Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Irčan, který výjimečně nebrání "Naši věc" si to rozdá s Cosa Nostrou ..příjemně se odvíjející příběh je tu a tam prošpikován nějakým tím výbuchem, pěstním soubojem či přestřelkou, zvláštní pozornost si zaslouží snad jen Walkenova rolička, mafián v jeho podání byl naprosto dokonalý, jinak na mě Irův příběh působil poněkud unyle, byť to byl tvrdej chlap:) ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Teď už konečně vím, že když Ir někoho vyzve k tanci, neznamená to, že si hodlá s dotyčným skočit paso doble s červenou růží v ústech, ale že je třeba nachystat si zubní kartu, neb se v ní budou dělat nějaké škrty.. Nenechte si českým distribučním názvem obrátit zavazadlo a vplujte spolu s neokoukaným R.Stevensonem do jedné oldschoolově se tvářící balady o hodném banditovi s krví keltských válečníků, co se propracoval na post šéfa odborů třemi fackami(!) a pro svou hrdost a čest, ač za hranou zákona, působí na okolí dojmem romantického hrdiny, s kterým se divák (s alespoň malou mírou sympatie pro zločince) může ztotožnit. Jenže věčně hladoví Makaróni se o svůj koláč dělit nechtějí, na usmiřující pizzu s čtyřlístky jetele sypanými parmazánem to taky nevypadá a tak sám Danny Greene ze všech nejlíp ví, že se ho pověstné irské štěstí nebude držet věčně. Obzvláště, když v clevelandském explozivním období nehodlá vyměnit auto za jízdu na bicyklu.. Vzhledem k silné druhé polovině se dá říct, že Hensleigh je malý Scorsese, ale opravdu maličký. Takový ze školky, co pohřbívá děti do pískoviště, protože mu dluží kuličky a berte to prosím jako pochvalu.. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Nečekal bych, že i v dnešní době může vzniknout tak kvalitní gangsterský snímek, který by se v mých očích mohl rovnat i některým gangsterkám Martina Scorseseho. Komu by se nelíbil film, kde skoro furt něco (někdo) vybuchuje? Každopádně je to velmi pěkně obsazené a hlavní role Raye Stevensona byla moc dobrá (do téhle doby jsem ho neznal). Škoda jen těch místy odfláknutých efektů, o které tu naštěstí skoro vůbec nejde. Povedené krimi drama. ()

teutates 

všechny recenze uživatele

Írského odchovanca len tak niekto neodstráni z cesty, nielenže ovláda hospodské kung-fu a do všetkého ide priamo po hlave. Strieľaju naň? vytiahne gun a opätuje paľbu, aký je to len mačo. Podobných snímkov je mnoho tak ako moja otrepaná fráza a tento nijak extra nevyčnieva z radu. 5-6/10 Slušný priemer do TV. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Tuctova gangsterka, ktora sa vzhliadla v genialnych opusoch Martina Scorseseho, ale ani napriek citacii Kasina na zaciatku filmu na ne nema ani nahodou. Na to je Hensleigh priemerny scenarista a mierne podpriemerny reziser. Este tak po technickej stranke sa mu ako tak dari (dockame sa viacero vybuchov aut a jedneho posobiveho vybuchu domu), ale vo vedeni hercov je dost márny. Pritom herecke obsadenie je bohate na znamejsie druholigove tvare. Lenze skoro nikto z nich nema priestor zahrat viac ako jednorozmerne nacrtnutu figurku. Niektori dokonca ani to a filmom sa doslova len mihnu (Vinnie Jones). Asi najviac ma zaujal Vincent D'Onofrio, ktory ako jeden z mála dokazal svojej postave vdychnut zivot. Na druhej strane mi totalne zbytocny pripadal Val Kilmer, ktory by uz sakra mal zhodit, lebo sa na neho neda pozerat. Niekde medzi je hlavny hrdina Ray Stevenson, ktory nehra zle, ale jeho postava nie je prilis zaujimava. Nie je dostatocne charizmaticky na to aby ste mu fandili, ale ani aby ste ho nenavideli. Proste taky duty sedliak, ktory ma viac stastia ako rozumu. Vysledkom je teda tuctova jednohubka. Ale kedze sa mafianske filmy zase tak casto netocia, tak váš hlad po filmoch tohto zanru na chvilu zaženie. 5/10. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Režisér snímky Jonathan Hensleigh a hlavný protagonista Ray Stevenson majú spoločnú jednu komiksovú postavu od vydavateľstva Marvel - zabijaka zločincov Punishera. Obaja totiž boli pri tom, keď sa dostával na filmové plátna. Avšak nebolo to pri spoločnom filme - Hensleigh režíroval snímku Kat (2004) a Stevenson si ho rovno zahral vo filme Punisher: The Warzone (2008). (toi-toi)
  • Val Kilmer sa pridal k produkcii po tom, čo odmietol možnosť uchádzať sa o post guvernéra v Novom Mexiku. (Vrtto)
  • Pre film bol dočasne znovuotvorený štadión Tiger Stadium po dobu približne jedného týždňa. Štadión bol pôvodne otvorený v roku 1912 a zatvorený o 87 rokov neskôr, keď Detroit Tigers začali hrať na novom štadióne. Tiger Stadium bol zbúraný po tom, čo bol film dokončený. (Vrtto)

Reklama

Reklama