Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

angloumene

Černobílý svět je ze všeho nejvíc filmem, který nás chce upozornit na to, že rasismus je špatný (samozřejmě taky na to, že se nemáme vzdávat naděje a jít za tím, co je správné). Každopádně když se vrátím zpět k rasismu, musím přiznat že použitá forma se mi opravdu líbila a to i přes to, že mě mravokárné filmy tohoto typu ne vždy zrovna nadchnou. Problém je v tom, že většina mužů, kteří se zde objeví jsou násilníci nebo zbabělci a všechna dřiny zůstává pouze na ženách - což tak nějak svědčí o tom, že film obecně nadchne spíše to něžnější z obou pohlaví. Co ale naopak musím ocenit je, že na rozdíl od např. Kultu hákového kříže není závěr nijak přemrštěný a v klidu nechá diváka zpracovat, co zrovna viděl. Celkově slabších 5*. ()

javirgo

Podle úspěšné knižní předlohy se podařilo natočit i hezký a kvaliní film. Atmosféra šedesátých let včetně kostýmů je zde hodně přesvědčivá. Připadá mi ale, že bílé dámy s výjimkou Skeeter jsou zde až přehnaně hloupé, afektované a jako matky nemožné. Jinak ale všechny role dobře zahrané. ()

Rozjimatel

Veľmi príjemná komorná dráma z čisto ženského prostredia. Baby to zahrali výborne, najviac sa mi páčili tieto štyri: E. Stone, B. D. Howard, O. Spencer, J. Chastain. ()

SynthiaTT

"Ugly is something what grows up inside..." ďakujem za filmy s takýmito klišé, lebo mi pripomínajú skutočné hodnoty v živote. Ale aby sa skóre vyrovnalo a nebolo to také sentimentálne, pridávam: "Eat my shit!" :-D A ešte jeden postreh, veľmi sympatická a nádejná hviezda Emma Stone sa paradoxne podobala na MJ po strate pigmentu, no nie? :-) ()

lareinna

K tejto téme poviem len toľko, že človek je asi jediný tvor na svete, ktorý má tendenciu ponižovať a podriaďovať si svoj vlastný druh a dokonca sa v tom často aj vyžíva. Tento film môže ale ukázať ďalšiu stránku veci – rovnoprávnosť, rasizmus v USA v polovici minulého storočia – áno... aj keby len z pohľadu obyčajných žien z Jacksonu v štáte Mississippi. A väčšina z nás vieme figu borovú o tom ako to v skutočnosti presne bolo. Myslím, že jedno je jasné a to je, že to bolo svinstvo a stále je. Netvárme sa akoby to tu už nebolo a „my svetaznalí“ (ktorí videli pár filmov s touto tématikou) si len hrkútame o téme – ktorú mnohí považujú dokonca za „klišé“ ...“lebo o tom už toľkokrát počuli“... Z generácie na generáciu sa to tiahne ako "sopeľ na rukáve", pretože ľudia nikdy nebudú schopní nerozlišovať farbu pleti a nesprávať sa ako stádo. ()

gumolit

Niekedy sa filmovými trhákmi stanú také filmy o ktorých by som to nikdy nepovedal.Na tému rasizmu sme už videli plno filmov a tento je jeden z nich .Silný príbeh služobníc čiernej pleti odohrávajúci sa v 60. rokoch vás musí chytiť za srdce ovšem ak nepatríte k nejakej tupej rasistickej zberbe.Hovorí sa že , ženu netreba udrieť ani kvetinou no po zhliadnutí niektorých postáv vznešených belošských bohatých paničiek v tomto filme si tým nie som celkom istí!! Je fakt že zatiaľ čo je tu biela bohatá a šľachtická rasa uvádzaná nie nejak v najkrajších farbách až na pár výnimiek, služobné čiernej pleti sú tu znázornené ako nejaké sväté.No ale to nepreháňam pretože veríte im každé slovo a dobrosrdečnosť.Herečky ako Emma Stone/Kamarát tiež rád,Panna alebo orol/ v úlohe trochu netradičnej ako ju poznáme je skvelá a to jej rebelanstvo a ako jedna z tých čo staja na strane služiek je zahraté krásne.O schopnostiach Violy Davis /Pochyby/ sa škoda vyjadrovať je to jasní kandidátka na Oscara. Takisto určite nezabudnete na rolu Bryce Dallas Howard /Žena vo vode,Osada/ ktorá hrá tú nevdačnú úlohu medzi bohatými bielymi slepicami a zábavnú černošku Minnie v podaní Octavie Spencer, ktorej pomsta na koláči určite zostane každému v pamäti a pobaví tak ako mňa.Pokiaľ vás odradí dve a pol hodiny dívania sa na film o rasictických problémoch v 60. rokoch môžete si byť istí , že vám to ubehne veľmi rýchlo a príjemne.Kašlať na nejaké horrory, akčnáky plné nezmyslov a nejaké priblblé komédie plné debility a stupidity toto je balzam na dušu film ktorý zaujme i nenáročného diváka. ()

fredisek

Není to dokonalý film, ale je to hodně dobrý film. Je tu vyvážený humor i drama, melodramatická hudba a rock'n'roll, americký kýč i vyšší smysl. ()

TheKiw

Je to sice černobílé a klišovité, ale z toho pokrytectví (bělochů, jak jinak!) se mi pořád zvedal kufr a to mívám tendenci nazývat plusem. V intenzitě to třeba Revolutionary Road nesahá ani po kotníky, ale pořád je to povedená pohádka. ()

Ollie235

Tvrdá realita, kterou snad civilizovaný svět už překonal. Realita, kde barva pleti rozhoduje o tom, jaký záchod smíte používat, zatímco bohaté paničky hrají partičku bridže u čaje. Pro mě jednoznačně nejoscarovější téma roku. Navíc převedené na plátno stylem, který si nevynucuje pozornost a na emoce sice působí snadno, ale ne násilně a vtíravě. Je to sice značně přikrášlené, ale já hltal každou scénu. Herecky našlapané, velice poutavé a rozhodně kvalitní. Konečně zase film, u kterého nepochybuju, zda byl na Oscary nominován právem. ()

Mikino00

Pohádka se šťastným koncem a silné téma, které hraje přesně do noty akademikům. Mě se to moc nelíbilo, téma mě úplně minulo, chyběla tomu poutavost a hlavně to vypadalo jako doslovný přepis knihy, bez jakýchkoliv filmových prvků. ()

geimz

Do poslednej herečky fantastické výkony, sympatické hrdinky a krásny príbeh bez zbytočného patetizmu. ()

conery1

" Ježiš povedal, že máme milovať svojich nepriateľov. Je to nesmierne ťažké. Pre začiatok by sme mali začať vravieť pravdu." Krásne naivnučké, čirno-biele postavy... Nečakal som taký cukríkový koniec. ()

simply

Nádherný film, který mě dostal na první pohled. Skvělé zpracování, výborné herecké výkony hlavně Viola Davis a hluboký příběh. ()

Martin_W

Hezky natočený snímek, který je možná až moc přeceňovaný. Ale zase kdyby nebyl, možná bych ho nezhlédnul.. Kupodivu film mě bavil celý, okouzlila mě Emma Stone a trochu jsem si během filmu i zasmutnil. 76% ()

Marys

Spočiatku ma téma, zasadenie a príbeh veľmi nechytili, no film skvelo vygradoval a rapídne stúpol v mojich očiach. Šikovne prepracovaný snímok. Nedá sa povedať, že sa zaradí medzi moje úplné top, otvorený záver mi prišiel trochu rozpačitý, no zvlášť v tom vývoji príbehu a stupňovaní napätia určite zaujal. ()

Daqvid77

Musím začít určitě tím že mám v hlavě právě tolik myšlenek že je ani nedokážu formulovat tak jak by bylo potřeba. V hlavě mám plno otázek. Nevím proč ale během fimlu jsem si vzpomněl na film Komorník asi jsem viděl jistou podobnost je to ale pouze s mého pohledu. Asi ta největší otázka kterou jsem si pokládal v hlavě asi už od třetini filmu je ta že začínám chápat co pro afroameričany ted znamená že USA vede Prezident jejich barvy pleť. To je asi tak vše lépe to formulovat ted nedokážu promiňte mi to jsem hluboce zasažen tímto snímkem. PS: Tohle by měl vidět každý průměrně inteligentní a očkovaný člověk a zamyslet se nad tím. ()

Piri

Rozdiel medzi černochmi vtedy a dnes je taký, že vtedy sa slušne správali a báli sa, dnes sú vulgárni a agresívni ako opice. Samozrejme, je to vec spoločnosti, černosi v USA sú ako naši Cigáni - chránená menšina, kto tam nebol a nezažil ich, tak to nevie, ale aj tam sa nájdu normálnejší. Vivat demokratické USA, ktoré ukončilo segregáciu "de iure" až v 1965. Film je dobre natočený, aj keď občas patetický, výkon hercov je inak výborný. Ale aj tu platí, že tento žáner filmov patrí do rovnakého guláša ako filmy o Holokauste. Zvláštne, že práve černošské filmy nie sú tak propagované (ani nie je ich toľko) ako tie židovské, neviem, židovská lobby je v USA viac zastúpená a stále si robia reklamu na svojom utrpení (o tých zvyšných 6-10 mil. obetí nežidovského pôvodu už nik netočí filmy). Treba si pripomínať zverstvá minulosti, ale odtiaľ potiaľ, to by si takmer všetci mohli spomínať na svoje útrapy (a točiť o tom filmy dookola) a vyžadovať si ľútosť, ešte si aj ocenenia si niektorí založia... Slovenský dabing opäť potvrdzuje svoju kvalitu, Kristína Turjanová sa perfektne zhostila úlohy Hilly (Bryce Dallas), to jej parketa - naduté, arogantné a afektované paničky. Réžia Viktor Kollár, výroba DANIELA. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů