Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

|| Scenár: Nick Cave / Predloha: The Wettest Country in the World by Matt Bondurant | Hudba: Nick Cave, Warren Ellis | Produkcia: Lucy Fisher, Douglas Wick, Megan Ellison, Michael Benaroya | Distribúcia: The Weinstein Company | Štúdio: Filmnation Entertainment | Rozpočet: 45 miliónov $ | Tržby: 53,676,580 $ || Oprávnenosť brutality je otázna. Keď sa na to ale človek pozerá bez pochybností o tom, že je to samoúčelnosť, trhá to za dušu a upevňuje divákov súcit alebo nenávisť k postavám. Mne sa našťastie podarilo padnúť do druhej kategórie, a užil som si tak prohibičnú drámu s western nábojom, natuningovaný LaBeoufovskou eleganciou a Hardyovskou tvrdosťou.(12.1.2013)

Je to tam. A kdo bude tvrdit že ne, za tím přijde huhlající Tom Hardy a dá mu do tlamy :-) Povedená prohibiční gangsterka s velmi kvalitním obsazením a vizuálem, ze kterého jsem měl .. opravdu velký estetický zážitek. Slizký Guy Pearce jedním z nejlepších záporáků letoška.(14.12.2012)

Skvělý kino zážitek. Rozjezd pomalý a nudný, ale pak to stálo za to. Krvavé scény jednoznačně nejlepší, přízvuk úsměvný (obzvlášť mluva Hardyho) a celkové obsazení bez chybičky. Do plného počtu něco chybí, ale i tak film překonal veškerá má očekávání.(25.9.2012)

V době kdy už Shia nesbírá kousky kovošrotu pro lokální sběrny, kdy mu Primeros nepomáhá zachránit prdel, když se zlé vlaky od Českých Dráh snaží ovládnout svět, se pouští do nelítostného boje o kapku alkoholu. Tom má Hadry je nejvynikajícím hercem, který kdy obýval tuhle planetu a s každým mohutným výstřikem jeho krve se mi zvedal adrenalin v krvi. Už jsem si chystal tužku a papír, že napíšu otevřený dopis tvůrcům. No, nakonec jsem zůstal o pouhých asi 16 řádků a film jsem dokoukal s cukrem ve sklenici. Kam se hrabe Tarantino se svou gangsterskou westernovkou, či co to bylo. Tohle bylo asi tak 16,538x lepší a dalo se na to koukat aníž bych musel 3x okupovat hajzl. Film mě tak silně inspiroval, že teď když už máme po prohibici i my, tak si jdu vypálit nějakou tu kořálku na hajzl! PS:. Ti, kteří neví o čem se v tom filmu jednalo, tak vás poprosím o to, abyste prodali televizi, počítač, koupili si nějaké knihy, soukromé doučování a trošku nabrali toho inteligenčního kvókcientu!(5.2.2013)

Je ironií jak je Země Bez Zákona zmítána žánrovými zákonitostmi a klišé a jak natřískaná je charakterovými typy z každé správné šestákové gangsterky (samozřejmě nejde nevzpomenout slizkého sadistického úchyla Guye Pearce). Dost pochybuju, že to má s realitou společného víc než jména a geografickou polohu. Ženské hrdinky jsou tu jen určitými rekvizitami - máme tu nevinné děvče, kterému se dvoří nejmladší Bondurant, a pak záhadnou cizinku s problémy... a tělem a rudou hřívou Jessicy Chastain, což objektivně vzato nemůže žádnému filmu uškodit, zvlášť když je tu z obojího vidět docela dost:) A to je vlastně hlavní problém filmu - není v něm nic, co by už někde nebylo k vidění, a jede si to vyšlapanými cestičkami až k dokonale nepřekvapivému finále. Jenže na druhou stranu nejde nevidět, že je to celé pečlivě dobově stylizované, a že herci jsou typově dokonale obsazení a svoje role si docela užívají (Gary Oldman přece tak rád mlátí lidi lopatou;) - bohužel ale nikdo nemá co hrát. A někomu může přijít cool i to jak štědře se tu pracuje s krví a podobnými "srandami". IMHO to Hillcoatovi v tomhle případě moc nevyšlo, a spíš to působí jako by maskoval, že vlastně nemá co říct. Proposition si aspoň s Nickem Cavem hrála na Mrtvého Muže a velebila drsné krásy Austrálie. Lawless prostě jenom je drsná jako neoholená brada Toma Hardyho, a je taky stejně prostá. Takže 70%, přinejlepším.(22.10.2013)