sigf07

Zbytečně mnoho stopáže je věnováno závěrečné etapě života Thatcherové, což by možná bylo ospravedlnitelné, kdyby režisérka dokázala zachytit duševní neklid hrdinky zajímavým nebo podmanivým způsobem, ale takto jde jen o plácání od ničeho k ničemu a balení ponožek. Na to doplácí "historická" složka filmu, která je příliš útržkovitá. Už vzhledem k tomu, že jde o film určený do celosvětové distribuce by si zahraniční diváci, neznalí britských poválečných sociálních nepokojů, zasloužili více informací a podrobnější zasvěcení do dění na plátně. Nevyváženost mezi dvěma filmovými rovinami spolu s režisérčiným omezeným vypravěčským uměním udělala z filmu nudnou záležitost a nadějný námět dočista pohřbila. Obávám se, že odvahou a schopností dělat rázná jednoznačná rozhodnutí, které jsou zde u Thatcherové oslavovány, měli disponovat i tvůrci. Meryl je výborná jako obvykle /ale až moc jako obvykle) a je tak v podstatě jediným důvodem, proč se na film vůbec podívat. Cenu si dost možná zaslouží, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jde především o to splatit křivdu z minulých let. ()

matt85

Streep jede na Oscara... ale možná ho nedostane právě, kvůli tomu že nikdo jinej ze štábu na Oscara nejede. Je to strašně zapomenutelné a neobjevné... to, že je Streep paní herečka už víme. Kurňa, kdyť jenom ten základní koncept je debilní! 2 a půl, kvůli Meryl zaokrouhlené, i když se mi to dělá fakt těžko. EDIT: Ne, že by si ho nezasloužila, ale v průběhu večera to byl jediný moment, který mně nepříjemně zaskočil. ()

Mockrosh

Příběh je plytký, neco mezi 2 a 3 metály. Spíše zaměřený na rozmary a problémy stáří než na Lady, kterou si někteří pamatují z večerních zpráv. Ale herecký výkon Meryl Streepové je naprosto dokonalý! Proto 4 kousky. ()

Nekroskop

Hvězdička navíc za vynikající herecký výkon Meryl Streep. Jinak je to průměrný film o politické kariéře jedné velké političky. ()

Mira90

Co jsem očekával, to jsem dostal. Naneštěstí pro film, jakožto člověk věciznalý jsem nebyl žádným ze zvratů nijak překvapen, to ale nelze dávat za vinu štábu. Meryl dostala Oscara zasllouženě a nominaci za masky se ani nedá divit. ()

closed.eye

Životní příběh vyprávěnej volně, formou přeskakování ze současnosti do minulosti: kontrast neradostnýho unavenýho stáří x produktivní střední věk velmi energické, rázné a "nedotknutelné" ženy - političky. Velmi se mi tento svěží filmařskej styl zamlouvá, divák nemá čas se nudit, vidí tutéž postavu v mnoha různých polohách; banální životní situace (dva stařečkové snídají vejce) postavený proti vyýznamným událostem, který do jisté míry změnily chod minimálně britských dějin. Všichni jsme jenom lidi, toto si uvědomíte až nepříjemně intenzivně. Výborná kamera a co se týče Oscarů za hl. ženskou roli a masky: na konci jsem se úplně vážně ptala, jestli nejstarší Thatcherovou hrála skutečně Streepová - proměna ve stařenku je DOKONALÁ. Jak vizuálně, tak herecky. ()

Dartdevil

Asi nemá cenu psát to, co už tady bylo napsáno stokrát - vynikající Meryl ve filmu na houby. Dlouho jsem neviděl takhle zpackanou biografii. A pokud jsem to špatně pochopil, a nebyla to biografie, tak je to ještě mnohem horší. ()

Tamten

Příběh o babičce trpící halucinacemi, který je prokládán vzpomínkami na její politickou kariéru. Jelikož tyto vzpomínky nejsou souvislé, jsou pro člověka neznajícího její život značně nesrozumitelné. Udělat příběh rovnočarý, bez úchylných retrospektiv (za něž by se pomalu schoval i Cimrman se svým Němým Bobšem), mohl to být film zajímavý. Takhle je to jen hroně nudný. ()

LucyD

Trochu zmatený film (hlavně díky halucinacím senilní Margaret), ale Meryl Streep předvedla opravdu hodně dobrý herecký výkon. Docela slušně zpracované a velice dobře udělané mi přišly i reálné záběry, které se ve filmu prolínají. Myslím, že tento film velice pěkně přiblíží britské moderní dějiny, postavení žen ve společnosti, ale hlavně problematiku IRA. ()

Anschutz

Vzorový příklad nevyužitého potenciálu, který měl jako filmová předloha život Thatcherové. Jakkoli s ní nemusím politicky souhlasit, těšila jsem se na filmový popis jejího života, kde budou obsaženy všechny významné historické události, k nimž došlo v průběhu jejího působení na postu premiérky ostrovního království, a kde se dozvím víc o ní jako člověku. Dostalo se mi ale zmatené filmové slátaniny, kde se opět prolínala přítomnost s minulostí, avšak, bohužel, bez jakéhokoli ladu a skladu - to je nějaký oblíbený trend poslední doby, asi je to umělecké, každopádně u takovéhoto filmu, jež si klade ambice býti životopisným, bych si jakékoli umělecké onanie odpustila. Nemyslím si, že by Thatcherová byla nadšená z toho, že je prezentována a priori jako nemocná stará žena a nikoli jako přední politička své doby a mimořádně silná žena...tři hvězdy dávám pouze za fascinující herecký výkon Meryl Streep, která skutečně excelovala, avšak bohužel dostala prostor zejména jako stará žena s Alzheimerem... Velká škoda a obrovské zklamání... ()

E lan

Dobré, velmi dobré dílo. Trochu se tento film pomalu rozjíždí, zpočátku člověk nechápe projev Streepové, ale v polovině se to změní a konec člověk sleduje skoro bez dechu... ()

bianca19

Mnohými kritiky odsuzovaný film mě nečekaně oslovil takovou silou, jakou jsem u autobiografického filmu nečekala. Nekonvenční pojetí celého děje je právě příčinou mnoha negativních ohlasů. Podle mě je však právě toto netradiční pojetí plusem a odlišuje film od ostatních životopisných kousků. Kombinace Margeret Tchatcherová vs Meryl Streep je naprosto mimořádná, maskéři odvedli skvělou práci, podoba byla neskutečná a role první anglické premiérky zahraná natolik bravurně, že Oskara nemohl v roce 2012 získat nikdo jiný. Děj je plný vzpomínek, proslovů a myšlenek, prolínání současnosti s minulostí. Margaret Tchatcher vzpomíná nejen na politické začátky a největší slávu po vyhrané válce o Falklandy, ale také první setkání s manželem, až po společné soužití ovlivněné jejím nekompromisním politickým postojem. Film dějově graduje zejména před závažným rozhodnutím o válce, kdy stojí sama proti všem, ale také při atentátu v hotelu, kdy si uvědomí, jak svého manžela potřebuje až po dojemné rozloučení s manželem na konci filmu. ()

waska

Jsem zmatenej ještě teď.. Od začátku do konce jsem se nemohl chytit příběhu, kdy to byla minulost, kdy současnost. A mezi námi, jestli Margaret Thatcher byla taková, jak jí popisují ve filmu ( a jelikož si ještě něco pamatuji, tak si myslím, že ano ), nikdo se nemůže divit, jak to v Anglii vypadalo ( vypadá ).. Prostě běda mužům, kterým žena vládne.. Mimochodem Meryl byla výborná! ()

Jimy

Margaret Thatcher jsem si hluboce vážil a její odkaz má pro mě poměrně velký význam. Tento film měl být důstojným odrazem jejího života, ať už osobního, či politického. Bohužel výsledek není takový, v jaký jsem doufal. Některé scény, byť zobrazují závažné situace, na mě působily přesně opačným dojmem a v některých místech až "fraškovitě". Nebudu se pouštět do žádných větších spekulací, ale napíšu snad jen tolik, že se měl/a tohoto tématu ujmout režisér/ka s více zkušenostmi. Vynikající herecký výkon Meryl Streep tento film sice drží nad vodou, ale absolutní záchranou filmu být nemůže. ()

sehe

Veľká politička a veľká Britka geniálne zahraná Meryl Streep.Životopisný film Železná lady si ovšem zaslúžil iného režiséra. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012