Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

forsythia

Dojemný příběh... zase jedna z těch perliček, co dodá člověku sílu a pomůže mu vzchopit se, když jsou okolnosti těžké a nepříznivé. A morální aspekt... beze zbytku přijatelný, lidský. Takové příběhy jsou potřeba. ()

Riley

To byl doják! Vypadá to, že Emma Stone a Bryce Dallas Howard jsou herečky roku 2011 a kam se dostanou, tam předvedou excelentní herecký výkon. 90% Jen mi přišlo, že občas film záměrně tlačí na pilu a tahá emoce i z největšího necity. ()

Ice123

Nádherný pohled na společnost v šedesátých letech minulého století v Americe. Silný příběh o "utlačování" černochů a otevřená snaha je zařadit na společenské dno. Scénář přesně vystihuje tehdejší dobu (strach, nemohoucnost, netolerance, nadřazenost,...). Po herecké či režijní stránce nemám co bych vytkl, cítil jsem se jak kdybych to prožíval s nimi. Jediný co bych snad pozměnil, je délka filmu. téměř dvě a půl hodiny je přeci jen trochu moc... 95%. ()

Carrie_3

Krása může být pojata mnoha způsoby a mnohdy k tomu netřeba ani romantický film plný velkých gest. Tento snímek je toho důkazem. Zpracovává nelehkou dobu černošských obyvatel v 60. letech minulého století. Film i přesto zůstává velmi "lehký", milý a plný nadšení a touhy. Osobně mi velmi často ve filmech vadí jejich kýčovitost, zde se rovněž ve velké míře objevila a já nemůžu než konstatovat, že jsem si ji zamilovala. K paničkám stepfordským jednoznačně patří, tato kultura se stala kultem své doby a Tatu Taylorovi se ji podařilo skvěle zachytit. Z mého ženského pohledu jsem nemohla jinak a musela jsem obdivovat tamější šaty zářící nejrůznějšími kombinacemi barev, upravené účesy, puntičkářství a jakousi všemožnou načančanost. Emma Stone, Viola Davis, Bryce D. Howard či Jessica Chastain jsou herečky, které jsou mi až na pár výjimek téměř neznámé. U jejich výkonů musím pomyslně smeknout klobouk a jejich jména si pro příště zapamatovat. V tomto případě byl casting proveden na jedničku. Příběh hodnotit nehodlám, mám dojem, že každý si při jeho sledování najde to své. Možná někoho může odradit jeho délka, ale věřte, že nebudete litovat, osobně jsem zde nenašla téměř žádná hluchá místa. ()

BoXBe

Pěkný americký film. A na druhé podívání přiznávám se, že i zábavný, dost vtipný a stále užitečný v základním poselství. ()

papaJA21

Help je vcelku koukatelný snímek. Ale je z něj cítit strach pustit se trochu do hloubky. Jen tak plyne po povrchu. Snad ze strachu, že by mohlo jít o opravdové drama. Všechny herečky jsou každopádně nádherné, krásně načančané, prostě jako obrázek. ()

Fancipal

Rozesmál bizarním příbehem, dojal skutečností, že i nepatrný akt odporu má smysl a zanechal za sebou pachuť hořkostí nad nikoliv vzdálenou historií a vikřičníkem amerických dějin. Moje neschopnost porozumět tehdejšímu myšlení lidí, dnes, ve věku našich prarodičů, je asi historicky příznačná a částečně logická. Přesto. Existence slušných a empatických lidí není vyjímkou potrvrzující pravidlo, ale žijícím a dýchajícím důkazem bigotnosti, arogance a omezenosti tehdejší společnosti. Film, který řekl na 130 minutové bázi víc, než řekne většina lidí za celý svůj život. Jeden z nejlepších snímků minulého roku, který ve mně, vyjma výše zmíněných pocitů, vyvolal také překvapení a úctu k dynamicky se rozšiřujímu hereckému rejstříku talentované Emmy Stone. ()

Jermann

Film je krásný a dojemný, ovšem kniha je naprosto úžasná a dechberoucí. Vřele doporučuji obě média, ale raději v pořadí film - kniha. V opačném případě pět hvězd prostě nedáte .. i když si je možná zaslouží. ()

WolfR

The Help je opravdu milý a krásný film o zajímavém tématu s vhodně zvolenu hereckou sestavou. Ale proboha! Mezi 250 nejlepšími filmy všech dob? Ale kdeže, byly tady průlomovější kousky, 4 hvězdy. ()

filmharmony

...měla jsem chuť fackovat, řvát, nakopat je do zadku... koho vlastně? přece nás... je moc pěkné se sebe koukat... a že to o mě a naší době neplatí? že jsme dávno dál? blbost... a víme to... v profilu mám větu... miluji vyprávění... a tohle bylo silné... a osobní... a intimní... koncert hlubokých hereckých zážitků... ano, jistě, je to ženské drama (jak zde podotkli mnozí) a je to moc dobře... protože ta zažíváme stále i v "kulturních" společnostech... nebylo třeba násilí (jak překvapivé)... ozvěna makrosvěta a mužského řešení problémů (zastřelení Kinga) v kontrastu s ženským řešením problémů mikrosvěta... (jedno hovno a spousta odvahy)... zjednodušené? a hrané na city? špatné svědomí bílých? je mi to fuk... důležité je jediné... co jsem prožila... díky skvělému filmařskému pohledu i zpracování byl prožitek silný... jo a deset hvězdiček pro Tate Tylora... ()

Icefist

O rasové otázce v USA doby nedávné bylo již natočeno hodně filmů, ale to nijak nesnižuje hodnotu Černobílého světa. Ten je podán naprosto přirozeně a upřímně a i přes delší stopáž mu nechybí tah na branku. Emma Stone je sice uváděna v obsazení na prvním místě, ale ještě více zaujmou vypravěčky příběhů. Ty hrají jednoznačně prim a to jak po příběhové stránce, tak po té herecké. Uvažoval jsem i o absolutním hodnocení a asi bych ho i bez ostychu dal, kdyby bylo ještě zajímavější hudební složky. Moc potěšil zejména Bob Dylan a takhle se dalo podle mého vytěžit víc kladných bodů. Ale i tak nádherných 90 %. Oblíbená část- vydražený koláč maminkou ()

moviefilm

Áno, má to svoje muchy. Herci občas prehrávajú (až na VIolu Davis); zostáva to stále iba na povrchu; postavy sú čienobiele; ich akékoľvek dramatické zmeny neprichádzajú nenásilne, ale iba vôľou scenáristu a hrá to na city. Ale ja sa nedokážem zbaviť dojmu, že je to zámer. Že pre túto probelmatiku je to tá nejalepšia možná alternatíva. To všetko, že väčšina postáv je plochá a herci sa ani nesnažia hrať ich neplocho (okrem Davis, Spencer a Chastain). Jediné, čo mi vadí je, že postavy sa správajú tak, ako sa to momentálne hodí, aj keď je to v rozpore s ich charakterom (celá postava Stuarta) a tiež že muži sa zo záhadných dôvodov do ničoho nemiešajú (postava záhradníka). To ale nič nemení na veci, že ide o neuveriteľne milý filmček a koncom februára mu budem držať palce (vy viete pri akej príležitosti ;-)... FOOL AWARDS 1: Vedľajšia herečka - Jessica Chastain + 3 nominácie: Hlavná herečka - Viola Davis, Vedľajšia herečka - Octavia Spencer, Obsadenie. ()

Madlenka26

nemohu jinak než plný počet. Krásný film, s nádechem pohody, máte pocit jako by jste to prožívaly , jako vy by jste byly ty co čtou ten příběh a chtěly jim tolik pomoci. Oceňuji výkon všech hereček, al především Emmy, která svou roli záhrala neskutečně přesvědčivě a skutečně. Po dlouhé době opravdu film, který si zaslouží to nevyší hodnocení. A co se týče námětu, musela to být hrozná doba dělat z někoho to co dělaji ty rádoby paničky z žen s velkým Ž. ()

Langsuyar

Nemůžu se zbavit pocitu jakési vyfabrikovanosti vystupujících postav a umělosti vyprávěného děje. Šablonovité jednání a patrně strukturovaná výprava působí až moc jednoznačným a citelně syntetickým dojmem, jehož pachuť dolehne po zřetelnějším zamyšlením nad výsledným efektem filmu. Výborné herecké výkony a ojediněle zábavné i dojemné epizody sice dodávají kladný pocit, ale nahořklost jednotvárné prezentace materiálu se nesnadno skryje pod pocit rasové diskriminace a příjemně působící katarze zúčastněných postav. 6/10 ()

E=mc2

Sú filmy a sú filmy. A potom sú tu aj iné filmy. A ešte sú tu aj také filmy od ktorých očakávate veľa a napokon Vás prekvapia ešte viac než ste čakali. A Farba citov (krásny preklad) je presne ten prípad. Moje dve slniečka Bryce a Jessica to hrajú nádherne. Bryce ma dostala svojou rolou v Dáme vo vode. Jess zase v Strome života. Avšak skvele to hrajú naše žienky - slúžky domáce. Film plný emócií, ždímačka pocitov. Bryce hrá tu potvoru tak verne až mám pocit že taká naozaj aj je :) Jess si zase neviem predstaviť inak než dobrú, milú maminu. Je to film zo silným námetom a pekným spracovaním. Chýbalo mi tam však väčšie napätie a obavy z toho že niekto ich plán prekazí. Tento film určite získa nejakého Oscara, myslím že herečky tam majú veľkú šancu. Podobný film je Purpurová farba od Mr. Spielberga. V porovnaní s ním je tento film len polovičnou dávkou emócií. {čo neznamená že nie je silný) Tomuto filmu chýbajú silnejšie motívy hlavných postáv. Drsnejší konflikt. Ale, možno by z toho bol totálne iný film a to už by nebolo ono. ()

dr.fish

Jak natočit milý film o rasismu? Tate Taylor našel recept. Natočil pohádku o stárnoucí černošské služce a mladé bělošce, jež píše reportáž psanou na oprátce KuKluxKlanu, repotáž o životě černošských služek. V šedesátých letech nebyla největší demokracie na světě až zas tak demokratická, aby lidé všech barev pleti mohli spolu chodit do školy a na záchod. Když to někdo prohlásil za špatnost, tak ho někdo jiný zastřelil. Černoši na Jihu se báli o práci i o život. Napsat knihu o životě sluhy u bělochů znamenalo podříznout si pod sebou větev. Maloměsto může být pěkná svině. Ovšem drama v tomhle filmu je spíš na úrovni rodinného filmu, takže se nemusíme bát, že se bude lynčovat. I tak je to ale pohádka lyricko-epicko-drastická a zažijeme i chvíle, kdy máme o hlavní hrdiny strach. Hlavní postavy svůj part nehrají, ale přímo žijí, takže není problém nechat se strhnout, což se mi stalo hned od začátku. Správný úder na citovou strunu a není to kýč...80% ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů