Když se bývalý motorkář a člen gangu Sam Childers rozhodne pro životní změnu a odjede do východní Afriky pomáhat na místech zničených občanskou válkou, je otřesen nepopsatelnými hrůzami, které zde místní obyvatelé a obzvlášť děti prožívají. Ignoruje varování svých zkušenějších kolegů a začne na vlastní pěst stavět sirotčinec v místě, jež ho nejvíce potřebuje – v samém středu teritoria ovládaného krutou Armádou Božího odporu, která verbuje do svých řad malé chlapce. Sam si však brzy uvědomí, že aby zachránil co nejvíce dětí, sirotčinec nestačí. Začne organizovat ozbrojené mise hluboko do území nepřítele, kde zachraňuje unesené děti.

Skutečný příběh Sama Childerse, drogového dealera, který se rozhodl od základu změnit svůj život a našel poslání jako zachránce tisíců unesených a osiřelých dětí ve válkou zmítaném Súdánu. Roli Childerse, zakladatele humanitární organizace Angels of East Africa, skvěle ztvárnil Gerard Butler. (oficiální text distributora)

bono22vox

videno v originalnim zneni ale i presto me film zaujal. nenechte se zmast narambovanym nazvem. jde o skutecny pribeh Sama Childerse, motorkare a fetaka, ktery se obratil na viru a odjel do Sudanu stavet domy a zachranovat deti a... zabijet vsechny co by mu v tom chteli branit. G. Butler predstavitel hlavni role film produkoval - dej tak ziskal trochu vic pozlatka nez by bylo nutne ale presto se mu dari lavirovat mezi akcnim beckem a dramatem a proto davam necele 4 hvezdicky... ()

sehe

Mám rada,ak film poukazuje na problémy tohto sveta,konkrétne v tomto prípade na 50 rokov pretrvávajúci teror v Sudáne.Životopisný film o americkom grázlovi závislom na drogách,ktorý cez Boha začne zachraňovať v tisíce kilometrov vzdialenom Sudáne životy detí.Človek brutálny, verím,že môže nájsť nakoniec správnu cestu,ale tie plamenné kázne sa mi nepáčili.Oveľa viac ma zaujala scéna,kde Sam Childers telefonuje zo Sudánu svojej manželke, nakupujúcej práve v supermarkete s množstvom tovaru.A množstvo sudánskych sirôt,ktoré nemožno všetky zachrániť,ma proste dojalo. ()

FoxMulder

Je určitě dobře, že se točí filmy o zvěrstvech v Africe. Tenhle ale agituje na překvapivě více frontách. Co mu slouží ke cti je fakt, že nenabízí laciný výprodej utrpení afrických dětí! Postavíme sirotčinec, děti budou v bezpečí, a když uslyšíme o padouších, co se nějaké děti snaží unést, tak si je podáme. Přístup k látce, který se nesnaží ždímat slzy za každou cenu. Věc, která je ale kontraproduktivní, je silně náboženský podtext a poselství, který z toho pro mě vyplývá a vůbec se mi nelíbí. Všichni nevěřící jsou zlí a špatní (Ok, to je vcelku ještě akceptovatelné, protože to jsou bezskrupulózní fetky z motorkářského gangu), zatímco hodný a nápomocný člověk může být jen uvědomělý, do kostela chodící a svou církev podporující katolík. Takže rozdělení je černo-bílé, tezovité a vskutku dogmatické - nevěřící = zlý, věřící = hodný. Tohohle schématu se film drží jako klíště a bohužel to přenáší i na hlavního hrdinu - šel s Pánem - stavěl sirotčince a krmil hladové děti, než ho našel a když ho na chvíli ztratil - zabijácké monstrum, které si neváží rodinných hodnot. Tady se už dostáváme k agitce, která s pomocí africkému kontinentu nemá co dělat! Jistě, je to založené na skutečných událostech a tak se to asi musí držet Childresova prozření a osvícení. Některým scénám chyběl ale jen Borat v opojném limbu. Film tu a tam ukáže na problém, který už v americké společnosti jakože neexistuje (rasismus, narušení oddanosti rodině), bohužel ale z filmu až příliš otevřeně dýchá "americké sektářství", které převládá. 2,5* ()

Patrik200s

Myslím že Gerard Butler bol tá najlepšia voľba na úlohu komplikovaného a temperamentného Sama Childersa a na stvárnenie jeho neľahkého životného osudu. ()

Lenka0064

Je to plné Boha, tak brutální jako Hotel Rwanda to není, ale je to podle skutečné události a Sam Childers si film skutečně zaslouží. Znovu smekám před lidmi, kteří "mají koule" na to, se do Afriky vypravit a alespoň minimálně pomoci. ()

Acrobat

Začnem koncom. Pri jeho autentickej rečníckej otázke mi síce napadlo „takže účel svätí prostriedky?“, ale čo by mu povedal asi Travolta – „a obetuješ desať, stovky, tisíc? za toho jedného? Koľko je správne? Kde je ten ideálny počet?“ Nevadí. Ak v realite každý z nás nevie, nedokáže, nechce urobiť nič pre problémy v tomto prípade zbedačenej a pekelnej Afriky, čo do čerta očakávame, že urobí film? Vyrieši raz a navždy všetky otázky? Samozrejme že nie. Dá mi však pocítiť dotyk pochybnosti, aká vie byť ignorancia všednosti. Nie som spasiteľ, a laxný prístup k problémom Afriky ako celku sú črtou mojej osobnosti. Ale ak k niekomu prehovoril snáď Boh, Ježiš, a či je kresťan, či čo, no zdvihol riť a išiel tam, má u mňa neustálu podporu. Mýtická a záhadná, čudácka Amerika prelínaná s navždy zakliatou Afrikou, ktorej problémy dovolím si tvrdiť nikdy nevyriešime, ponúka nebezpečný konfliktný prístup amerického Ramba s nesvojprávnosťou čiernych ľudí. Ak pozriem geopolitický rozmer, súčasných dobrodincov, stav pred pomocou, v pomoci a po pomoci, bieda, hnev, zaostalosť, nízke myslenie stále vyžadovali(jú) intervenciu bielych (BBC, CNN, Reuters dennodenne). Ináč je to stále tak. Vždy keď začnem(e) bočiť od zla, a myslím si, že v maximálnom úsilí o dobro som imúnny, guľkám odolný, vtedy prídu priam nadpozemské skúšky, také pôsobenie zla, že padnem(te). Ani verva a túžba Sama robiť dobro nebola tak presvedčivá, ako presne tá beznádej. A teraz sa pýtam, kde je lepšie tú beznádej nájsť. Keď činím, konám, a už nemám síl a víziu, lebo nie je výsledok alebo kvôli nej radšej do „práce oslobodenia“ vôbec nejdem, vopred snáď viem, že to nemá zmysel. Blahorečím všetkej skutočnej pomoci (pozdravujem Bona a jeho Edun), kupujem Fair trade výrobky ak sa dá, no je to všetko. A predsa sa nehanbím. Pretože: „Nemôžeš stratiť dôstojnosť pre druhých, neexistuje sa vzdať milovaných a ich problémov pre druhých, nedá sa nejesť len preto, že nejedia druhý, nepostíš sa, lebo iní nemajú vodu. Netráp sa, keď nemáš zodpovednosť. Ak sa ti veľa dá, za veľa zodpovedáš.“ Výborný Butler, istý a zručný Forster. Machine Gun Preacher. (25.03.2012, BDrip) ()

waska

Kdych nevěděl, že je to podle skutečných událostí, těžko bych tomu věřil.. Takhle to ale dostává zcela jiný nádech a je fascinující sledovat, jak se člověk může změnit a co je schopen udělat pro svůj cíl - záchranu malých bezbranných dětí. Butler je ve své roli napsrosto přesvědčivý, sežral bych mu úplně všechno! ()

E lan

Drsně pravdivý příběh, na který se nelehko kouká. Gerard hraje dobře, prostředí a emoce jsou po většinou trohu plošší než by se dalo čekat, ale přesto se jedná o velmi dobrý a řekl bych i trochu nadprůměrný film. ()

