Ip Man: Zrození legendy

• Hongkong Ye wen qian chuan (více)

Mestečko Fošan, Čína, píše sa rok 1905. Talentovaný mladík Ip Man (Yu-Hang To) navštevuje školu majstra bojových umení Chana Wah-Shuna (Sammo Hung Kam-Bo), ktorý ho zasväcuje do základov bojovej techniky Wing Chun. Po majstrovej nečakanej smrti sa vedenia školy ujme Ng Chung-Sok (Biao Yuen), ktorý Ipovi pomôže zdokonaliť sa. O niekoľko rokov neskôr sa mladý Ip Man presťahuje do Hongkongu, kde sa spriatelí so starým majstrom Leung-Bikom (Ip Chun), ktorý ho priučí ďalším aspektom der umenia Wing Chun. Rozhodujúca pre Ipov ďalší osud je však konfrontácia a jeho adoptívnym bratom Ipom Tin-Chim (Siu-Wong Fan). Ten totiž skrýva obrovské tajomstvo, ktoré by mohlo ohroziť celú krajinu! (oficiální text distributora)

teutates

Tak trochu som pozabudol práve na toto pokračovanie... prekvapila ma podobnosť hercov, menšia, ale predsa... Tak ako tu bolo už viackrát spomenuté, Donnie Yen tu nie je, čoš sa nahradiť ozaj nedá, ale aj napriek tomu ide o v celku slušný prológ, ktorý nerobí hambu predchodcom, ktoré nasadili laťku dostatočne vysoko... 8/10 ()

predators

Nejde až o tak brutální akci, jako v předešlých dílech, ale systém a smysl bojového umění a to, jakým způsobem je zfilmován, zůstal zachován a ikdyž je zdejší představitel Ip Mana tak trochu ucho, opět jde o sympaťáka každým coulem. Pro fanoušky obou předchozích Ip Manů je shlédnutí této legendy povinností. 80% ()

iamek

Trošku slabší než předchozí dva díly o Ip Manovi. I tak třetí pokračování je hodně kvalitní a chrochtat blahem budete nad choreografii soubojů. ()

Chrustyn

Když něco vydělává, dojme to, dokud to jde. To si asi řekli tvůrci tohoto snímku, který je však pouhým parazitováním na snímcích Ip Man 1,2. Zmizel Donnie Yen (nejspíše z důvodu, že se film odehrává v dobách mládí hlavního hrdiny) i režisér Yip a z akčního filmu s prvky životopisného dramatu se stalo historické drama s prvky akce a ze zábavného filmu se stala pekelná nuda. ()

Jirka_Šč

Dívat se na to nakonec dá, ale režisérsky, logicky ani emotivně a náladově to nedosahuje kvalit jedničky ani dvojky. Určité déjà vu z herců, kteří v předchozích filmech hráli jiné role, mi spíš vadilo. ()

heyda

Bacha na spoilery......Vůbec mi nevadil mladej Donnie, právě naopak si myslím, že vybrali víc než dobře. Problém jsem měl prostě s celým dějem, který úplně popíral dva předchozí díly. Bratr Ip Mana byl přece stejný herec jako ten, co hrál toho přivandrovalce z jedničky a dvojky. Zadruhé jejich mistr, který hned na začátku zemřel, byl přece ten stejný mistr, který Donnieho proháněl o nějakých 30 let pozdějc na stole v druhém dílu. Stejně tak podivné byly motivy těch Japonců na zlikvidování školy bojových umění. V tomhle teda došlo k velkému zásahu do celkového vývoje příběhu, takže nevim nevim, který díl mám tedy brát za podstatný. No každopádně kvalita na 3 hvězdičky tam je. Mě tyhle bitky, ta atmosféra a ta hudba prostě baví. 65% ()

jonyyy

Asi bude divné začínat komentář pod pětihvězdičkovým hodnocením slovy nejslabší díl série. Ale životní příběh čínské legendy Ip Mana byl zfilmován tak bravůrně, že tomu tak je. V tomto prequelu jsou bojové scény o něco slabši a skoky až moc nereálné a nadpřirozené, ale i tak to na 5 hvězd stačí. Herci jsou vybráni výborně. Hlavní hrdina mi opravdu připomíná Ip Mana z předchozích dílů. 90% ()

rawen

Yip man se velmi rychle stává kung-fu klasikou a i když tento třetí díl nedosahuje kvality dílu prvního (vyznění je maličko naivní až telecí, výkony některých - hlavně dětských herců - jsou prkenné), přesto je to stále fajn podívaná. 7/10 ()

