Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

Jordan

tak to remunda s klusákom znova rozbalili, veľa humoru, nadsázky, provkácie, dobrej muziky, dobrej dokumentaristiky a hromada absurdít made in politika. veľmi vydarený dokument - páni autori mali po Českom sne narazenú latku vysoko a pred sebou neľahký údel potvrdíť či vyvrátiť povesť talentovaných a hlavne drzých (no hravo drzých) provoktérov/filmárov - po Českom míre však už niet pochýb a ja sa teším na ďalší počin z tejto stajne . . . ()

Vodnářka

Zábavný, svižný, velmi dobře natočený dokument, jehož jedinou chybou je v podstatě to, že zobrazuje jen ty největší extrémy a absurdity obou stran, takže divák je tím vším spíš znechucen, než aby chtěl přemýšlet o svém vlastním postoji. [MDFD Jihlava 2010] ()

Frajer42

Lehce zaujatý pohled na dva zcela protichůdné názory na stavbu, či nestavbu radaru, kde se autoři smějí pouze z pozadí. Více prostoru dostali lidé, kteří byli proti. Zřejmě proto, že jich bylo více. Všichni na to asi pamatujeme. Nejlepší částí filmu je rozhodně vysvětlování svého pohledu na svět Ivana Martina Jirouse, kterému se ne nadarmo přezdívá Magor. Dalším pěkným momentem je výprava do nitra vojenské zóny, kterou vede neohrožený lesník. Místy to vtipné rozhodně je, to nemohu říct. Všude jsou spousty hádek, velmi příjemní vojáci a členové Greenpeace, či obyvatelé Peacelandu, vyberte si sami. Jako komedie dvou téměř amatérů je to více než vydařené, i když celý film za ně oddřeli jiní. Vydařená komedie o Česku ze života. 3* ()

Kothy

Celkem srandovní dokument o americkém radaru, který měl stát v Brdech. Nakonec z toho stejně sešlo. Parkanová k tomu nazpívala pěknou písničku. Nejlepší ale byli ti důchodci: "Ami go home!" :D ()

Spinosaurus

Až mrazivě smutný dokument. Respektuju všechny názory na radar, sám jsem jeho odpůrce, i když z jiného důvodu, než jakým argumentovala většina, nicméně co jsem tady viděl bylo neuvěřitelné z obou stran. Na jedné straně tupej Topolánek, kterého se zeptáte na A a on odpoví na B, přes všechny ty komouše a greenpeace jejichž počínání a motivaci jsem dosud nepochopil (asi touha zviditelnit se) až po tiskového mluvčího, který jediný co řekne je "Bez komentáře." Jinak tento dokument pro mě přinesl mnoho nových poznatků jako třeba, že USA poskytla ČR nemalou částku na propagaci radaru, nebo že Martin Bursík nepozná vlaštovku. Z hlediska výpovědní hodnoty má u mě dokument plný počet. ()

swamp

Pánové Klusák / Remunda jsou zkrátka lidmi, kteří jsou mi svou tvorbou blízcí. Ano, přestože do natáčení dokumentu jakoby nezasahují a nabízejí nám pohled z obou stran - umějí to tak, že zcela určitě divákovi podbízejí tu pravdu, kterou oni považují za správnou, čímž porušují žánr dokumentu. Někomu by to mohlo vadit, já - protože oba dva pány považuji za inteligentní a poměrně se s jejich názory ztotožňuji - s tím problém nemám a velice se u jejich filmů bavím. Styl, jakým natáčí, bych nazval jako "dokumedie". :) ()

Trajektt

Hlavní věc, kterou jsem si z tohoto dokumentu odnesl je arogance našich politiků, zejména slizouna Toplolánka, kterej už neví, jak víc vlízt do zadele tomu naftovýmu magnátovi Bushovi, ale také arogance Bursíka a vepře Vondry, kterej furt čumí jako Pučmeloun a okecává si svý lži, proč lidem nedovolit referendum a uráží tím vlastně všechny občany ČR, což si ta jeho dubová palice ani neuvědomuje. Názor obyčejných lidí je vyloženě nezajímal i když v ulicích demonstrovali a podle průzkumů bylo proti radaru více než 75% obyvatel ČR, ale hlavně, že z toho měli chechtáky. Pan Bursík/Buzík/, který v té době zastupoval Stanu zelených nedokázal odpovědět ani na jednoduchou otázku zdevastování CHKO Brdy a obhajoval druhou stranu, která to tam mohla zdevastovat a pražáci by neměli kam jezdit na houby, takže název Strana zelených je fakt jenom název. A jako vrchol všeho jsem tam viděl probuzenýho mocipána z Orlíku, kterej chtěl bejt dokonce prezident, jak podepisuje předběžnou smlouvu o radaru s tou americkou vražedkyní žen a malých dětí Kundolízou Rajsovou. Protistrana dostala dostatek peněz na to, aby udělala kampaň na okecávání lidí. A oni si pozvou druhořadé cirkusové herce, zaprcatělýho Krytináře, paznehta nenasytnýho Töpfera a trapnýho, oteklýho Smoljaka, aby tam plácaly ty svoje bludy za který dostaly dobře zaplaceno. No prostě protistrana v čele s vládou nedokázala odpovědět na jednoduchou otázku: Jaký bychom z toho měli užitek, kdyby tady ten radar byl? A jako třešničku na dortu bych málem zapomněl na dementního ožralu Jirouse, kterej tam nadává lidem do komunistů a mluví jako by byl pán světa a všemu rozuměl, ale přitom nikoho nepustí ke slovu, demokrat jeden. Díkybohu, že tady ten radar není. To bysme se sežrali zažíva. Za mě zasloužených 90% ()

Slarque

Na jednu stranu jsem byl ideálním divákem filmu. Celá kauza šla dokonale mimo mě a neměl jsem na ni předem žádný názor. Na druhou stranu se mnou tvůrci nepočítali, protože předpokládali, že každý ví, kdo je nějaký Bursík, případně další politici. Což já nevím a chvíli mi trvalo, než jsem se v tom zorientoval. Sympatické je, že se autoři poctivě snažili dávat prostor oběma stranám. Že z toho jedni vyšli jako blbci, už není jejich chyba. Někteří aktéři vypadali inteligentně, jiní působili směšně a Ivan Martin Jirous předvedl čirou idiocii. Ale film je to zajímavý a kupodivu i zábavný. ()

Bachy

Idioti jsou na obou stranách. Nejvýstižnější věta jednoho z místních uživatelů. A Klusák s Remundou si ty idioty našli a poskládali ze střípků krásnou mozaiku, jehož ústředním bodem mohla klidně být výroba sandálů a nikoliv radar. O ten až tak nejde. Pro ty, kteří se v kauze postavit / nepostavit neangažovali (já, dobrý den), či ji úplně nepochopili (dobrý den) je to perfektní. Minimálně uvidíte, že jste dobře udělali a poděkujete autorům, že vám téma tak krásně přinesli na talíři až pod nos. Je to chytré a křupavé. Čekám na další snímky obou velmi netrpělivě. Jirous je Jirous, žeru ho. ()

dopitak

Jediné, co divák opravdu nepozná, je co z toho je zinscenované a co dokument. Což je docela podstatný hendikep, se kterým ovšem u dokumentární komedie nutno počítat. Z celého filmu si nejvíc budu pamatovat vulgarismy magora Jirouse (s malým m), které bych být tvůrci rozhodně vystřihl. ()

bassator

45th KVIFF 2010 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž + 36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Český horizont (Český mír / CZECH PEACE / Český mír) ()

Marze

Dnes už neaktuální dokument. Nedávno jsem by na místě zamýšleného radaru v krásné nové CHKO přírodní oblasti na kole. Je štěstí že se podařilo americkým neřádům radar zablokovat. ()

heyda

Myslím, že to chlapci zvládli tak napůl. Sestříhané je to jakštakš dobře, i když ta ruční kamera byla znatelně ruční (rozklepaná, odtažitá). Je to zvláštní, ale u Moorovských filmů ruční kameru takřka neregistruju, jak dobře je to zvládnuté. Dokázal bych si představit víc hudby. Na jistých místech to úplně vybízelo k nějaké písničce nebo pochodovému songu, na místo neustálých otravných výstřelů. Námět je výborný, dostatečně zajímavý, jen se obávám, že příliš vtipné nebo dokumentární to nebylo. Všeho tak nějak po troškách. Ale svůj účel to docela splnilo - zmapovat veškeré dění okolo radaru. Takže za 3 hvězdičky. ()

honajz

Vlastně smutný dokument. O české nátuře, předpos.ranosti a komediantech na obou stranách. Akorát že ti jedni mají drahý boty, auta a větší budget. ()

hrona

Velmi pozoruhodný časosběrný náhled na situaci týkající se radaru v Brdech. Pánové Klusák a Remunda sledují pohledy a stanoviska několika jedinců, kteří stojí na obou táborech. Debaty s Georgem Bushem, názory aktivních zástánců i odpůrců z řad známých umělců a lidu, vytváří z toho dokumentu, celkem slušnou show, která rozhodně vede k zamyšlení a utvoření si obrazu svého na danou situaci. Za mě 3,5 hvězdy zaokrouhleno dolu, jelikož opět, stopáž je neúprosná. ()

L-V

Na rozdíl od Českého snu, ve kterém Klusák s Remundou vystupovali jako iniciátoři děje, je v Českém míru jejich dokumentaristická role omezena jen na pouhý záznam událostí a mediálního obrazu této kauzy. Právě ta jejich jistá urputnost ve snaze o vlastní neangažovanost v celé věci mě v průběhu sledování dost iritovala, protože se tvůrci (celkem očekávaně) nedokázali zcela zbavit vlastního pohledu na věc a v některých pasážích je to dost znát. Každopádně jako připomínka budoucím generacím, aby věděly, čím se česká společnost zabývala v druhé půli 1. desetiletí 21. století, tento dokument poslouží dobře a já jen doufám, že budoucí generace tu koncentrovanou trapnost a maloměšťáctví ustojí, neboť já sám jsem měl zhruba od poloviny filmu neodbytnou tendenci sledování předčasně ukončit... ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)