George Harrison: Living in the Material World

• USA George Harrison: Living in the Material World (více)

Dokument George Harrison: Living in the Material World mapuje život jednoho z nejslavnějších muzikantů všech dob. Přibližuje jeho dětství v Liverpoolu, éru Beatles, sólovou kariéru i soukromý život. Scorsese zachycuje George Harrisona nejen jako úspěšného hudebníka, ale i jako věčného hledače rovnováhy mezi světem materiálním a duchovním. Ve filmu se objevují dosud nepublikované fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nejen se samotným Harrisonem, ale i s jeho manželkou Olivií Harrisonovou, Ericem Claptonem, Terry Gilliamem, Ericem Idlem, Georgem Martinem, Paulem McCartneym, Yoko Ono, Tomem Pettym, Ringo Starrem a Jackiem Stewartem. Všichni mluví otevřeně o Harrisonově výjimečném talentu, ale i o jeho vnitřních rozporech, prudké povaze, experimentech s drogami a náklonnosti vůči ženám. (oficiální text distributora)

neoBlast

George Harrison je určitě hodně zajímavou osobou, která je tak trochu neprávem ve stínu Lennona a McCartneyho, proto jsem rád, že mu Martin Scorsese, milovník nejenom filmů, ale i kvalitní hudby, vzdal takovou poctu. Spousta zajímavostí, to jo... ale mířit ke čtyřem hodinám? Vidět oba díly Living in the Material World dohromady je téměř nadlidský výkon, který pak v konečném důsledku diváckému zážitku uškodí. 50 % ()

Autogram

Dokument o príliš obyčajných veciach podaný príliš nudne. Aj keď Beatles mám rád, takéto archívne zábery a výpovede známych ma nijako nezaujali. ()

Autenticita

Dokument mě strhnul. V půlce prvního dílu jsem skočila šipku do Georgeovy emocionality a bylo to pro mě svěží, příjemné prostředí, kterým jsem se nechala unášet. Po skončení prvního dílu jsem se hned těšila na další. Druhý díl je svým způsobem zajímavější, jak se dotýká Georgeova duchovního vývoje a jeho vztahu k transcendentálnu. Přináší i pár myšlenek, u kterých se zastavím příště, až se na to podívám znovu. Nádherný dokument, kde má každá minuta své místo, přesně s rozmyslem vystavěný - jakoby hlušší místa dělají půdu pro to, co přijde potom, dynamický a gradující. Pro mě setkání s podstatou ušlechtilého člověka, které mi zapadlo do vánoční atmosféry. ()

ElizabethBay

Dokument trvající déle než tři hodiny a já mám neodbytný pocit, že nebyl tak úplně o Georgovi, jak se navenek tvářil. Po jeho shlédnutí mám neutuchající dojem určité neuspokojenosti, na celém filmovém zpracování je cosi, co mě strašně irituje, ale přitom nevím co! Snímek je opravdu dobře natočený, ačkoliv možná až příliš zidealizovaně, ale přesto mi zůstává dojem, že Tichý Bítl by si přece jen zasloužil ještě o kapičku lepší životopis, než ten od Scorseseho. ()

Sgt.Pepper

My sweet George, my George, my George..I really want to see..I really want to be with you..I really wan to see you George, but it takes so long, my George..my sweet George, my George, my George..I really want to know you..I really want to go with you..I really want to show you George, that it won't take long, my George..my sweet George.. ()

Hanys_

HBO nám film rozdělilo na 2 díly, takže hodnotím part 1. Pár docela zajímavých rozhovorů a mnou nikdy neviděné archivní záběry byly fain, ale tak nějak z toho nesálalo nějaké hudební nadšení, jaké by u dokumentu takového významu mělo být._Po zhlédnutí i druhé části jsem spokojenější. Důstojná pocta parádnímu hudebníkovi. 7.5/10 ()

farfalla

Martin Scorsese má slabost pro hudbu. Líbila se mi už jeho série ´The Blues´ z roku 2003 a dokument ´No Direction Home: Bob Dylan´ z roku 2005. Pokaždé jde na věc zeširoka, najde spoustu lidí, kteří mají, co říct. George Harrisona jsem měla spíše za toho ´tiššího´ z Beatles. Jak je ale vidět, měl spoustu osobních přátel, o kterých další lidé moc nevěděli. Eric Idle v dokumentu říká, že na Georgově pohřbu se sešlo mnoho známých nebo význačných lidí z mnoha oborů a jenom koukali po sobě a přemýšleli o tom, že George měl neuvěřitelně široký záběr zájmů. Byl producentem filmu ´Life of Brian´, dokonce kvůli němu zastavil i svůj dům. Kamarádil s Jackiem Stewartem, britským závodníkem Formule 1, povídali si o pocitech při závodění a při skládání hudby. Také za projektem ´Travelling Wilburys´ stál George. Hudebníky do party (Bob Dylan, Jeff Lynne, Roy Orbison, Tom Petty) si vybral spíše podle toho, aby se s nimi lidsky snesl. George se stal bohatým jako mladý muž, osvobodil se od průbojnějších kolegů v Beatles, a pak už mohl dělat, co jen chtěl. Nic ho nelimitovalo. Když je výběr neomezený, je pak těžké si vybrat. A tak George bral jednu věc za druhou tak, jak jim přicházel na chuť. Asi by byl se sebou spokojený, lidé na něho spomínali v dobrém. ()

Rozjimatel

"Je lepšie byť úprimný ateista než pokrytec."     Hoci som takmer až fanatickým uctievačom Beatles (vrátane Georga Harrisona), k tomuto, inak nadmieru vydarenému životopisnému dokumentu mám isté výhrady. Najmä spočiatku, ešte v beatlesáckom období, je to rozprávanie dosť rozhárané a vzhľadom na rozsiahlosť celého dokumentu sú v ňom prekvapivo vynechané dosť zásadné informácie zo života kapely (pritom sa film v danej časti tvári ako dokument o Beatles a na Georga sa príliš nezameriava). Akonáhle sa ale na scéne objaví famózny Ravi Shankar (obdivujem ho napr. pre jeho kompozíciu ku skvelej Apu trilógii môjho obľúbeného režiséra Satjadžita Rája), ktorému je venovaný pomerne veľký priestor, môj dojem okamžite výrazne narastá. Celá tá indická pasáž je skvelá a konečne sa o Georgovi aj niečo dozvieme. Postupne sú nám predstavované jeho ženy (na ktoré mal inak dobrý vkus), najskôr krásna Pattie a neskôr (to už v druhej časti) sympatická Olivia. Druhá časť sa mi páčila o niečo menej, dosť dlho mi pripadala akási nezáživná (netuším, prečo tam je toľko času venované zariaďovaniu domu a aj toho "Haré Krišna" tam už je akosi priveľa), aj keď má napokon pár veľmi silných momentov. Aspoň že Monty Python to krásne oživujú (Life of Brian by bez Georga zrejme nikdy nevznikol) a výborná bola i tá pasáž s "paródiou na comeback", v ktorej dal George dokopy bandu starších muzikantov.     "Ľudia sa ma občas pýtajú, aký je tajný recept na dlhé manželstvo. Odpovedám: nerozvediete sa." ()

Santino7

Dokument o členovi legendárnych Beatles pod taktovkou Martyho Scorseseho - hneď ako som tieto údaje v televíznom programe zahliadol, o nedeľňajšom programe na večer bolo rozhodnuté. Síce nepatrím k nejakým tým vášnivým fanúšikom Harrisonovej sólovej tvorby, Beatles to je skrátka pojem, a už len kvôli tomu som bol na výsledné dielo vskutku zvedavý (a samozrejme aj kvôli účasti mnohých zvučných mien od Terryho Gilliama, cez McCartneyho až po dajme tomu Erica Claptona). Priznám sa, z úvodu som bol svojím spôsobom nadšený - zhruba dovtedy, než došlo k rozpadu kapely, následný vývoj mi totiž už hovoril veľmi málo a dá sa povedať, že ma po obsahovej stránke až natoľko nezaujal, čiže by som rozhodne ocenil trochu iný pomer, v akom by sa mali rozličné životné etapy priblížiť. No i cez to všetko sa tam našli aj zaujímavé údaje, napríklad o útoku na Harrisona priamo u neho doma, to bolo vcelku šialené a zažiť niečo také, to by ma teda ani moc nelákalo... Každopádne i napriek tomu, že mi po veľký čas ona spomínaná obsahová stránka veľa nehovorila (ani spôsobom života, aký George uznával), musím povedať, že samotné prevedenie dokumentu bolo nesporne kvalitné (ostatne čo iné by sme od Martyho aj mohli čakať, všakže?) a fanúšikovia Georga (resp. Beatles) si s veľkou pravdepodobnosťou prídu na svoje. 80% ()

waits

Scorsesemu patří za jeho hudební dokumenty velký dík. Jednak je točí je o lidech, kteří jsou vrcholně zajímaví a navíc je dělá skvěle, tak trochu jakoby pro sebe, protože je má viditelně rád. Tenhle film přitom Harrisona neadoruje, Scorsese jakoby prostě o něm jen chtěl vědět víc a proto se prohrabává fotodokumentací, a ptá se a ptá se..Nejspůsobivějšími okamžiky jsou nakonec stejně okamžiky, kdy se pustí Georgova hudba a divák se možná posteskne, že některé promluvy mohly skončit na střihačském stole, zatímco hudebních okamžiků mohlo být víc Ovšem i tak dávám jako Beatle-fanda pět. Kdo jiný než fanoušek se ostatně bude dívat na víc jak dvouhodinový dokument, že.. ()

Tet.Ew

Jsem rád že se Scorsese ujmul tohohle dokumentu. George Harrison byl a pro mě vždy bude jeden z největší a nejlepší umělec všech dob. Proto sem rád nahlédnul i do jeho soukromí od jeho začátků s Beatles až po jeho sólo kariéru. Experimenty s lsd i jeho rozpolcenou povahu která během balancování mezi duchovnem s čistou myslí a světem bohatství a slávy. Možná i díky tomu je jeho hudba a texty tak silný zážitek. Dozvíte se že to byl skromný člověk co držel kapelu po hromadě a i přes svůj ohromný talent se moc neprosazoval. Možná je to škoda ale na druhou stranu možná si to všechno šetřil a proto když dostal možnost složit písničku i když třeba jen jednu z alba stal se zní okamžitě hit číslo jedna(here comes the sun,something, while my guitar gently weeps). Lennon i ostatní si toho byly moc dobře vědomi proto když George nahrál skladbu rozhodli se vydat jí jako singl i když jí nezpívá Frontman. Nejlepší dokument o jednom z nejlepších hudebníků všech dob ()

agassi68

Scorsese je mafia friendly a napriek tomu sa mu dokument vydaril. Harrison bol tichý génius v pozadí kapely Beatles, miloval slobodu a veci transcendentálne. Lepšiu poctu mu nemohli dať.. ()

truby

Tohle se Scorsesemu opravdu povedlo. Protože upřímně kdo z nás beatlemaniaků, kteří jsme viděli hodně dokumentů o této skupině, hodně jsme o nich četli, a především je máme dost naposlouchané, toho tolik věděl o tomto upozaďovaném členovi kapely? Já tedy ne. Scorsese se snažil popsat osobnost tohoto skvělého hudebníka, její vývoj, jeho názory, prostě snažil se ukázat kdo to byl George Harrison. A já mu za takovouto práci velice děkuji, protože tohle je další z dokumentů, který změnil můj pohled na Beatles jako celek a především na jednoho člena. Navíc dokument je poskládán z mnoha záběrů, které jsem viděl poprvé, a to už jsem něco o Beatles viděl. Dokument má jasný cíl a myšlenku, je dobře strukturovaný, není to žádný chaos prostříhaných záběrů. ()

iCube

No jako big Beatles fan jsem samozřejmě nadšenej. Bylo vidět, že Scorsese má k týhle bandě určitě speciální vztah. Dokument bohatej na vzácný záběry mi odkryl osobnost toho nejtajemnějšího "beatla", kterej se po zhlédnutí překvapivě jeví jako ten nejzásadnější a hned ho mažu (znovu) pořádně naposlouchat... :P ()

Trias

Pro fanoušky Beatles povinnost. Nejvíce je pochopitelně nejzajímavější část Harrison a Hare Krišna. ()

markotter

O Beatles toho bylo natočeno už dost, přesto jsem se na tento dokument se zájmem podíval. Nebylo to jen o Harrisonovi, ale o celkových historii Beatles a vývoji Harrisonova vztahu ke kapele. Možná by mohlo být víc času věnováno jeho LSD období (které trvalo docela dlouho a v dokumentu je to zmíněno jen okrajově. ()

Gertruda.W

Vzpomněla jsem si na své teenegerské roky. Milovala jsem Beatles a sháněla fotky a plakáty a nahrávky a desky kde se dalo. A byl to problém a bylo toho málo a bylo to těžký. Pořád jsem řešila, kterého z nich mám nejradši a mělo to vývoj – nejdřív to byl Paul, pak John a nakonec George. Teď konečně došlo i na Ringa – v dokumentu výborný ve scéně jak se dojme při vyprávění a s humorem to komentuje. Že se jednou podívám na takovýto dokument s takhle neuvěřitelnou stopáží, to bych nevěřila. Takže uznávám, že jsem velmi neobjektivní v hodnocení tohoto filmu, pro mě super. ()

denulik

Pre mňa boli The Beatles vždy John Lennon, Paul McCartney a "tí dvaja", ktorých som si vždy mýlila a nevedela, ktorý je ktorý. Už sa to nestane, nie po tomto dokumente. Páčila sa mi forma montáže, akéhosi puzzle, pretože mi pripomína práve život- skladá sa z malých úlomkov, myšlienok, názorov, postojov a pocitov- ako koláž. ()