Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

verca_82

Styděla jsem se za nás, bílé! Tím více, čím film utvářel dusivou atmosféru, která byla podmíněna skvělými hereckými výkony. ()

Hrmak

Téma viac ako zaujímavá, škoda len, že v rámci nej sa rieši iba jeden jediný problém! Môže ísť čierna slúžka na toaletu, ktorú používa aj ,,jej biela rodina,,??? Ak by šiel film viac do šírky a nezapodieval sa iba ,,záchodovou dilemou,, bol by som nadšený. Takto však nemôžem ísť s hodnotením vyššie...a to nehovorím o kauze ,,koláč,, to tam skutočne nemalo miesto! Herecké výkony sú však skvelé, všetky! ()

rebelllka

Byla to moje první knížka kterou jsem přečetla do konce ,no a pak jsem se podívala na film a samozžejmně se mi mooc líbil .Nejvíce mě přitahovala ta upřímnost a nespravedlnost ,černých služek . Musím také říci, že režisér vybral velice dobré obsazení . ()

sirma

Dost šílená doba, dnes už skoro k neuvěření že se něco takového dělo v civilizovaných zemích poměrně nedávno. Silný příběh ()

weelska

Vážně zírám, parádní snímek, dávám 5*, nemůžu jinak. Asi bych měla podnikat tyhle "výlety do reality" častěji a odpočinout si od svých večerních sci-fi a fantasy dýchánků. ()

Piper

Film plný emócií a krutej úprimnosti zobrazujúcej vzťahy černochov a bielych v Amerike. Dianie a postavy diváka unesú úplne do hĺbky ľudskej bezcitnosti a protivnosti samozrejme ako vždy aj tu je kontrast istej formy dobra, no vôbec nie dostatok na vyváženie príšerne smutných pocitov. Veľmi dobré na zamyslenie a precítenie rasového konfliktu západu. Veľmi emotívny a zaujímavý príbeh. Vrelo odporúčam pre skutočných filmových a dramatických milovníkov. ()

AshMorgan

Proč mi to přijde na první, druhý i třetí pohled...tak nějak lacině útočící na pocit lítosti...ale tak lacině a okatě, že mi to kazí celkový dojem z filmu, který je jinak dost dobrý... S Crashem se to zdaleka nemůže srovnávat! ()

pet4

Film, který přesto, že nelíčí nijak krásné věci, nějakým záhadným způsobem pohladí po duši. Nejsem žádný příznivce snímků, které líčí kruté poměry kohokoliv a kdekoliv a rasismus v Americe, ačkoliv by asi měl, se mě až tolik nedotýká (ačkoliv jsem ho vždycky zasazovala do doby pradávné a překvapilo mě, že na jihu opravdu ještě v šedesátých letech takhle vypadal). Co mě ale nejvíc oslovilo, bylo, že postavy ve filmu se někam během příběhu posunuly, vybojovaly svou malou soukromou válku samy se sebou, s konvencemi, svědomím, sebevědomím. Myslím, že film je hlavně o tom, jak je těžké změnit způsob myšlení, který je nám vtloukán odmalička o hlavy a vybočit z navyklých kolejí vnímání světa , a jak je krásné a osvobozující to nakonec udělat. Všechny postavy odvedly herecky skvělou práci a dokázaly mě o tom přesvědčit. A ještě jsem děsně žrala tu načinčanost a upravenost a zdánlivou dokonalost všeho, kterou se povedlo vylíčit. Vážně jsem si to užila. ()

Limewithmint

Tenhle film opravdu miluju, videla jsem ho snad uz padesatkrat a porad na nej muzu koukat znovu a znovu. Filmy a knihy s touto tematikou me velice zajimaji a toto je pojate zase trochu jjnak. Bohuzel dle komentaru s hodnocenim odpad se zda, ze to nekdo zcela nepochopil, samozrejme nikomu neupiram pravona vlastni nazor, avsak napsat, jestli to neni ponekud feministicke, kdyz tam neni snad ani jeden chlap....bozinku.... zaprve se domnivam, ze se jeden film bez muzu obejde, panove prominou :) a zadruhe mel tento film poukazat zejmena na vztah "bilych panicek" a sluzebnych nebot pristup muzu se ponekud lisil (neni muj vymysl, zcela jasne vysvetleno v knize, kterou jsem cetla) tento pribeh se nesnazil nam ukazat nic jineho, nez ze jsme vsichni stejni, at jsou bili, cerni, ruzovi nebo zluty s modrejma puntickama a to na pomerne silnem pribehu nekolika zen, ktere k sobe nasly cestu, ac tomu dobove smysleni nebylo moc nakloneno. Mam moc rada filmy, ktere me nuti premyslet a ktere ve me neco zanechaji ()

eexDon

Für mich - 85%, - /přece jen románový styl, jasné rozložení postav na dobré/zlé, řekněme šťastný konec filmu, je vidět, že je to podle románu/, + /délka nevadila, hudba ušla a Emma hezká, bez jakékoliv, i vedlejší romantické dějové linie/panebože, díky/, slušně a poctivě natočeno/, hodnocení - hezký, povedený a docela kvalitní film na téma černí - bílý, toliko nyní v Hollywoodu oblíbené téma, líbilo se ()

Evziiik

Ohlédnutí za minulostí, pohled do nitra lidské povahy. Nejde jen o problém negrů. Lidé jsou takoví pořád, plní nenávistí, zloby, dokážeme vyplodit tolik zla a násilí. Nikdy jsem nepochopila, kde se to v lidech bere. Otázka rasismu tu vždycky byla a vždycky tady bude. Snaha o zrovnoprávnění černých a bílých a vlastně všech lidských ras sice posunula lidi o veliký kus dál co se týče vztahů a vzájemného zacházení, přístupu člověka k člověku. Ale to nás nezmění. Nenávist je stejně všude kolem, ať už si někdo vybíjí zlost na zvířatech, jakkoliv znevýhodněných lidech. Člověk si vždycky najde někoho, na kom si dokázat svoji "velikost", nadřazenost. Určitě ale stojí zato se na lidi podívat s nadhledem a odstupem, třeba v tomhle povedeným filmu. ()

TOMASINI

Výborný film . Neubráním se pomysleni na to jak se zmenila Amerika za 50 let. A taky srovnani se situaci Romu u nas. Jiste nejsme vsichni bili ci cerni, hodni ci zli. Ale k zamysleni to vede. Smerem k predsudkum a jasnym zaverum obou komunit. ()

skockalanova

No ja neviem... priemyselny americky standard. Emma Stone ma mimoriadne znervoznovala a hlboke odhodlanie v tvarach bojujucich sluzok mi nesadlo. Celkom vtipna pointa ale inac pre mna umele a straaaasne povrchne. ()

Gloina

Doporučuji všem, kteří mají duši. Amirecké dějiny + americký dokonalý životní styl rodin 60let. Tohle je film který by asi měli pouštět všem prašivým dementním lidem co jsou uznavači KKK, Hitlera, náckovství, rasismu a dalších hoven (stejěn by je to ale asi nezměnilo). Celý film jsem oddaně nesnášel herečku Bryce Dallas Howard, která tu neskutečně dobře ztvárnila paničku která má organizaci na pomoc financovní dětí v Africe a přitom nesnáší všechny tu hnusné negerské služky, které já bych vzal a všechny bych je objal za jejich herecký výkon a taky proto že jsme si je všechny zamiloval. Dokonale natočený film. Nemám slov protože ještě teď mám problém chytit nějaké rozumné myšlenky. Vlastně jsem měl ke konci filmu strach že některá z těch krásných černých služek zemře rukou někoho kdo je bezcitný a hnusný... Určitě tento film doporučiji všem kteří hledají hloubku a neodvrací tvář od minulosti černochů kolem roku 1962/3. Původně jsme tento film bral jako nezávazné oddychnutí od všech stříleček a akčních ,,blbostí,,. Moc jsem se u něho neodreagoval ale rozhodně to stálo za to. ()

Dracek003

Musím ohodnotit takto. Protože, jsem se nasmála a to se mi dlouho nestalo (na koláč budu dlouho vzpomínat :-D) . Pak fim chytí za srdce. Nemůžu hodnotit jinak. ()

Mishaa

Bezpochyby se toto drama řadí do mých top 5. Úžasně ztvárněné a natočené bez násilí, ale ta podstata té doby a té problematiky je to brilantně zobrazena. Je v tom napětí i humor. Nemám slov. Podle mě, by to měl vidět každý a zamyslet se nad tím jak to bylo pro tyto lidi těžké a i tak to vše překonávaly. ()

Lasllye

Eat my shit! Chvílemi se dusíte smíchy a najednou vám přeběhne mráz po zádech. Tento film respektive filmové zpracování knihy odhaluje problematiku rasismu bez servítek. Film, který obsahuje vše co má. Good job! ()

rhodos

Tak takto vypadají filmy, co vyhrávají americké Oscary. Silné téma, zpracované podle pravdivé knihy, dobré zpracování, kvalitní herecké obsazení, přesto mne tento film jaksi emočně minul. Film nepojednává žádný příběh, spíše je o černobílých vztazích mezi "hodným" služebnictvem a "zlými" bílými paničkami na rasistickém Jihu a pomstě jedné služebné. Jediné co se mně na filmu líbilo byly nadstandardní herecké výkony všech představitelek (ve filmu mně chyběl nějaký výrazný mužský element), jinak to pro mne byl průměrný povrchní filmík, na který jsem hned zapomněla. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů