Země bez zákona

(neoficiální název)

Zem bez zákona

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

No já nevím, podobně laděných filmů jsem už pár viděl a přišli mě mnohem dynamačtější a napínavější. Příběh sice vše směřuje do vrcholného a emotivního finále, ale posralo se to naprosto pitomou vyhroceností, ať mě nikdo neříká že když na něj někdo stříli že se nebude krýt a prostě půjde kulce naproti, koupí ji, lehne, po chvilce vstane a jak magor pokračuje. To jsem si připadal jak na natáčení dalšího Terminátora. Navíc jak se choval státní zástupce, to bylo na Chocholouškam takhle se může chovat snad jedině člověk, který celou noc poslouchá "myšlenky" trenéra český fotbalový repezentace, pana DeBílka. Po herecký stránce to bylo dobrý i když postava Gary Oldamana mě přišla mírně zbytečná a Shia, mám toho kluka rád, ale umím si představit lepší. Vy taky pane DiCaprio, co ? Nicméně za snahu přijít v týhle digi době s něčím filmařsky poctivým dávám nakonec ty tři, ať nežeru.(18.10.2012)

Je ironií jak je Země Bez Zákona zmítána žánrovými zákonitostmi a klišé a jak natřískaná je charakterovými typy z každé správné šestákové gangsterky (samozřejmě nejde nevzpomenout slizkého sadistického úchyla Guye Pearce). Dost pochybuju, že to má s realitou společného víc než jména a geografickou polohu. Ženské hrdinky jsou tu jen určitými rekvizitami - máme tu nevinné děvče, kterému se dvoří nejmladší Bondurant, a pak záhadnou cizinku s problémy... a tělem a rudou hřívou Jessicy Chastain, což objektivně vzato nemůže žádnému filmu uškodit, zvlášť když je tu z obojího vidět docela dost:) A to je vlastně hlavní problém filmu - není v něm nic, co by už někde nebylo k vidění, a jede si to vyšlapanými cestičkami až k dokonale nepřekvapivému finále. Jenže na druhou stranu nejde nevidět, že je to celé pečlivě dobově stylizované, a že herci jsou typově dokonale obsazení a svoje role si docela užívají (Gary Oldman přece tak rád mlátí lidi lopatou;) - bohužel ale nikdo nemá co hrát. A někomu může přijít cool i to jak štědře se tu pracuje s krví a podobnými "srandami". IMHO to Hillcoatovi v tomhle případě moc nevyšlo, a spíš to působí jako by maskoval, že vlastně nemá co říct. Proposition si aspoň s Nickem Cavem hrála na Mrtvého Muže a velebila drsné krásy Austrálie. Lawless prostě jenom je drsná jako neoholená brada Toma Hardyho, a je taky stejně prostá. Takže 70%, přinejlepším.(22.10.2013)

• xxmartinxx

Schematický upachtěný nesmysl. Když se na plátně objevila Mia s kolouškem v náručí, už mi to nepřišlo ani vtipné. Tohle je sotva na tři hvězdy (a po uležení kašlu i na ně). Shiovy psí oči iritují po pěti minutách a Hardymu jeho roli žeru, jen pokud jde o záměrnou parodii Banea. Tahle přeplácaná a přitom nudná gangsterka si nezaslouží větší pozornost.(10.9.2012)

Sympatizuju s Hillcoatem, obzvlášť pokud spojuje svoje síly s Nickem Cavem. Proposition na mě zapůsobil jako špinavý western s neuvěřitelně zvláštní atmosférou, který krom režie pomohl právě Caveův muzikální podkres. Lawless mě díky tomu dost navnadil. Hillcoat+Cave+Hardy+Oldman+Pearce+Wasikowska, hm, to je aspoň mix. Jenže výsledek není jako v případě Proposition - hloubavý, trochu zasněný a podmanivý. Lawless mi přišel spíš matný, špatně vygradovaný a nevím, jestli to byl záměr, ale některé scény vyzní až směšně. (SPOILER: Hlavně konečná přestřelka, kdy to LaBeouf koupí, chvíli se svíjí a pak jde jak robot na Pearce. A to vůbec nemluvím o Hardym, kterýho sestřelí snad šestkrát. KONEC SPOILERU). Herecké výkony ovšem na úrovni: Hardy, Chastain, Wasikowska, ten kluk co hrál Cvrčka a LaBeouf taky OK. Hudba mě ale tentokrát tak nezaujala a nijak netoužím se podívat ještě jednou. Pořád mi to ale přišlo zábavnější, než Cesta.(28.11.2012)

V době kdy už Shia nesbírá kousky kovošrotu pro lokální sběrny, kdy mu Primeros nepomáhá zachránit prdel, když se zlé vlaky od Českých Dráh snaží ovládnout svět, se pouští do nelítostného boje o kapku alkoholu. Tom má Hadry je nejvynikajícím hercem, který kdy obýval tuhle planetu a s každým mohutným výstřikem jeho krve se mi zvedal adrenalin v krvi. Už jsem si chystal tužku a papír, že napíšu otevřený dopis tvůrcům. No, nakonec jsem zůstal o pouhých asi 16 řádků a film jsem dokoukal s cukrem ve sklenici. Kam se hrabe Tarantino se svou gangsterskou westernovkou, či co to bylo. Tohle bylo asi tak 16,538x lepší a dalo se na to koukat aníž bych musel 3x okupovat hajzl. Film mě tak silně inspiroval, že teď když už máme po prohibici i my, tak si jdu vypálit nějakou tu kořálku na hajzl! PS:. Ti, kteří neví o čem se v tom filmu jednalo, tak vás poprosím o to, abyste prodali televizi, počítač, koupili si nějaké knihy, soukromé doučování a trošku nabrali toho inteligenčního kvókcientu!(5.2.2013)