Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Ravenus

Perfektní kamera a obraz, od hrátek se slunečním světlem, přes bojové scény až po krásné záběry afghánské divočiny. Výborná režie, realismus z filmu přímo čiší. Ano, tento film není o příběhu, ale o filmařině. Nechápu, že tu nevidím žádná absolutnií hodnocení. ()

hazdrova

Hahaha. Američania si proste nedajú pokoja. Film má super dynamiku a 30 minút pred koncom bum. Americký sniper all over again. Nevedia si asi pomôcť a do všetkého, v čom sú americkí vojaci musia strčiť klišé, z ktorého má každý Neameričan pocit, že pozerá propagandistickú hovadinu. Prečo to len robia?! 3* ()

Duke90

Trochu přehnaně zocelení vojáčci na můj vkus. Ne že by mě lesní "potyčka" vůbec neoslovila, ale to "válení sudů" ze skal a několik "povrchových zranění" mi nejednou přihrály na jazyk asi nejvíce příhodnou otázku - WTF ? Působilo to asi jako když chcete rozšlápnout rajče a ono vám udělá díru do chodidla a přesně takové odolnosti dosahovali zdejší pánové. Naštěstí mě to neznechutilo natolik, abych si tento poněkud nevyrovnaný souboj vůbec neužil. Nejvíc mi ale hubu zalepila poslední třetina filmu, kdy se vlastně "nepřítel" za cenu vlastního života obrátil ve prospěch amíků a nestačil jsem se divit, jaké dojemné drama se z toho po té terminátorské řežbě nakonec vyklubalo... Mark Wahlberg má opět můj obdiv! ()

prometheusXX

Dokonale a zručne natočené.nemam slov.PECKA. tu sa neda dať menej ako 100%. velmi dobrý film so skvelymi zabermi.atmosfera hôr a lesov perfektna.tie efekty parada. vobec som sa nenudil.od začiatku do konca skvela jazda. ()

movemat

Zavolajte do výskumného ústavu biológie - máme tu 11.stupeň tvrdosti s názvom Navy SEAL!.......Úvodné 20 minútové zoznamovanie s postavami trochu nudné, ale akonáhle sa presunieme do akcie, tak je to skvelá podívaná až do konca. Naturalistická, napínavá, drsná. ()

Najt

Testosteronový akční nářez. Říkám akční, protože tohle byl spíš akční film než film válečný. Ta akce totiž byla místy nereálná, ale mě to nevadilo. Akce byla svižná, zajímavá v nádherné skalnatělesní oblasti s příjemnými herci a byla tak bravurně natočená, že ve 4k to byla radost sledovat. Nenudil jsem se ani chvíli. A to je to nejpodstatnější. Nazvučení, efekty a vizuál to je top. Další věc co u mě film zvednulo byly survivalové prvky. To nebyl válečný film, ale válečně akční drama o přežití, protože ta přesila byla tak velká, že vojáci i divák byli bezmocní. Nevadí mě ani první pád, kterej byl dost drsnej a asi hodně bolavej. Pak přišel druhý pád, který byl ještě drsnější. Tady už jsem si říkal, že je to trošku už přitažený. Jenže to bylo tak skvěle natočený a makeup herců potom tak parádní, že jsem to vůbec neřešil a misto nějakýho hnidopichování si to radši dvakrát o minutu vrátil a podíval se znovu. Takže verdiktem, že Wahlberg je prostě boží voják se jedná o jeden z lepších válečných filmů a jeden z nejlepších filmů o přežití s válečným tématem. Nesednul jsem si na prdel, ale vizuál a zábavnost mě dovoluje se odvázat na plný počet. Pokud chcete akci, a než rovnocenou bitvu, tak spíše boj o přežití, nemůžete tohle minout. ()

alba

Neznášam vojenské filmy, nemám rada filmy, ktoré majú 2 hodiny. Toto však bolo niečo neskutočné. Pocitovo akoby to trvalo len hodinu. Práve čítam autobiografiu Davida Gogginsa a tam bola zmienka o Marcusovi, takže som vedela, ako sa tento film skončí, ale napriek tomu som bola celý čas v napätí a ten koniec bol tiež neskutočný... Odporúčam. ()

J.e.r.e.c

Působivá sonda do zákulisí amerických elitních jednotek v Afghánistánu a taky přímo doprostřed křížové palby. Hodně intenzivní zážitek, který ale poměrně rychle vyprchá. Jinak jde o standardní moderní válečný film a zdaleka nejzajímavější na něm je, že byl natočen na základě knihy, kterou napsal právě ten lone survivor. Co mě udivilo, jsou brutálně se rozcházející počty útočníků, které podle různých zdrojů a výzvědných služeb variují od pouhých 8-10 lidí až někam k 50 (ve filmu jich je nejspíš ještě víc). Dokonce i samotná autobiografická kniha, na jejímž základě byl film natočen, byla v nemalém množství detailů zpochybněna a opět nastoluje otázku, jestli vůbec existuje něco jako autentické vzpomínky a potažmo autentická historie, když se nedá úplně věřit ani té, kterou zaznamenal její přímý účastník necelé dva roky poté... 71 % ()

honeja

Nebýt toho, že film znázorňuje skutečnou událost, šel bych s hodnocením ještě níže. Snímek je plný amerických patetických řečí a hlavní hrdinové dlouhou dobu působí jako nesmrtelní terminátoři. Přitom je film kvalitně zrežírován, výborně zahrán a má co říci. Jen kdyby se to poselství nevtloukalo divákům až tak okatě... Chápu, že tvůrci chtěli vzdát hold padlým hrdinům, je dobře, že se na ně pamatuje, jen to dle mého názoro mohli udělat trošku jinak. ()

celticek

Klasicky přepískli akci samotnou. Ale do objevení pastevci se mi to líbilo moc. Kdyby to bylo více realistické, minimalistické - přijdu, zlikviduju, nazdar - tak cajk. Ale kde by byla zápletka a trochu vzruchu, že ano? :) ()

RINGOCZ

Četl jsem knihu, která byla strhující. Popravdě, příběh Marcuse Lutrella je tak neuvěřitelný a fascinující, že zaujme snad každého - příběh o nezdolné vůli a o přežití člověka navzdory těžkým zraněním a vysoce nehostinným podmínkám afgánských hor. Na tenhle snímek jsem se těšil, jelikož válečná dramata mám rád a byl jsem zvědav, jak se jim povede převést strhující děj knihy na filmové plátno. Po shlédnutí musím říct jedno - jsem překvapen. Jsem velmi překvapen, že se Peterovi Bergovi povedlo natočit jedno z nejlepších novodobých válečných dramat od Black Hawk Down. Věděl jsem, o čem film bude a co se tam stane za události, nicméně otázkou bylo, jak to vše bude zobrazeno a zpracováno. Příběh Marcuse Lutrella je ve státech a v military komunitě velmi znám a to téma je velmi citlivé. Obavy o to, aby z toho nevznikla nějaká patetická akční slátanina byly na místě. Naštěstí se tenhle scénář vůbec nekoná. Nečekejte žádnou politiku ani americké vlajky - tohle je příběh pojednávající o čtyřech dobrých kamarádech, kteří někde v horách svedli svůj poslední boj. Od prvních vteřin vás film do sebe vtáhne a nepustí. Malebné záběry na afghánské velehory hrající všemi barvami kontrastují s pomalu se utahující smyčkou osudu, která se pomalu uzavírá kolem čtveřice "bratrů ve zbrani". Berg citlivě buduje atmosféru napětí a blížícího se konce, který nakonec čtveřici vojáků dostihne. Smysl pro detail s jakým je průběh operace vykreslován mě až fascinoval. Radiokomunikace, pohyb ve formaci, vykrývání sektorů, manévrování během přestřelky, military slang . . . vše je do detailu dotaženo k dokonalosti. Závěrečný boj je pak velmi podrobnou rekonstrukcí událostí tak, jak jsou popsány v knize. Co se týče hereckých výkonů, osobně se mi nejvíce líbil Ben Foster, který bych řekl i tak nějak vyčníval, nicméně i ostatní dostáli svého jména a poslední okamžiky svých skutečných protějšků ztvárnili důstojně. Na záznamu jedné z debat Marcus Lutrell říká, že již nikdy nebude nic v jeho životě tak, jako dříve. Častokrát se v noci probouzí a v nočních můrách slyší křik svých kamarádů, kteří tam tehdy v těch horách zahynuli. On jako jediný to peklo přežil právě díky nim a bere jako své poslání nikdy nedopustit, aby se na jeho kamarády zapomnělo. Po shlédnutí snímku musím říct jedno - Marcus Lutrell spolu s Peterem Bergem odvedli skvělou práci a film splnil své poslání - je důstojnou vzpomínkou a poctou jeho kamarádům. ()

stephano

Škoda jen že to bylo based on true story. Hlavně na true story to bylo dost neuvěřitelný. Myslím, že zásah projektilu z AK-47 kamkoliv do těla, člověka zastaví. Tady jich borci zchytali hodně, hodně ... hodně moc a pořád šli dál. To nemluvim ani o těch šílenejch pádo-skokách ze obří skály na záda či hlavu. Hloupí Talibanci střílej zásadně nekrytý ve stoje a nebo běží bezhlavě k hlavnímu hrdinovi, snad aby ho umlatili pažbou. Ty bojový scény sou hrozně nesmyslný na urovni ramba nebo komanda. PS: kdo to kurva je na ty fotce plakátu? Dit ten člověk tam vubec nehraje. ()

Idris

Pokud mají Američani takovéto vojáky, tak se začínám bát. Opravdu nesmrtelní hoši. Film vypraví o misi, která měla svůj význam a ukazovat přitom jednotku SEALs, jako lidi, kteří popírají bolest a vydrží abnormální podmínky, ano to jsem schopen pochopit (jinak by ta jednotka postrádala význam). Ale přežít dvakrát nebo třikrát, jejich kutálení ze strmých skal, bůh ví v jaké rychlosti, ano dá se to přežít (se štěstím je možné všechno), normálně se po tom hýbat a unikat nepříteli, ne tomu opravdu nevěřím... S maximálním štěstím by toho byl schopen jeden, ale všichni?! Už mě dávno přešli manýry, že když je to podle skutečnosti nemůže to být moc přikrášlené, tady myslím, že je to dost, takže tomu dám body za nějakou akci, ale víc ne. ()

vipeerr

Váhal jsem jak to nakonec ohodnotit. Splňuje to válečné drama po všech stránkách ale i tak to pro mě není úplně na 100%. Přemýšlel jsem čím to bude, a asi nakonec Wahlbergem, jak ho mám rád, a jak se mi líbil v Shooterovi, tady mi prostě neseděl. Ale to bude asi zkažená chuť ještě z Pain and Gain kde hrál úplného idiota hehe. Takže long story short, pro mě 80% po delší době zase jedno dobře zpracované válečné dramíčko, s Americkou propagandou. ()

DJ Kritik

Akčný vojnový film - áno, to určite je. Tam, kde uvidíte nápis podľa skutočnej udalosti tak tam tá skutočnosť končí a začína sa režisérova predstava o tom čo by sa dalo urobiť pre diváka. Ale nevadí mi to. Berem, že je to pre film to najpodstatnejšie a nič iné za tým nehľadám. ()

zly.dvojce

Sračka nehorázná. Přehlídka idiocie a kreténismu. Obdivuju odvahu se s tímhle chlubit v podobě filmu. Jestli tohle mělo ukázat Navy Seals jako tvrďáky tak nevím. Takoví míře debility a neschopnosti by se museli smát i PTPáci. Ty dvě hvězdy jsou za poslední čtvrtinu filmu. ()

Jason69

Možná že vojáci z Navy SEALs jsou nejlepší na světě a dokážou jít za hranice lidských možností, ale přece jen ta hranice je zde až moc daleko. To že shcytáte nějakou tu kulku do ramene do ruky nebo nohy ještě jde, ale skákat po hlavě ze skály už je trochu moc, no ale co dělat když po vás jde horda Talibánců. To je pro mě jediná chyba tohoto filmu, přehnanost. Jinak ale hodnotím jako nejlepší film Petera Berga. 80% ()

Mugs

Péťa to moc nezvládl, jak režisérsky tak o to hůř při psaní scénáře. Jak ke scénáři, tak k režii mám pár drobností, které z téhle rádoby realistické kovbojky dělaj řídkou sračku - já v 5ti letech věděl, že když střílíš nesmíš mrkat. Nejodolnější vojáci se nebojí skákat bez hlavě ze srázu, ale výstřel je vyděsí na tolik, že musí mrknout. Což jde ruku v ruce s tím, že jsou až tak dobří, že nepotřebují ani optiky a kolimátory, prostě jenom střílí a dokonce úspěšně. Pochopil bych i to, že jsou schopní přežít několik střelných ran, ale co opravdu přeháněl byly ty pády ze skal. Klidně je tam mohl nechat, ale nemusel tomu věnovat tolik záběrů, které z té čtyřky dělají tak akorát univerzálního vojáka. Jednoduše jsem zklamaný, protože úvod se mi poměrně líbil, ale pak už to šlo s kopce. ()

RoninNiro

Tato typicka americká propagantisticka sračka diváka uvedie priamo do centra hrdinského boja priam nepriestrelných amerických vypatlancov, ktorý sa s nadšením vrhajú z každého útesu, ktorý im príde do cesty. Americký vojak je v miestnych tirolskych osadách tak vzácna návšteva, že dedinčania neváhajú položiť svoje životy za jeho záchranu. Ako dopadla dedinka v údolí po odchode amerických hrdinov si môžete pozrieť vo voľnom pokračovaní pod názvom Lidice. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014