Franc1s

No, mě teda Bůh neosvítil..I když je to podle skutečné události a Sam Childer žije prej do teď a užívá si kazatele s kalašnikovem, tak todle na mě nezapůsobylo. Ani ne drama, ani ne akční životopisný film, prostě se tu moc tlačí na pilu a režisér vlastně neví co by tento film měl být. Prostě jeden drsnej motorkář se najednou obrátí k Bohu (zase..), stane se fanatikem, až mu z toho hrábne v hlavě a 10 minut před koncem filmu si uvědomí, že je vlastně fanatik... No konec jako. Kdyby se o něm natočil dokument, udělá režisér mnohem líp. A opět by stačila hodka a půl..Takhle se zavřenýma očima průměr 5/10 ()

Armin82

Přiznám se, že úvod filmu a prezentace sympaťáka Gerarda v roli mukla feťáka mne moc nenadchla, ale postupem času jsem měnil názor. Zajímavej snímek o člověku, který našel novej smysl života v podobě bílého ochránce afrických dětí a obětuje proto takřka vše. Sice příběh, že se takovej rebel potopením do svěcený vody změní ve spasitele, je spíš z žánru fantasy, ale výsledek je dobrej. Záběry na děti s utrženýma nohama po šlápnutí na minu nebo dokonce záběry hned na celý skupinky postřílených dětí, měly asi jasný záměr. Marc Foster chtěl evidentně v divácích probudit city a ždímat je z nich obdobně jako to dělá TV Nova v hlavních zprávách, když pitvá zákeřnou vraždu, jak kapra u štědrovečerní večeře. Asi se mu to u některých jedinců povedlo, ale u mě ne. Tak či onak je to natočený slušně ---->80% ()

ER

Mohlo to být lépe zpracované. Zajímavý námět k tomu vybízel,bohužel tvůrčí tým nabídnul pouze průměrnou dramatizaci života Kazatele a spoléhal při tom na sílu zážitku při představě, že jde o pravdivé story (scény z Afriky především). ()

Likan7

Rychlejší přerod z hajzla v dobrého a laskavého člověka snad ani nejde natočit. Foster totálně posral jakýkoliv Butlerův vývoj. Na začátku je hajzl, parchant a DOSLOVA za JEDNU MINUTU otočí, koná dobro, má rád maminku, svou rodinu a chce do Súdánu. Film podle mě ztratí 90 % diváků v tomhle "úvodu". Je scénáristicky totálně nezvládnutý a absurdní. Naštěstí se potom rozjede solidní akční drama z Afriky. Butler překvapivě zvládá i hrát a jeho zlomení někde před koncem je bravurní. Stejně tak jako vedlejší role Michaela Shannona. ()

john.h

Celou dobu je to takové nefunkční a nějak jsem měl problém těm všem tělům černošských dětí citově podlehnout. Bod navíc přidávám za to, že to je natočené podle skutečné osoby. Málem jsem dal i čtyři, ale u tohoto filmu jsem se několikrát zasmál na místech, kde bych asi neměl, takže je nakonec nedávám. ()

vozralec

Pomáhat v Africe je určitě dobrá věc. Postupná proměna hlavního hrdiny celkem dobře zobrazena. Přesto vše mohlo být lepší. Pánbíčkářství tomu také moc nepřidalo. ()

Lilien

už som to spomínal asi viac krát ale prečo o každom chorom imbecilovi natočia film. Tento americký buran, balík, recidivista násilník si to jebal do kábla až našiel vieru v Boha a vybral sa niekde do Afriky pomáhať deťom. Čo by bolo v celku pekné no zistil že na násilie platí iba násilie, a ako každý pravý americký buran čo má rád zbrane a dobrý lov začal v mene Božom vyvražďovať militaristov. Už zo samotného príbehu mi skoro vyvratilo, ešte po zistení že je to skutočný príbeh. No i film bol natočení strašne ako mnoho životopisov, sa niektorým udalostiam venoval iba minimálne čo celý príbeh nejako rozbíjalo. ()

dj_kure

Kdyby byl příběh kazatele rozvedený do větší míry a ne, že se ze dne na den z totálního grázla stane světec, možná by to na ty čtyři dosáhlo, takhle ani náhodou. 56% ()

