Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

ajuska

Oproti knize poněkud zkratkovité (ale takový pocit má člověk pokaždé, když si nejdřív přečte předlohu a pak až kouká na film), přesto výborné. Příběh svižně odsýpá, téma je silné, ale zase ne přehnané, aby otravovalo, dobré herečky a všemu samozřejmě dominuje scénka s koláčem ()

lamps

Plné hodnocení nakonec o fous uteklo. The Help je film s velmi silným příběhem a s námětem, který hrál v historii Spojených států významnou a nepěknou roli, ale přesto si myslím, že se to dalo zpracovat ještě mnohem silněji a filmařsky nápaditěji, než jak nám předvedl Taylor. Ten snímek má přitom všechno, od brilantních herců počínaje přes Newmanovu harmonickou hudbu a skvělou výpravou konče, ale přesto je jaksi chudý a značnou část z těch 140 minut se jen tváří jako strhující lidské drama, než aby jím doopravdy byl. Připadalo mi trochu, jako kdyby režisér myslel při natáčení více na pány akademiky, než-li na obyčejné diváky, a jede podle pevně stanovených a v Hollywoodu velmi oblíbených osnov. Ale na druhou stranu mu to krásně funguje a v tandemu se všemi úžasnými herečkami je jeho snaha dojmout a zapůsobit vážným námětem téměř stoprocentně účinná, alespoň tedy já jsem se po pomalejším rozjezdu jeho vyprávění dokonale přizpůsobil a jak se všechny charaktery začaly krásně vybarvovat, byl jsem doma. Bohužel očekávané završení mě poněkud zklamalo a pod návalem klasického sentimentu a až moc naivního moralizování jsem jen nešťastně zasténal. I přes všechny chyby a slabší chvilky totiž bylo rozjeto na další nezapomenutelný snímek, který jen pohledem do tváře hlavní hrdinky dokáže rozbrečet i dřevorubce...Škoda. 4,5* ()

Pepinec

Při pohledu na režijní filmografii Taylora nemůže být pochyb o tom, kdo že je skokanem roku. Nechápu, jak to udělal, ale z věčného námětu barevnosti kůže dokázal vylouhovat ještě jeden lahodný nálev plný upřímnosti, opravdovosti, elegance, vkusu, slz radosti i dojetí. Po delší době jsem z plátna necítil ambice, ale skutečnou duši... ()

Boogeyman

Moudré pracovité černošky od rány versus nafoukané tupé maloměšťácké jižanské paničky. Film se až extrémně přiklání na stranu utlačovaných afroameričnek, které jsou všechny naprosto "úžasné", napak - až na nenáviděné vyvrhele - je každá běloška neschopná hnout prstem a především píča až do morku kosti. Takže se ta snaha o rovnoprávnost přehoupla zase na druhou stranu. Také se nás tu někdo snaží dojmout za každou cenu, ale povede se mu to jen občas. ()

playboxguest

146 minut ani nebylo znát, herecké obsazení je parádní, jmenovala bych konkrétněji, ale uznání si tu zaslouží snad každá herečka. Podpříběh, který jsem si familiérně nazvala "eat my shit", je dovedený k dokonalosti. Z letošních oscarovek zatím to nejlepší, co jsem viděla. ()

Pilda17

Zajímavé téma, přestože jsem čekal trošku něco jiného, byl jsem mile překvapen. Není jednoduché natočit takový snímek, přesto to režisér zvládl dobře. Délka v tomto případě vůbec nevadí a to se divím. Herecký výkon Octavia Spencer a zasloužená nominace na Oscara. I další role byli skvěle zahrané, na plný počet mě přesto neuchvátil. Pokud získá Oscara za nejlepší film, nezlobil bych se.. 8/10 = 85% ()

Rosaviva

Líbilo se mi to, když jsem to viděla poprvé. Pak jsem si přečetla knížku, a začala jsem ten film napodruhé shlédnutí milovat ještě víc. Až na pár změněných detailů a na pár vynechaných scén, které bych si bývala přála, aby byli ve filmu, k tomu nemám co vytknout. Naprosto výborně zfilmované. Snad půlku příběhu jsem jen kroutila hlavou jak se ty lidi takhle můžou chovat. Vadí jim, že jejich služky používají stejný záchod jako ony, ale nevadí jim, že vychovávají jejich děti. Tohle asi nikdy nepochopím. Tenhle film mě dostal, a podle mě by si rozhodně zasloužil Oscara za nejlepší film roku. Film, který se musí vidět. 5* Musim říct, že ta část s Minny a koláčem... protože jsem tu knížku četla až potom co jsem ten film viděla poprvé, tak jsem to rozhodně nečekala, to nemělo chybu. A postavu Celie jsem měla ráda už v knížce, ale díky Jessice Chastain jsem si jí zamilovala ještě víc. ()

