Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

soslo

Film, ktorý je horúci svojou témou. Šulík verný svojej poetike kladie medzi seba a skutočnosť ochranné mriežky. V tomto prípade je to hamletovský príbeh, vizuálna koncepcia Štrbovej kamery, ktorá v úžase stojí pred tajomným duchovným rozmerom vecí v podobe piesočného ducha otca a dynamicky "naživo" beží za telom mŕtveho otca hlavného hrdinu, bizarnosť nečakaných spojení, ktoré podporujú odstup od témy napríklad v uhle pohľadu pštrosa na akt záverečnej otcovraždy. Svet bielych a čiernych sú nesúvisiace svety. Nikto si zrejme nemyslí, že Šulíkov film vyrieši problém "nesúvisiacich" svetov, ktoré si pred sebou zakrývajú oči. Autorská zdržanlivosť, odsúvajúca riešenia, je frustrujúca. Pokladám to za veľmi dôležité. ()

GATTO odpad!

Film na oko ...kazdy vie aky su cigani. Neviem o co islo reziserovi ale ked si myslel ze ich budeme lutovat tak to je na omyle. Strach des otras nuda myslel som ze odídem v polke filmu ()

pezz

Filmom je spracovaná a celkom presne socializačná téma, že čo môže urobiť spoločnosť (štát) – škola a čo rodiny. Spoločnosť sa snaží (aj keď tým naším spoločnostiam sa to moc nedarí) vytvoriť cestou školy predstavu človeka v presných charakteristikách pozitívne akceptovaných a primeraných spoločnosti. No a prečo sa to nedarí, to ukázal tento film. Pretože rozvoj špecifických čŕt osobnosti, identity človeka sa vytvára a závisí najmä na rodine a vrstovníckych skupinách v ktorých získava dieťa svoje citové a morálne skúsenosti a tie prevažujú nad „iba pobytom v štátnej škole“. Svoje zohráva tlak prostredia v ktorom dieťa (0-13) žije a vyrastá (to boli tie rómske osady) a ktoré ho formuje ako aj vplyv jeho rodičov alebo nerodičov. Vniknúť do týchto komunít a „prerobiť ich“ sa len tak nedá. Jediný recept je skôr z tohto prostredia uniknúť. Ja poznám Rómov čo sú milionári a učitelia a prokurátori a vedú si v spoločnosti rovnocenne ako my bieli. Moji susedia (Ing. arch. a manželka PhDr.) si osvojili rómske dievčatko, je radosť pozorovať po 10 rokoch, že sa tomuto ľudskému tvorčekovi podarilo uniknúť z popisovaného prostredia. Takže si pamätáme, rodina je jediná dominantná sociálna skupina, ktorá sa podieľa na socializácii detí a to aj rómskych, no v tomto filme bolo s maximálnou realitou ukázané, prečo sa to nedarí a dlho nebude. Takže z tohto pohľadu dávam filmu 65%. Žiaľ môj komentár bude až na 105. mieste, kde podľa niektorých povrchne chápajúcich tento film patrí. ()

psot

Marně přemýšlím proč měl někdo snahu něco takového natočit. A když už, tak to mělo být v tom pravém světle, protože takhle kdybych o této minoritě nic nevěděl, myslel bych že jsou to ušlápnutí chudáčkové, kteří musí krást v lese dřevo aby se zahřáli ....hodnotím jednou hvězdou, druhou přidávám za scénu "čekáme s kámošem na autobusové zastávce" ()

ronin zabak odpad!

Taaak mistře Šulíku! Teď udělejte film, jak bílí dostávají nakládačku od těch (teď se musím držet při zemi ) **** ****** ***** ****** nepřizpůsobivých. Chtělo by to pár urážek na jejich adresu, tak stejně jako to bylo ve filmu na bílé. Ale co, když budou chtít, zrežírují si vlastní film. Mají spoustu vyjímečných lidí. Mimochodem je to točeno tak, abychom si mysleli, že cigán není jako cigán. To je sice pravda, ale to jedno procento se ztratí. Na závěr filmu bych připomněl situaci do roku 1774. Cigáni se mohli střílet, usekávat ruce a podobně. Fungovalo to perfektně. Dnes to bohužel nefunguje. Děkuji za skvělý film. ()

pelegryna odpad!

Hrůza po všech stránkách.Filmařská tragedie a neznalost hovorové cikánštiny míchané s prvky srbštiny bylo více než ubohé.Sabounký příběh o nikom a o ničem s bezemočním koncem.... Vrátit peníze, omluvit se divákovi a už nikdy nic podobného pane Šulíku a jeho teame NETOČIT!!!!!!!!!!! ()

nataska

Možno to bude znieť kruto, ale tú jednu hviezdičku dávam za snahu. Pretože viem, ako vyzerá slovenská kinematografia. Na tomto filme mi bolo sympatické to, že sa nesnaŽil byť hit roka, ani nejaký super propagovaný veľkofilm. Teda že realizačný tým ho robil z lásky. Filmu však neprospelo veľa nehercov, ktorý mi to rušili už len tým, že som im veľmi neverila. Takisto scenár. Kamera v niektorých momenoch príjemné prekvapenie, no v niektorých častiach filmu som musela nadvihnúť obočie. Nepozriem si to určite znova, ale nebudem na to ani nadávať. ()

Pierpa

Smejem sa na českých susedoch aké dávajú hodnotenia tomuto filmu...Ale hlavne že české piccoviny ako Princezna ze mlejna a spol majú 90% hodnotenia, trapas ! ()

ToughCookie

Autentickosť mi tam beznádejne chýbala, sterilné, bez atmosféry. Príbeh chcel rozprávať o všetkom z prostredia cigánskej osady, ale nepovedal vlastne nič (zásadné). Farár vystrihnutý z MASHu (seriál) mne osobne prekážal, ale priehľadný príbeh potreboval jasne kladnú postavu (bohužiaľ). Miestami grotesknosť (priestor na telefonovanie) ako u Kusturicu, čo zrejme nebolo cieľom tejto pseudosociálnej drámy. Pre mňa málo. ()

skockalanova

Budem tu asi v mensine, ale mne ten film sadol. Su tu taki, ktori tvrdia, ze film apriori odmietaju vidiet a ja to neriesim a myslim si o tom svoje. Adam bol sympatak a v realnom zivote poznam zopar sympatickych ciganov. Co sa tyka filmu ako takeho, je to zmes poetiky, mystiky a reality, nadhernej ciganskej muziky. Realita navadza na motanie sa v kruhu chlapca, ktoreho jedina chyba je ta, ze je cigan. Odlahcuje to humor, ktory som doteraz poznala u Kusturicu... " Bola taka pekna, ze sa ani umyvat nemusela." :-D parada... ()

Generi

Cením snahu autorov natočiť autentický príbeh s nehercami o živote jednej komunity. Ale naša spoločnosť na to nie je pripravená, o čom svedčia niektoré príspevky tu -sú fanaticky šovinistické a desí ma bezcitnosť osôb skrývajúcich sa za prezývkami. Ak byste Vy, čo si tu potrebujete anonymne riešiť svoje komplexy mali aspoň 1% citu, pochopili byste, aké ťažké je prekročiť svoj tieň a trhnúť sa. Aj keď veľmi chcete, nemáte podporu, nemáte peniaze, nemáte vzdelanie, nič. Tento film veľmi realisticky zobrazil skutočnosť a vo mne zanechal pocit bezmocnosti. ()

peter.m

"Cigán tu môže žiť ako človek, keď prestane byť cigán." Neviem, či cigán dokáže prestať byť cigánom. Deti vetra nezmenili komunisti, nezmenia ich ani kapitalisti. Jednoducho sú tu, žijú si ten svoj cigánsky život a nik s tým nič nespraví. PS: názor mojej pani: "Skôr než ich odsúdime, treba si uvedomiť, že život v osade nedáva nikomu ružové vyhliadky do budúcnosti." ()

Ildiko

V tomto případě umění život nenapodobuje, ale reálně ukazuje. Nečekejte běžné filmové karikatury Romů, kterým se zasmějete, tady vás smích přejde. Za mě skvělý film, který neodsuzuje, ale poctivou filmařinou nutí k zamyšlení, jestli je svět opravdu černobílý. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary