Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

starbrejkr

Určitě se dalo z tématu vytěžit víc. Ač někteří z vás zmiňují opak, bohužel se tvůrcům nepodařilo udržet během dokumentl na uzdě svůj vlastní názor k probému a tím veškerý nezávislý pohled mizí do pekel, což je však u takového tyou dokumentu věc naprosto zásadní. Někteří píši - idioti jsou na obou stranách, což je nepochybně pravda, ale tvůrci nám ukazují až moc idioty na straně proradarové. Přitom když si vzpomeneme na reportáže z doby, kdy ta kauza frčela, rozhodně zde měli mít větší zastoupení neskutečně tupí vesničtí důchodci meloucí bláboly o okupaci. Takhle jsou nám zde místní prezentování jako vesměs dobrosrdeční venkovani, kterým radar rozmete jejich archaický a milý způsob života a jak sami říkají "až tu bude radar, tak už si takhle žít nebudeme". Přitom nejlepší jsou na dokumentu právě momenty, kdy se tvůrci s ničím neserou a servírují nám demenci lidí v plné kráse. V tomto ohledu určitě vede na jedné straně pan Krytinář, který díky natáčení Narnie poznal, jak jsou Američani skvělí lidé a na straně druhé dvojička anglických paranoiků vyprávějící děsivé historky o radioaktivních bombách, které se rozhazují po celém světě. Škoda, mohlo to být celkově o dost peprnější a skutečně by byl na světě obraz současné české společnosti... ()

Dannysek4U

Technicky je to paradni, ale radsi bych uvital vic signifikantni nazor samotnejch tvurcu. Tenhle nikoho neurazejici styl mirne popira myslenku samotnyho snimku. ()

campix

Po fenomenálním Českém snu tvorba Klusáka a Remundy docela upadá. Radši ani nemluvím o momentálním Daliborkovi. Český mír se zabývá nyní již hodně vousatou story ohledně amerického vojenského radaru v čechách, který rozproudil emoce všech zúčastněných. Klusák s Remundou chtějí mermomocí něco ukázat a i když si vyloženě nevybírají stranu konfliktu, tak se pouštějí do hodně účelných skoro až inscenací. Hodně mi to připomíná Michaela Moora, který také pokládá správné otázka, ale na špatných místech a příliš účelně na to, aby měl dokument ve finále nějakou zajímavější vypovídající hodnotu. Po chvilce se také omrzí skřehotání všech vesnických odpůrců a příznivců v důchodovém věku. Nic objevného. ()

mortak

Na rozdíl od Českého snu už duo Klusák-Remunda nevytváří uměle pseudo-problém, ale věnuje se skutečné kauze. A výsledek je o několik řádů výše, i když se tu neblaze projevuje celovečerní formát. Od určité chvíle se už vše opakuje v kruhu, některé scény jsou vyloženě zbytečné (místnost před jednáním s americkým generálem), a přitom by vše stačilo prostříhat na padesát minut a výsledek by byl skvělý. Ovšem pokud bylo cílem zobrazit panoptikum trapných postaviček (čemuž napovídá i to, že tu nejsou klasické titulky se jménem a funkcí při výskytu nové tváře), pak daný sestřih plní svoji funkci docela dobře. Od Klvaňi, který pro peníze udělá cokoliv (nechat si v mrazivém večeru nadávat na náměstí - asi v duchu počítá, kolik dostane za jednu minutu), přes Jirouse (mozek vypálený alkoholem už udrží jen sprostá slova), mluvčího vojenské policie (skutečný umělec slova - proti banálním frázím aktivisty s trikem)... Ale hlavním hrdinou je český lid zblblý televizí, která mu každý den ukazuje svět, jenže mu už neřekne, co si má o něm myslet. A tak vyráží na ulici ozbrojen hloupými frázemi a svým vztekem vlastně obviňuje ty druhé za zničený život. ()

dr.fish

Samotné téma mě sice nijak nezajímalo, ale cením si nesmírně lidí, kteří dokážou takhle hezky zaznamenat, jaký jsme byli blbci. Všichni ti, kteří něco v životě takhle horlivě prožívají, by se měli natočit a pak se na sebe kouknout. Za pár měsíců totiž bývá většino všechno jinak a pak si drbou hlavu. Díky za tu reflexi! ()

sator odpad!

Politika problémy neřeši, způsobujel je.... Politikaříci nejen této země, se zapříčinili o znechucení politikou a pohrdání politiky. Proč sledovat notoricky známé: Pologramotnost lidí této země a jejich "volených" představitelů. Sledoval jsem 20 minut a do smrti mi to stačilo a to z obou stran názorového spektra.Howgh. ()

Splasher

[TV Cut] Po trefném odhalení, jak značná část národa podléhá reklamě, tu byla snaha o zmapování vlivu lobbingu a mediálních masáží v konkrétní kauze s (malým) mezinárodním významem. ()

chelseaman22

Jako obyvatel Brd jsem se s tímto filmem ztotožnil. Propaganda čeké vlády mne znechutila. Kdy už si konečně vláda uvědomí, že hlas lidu, je tím nejduležitějším v demokratickém státě? A na závěr, musím použít větu z filmu: " Co mají na ůzemí suveréního státu dělat vojska jiného státu?" 80% ()

JimmyII

Remunda s Klusákem mají, kromě talentu filmařského, nadání ukazovat blbost českého národa v celé jeho nedozírné slávě a v plné parádě. Jestli je 70% lidí proti radaru, pak je minimálně i 70% národa tupých jak poleno. Zaprotestovat si jen tak z hecu, že máme proti čemu, to nám jde. Díky, páně Remnudo a Klusáku, ačkoliv koukat na vaše filmy mě vždycky dost vytočí:-) ()

DivX

Dokumentární film o výstavbě radaru v Čr v Brdech natočený režiséry Vítem Klusákem a Filipem Remundou. Pravda o tom jak nás český stát klame a obchází. Pravda o tom co si o nás myslí Amerika. A v neposlední řadě, pravda o „pravdě“! PS: Nej. hláška z filmu (u které jsem si musel jít vyměnit plínu), kterou z huby vypustil Kalvaňa, při rozhovoru s lidem: O stavbě nebudete rozhodovat vy (lid), ale nýbrž parlament a prezident. 80% ()

Sfinkter

Ať už je pravda kdekoliv, obdivuji všechny, kteří si úsudek udělali po důkladném zhodnocení mnoha informací. Většina tohoto národa není totiž této samozřejmosti schopna. Jako dokument dobře čitelné, forma průhledných paradoxů často vyznívá lehce manipulativně. Velké minus je, že se tvůrci schovali za kameru a nebyli vůbec vidět, vše podali jakoby z dálky - bližší, "mooreovský" přístup k divákovi by pravděpodobně oslovil více. Technicky i myšlenkově se však Český mír jako celek nachází o řád jinde než Český sen. ()

neoBlast

Od této autorské dvojice jsem čekal přece jenom trochu sofistikovanější zásah než je pseudokauza kolem nějakého radaru v mém okolí. A honit se přes 100 minut s myslivci po lese a vyjednavači po Washingtonu mi přijde jako naprostá ztráta času. Nebo jsem tu chytrou metaforu na téma zbytečnost neprokoukl? 35 % ()

Master19

S odstupem času vyznívá prázdnota dokumentu, který už dnes, pár let od události prakticky nemá co říct. Dobře patrné je pouze to, jak se na historicky nevýznamné události dokáže pár lidí zviditelnit (teď rozhodně nemám na mysli tvůrce). Pak jsou zajímavé záběry např. z oválné pracovny či z jednání s generálem. Ty mají dobrou informační hodnotu, tam se přeci jen nedostane každý.. Druhým aspektem je potom prazvláštní hemžení ubožáků a neschopů, kterých se vždycky na takovou věc nalepí hromada. To tento dokument zachycuje perfektně. ()

ghatos

Český národ je blbej jak hovno! Český mír je dokumentaristická fraškovitá sonda českého národa. Záměrně paroduje a posmívá se národní hlouposti, malosti a švejkovství. Radar byla bouře ve sklenici vody, která ukázala, jak lidé snadno podléhají demagogii. Já osobně pro radar jsem. 75%. ()

Kali4

Je vtipné, že si většina Čechů (stále) myslí, že pouze Češi se ztrapňují a pouze Češi jsou všem pro smích. O tom totiž tento dokument z větší části je - filmaři si z nás dělají p*del (přičemž v důsledku jsou sami s tou svojí "politickou nestranností" k smíchu) a diváci kvůli tomu fňukají. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)