Aky

Velice originální pohled na bělošsko černošské vztahy v historii Spojených států. Chytře a přirozeně vystavěný příběh, nádherná výprava, bezchybní herci. Mírně romantizující způsob vyprávění připomínající Řidiče slečny Daisy. ()

Cappuccino

Obyčajný príbeh z amerického malomestečka, v ktorom sa to len hemží rasistickými a povrchnými názormi bielej "vrchnosti" (česť výnimkám). Tak trochu ma irituje, že film absentuje od nejakého výraznejšieho mužského charakteru a že režisér poňal snímok príliš jednotvárne (čierni - zväčša tí dobrí, bieli - zväčša tí zlí), ale vďaka bohu tu práve ona jednotvárna fraška nehrá príliš veľkú rolu a na kvalite snímku neuberá. V skratke - solídne spracované, nadlahčené drama s miernou dávkou humoru (eat - my - shit!), ktoré však okrem výrazných hereckých kreácií nemá v sebe nič extrémne oslňujúceho, čo by sme ešte nevideli (dokazujú to aj nominácie na Oscara - 3/4 za herecké výkony). Spokojné, no ničím nevyčnievajúce, štyri hviezdy. ()

Ruut

Je to hrozný doják (a okoralé srdce cinika jedním dechem dodává obrovský kalkul), ale tento film si budu pamatovat - což nemůžu říct o 90% jiných filmů které vidím. ()

S.Quentin QUALE

Několikrát jsem prostřídal 3* se 4*, nakonec se přece jen přikláním k červenýmu, i když tohle v žádném případě nepovažuji za nějakou extra parádu. Co je na filmu opravdu výborné, jsou herecké výkony převážně bělošského dámského osazenstva, kdy Howardka a Chastainka jsou ve svých postavách přímo excelentní, stejně jako postavy samotné. Zdatně jim sekundují i afroamerické kolegyně, ovšem jejich postavy mi k srdci přirostly jen málo, navíc se mi asi i pochopitlně zdálo, že je celé vyobrazení situace ve vztahu k rasistické tématicke dost vyumělkované, a po celou stopáž mě až příliš vážná nota plnila pocitem nereálnosti a za vlasy přitaženosti. Asi jsem nevzdělanec, budu si muset nastudovat moderní historii Mississippi. Tím se vlastně dostávám k záporům. Hlavním je už zmíněné uchopení problému rasismu, které mi v tomto vážně nevážném podání vůbec nesedlo, ostatně jsem i očekával, že se místy i zasměju, no bohužel. Pro slípky na nedělní odpoledne asi fajn, ale když tohle srovnám třeba s Formanovým Ragtimem nebo Trierovou Manderlay, kde shodou okolností hraje (tehdy ještě nesrovantelně hůř) také Howardka, tak bych nejradši hodnocení ještě o level snížil. Mám taky subjektivní problém s mojí oblíbenou Emmou Stone, která se mi od začátku v této roli ušišlanca hnusila. Dávám 70% hlavně za obal, protože zpracování rasistické tématiky tady šlo víceméně mimo mě. ()

HAL

Překvapivě mnohem snesitelnější než jsem čekal, jen úplný závěr je zbytečně protahovaný a svým těžkotonážním černobílým patosem tak trochu nablití. Nicméně, na to že jsem čekal že takový bude celý film prostě docela dobrý. 7/10 ()

misterz

Výborne spracovaná ošemetná rasová téma a čo by som ani tak nečakal, tak miestami i hodne emotívna. Hlavne ku koncu. Ďalšia krásna ukážka toho, ako to vlastne ešte celkom nedávno s tou demokraciu v Amerike mysleli. Otcovia zakladatelia by sa v hrobe obrátili, alebo ani nie? Byť černochom v tej dobe muselo byť hrozne ťažké a deprimujúce, pričom si zároveň málokto uvedomuje, že otroctvo v Amerike trvalo ešte dobrých 100 rokov po jeho oficiálnom zrušení. To, že dostávali nejaký smiešny plat na tom nič nezmení. Smutné, poučné a prudko pozerateľné. 85/100 ()

Vančura

Velmi dobrý a divácky vstřícný film, myslím. Současně jeden z těch vzácných případů, kdy mi český název přijde lepší než ten původní. A konečně, Help je bez debat zatím nejzajímavější rolí Emmy Stone, kterou je zřejmě na čase začít brát vážně, po všech těch jejích předchozích rolích ve slaboduchých romantických cajdácích. Osobně mi ovšem nejzajímavější postavou tohoto snímku přišla Celia Foote - a především pak její herecká představitelka Jessica Chastain, jejíž hlas mě naprosto ohromil. Mno, shrňme si to: pár věcí mi zde sice maloučko vadilo, ale mé výtky v tomto směru by byly spíše malicherného rázu, a s klidným svědomím tedy mohu tuto podívanou všem směle doporučit. A za sebe jí dát 4 hvězdy. ()

Snorlax

Velmi neotřelý příběh podaný velmi otřelým způsobem. Tvůrci použili Ariel, aby bílá bílá byla a mně neznámý prostředek, aby černá černá byla, zřejmě Ariel black. Navoněné, napudrované, ale pouze po povrchu klouzající. Škoda, samotný námět má určitě mnohem větší potenciál. ()

Aknah

Nádherný snímek, který mě opravdu dostal. Herecká představení byla dokonalá, především musím vyzdvihnout herecký koncert Octavie Spencer (Minny), která zaslouženě za roli dostala Oscara. Skvělý námět, stopáž možná moc dlouhá, ale nevadilo mi to, film přirozeně plynul. Několik úsměvných scén usměrňovalo vážnost tématu, ale vše bylo perfektně natočené. Emma Stone se mi tu moc líbila a celkově styl hudby, oblékání, ta doba na mě jen dýchala... Donutí vás jim všem držet palce a chtěla jsem těm ženuškám nejradši ten koláč kydnout do ksichtu! ()

IQ Tiqe

Bylo kolem desáté večer, padala na mě únava a měl jsem strach, jestli dvě a půl hodiny vydržím a nebudu se nudit. Chyba lávky! Možná že to byl občas trochu černobílý pohled, obrazně řečeno, ale nenudil jsem se ani trochu. Mělo to všechno – příběh, hloubku, vážnost, zábavu, malinko romantiky a zejména herecké výkony – Octavia Spencer a Jessica Chastain jsou pro mě největší hvězdy a Viola Davis s Emmou Stone jsou jim v patách. Myslel jsem, že segregace v USA byla dána lidmi – což v podstatě byla –, ale v údivu nad svou neznalostí jsem zjistil, že někde dokonce i zákonem. Aby si nikdo nemyslel – není to film, co si zaslouží plný počet kvůli tomu, o čem je, ale kvůli tomu, že řeší vážné téma, ale protože se mi jednoduše líbil. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 10 | hudba 6 | humor 2 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 7 ()

Jordan

ale no dobre, na tie 4 pocukrované hviezdičky si táto dámska family friendly báchorčička na sobotný večer zaslúži, aj keď mám pocit, že drvivú väčšinu z toho, prečo to pokladám za lepší film, si ukoristila sympatická černošská komunita a potom jessica chastain; a aby som zasa nebol príliš prísny - remeslo je to na úrovni, to treba uznať; ()

Tsuki

Silný příběh, skvělá režie a výborné herecké výkony. Je téměř k nevíře, že ještě počátkem 60. let v Americe skutečně panovala taková nerovnoprávnost mezi bělochy a černochy. Film tedy nepodává pouze smyšlený příběh, ale stojí na historických faktech, takže působí velmi autenticky a přesvědčivě. Možná i o to víc je pak dojemný, aniž by přímo tlačil na city. Octavia Spencer, Viola Davis i Emma Stone byly skvělé. Za celé (téměř) dvě hodiny a půl jsem se ani na okamžik nenudila, právě naopak - citově mi to bylo velmi blízké a osudy postav jsem až do konce sledovala s velkým zájmem. ~(4,5)~ ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů