• iamek

Tak to se nepovedlo. Komedie kde jsem se zasmál asi jednou, ale sál se bavil a hlavně při scéně kdy Donutil řekl Čurák. Asi mám špatný vkus. Celý snímek neuvěřitelně táhne Jan Budař a docela i Donutil. Román pro ženy byl docela fajn, ale tohle je naprostý paskvil. Aspoň pár záběrů na Tatry mi udělali radost.(14.10.2010)

Já jsem se na tenhle film tak těšil! Výsledný dojem je ale strašně rozporuplný. Ano, bavil mě o poznání víc než jiné české filmy z poslední doby - třeba u tolik oceňované Kawasakiho růže jsem usínal nudou, kdežto Román pro muže jsem si místy skutečně užil. Já bych jednoduše tak strašně chtěl, aby někdo natočil skutečně oddychový pohodový český film, u kterého by se dalo vypnout a prostě se jen pobavit, ale aby to nebylo blbé, podbízivé, lacině vulgární, prolezlé product placementem a s topornými hereckými výkony. Chci tak moc? Na tomhle filmu mi asi nejvíc vadilo to, že scénář nestojí za nic. Všechny postavy jsou prostě debilně napsané a nějaký jejich vývoj tam nikde nevidím, i když ho film zdánlivě zachycuje. K reálným lidem z ulice mají asi tak blízko jako Michal Viewegh, který se postupem doby začal uzavírat do svého sociálního skleníku z prachů za prodané knížky, což mu zřejmě dělá dobře. Komu by to taky vadilo, já mu to ostatně přeju, a ačkoli jeho knihy nečtu, na filmy podle jeho knížek se dívám rád, protože se mi většinou líbí. Mám k nim ale současně vždy tolik výhrad, že mám nakonec vždy až téměř vztek. Proč se v Románu pro muže musí tak tlačit na pilu? Proč tam nemohlo být více lehkosti, vtipu a hlavně velkorysosti k postavám? Ano, to je moje hlavní výtka k tomuto filmu a potažmo k Vieweghovi jako jejich duchovnímu otci. Ten film je ke všem postavám velmi neúprosný, místy až zlý. Všichni jsou nahlíženi jako směšné figurky pachtící se za svými nicotnými cíly, bez špetky pochopení, nadhledu a empatie pro jejich jedinečnost. Ten film se všem svým postavám v podstatě cynicky vysmívá, což má usnadněno už tím, jak povrchně je vykresluje. To se to pak kritizuje, zesměšňuje a ironicky glosuje, když si dopředu své protivníky vykreslíme jako stádo inferiorních kvazihrdinů, že, pane Viewegh? Román pro muže je současně klasicky česky nevydařený pokus o kombinaci vážného s komickým, kdy pořádně nefunguje ani jedna složka a ve filmu jdou spíše proti sobě, než aby se synergicky doplňovaly. Přičtu-li k tomu slabou dějovou stránku, místy vyloženě blbé dialogy a celkovou nepřesvědčivost filmu jako takového, který byl očividně natočen výhradně s komerčním cílem, pak nemohu nevyjádřit své zklamání. A přitom se mi tam tolik věcí líbilo - ten film má třeba úžasnou kameru, většina záběrů je skutečně lahůdka. Vtipný abecední trojlístek Anety, Bruna a Cyrila v podání Vandy Hybnerové, Miroslava Vladyky a Miroslava Donutila se mi líbil moc, všichni jsou výborní. Pro Táňu Pauhofovou si pak slova chvály nechávám stranou, ta slovenská zrzečka je anděl, s okouzlujícím úsměvem a skvěle vystavěnou figurou. Velká škoda, že zatím nedostala nějakou výraznou roli, kde by mohla svůj talent ukázat naplno, většina filmů z její dosavadní filmografie byla velmi slabých, což je ostatně i případ Románu pro muže. Ano, samozřejmě, já vím, že o prachy jde až v první řadě a tyhle moje pseudointelektuální kecy se snadno píšou, a natočit skutečný film je něco diametrálně odlišného, než si hrát na filmového recenzenta od domácího počítače. Ale přesto jsem se musel o své výhrady k tomuto filmu podělit, protože mi to nedalo a protože jsem divák, který by rád za svoje prachy za vstupenku taky rád něco dostal na oplátku. A ne, pouze zadeček Táni v plavkách mi fakt ke štěstí stačit nebude. Knihu jsem nečetl, dodávám závěrem, a ani po tom nijak netoužím.(13.9.2011)

Černá komedie jak se patří, a hlavně "hezky česky". Donutil je výbornej a ono vlastně celý to herecký obsazení nemá chybu. Já se dobře bavil.(19.2.2012)

• Pilda17

Upřímně jsem to čekal daleko horší, ale na českou produkci nadprůměrná komedie a u pár scén se člověk i pobaví. Miroslav Donutil jako zazobaný právník byl vynikající a díky němu je film o něco lepší... 6/10 = 60%(21.2.2011)

Život je otázka priorit, viď, Richarde. Sbírka stereotypních lidových pravd. Odpočinul jsem si. I přes to, že se film postupně roztékal a závěr fakt nepovedl.(6.6.2011)

• - Výlet ve filmu se odehrává v Tatrách místo Dolomit, jak je tomu v knize. Tatry byly zvoleny proto, že jsou levnější. (zdeny99)

• - Ve filmu je mnohem míň vulgárních slov než v knize. (zdeny99)

• - Ve scéně, kdy se René (Jan Budař) snaží trefit meloun v lese a po několika nezdarech se rozčílí, "střílí" dál i naprázdno, ale v ruce drží pistoli, která další zmáčknutí kohoutku po dostřílení zásobníku neumožňuje. (Kartmen)