze". Výprava je totiž jinak obstojná. Herce jsem si parádně vychutnal, protože taková hvězdná sestava pohromadě se jen tak nevidí. V případě, že by se jednalo o večerní televizní film, neváhal bych se 4*, takhle je to jen za tři, ale přesto návštěvy kina nelituji./// Celkem 62%/// PS: Knížka je ještě o něco lepší ()

Ruut

Jako pilot k historicko-humornému detektivnímu seriálu celkem dobré. Jako kinofilm snad vtip? Každopádně autor scénáře, spisovatel Vlastimil Vondruška, by se měl i nadále věnovat spíše psaní knížek a besedám o středověku ... 50% ()

Allien.9

Velmi zajímavý projekt, který (když už nic jiného) obohacuje naši českou kinematografii o nenápadný historický epos. Prvních 10 minut možná bude působit divně, protože je potřeba, aby si divák přivykl na novodobě středověký styl, kterým je nám příběh vyprávěn... Ale když se tak stane, zbytek filmu uteče jako voda a možná si budete říkat, že byste ještě tak půl hodiny navíc zkousli. Předvídatelnost je na vysokém stupni, ale i tak se najde pár překvapení. K tomu tu máme ještě skvělé herecké obsazení, kterému vévodí ve svých rolích hlavně Jan Kanyza, Jan Dolanský, a David Prachař... Takže pokud máte chuť na kriminální zápletku odehrávající se ve středověku, vzhůru do kina!:-) ()

Omnibus

Rád bych film pochválil, ale to bych nesměl mít Vondrušku tak načteného (zatím ze 16 knih). Detektivní pátrání královského prokurátora Oldřicha z Chlumu prožívám rád, ale u filmu jsem trpěl,  už kvůli castingu. Roden je Pan herec, o tom není sporu, ale Oldřicha z Chlumu jsem si představoval jinak. Byť uznávám, že např. Froda z LOTRa taky a nakonec jsem ho přijal. Ale Kendy z Básníků jako drsný velitel Diviš? No to si snad dělají kozy! K tomu nemastný neslaný Ota ze Zástřizlí a unylá Ludmila z Vartemberka (jakkoli se před Klárou Issovou v jiných rolích hluboce skláním), v kombinaci s Rodenem vražedně mimo ducha románové dvojice. Nepotěšily ani dialogy na úrovni odfláknuté televizní inscenace. S chabým výsledkem tohoto pokusu o zachycení ducha literární předlohy mě usmiřuje jen naděje, že díky němu se o existenci této nádherně čtivé série napínavých detektivek, plné historických reálií Vlastimila Vondrušky dozvědělo více lidí, potenciálních čtenářů. ()

kingik

Historické filmy se v našich poměrech netočí přílš často, a tak tohle dílo mohlo být svěžím větrem v naší kinematografii, ale nejásám z něj radostí. Herci se sice pohybují v dobových kostýmech za doprovodu chorálů, ale to samo o sobě nestačí, zvláště v případě, pokud na režisérské sesli trůní netalentovaný režisér Petr Nikolaev, který vůbec nectí žánrová pravidla a divákovi servíruje v podprůměrném balení jakýsi paskvil mísící historické drama s detektivním žánrem. Už pouhé naroubování příběhu s detektivní zápletkou pramálo funguje a od historického žánru žádám především pořádnou porci akce v podobě historických soubojů či naturalisticky vyvedenou řežbu, ale ani jedno se nekoná, nebot tvůrci se akci důsledně vyhýbají dobře si vědomi, že ji zkrátka neumí natočit. Když se přece jen akce dvakrát dostane ke slovu, je velmi zoufale natočena, a rytířský turnaj nebo závěrečný souboj s meči, budí smích. Když nám nejde akce, předhodíme divákovi pořádnou porci mluveného slova, řekli si tvůrci, a tak se divák utápí ve stupidních dialozích a proslovech, které nemají hlavu ani patu, a přitom se vehementně pátrá po vrahovi šlechticů, ale nečekejte pointu ve stylu Šestého smyslu. Po herecké stránce se mně nikdo moc nelíbil, a někteří zúčastnění vysloveně budí smích (Vaculík, Rašilov, Kanyza), někteří se snaží nepropadat panice (Roden, Prachař, Issová, Zima), jediná Markéta Hrubešová ve své roli exceluje a svou postavu obdařila životností, která právě většině postav schází. Diváka pouze může spasit milostivá stopáž, protože tohle mělo s dobrým historickým filmem pramálo společného. 40% ()

Aknah

Tolik českých herců v jednom filmu jsem snad ještě neviděla, ale to, bohužel film neudrželo. Nebylo to špatné, jenže díky stopáži filmu a častému stříhání scén se jen těžko hledají nějaké herecké výkony, i přesto, že jsou tu výrazné tváře. Dost mi řešení vraždy připomnělo Jméno Růže, jako zkouška pytle hozeného z okna. Zápletka byla celkem zajímavá, kdo za to mohl, bylo ale předvídatelné. Celý film držel především obličej Karla Rodena. Film měl ale pomalé tempo, tudíž tím ztrácel na kouzlu. ()

InJo

Jako film nasazený do kin je to převelice chudé, jako pilot historicko-detektivní televizní minisérie více než sympatické (v TV bych to jednou týdně vídal moc rád). Proti herecké sestavě (Rodena v takovéhle roli fakt můžu) a atmosféře nemám větších výhrad, ale příběh má na regulérní kinofilm prostě příliš malé měřítko. 50 - 60 % ()

Webb

V porovnání s jiným historickým filmem z našich končin (napadají mě Bathory) se jedná o určité zlepšení hlavně co se týče scénáristické části, která je ale i tak slabá. I když Bathory zbytečně spolkli tunu peněz, výsledek vypadá na ztvárnění jen o trochu lépe než nízkorozpočtový Jménem krále, které je ale lépe obsazené se svými lepšími hereckými výkony. Kriminální námět má zajímavější, je i lépe podaný, navíc tady nebijí do očí žádné moderní vynálezy a to se počítá. Celkově jsem tady tolik netrpěl jako u Bathory a můžu říct, že se tento nový film velice blízko přiblížil k průměru. Dobrý český historický film jsem ale žádný neviděl a zatím je v nedohlednu. 40% ()

Vojtino

Natočit minimalistickou historickou "detektivku" mi přijde jako velmi dobrý nápad. Chtělo by to ale lepší děj nebo alespoň poutavější a záživnější zpracování, protože takhle film i přes svou krátkou stopáž nudí. ()

HoneyBunny

Nad jménem králem tedy šťastná hvězda nesvítila a tvůrci udělali dost, abych to tak řekla... prdelních rozhodnutí. O přesazení z televize do kin nemluvím (to se ostatně při natáčení nevědělo). Ale on se ani moc nepovedl ten casting: Prachař, Vaculík, Štěpánek, Kanyza, Matásek, Rašilov... tihle všichni jsou naprosto mimo a navíc je vidět, že je natáčení bavilo asi jako mě sledování Ulice. Svatá pravda, v každé roli nemusíte mít známý obličej. Ačkoli se jedná o detektivku, tak kdo je vrah, to uhodnete tak v půlce stopáže. Chybí tu nějaké to emocionální pnutí a přitom prostor by byl - taková do sňatku nucená Ludmila, tajný milenecký páreček atd. Na druhou stranu se mi líbil ten nápad udělat českou středověkou detektivku a Roden, ačkoli chvílemi huhlá, je tradičně charismatický a herecky nade všemi ostatními. ()

Smok

Keďže v mojom okolí je o mne známe, že historické filmy si môžem dávkovať hoci aj tri krát denne po jedle (dôležité je hlavne dostatočne zapíjať), takže ani tento historický počin od západných susedov ma vo svojej podstate neurazil, aj keď sa vlastne skôr jedná, ako tu už niekoľkokrát bolo napísané, o komornú detektívku zasadenú do obdobia vlády Přemysla Otakara II ako o nejaký výpravný historický veľkofilm. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)