Lacike

Najvacsim problemom tejto serie je snaha o natocenie epickeho inteligentneho pribehu namiesto tupeho priamociareho kung-fu filmu, bez toho aby tvorcovia mali v rukach scenar s ktorym by to dokazali. Prvy diel bol dejovo nevyvazeny. Druhy diel bol rozkroceny medzi dvoma zanrami, ktore o seba dreli. No a tento treti diel, ktory je vlastne dielom nultym je zase prilis nevierohodne vykonstruovany. Cela linia s nevlastnym japonskym bratom Ip Mana mi prisla ako totalna hovadina. Dalsim velkym nedostatkom celej serie su strasne ploche postavy, ktorym urcitu charizmu vo vynimocnych pripadoch dodali hlavne skveli herci, ale rozhodne nie scenar. Sympaticke na tomto diely je, ze tvorcovia do ulohy Ip Mana obsadili herca, ktory sa na Donnieho Yena nielen neskutocne podoba, ale zaroven sa mu vyrovna aj co sa tyka bojovych schopnosti. Bohuzial, co sa tyka hereckeho prejavu, tak je rovnake drevo ako on. No co uz. Romanticke linia a dramaticke sceny za vela nestoja a dost nudia, tak sa podme venovat bitkam. Tie su prvotriedne. Konstantne na vysokej urovni, ale pamätnu scenu Donne vs. 10 japoncikov z prveho dielu neprekona ziadna. A trochu mi na celej serii vadi zbytocne pouzivanie pomocnych lan. V tomto diely je ich najmenej, az na finale, ktore je nimi az prilis nadopovane. Celkovo by som tento diel kvalitativne zaradil medzi Donnieho filmy. 6/10. ()

Marek1991

Herec, ktorý mal jednu z hlavných úloh v druhom diely má novú postavu na začiatku toho tretieho, tak to je teda podľa mňa dosť zlé, však toľko Číňanov je, že keď sa dokonca rozhodli nahradiť v celom filme aj hlavného herca s jeho filmovou ženou, tak tuto ten dôvod tohto nechápem. Sú tu však aj iné nezrovnalosti podľa mňa, najmä čo sa týka času, ale ako životopisný film popisujúci úvodnú časť jeho života je to celkom fajn, škoda že tu neboli nejaké výrazné momenty. Bojové umenia, opäť nápaditý film plný čestného a úctivého správania, tak toto si ma opäť získalo, celú túto sériu môžem. ()

Paxxx.cz

Docela dobré pokračování, které sice nenabízí geniální příběh jako jednička či především dvojka, ale rozhodně má co nabídnout. Kdo viděl předchozí díly tak ví co má čekat- především solidní latačky. Pro mě dobrý takže 8/10... ()

MartinezZ

28.9.2010 ~ První díl byl druhým, druhý díl je třetím a třetí díl je prvním. Proč to dělat jednoduše, že. Počátky Ip Mana. Rozhodně lepší jak druhý (třetí) díl, rozhodně nezajímavější než první (druhý) díl. Už jste se v tom taky ztratili? ~ Ip Man se svým bratrem, adoptovaným nalezencem, jsou přijati na školu bojového umění Wing Chun. Ip Man projevuje své vlohy a také mladickou nerozvážnost a ukvapenost míšenou s hrdostí toho, co dokáže. Do Ip Mana se stačí, před jeho odjezdem do opravdové školy, zamilovat hned dvě slečny, jedno bohaté, druhé chudší pocházející ze stejné bojové školy. Ip Man ale odjíždí do učení a buduje si svoji reputaci mistra, ovšem i způsoby, které se ne úplně slučují s učením jeho domovské bojové školy. Jeho návrat a ukázky nově nabytých zkušeností budí lehké vlny nevole, ale kvůli nejen obchodním zájmům Japonska a nasazených Japončíků budou muset být kvapně zapomenuty, protože celá škola Wing Chun bude v ohrožení ninjů! Někdo jim ovšem musí pomáhat, sami Japonci by tolika úskoků a podlostí schopni být nemohli. ~ Scénář má děj, ačkoliv dost jednoduchý, ale alespoň nějaký. Ip Man je zřejmě obdarován bohy, protože mu všechno jde a najednou mu všichni říkají mistře, ačkoliv je to stále pořád jen žák, i když pokročilý. Čína je asi hodně malá zemička, protože tolik náhodných setkání nacpat do jednoho filmu je umění. Bojové umění už příliš moc nenadchne, protože jsme měli možnost jej zblízka vidět ve dvou předcházejících dílech. ~ Co ale považuji za největší fail je neschopnost najmutí jiných herců. Samozřejmě ne pro hlavní postavy, ale pro ty více méně vedlejší. Někteří herci totiž v tomto, svým způsobem prvním díle zemřou, při tom ale v dalších (předešlých - máte v tom magvlajs?) zase jsou a znovu někteří z nich zemřou. Nyní Ip manův původní zavalitý mistr, který sejde na srdeční chorobu, ve druhém díle umírající za slávu čínských bojových umění v ringu. Nyní japonský mafiózo, v prvním (druhém) díle umírající japonský velitel. Nyní Ip Manův bratr, umírající vlastní rukou, ve třetím (druhém) díle nějaká Ip Manovi známá postavička (takže neumřel nebo co?). Tohle považuji za nehoráznou pitomost shazující film někam do hloubek ne nedalekým kvalitám dílu druhého (třetího). ~ Ačkoliv dějem stále zůstáváme v Asii a neprdí se sem špatně napsané repliky ošklivých Britů, stále se jedná jen o další díl trilogie o někom, kdo má slávu hlavně právě někde v Číně, a hlavně o film, který nemá šanci zůstat v mé paměti natolik pevně, aby ho nedokázala vystrnadit vzpomínka na to, že musím jít zítra nakoupit. Ne, tohohle se chopil někdo, kdo se snažil tak moc přiblížit a nebo skloubit hollywoodský styl s asijskými bojovými uměními, až to budí spíše dojem naivity, nedotaženosti a nezkušenosti přinejmenším části tvůrců. Škoda. Jako samotný film ještě ano, ale nesmíte u toho myslet na dějově teprve nadcházející dva předchozí filmy. ~ 2,5* ()

Ellmariachi

Neříkám, že je to vyloženě špatné, ale kvalit Donnieho Ip Manů to nedosahuje ani zdaleka. Příběh je jako z béčkového akčního filmu z 90tých let. Netvrdím, že to je špatně, ale ona mýtyčnost je ta tam. Souboje mají pochopitelně svoje kvality, ale Donnie je prostě Donnie. Celkově je to slušná podívaná, ale v kontextu se zbytkem Ipova filmového vesmíru je to prostě průměr. 65 procent. ()

JJ.Gibson

Legend is Born je dobrý prequel, to musím uznat. Souboje jsou výborné, opravdu se jim nedá co vytknout. Ale co by se dalo vytknout, že nato, že se to má zabývat hlavně Ip Manem, tak se to jím zas tolik nezabývá. Zdálo se mi, že tu hraje až druhé housle, což se mi až tak úplně nelíbilo. A co se mi ještě tolik nelíbilo, bylo, až přílišné přimíchání hollywoodského stylu akčních filmů. Do do Ip Mana zkrátka nepatří!!! První díl byl nejlepší a ani druhý nebo třetí ho nedokázali dostihnout... ()

kaylin

Celý snímek doprovází píseň, kterou my známe většinou v provedení Marty Kubišové pod názvem "Dobrodružství s bohem Panem". Tohle je motiv, který se mi nikdy neomrzí, ale film samozřejmě nestojí jen na tom. Vracíme se dál do Ip Manovi minulosti a zjišťujeme, kde se učil umění wing chun a jak ho zdokonaloval. I zde jsou prvky politické, prvky utlačování, ale do popředí se dostává i romance, což je celkem příjemné oživení. Mladší herec neztrácí nic z toho, co měl Donnie Yen, snad pouze to charisma mu ještě chybí. Filmu pak chybí více scén, které se zaměřují na souboje. ()