Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

Luccy007

89% Mississipské paničky a jejich móresy, které musely snášet černošské služebné.. Opravdu výborný film se spoustou vtipných scén, i přes to o čem hlavně je...Skvělé herecké obsazení. ()

JacksLFC

Výborný film, který poukazuje na život afroameričanů v jižanských státech v Americe v době, která zrovna pro ně nebyla ta nejšťastnější. Film přesně vypráví o utlačovanosti černošské menšiny a jak dané slušky mají, proti těm bělošským obyvatelům a zároveň zaměstnavatelům služek, srdce. Chvílema u filmu až kroutíte hlavou a říkáte si, jak by jste ty, s prominutím, "Nány" zavraždili. Po filmu Express a vzpomínka na titány je toto další povedená pecka :) ()

kacir

Nepovedal by som, že to malo skoro 2 a pol hodiny. Od začiatku ma príbeh vtiahol do seba. Tu nestačia slová. Tento film treba vidieť. ()

maxcold

Mám rád, když film skončí a já dokoukávám titulky a přemýšlím. Tentokrát nad tím, co je k životu vlastně potřeba. Není toho moc a teď nemluvím o věcech. Myslím takové ty věci, jako:,,Chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl, aby se oni chovali k tobě." Prostě žít ve světe, kde nikdo neponižuje nebo nevyužívá druhé. O to je horší to, že tahle éra ve světě pořád přežívá... ()

PamelaJJK

Jedním slovem skvělé. Skvělé drama se skvělým námětem, skvělým obsazením i skvělou hudbou. Při skoro dvouapůlhodinové stopáži se ani na vteřinu nevkrade nuda a pohlceni jste od začátku až do konce. Pohlceni citlivostí dramatu, dokonalou vizualitou, hereckými výkony i hudbou, která dokonale doplňuje příběh. Z převážně ženského obsazení mě nejvíce zaujaly tyto dámy: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer a Jessica Chastain. Je fakt, že na E. Stone jsem si musel chvilku zvykat, ale postava Skeeter je tak odzbrojující, že jsem si zvykl poměrně rychle. Není co vytknout. Jasně nejvyšší možné hodnocení. ()

Eywa11

„Vychovávate ich a ony Vás milujú, a potom ich sledujete ako vyrastajú až Vás v dospelosti nenávidia – pretože sme čierni.“ Prekrásny a zároveň desivý príbeh rasovej segregácie na Juhu v 60. rokoch, čo je doba , ktorá nie je zas tak vzdialenou históriou. Tento film si ma získal skvelým príbehom a nemenej skvelými hereckými výkonmi. Je to film, ktorý vás donúti zamyslieť sa. Až sa mi nechcelo veriť, do akej miery môžu byť ľudia zaslepení spoločenskými konvenciami. Bohužiaľ ľudia sa vždy báli odlišnosti a boja sa jej aj v dnešnej dobe. Stále je však nádej na lepšie časy, pretože aj napriek tomu, že vždy niekde budú existovať netolerantné a závistlivé Hilly, ale tiež statočné a srdečné Skeeter, Minny a Aibeleen. Čiernobiely svet je film, ktorý vo mne vzbudil veľké emócie. Dokonca aj slza ( a nie len jedna) mi ukápla. :) ()

Blazis34

Chvilku smutný, chvilku veselý příběh o rasové degradaci se mi jako film líbil. Právě obě strany mince nakombinovaly fajnovou podívanou, děj nebyl jen negativní, i když šlo o velký problém, ale i se člověk mohl zasmát. Přesto se musel nad onou problematikou zamyslet. Každopádně tvůrci vybrali skvělé hlavní hrdinky. jak Emma Stone, tak i služebné Viola Davis a Octavia Spencer zahráli své role skvěle. Celkově vzhledy, charaktery a kostými byly velice dobře vybrány a film dostal skvělou tvář. Jsem rád, že se problém s barvou kůže zlepšil a populace vyspěla. Černobílému světu dávám vysoké čtyři hvězdičky, procentuálně vyjádřeno na 80%. ()

AndrewNewman

Remeselne skvelo odvedená praca, ktorá je však len doplnkom filmu. Hlavnou prísadou je samotná story, ktorá vnáša optimizmus do inak škaredého a temného sveta afroameričanov, ktorí museli denne zaťať zuby minimálne 20 krát. Dúfam, že sa ešte dočkam podobne ladeného a tak skveló natočeného filmu :) PS: Jessice sa ospravedlňujem. V tomto filme bola naozaj chutnučká! ()

CrazymanM

Váhal jsem,ale nakonec za 5 hvězd!Nádherný film,který mě zahřál u srdce,výborní herci,mimo hlavních "kladných" postav bych vyzdvihl Bryce Dallas Howard,ta byla odporná!!! ()

Víteček

I když byly některé věci vypuštěny nebo upraveny, tak je to dobrým způsobem do filmové podoby převedená kniha. Jenže ani kniha mně nedokázala zcela přesvědčit o svých kvalitách. Tohle mi dokonce možná přišlo o něco lepší než to číst, ale částečně i proto, že jsem tomu nemusel věnovat tolik času jako knize. ()

vodkasesemte

Are you having unnatural thoughts about girls or women? Bcs this article says theres a cure. A special root tea! It was a colored thing and I put it behind me! When you wake up in the morning, you are gonna have to make some decisions. Am I gonna believe all them bad things them fools say about me today? She didnt pick her life, it picked her. But you are gonna do something big with yours. A Negro maid is already agreed to speak with you? Fix me a sandwich, Aibileen. You are making it hotter, flapping your arms like that, Minny. Taky tady by si nějakej rasista smlsnul. Začínám věřit, že černoši jsou ten utlačovanej národ, co byl na 400 let vydán do otroctví. God dont pay no mind to color once He decide to set a tornado loose. Any person printing, publishing or circulating written matter urguing for public acceptance or social equality between whites and Negroes is subject to imprisonmeent (a dneska z rasismu dělají takový …). Please open your Bible to Exodus (a jsme u toho). I am slow of speech and slow of tongue. COURAGE isnt just about being brave. Courage is daring to do what is right in spite of the weakness of out flesh. To be prepared to put yourself in harms way for your fellow man. And by your fellow man, I mean your brother, your sister, your neighbor, your friend and your enemy. If you can love your enemy, you already have the victory. Ne, to je jen špína, kterou zamenu. Nepřítel je ti roven. Nicméně to, co znamená bližní, jsem sám se sebou probíral večer předtím, a nedokázla bych na to s přehledem odpovědět. Prostě jsem si na to vzpomněl, když se před asi 14 dny v době adventu ptali lidí v rádiu. Shes aint real keen on talking to white peoples (nekecej) right now. What changed your mind? God. CROWD MURMURING IN AGREEMENT. God dont give charity to those who are well and able. You need to come up with this money on your own. You will thank me one day. You cooking white food, you taste it with a different spoon. Its awful lotto to do. I m late (dycky). I want to show her perspective. So ppl might understand what its like from your side. Professional husband hunting. Separate, but equal. They made me stand there like I was the vacuum salesman. They dont hate me. They hate what they think I did (ta má kliku). They hate you cause they think you white trash (taky mi to tak přišlo). Go straight to hell. Aint you see? She gonna go to her grave convincing folks this book aint about Jackson. And that keep us safe. Insured. GIGGLING. I m so sorry. I thought you would be tickled you won that pie. You tell that nigra, if she tells anybody, I will make her suffer. I cant seem to forget. Things are fine around here. Why go stir up trouble? Troubles already here. You aint got nothing left here but enemies in the Junior League. Go find your life. All you do is scare and lie to try to get what you want. ()

Vito_LePour

Příběh, který osloví snad každého, kdo nemá úplně kamenné srdce. Nádherný příběh o tom, jak to ještě v 60. letech vypadalo ve velké části USA. Fantastická Emma Stone, která tady předvedla úplně všechno co v ní je. Jediná škoda je, jak se ta doba dnes otočila do druhého extrému, rasismus je špatný v jakékoliv podobě. ()

peeteno78

Především skvělé obsazení, plné mých oblíbených hereček: Emma Stone, Octavia Spencer, Jessica Chastain, Bryce Dallas Howard, Allison Janney, Cicely Tyson, Mary Steenburgen, Viola Davis. ()

hrumsrt

Někdy mám pocit, že v USA točí jen filmy z minulosti o občanské válce nebo o černoších. A pohledem Evropana jsou tyhle etapy zkrátka nic neříkající, tak jako oni nemůžou absolutně pochopit náš středověk, my se ztrácíme zde. Snímky o černošké kultuře, a jak náročný měli život se objevují s jistou pravidelností a obecně nejsou schopné přijít s ničím inovativním. Ale pak je tu tenhle snímek, který před těmi 10 lety byl právem vyzdvihován. Příjemné obsazení, kterému podle mě vládne mile tupočká Jessica Chastain, si dochází pro nádherně poutavý a milý snímek. Příběh si s sebou bere tolik odlesků všeho možného, že dohromady vytváří dosti pestrou paletu emocí. Spíš než v dramatických scénách funguje film ve svojí odlehčené notě, kde se zpívá a jedí hovna. Ovšem přece jen svoji sílu si to najde a to v nepříjemnostech společenského očekávání, v tomhle pojetí snímek kraluje. Ani nejde o tom, že by se všichni chtěli chovat k černým ošklivě, ale zkrátka velká čast společnosti to dělala a vy jste nemohli vybočovat a přesně tohle je nám několikrát ukázáno. Úplně chápu, proč to sklidilo takové ohlasy a ocenění, když se to nejen plně shoduje s politikou, jakou razí Akademie, ale hlavně v širokosti témat má velkou šanci se zalíbit tolika lidem. 85% ()

Leník

Kdyby ten film nebyl tak černobílý, pak by z mé strany bylo hodnocení maximální. Zatímco všechny bělošky jsou příšerné slepice, všechny černošky jsou studnice moudrosti. Na jednu stranu chápu, že to je jen kvůli zjednodušení, na straně druhé mi tahle šablonovitost připadala místy až legrační. Škoda, jinak by to bylo perfektní. ()

RomanT

Škoda jen, že se příliš černobílého vidění dopouští i režisér (a s největší pravděpodobností i Kathryn Stockett - autorka předlohy) ()

Mikalos

Tak můj 1. komentář který bude "on line" :-) - Z mého pohledu se jedná o velice silný filmový zážitek, člověk musí těm "černým" maminám prostě fandit. Skvělé herecké výkony a někdy až pohádkový příběh, který se ale musí líbit. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů