Ip Man: Zrození legendy

• Hongkong Ye wen qian chuan (více)

Mestečko Fošan, Čína, píše sa rok 1905. Talentovaný mladík Ip Man (Yu-Hang To) navštevuje školu majstra bojových umení Chana Wah-Shuna (Sammo Hung Kam-Bo), ktorý ho zasväcuje do základov bojovej techniky Wing Chun. Po majstrovej nečakanej smrti sa vedenia školy ujme Ng Chung-Sok (Biao Yuen), ktorý Ipovi pomôže zdokonaliť sa. O niekoľko rokov neskôr sa mladý Ip Man presťahuje do Hongkongu, kde sa spriatelí so starým majstrom Leung-Bikom (Ip Chun), ktorý ho priučí ďalším aspektom der umenia Wing Chun. Rozhodujúca pre Ipov ďalší osud je však konfrontácia a jeho adoptívnym bratom Ipom Tin-Chim (Siu-Wong Fan). Ten totiž skrýva obrovské tajomstvo, ktoré by mohlo ohroziť celú krajinu! (oficiální text distributora)

Ceres

Nutnost fanoušku předchozích dvou filmu Donniem vidět toto? Radši ne, protože by mohli po shlédnutí být znechuceni, jako já. První půl hodina ještě maskuje ten příšerný příběh, který je .... dost trapný, bohužel, začátek zachraňuje alespoň na chviličku také Sammo Hung. Po třičtvrtě hodině mě to celé začlo nudit a po hodině mě to znechutilo. Ještěže má film rozumnou stopáž a ke konci má celkem spád. Potěší cameo Ip Chuna, který byl v náročnějších scénách stejně dublován. Některé boje osahovali prvky, které mají do Wing Chunu hodně daleko, ale je to film a je třeba potěšit neznalé oko divákovo. Za slušné technické zpracování a alespoň zase nějakou propagaci tohto nádherného stylu, jsem schopen přivřít oči, protože alespoň několik málo scén mělo koule, takže za mně 45 % a nedivím se, že Donnie už radši vycouval z projektu o Ip Manovi, protože věděl kam to povede. Tohle je zatím slabý, ale stále trochu slušný film, nic víc. ()

Brandon

Třetí pokračování o muži s pěstmi kadence kulometu už vaří hodně z vody. Film působil nuceně, jakoby vznikl jen proto, že Ip Man lidi táhne a tak se prostě něco muselo z minulosti ještě vyšťourat. Bojové scény ale opět luxusní. ()

Sany33

Príbeh: Začiatok cesty majstra Wing Chun sa začína práve tu a práve teraz! Herecké obsadenie: Nechcem pôsobiť ako xenofobik ale mne oni pripadajú všetci rovnaký. Hlavne tie ich ženy boli na nerozoznanie. Prevedenie: Páčili sa mi ako exteriéry tak aj interiéry. Akadémia a jej dvor bol vážne premakaný. Hudba sa dokonale hodila do všetkých scén. Pocity: Veľmi dobré súboje a v celku slušne napísaný scenár a odsýpajúci príbeh. Vlastne mi na filme nič vyslovene nevadilo. Pridaná hodnota: Čakal som od filmu podobného razenia trocha emotívnejší koniec. Ale trocha ma to dojalo ale čakal som že to bude väčšia bomba. 78% ()

Autogram

Súboje vo forme kung-fu baletu mi nikdy nesedeli. Tentokrát sú dokonca, okrem záveru, iba vo forme cvičenia, párkrát sa urobí fu-fu-fu a karate kid je pripravený. Súboj v lekárni bol aspoň vtipný, ale inak nič. Dozvedel som sa, prečo je vhodné si pred jedením napľuvať do jedla, ale praktizovať to nemienim. –––– Vy tvrdíte, že je nevinný. Ale máte na to nejaké dôkazy? Nespochybňujte ruku zákona. ()

m.a.t.o.

Prequel o Ip Manovi? Nápad možno zaujímavý, spracovanie už podstatne horšie. Romantická línia, ktorá tvorí podstatnú časť príbehu je podaná nudne a nezáživné, tá kvázi akčno-dramatická, ktorá sa rozbehla v poslednej polhodine mi zase pripadala ako nasilu vymyslená. Súboje sú, samozrejme, opäť nielen výborne nasnímané, ale aj choreograficky zaujímavé, no keďže sa väčšina z nich odohráva v "priateľskom duchu", chýba im akákoľvek gradácia. O záporákovi, o ktorom sa dozvieme, že je záporák až tesne pred koncom, je tiež asi škoda hovoriť. Zbytočný film, ktorý síce po technickej stránke vyzerá kompetentne, ale obsahovo je iba strašne nudnou vatou. 45 % ()

Pecival

Slušná mlátička, která ale ničím nepřekvapí ani neobsahuje nic co by ji vytáhlo z vod šedého průměru. Choreografie je na dobré úrovní, ale to asi příliš nepřekvapí. Příběh je taková standartní vata škrábnutá s činským nacionalismem (kterého je naštěstí méně než ve dvojce). ()

latvar

Hodně slabý odvar předchozích dvou 5 hvězdičkových dílů. Nemělo to tu šťávu, a to pravé bojové nasazení, navíc mě nesedl hlavní představitel Ip mana, který byl nesympatický. Bohužel musím i poukázat na nepříliš vyhecovyný závěrečný souboj, který vyšuměl do prázdna a nebyl příliš vyrovnaný a víc napínavý, takže zklamání je na místě. 55% ()

tommmy89

Táto časť Vám nedá tú akciu, ktorú si pamätáte z prvého dielu. Jednoducho opisuje Ip manovo detstvo a dospievanie pri učení techniky Wing Chun. Neskôr sa spozná i s jeho budúcou ženou a bude učiť svoje dieťa bojovú techniku, ale to už len skrátka, ku koncu filmu. 3* ()

Spike23

Třetí díl Ip Mana ( o kterém jsem si podle názvu původně myslel, že se jedná o nějakého čínského hackera ) je v podobě prequelu k prvnímu dílu. Co musím pochválit, jsou bojové scény, které se tu od druhého dílu výrazně zlepšily a nepřipadalo mi celou dobu, že se každých pět sekund vypíná gravitace. Bohužel až na jeden zvrat, který mi v podstatě všechen děj vysvětlil, mi příběh připadal už hrozně stereotypní a tentokrát narozdíl od předchozích dílů i odfláknutý a nepředstavitelně stručný. Celé bych to asi shrnul jako pouhá fakta s rozsáhlými bojovými scénami, kde až na pár výjimek jsem měl pocit, že všechny postavy jsou jen loutky. Snad se Ip Man příště zase vrátí do starých kolejí. ()

bruceman7

Těžko hodnotit díl po díle, tak snad jen závěrem: byl jsem velmi překvapen, jak jsem se za těch zhruba pět hodin filmu dokázal sžít s asijským způsobem vyprávění příběhu a vůbec - kulturou. Nyní mi to přijde zajímavé víc než kdy jindy. Už za tento přínos čtyři * ... a pokud k tomu načtu neuvěřitelné souboje, vcelku přirozené a přesto téměř matrixovské (a to jsem to navíc viděl v ne zcela dobré grafice). První díl 9/10, druhý 8,5/10, třetí 8/10. ()

Seti

Další film s čínským národním hrdinou v hlavní roli, tentokrát mapující ranné období jeho života. Herman Yau divákovy představuje Ip Manovy začátky, formování wing chun stylu i nějaké ty životní patálie. Scénář má klasickou strukturu čínských martial-arts filmů, což není rozhodně výtka, a ozdoben je prvotřídní akcí. Legend is Born je tak dalším velmi povedeným střípkem do mozaiky Ip Manova bohatého života. ()

CSSML

Divím se, že film není zařazen mezi romantické. Životopisná složka je ucházející, akční složka je na rozdíl od předchozích Ip Man filmů značně za hranou fyzikálních možností, dramatická zápletka je hodně hloupoučká, ale ta romantická, ta funguje a drží film nad vodou. Je to paradox, chci se podívat na film o bojovém umění, a dostane se mi místo něj rozverného romantického snímku, o němž pohybuji, že by mohl dnes na západě vůbec vzniknout. – „Ten panák mi ublížil, potrestej ho.“ ()

iXtr3m3

Stále lepšie ako neoficiálna štvorka, ale predsa len cítiť že Donnie je len jeden. Ale ako prológ, fajn až na záver. Ten uletel viac, ako bolo vhodné. ()

cab

Uz v poradi treti cast zivotniho pribehu proslaveneho ucitele Bruce Lee nahledne do jeho prvnich kopu a nevyhnutelneho osudu. Levnejsi provedeni neznamena horsi vysledek. I bez hvezd se da odvest dobra prace hodna 70% ohodnoceni. ()

Orthank

Menšie sklamanie. Donieho Yena som vyzeral asi do polovice filmu, a na veľmi šikovnú "napodobeninu" som si zvykal len veľmi ťažko. Samozrejme z logiky prequelu sa obsadenie dá prepáčiť. Väčším kŕčom však je scenár. Ten okrem slabého príbehu ponúka síce pekné, zato okate vykonštruované súboje. Hlavným dôvodom je práve chudobná dejová linka, ktorá neponúkne ani jednu situáciu, plynule ústiacu do nejakého súboja. Rovnako záver mi prišiel len ako úmysel spraviť nutné vyvrcholenie, aby sme neprišli o poriadnu dávku Wing Chun. Celkový dojem je teda mierne rozpačitý a len dobre vyzerajúce súboje ho nedokážu vylepšiť. ()