Zombiepod

Nádherná myšlienka, ale čo na tom? Forster nám servíruje naturalistickú životopisnú drámu o zničenom človeku, ktorý našiel vieru a začal pomáhať deťom v Afrike. To je síce pekné, ale film o tom som si predstavoval trochu inak. Scenár je na pár prudkých dejových skokov obstojný, ale film ako celok pre obyčajného diváka len ťažko stráviteľný a nudný. Dve hodiny sa dejisko točí okolo pár hlavných postáv, ktoré sú nezaujímavé a nie sú vykreslené tak, ako by si film tohto druhu zaslúžil, neustále "kostolné" omšové scény boli úplne zbytočné a nanajvýš iritujúce. Charizmatický Butler to napokon celé ťahá snáď jediným uznania hodným hereckým výkonom vo filme, a spolu s ním aj majestátny a krásny Spencerovský soundtrack. Veľká škoda, pretože istý potenciál to v sebe má, no tých silných scén, ktoré by diváka dokázali dotlačiť k slzám a najmä k tomu, aby prejavili akúkoľvek emóciu voči tejto téme, bolo žiaľ žalostne málo. Film, na ktorý sa ľahko zabudne. ()

TommyDiamond

Z tohoto filmu mám smíšené pocity. Asi nevěřím tomu, že by se takový feťák a vrah mohl změnit v takového pámbíčkáře a dobromila.... Přišlo mi to celé trochu přitažené za vlasy. Člověk nemůže otočit za jeden den a už vůbec ne po vymáchání ve svěcené vodě. Úseky z Afriky byly ovšem dobré... A díky ním to jsou dvě hvězdy.... ()

Don82

Udělal jsem tu chybu, že jsem se před filmem podíval na zdejší hodnocení a tak by připraven na to nejhorší. A ze začátku to tak opravdu vypadalo. To, jak se z kriminálníka stane téměř přes noc dítě Boží je ve filmu podáno dost neuvěřitelně a divák do jisté míry zmaten. Nicméně, poté, co Gerard Butler přijme vnitřní potřebu pomáhat v Africe a vyloží si náboženskou misii po svém, rázem je zde zcela jiný film. Myslím, že pravá síla tohoto filmu je ukryta tak nějak mezi řádky, což si asi každý musí vyložit sám. Ať už jde o styl Samova kázání, o tom, jak jsou všichni věřící v Boha, ale když dojde na věc, tak jen sedí na zadku, nebo jak by se mělo přistupovat k boji proti zlu, co je to zlo a jestli proti zlu bojovat zbraněmi a nebo jen vírou. Právě komplexní podání vnitřního přesvědčení, tedy víry je zde podáno velmi nenuceně, bez americké agitky jediného správného přesvědčení. Myslím, že Marc Forster moc dobře věděl, na jak tenkém ledě je, protože si vzal hodně velkou sousto. Neříkám, že film nemá chyby, ale není jich mnoho. Jednu větší vidím v tom, že filmové vyprávění zde není úplně nejšťastnější a působí to tak nějak trhaně, ale je to možná jen subjektivní, protože mě osobně to nevadilo. Jednou menší pak pak v tom, že charakter (resp. jeho tvrdohlavost nebo hůř šílenství) Sama je dost zaobalené a že je jen otázkou jaký byl opravdový Sam a co už je přílepek scénáristy. Každopádně, pokud film něco chtěl říct, řekl to, i když né úplně jasným způsobem a každý to buď ve filmu najde nebo i ne. To možná odráží i zdejší komentáře. ()

"Spravedlivé" Zlaté glóby

15.12.2011

Gerard Butler loví únosce

Gerard Butler loví únosce

12.08.2011

Když chcete v Americe udělat z knížky bestseller, ještě před publikováním prodáte filmová práva a zajistíte, aby s případnou adaptací bylo spojené nějaké zvučné hollywoodské jméno (které si za to dá… (více)

Forsterův kazatel s kulometem

Forsterův kazatel s kulometem

11.05.2010

Nejlepší na tom je, že jde o pravdivý příběh. Gerard Butler si ve filmu Marca Forstera Machine Gun Preacher, jehož natáčení startuje v létě, zahraje skutečně žijícího Sama Childerse, který žil kdysi… (více)